Σελίδα 43 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 333839404142434445464748 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #631
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν μπόρεσα να βρω online το ακριβές μοντέλο του φακού μου, αλλά βρήκα κάτι που εξωτερικά μοιάζει πολύ, το Esperanza CRATER. Βέβαια αυτός γράφει 1 Watt, ενώ ο δικός μου 3 Watt, αλλά οι no-name συχνά βάζουν ό,τι να 'ναι.

    Αν βάλετε σαν λήμμα αναζήτησης το 3W LED COB θα σας βγάλει διάφορα μοντέλα το best price.

    Νομίζω πάντως ότι το ομοιόμορφο δυνατό φως, χαμηλής κατανάλωσης, οφείλεται στα πλεονεκτήματα του COB.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #632
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Χμμμ... Δε καταλαβαίνω γιατί απ' το ένα ευρώ πρέπει να πάμε στα 50?

    Με 18 ευρώ παίρνεις έναν πολύ καλό και ελαφρύ black diamond με επίσης 3 ααα μπαταρίες.

    Αν πρέπει να βάλω τη ρεζέρβα, πρέπει να χρησιμοποιώ και τα δυο μου χέρια αλλά και να βλέπω που είναι τρύπες για τα μπουλόνια. Το κινητό δεν είναι λύση, ούτε με το στόμα δε μπορώ να το κραταω. Αν περπατάω σε ένα σκοτεινό δρόμο με φόβο να με χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο, δεν είναι ότι καλύτερο να κρατώ μπροστά μου το κινητό. Ειδικά όταν πρέπει να μιλάω σε αυτό ή δεν έχει μπαταρία.
    Απλή χρήση, από απλούς θνητούς, σε καταστάσεις που ο φακός καλό θα ήταν να ανάψει και όχι να αρχίσει τα κόλπα. Και μπορώ να σκεφτώ 10αδες ακόμα, που μπορεί να μην είναι καθημερινή ρουτίνα αλλά ο φακός αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο.

    Αν σου χρειάζεται ένας φακός κεφαλής, παίρνεις ένα φακό κεφαλής. Αλλιώς δεν παίρνεις και μένεις με το φακό του κινητού.

    Για μένα, ο φακός με ένα ευρώ είναι σα να μη πήρα. Τώρα θα μου πεις πως και με ένα ευρώ είναι σα να μη τον πλήρωσες. Αλλά καταλληγουμε ότι τελικά, δεν πήρες κάτι που δεν πλήρωσες, όποτε δεν ξέρω τι συζητάμε.

  3. #633
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έχουν αρχίσει και εμφανίζονται ωραία φακουδακια κεφαλής στο Aliexpress ειδικά στην κατηγορία χρημάτων 12-15 ευρώ κομπλέ. Με ενσωματωμένη μπαταρία, διάφορους φωτισμούς, λειτουργία με sensor κίνησης, κλπ. Εντύπωση μου έκανε ο παρακάτω στα 15 ευρώ σύνολο με φόρους κλπ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210809_220534_com.alibaba.aliexpresshd.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	430064
    Έχω ήδη παραγγείλει δύο φθηνότερους που θα τους παρουσιάσω όταν έρθουν.

  4. #634
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Πόση διάρκεια έχει στην ισχυρή δέσμη;
    Η μικρή φωτίζει αρκετά ώστε να δουλεύεις κάτι με τα χέρια πχ στο 1 μέτρο;Τι διαμετρο δέσμης έχει στο 1 μέτρο;
    Έχοντας πλέον λίγο περισσότερη τριβή μαζί του, θα έλεγα ότι πρακτικά τον δουλεύω μόνο στη μεγάλη σκάλα, όπου η φωτεινότητα είναι επαρκέστατη και η δέσμη ανοιχτή.

    Στη μικρή σκάλα το φως είναι σχετικά αμυδρό. Κάνεις δουλειά και με αυτή, αλλά δεν υπάρχει λόγος συμβιβασμού, αφού υπάρχει η μεγάλη.

    Είναι βολικότατος. Να δούμε και την αξιοπιστία...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #635
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Νεοσσός
    Σε φακούς μικρής ισχύος σαν κι αυτόν που πήρες το λαμπάκι COB είναι προτιμότερο γιατί δίνει ομοιόμορφο και ικανοποιητικό φωτισμό, αρκεί να μην κουράζει τα μάτια.
    Αυτοι που παρήγγειλα έχουν συνδυασμό στενής δέσμης και COB για ευρυγωνιο φωτισμό, on/off με σενσορα για λερωμένα χέρια, μπαταρία 18650 ο ένας και ενσωματωμένη ο άλλος με επί πλέον κόκκινο φως για το ψάρεμα.

  6. #636
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Με έβαλες σε σκέψεις τώρα με τον αισθητήρα κίνησης. Σκέφτομαι ότι ο "χαλασμένος" φακός της φίλης μου, που "έσβηνε όποτε ήθελε μόνος του" μήπως είχε κανένα αισθητήρα κίνησης και ενεργοποιούνταν σε κάποιες περιπτώσεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα των γαυροντάζ, χθες στο βουνό, μία φίλη είχε φακό κινεζιά κεφαλής. Ανά λίγα λεπτά έσβηνε μόνος του.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #637
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ή αυτό ή κάποια μάπα επαφή.

  8. #638
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Στα 15 ευρώ με ενσωματωμένη μπαταρία 1200mAh,κομπλέ από Aliexpress για χάζεμα τώρα στις διακοπές :
    Συνημμένο 430094
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18e8368b3d731a137ab1db3ad7224850--mmf600x600.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	430096
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Screenshot_20210812_120838_com.alibaba.aliexpresshd.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 12/08/2021 στις 17:56.

  9. #639
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Στα 15 ευρώ με ενσωματωμένη μπαταρία 1200mAh,κομπλέ από Aliexpress για χάζεμα τώρα στις διακοπές :
    Συνημμένο 430094
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18e8368b3d731a137ab1db3ad7224850--mmf600x600.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	430096
    Με 18 παίρνεις black diamond από Ελλάδα.
    Sent from me using a computer.

  10. #640
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Με 18 παίρνεις black diamond από Ελλάδα.
    Black Diamond με τα χαρακτηριστικά που παρέθεσα κτυπάει 40 ευρώ και πάνω.
    Ο storm αλήθεια εξαφανίστηκε...
    Με 18 ευρώ ποιον λες;
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 13/08/2021 στις 11:09.

  11. #641
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Με 18 ευρώ ποιον λες;
    Παιρνεις κινεζια με 1€ και δινεις αλλα 17€ για μεταξοτυπια στο λουρι και etching στο πλαίσιο..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #642
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Black Diamond με τα χαρακτηριστικά που παρέθεσα κτυπάει 40 ευρώ και πάνω.
    Ο storm αλήθεια εξαφανίστηκε...
    Με 18 ευρώ ποιον λες;
    Ούτε καν πλησιάζει τα χαρακτηριστικά αυτού που έβαλες.
    Απλή λειτουργία με ένα λαμπάκι, ξεχωριστές μπαταρίες (3ΑΑΑ) και 250 λιούμενς.

    Κάποιος που θέλει ένα απλό φακό κεφαλής και δε χρειάζεται 320 λιούμενς και κόκκινα λαμπάκια, δε χρειάζεται να πάρει με τα ίδια χρήματα no name από αλί.

    Με τα χαρακτηριστικά του κινέζικου, ο ΒD θα είχε 40 έως 50 στην καλύτερη περίπτωση.

    Το ανέφερα μόνο και μόνο επειδή κάποιος που κοιτάει για οικονομικούς φακούς, συνήθως χρειάζεται κάτι απλό χωρίς πολλά πολλά.

    Νομίζω astro είναι το μοντέλο του BD.
    Sent from me using a computer.

  13. #643
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Έχω λατρέψει το φακό κεφαλής που αγόρασα πρόσφατα. ΟΚ, είναι νωρίς για να κρίνω την ποιότητα, αλλά η δέσμη στη μεγάλη σκάλα, η φωτεινότητα και το βάρος, πραγματικά με έχουν ενθουσιάσει. Κουβαλάω μπόλικα εργαλεία σε περίπτωση που χρειαστούν, οπότε το χαμηλό βάρος είναι σημαντικό κριτήριο για εμένα. Σαν τους ορειβάτες ένα πράμα, που ο μύθος λέει ότι τρυπάνε μέχρι την οδοντόβουρτσα για να γλιτώσουν ένα γραμμάριο.

    Σε γειτονικό νήμα, είχα γράψει επίσης για το κοφτάκι και την πένσα που σκοπίμως αγοράστηκαν στο ακριβώς απαραίτητο μικρό μέγεθος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #644
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    daz:Κάποιος που θέλει ένα απλό φακό κεφαλής και δε χρειάζεται 320 λιούμενς και κόκκινα λαμπάκια, δε χρειάζεται να πάρει με τα ίδια χρήματα no name από αλί.
    Με τα χαρακτηριστικά του κινέζικου, ο ΒD θα είχε 40 έως 50 στην καλύτερη περίπτωση.

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Οι φακοί που παρέθεσα δεν είναι no name, η μία είναι εταιρεία με 100.000 followers ευχαριστημένοι οι 97%, δεν πάει άσχημα λοιπόν.
    Και ο BD στα ίδια λεφτά ξεκίνησε από την Κίνα και τσίμπησε 200% από τον αντιπρόσωπο και τον λιανεμπορα.
    Σημείωση : οι 3 Sofirn που είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια από 8 έως 20 ευρώ, μέχρι τώρα έχουν αναβοσβήσει μερικές εκατοντάδες φορές ο καθένας και χαιρουν άκρας υγείας.

  15. #645
    Αυτό που λες για το ότι η Black Diamond ξεκίνησε πουλώντας φακούς στη Κίνα και μεταπήδησε στον υπόλοιπο κόσμο το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;
    Ρωτάω γιατί από όσο ξέρω, η BD είναι εταιρία από το 1957, όταν ακόμη η Κίνα είχε εμφύλιο ή κάτι τέτοιο τεσπα
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 20:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 14:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 11:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF