Σελίδα 28 από 49 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031323338 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 734

Θέμα: Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας

  1. #406
    Διαφορά δε θα καταλάβω μιας και είμαι άσχετος με το αντικείμενο, αλλά η τιμή της είναι χώμα και αξίζει μια δοκιμή. Τις Panasonic τις έχω και γω, αλλά είναι flat top και δεν κάνουν για τον Olight.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #407
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Διαφορά δε θα καταλάβω μιας και είμαι άσχετος με το αντικείμενο, αλλά η τιμή της είναι χώμα και αξίζει μια δοκιμή. Τις Panasonic τις έχω και γω, αλλά είναι flat top και δεν κάνουν για τον Olight.
    Σίγουρα μια δοκιμή αξίζει τον κόπο, οι δικές μου Sanyo πάντως καλά πάνε.Υπολογισε βέβαια εκτός από το χώμα και μεταφορικά.
    Οι Panasonic που έβαλα έχουν top button .
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 29/04/2018 στις 18:20.

  3. #408
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Miskin και στο gearbest οι Sanyo είναι ίδιες με αυτές τις NKON, οπότε μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.
    https://www.gearbest.com/batteries/p...hoCBf8QAvD_BwE

  4. #409
    Ναι τις έχω δει αλλά δεν στέλνει πια.
    Εξάλλου έχουν φύγει ήδη από Ολλανδία και έρχονται
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #410
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Μόλις τον παρέλαβα από το ταχυδρομείο. Μου έκανε κάτι κόλπα στην αρχή, δεν άναβε. Μάλλον ήταν ελαφρώς ξεβιδωμένο το κομμάτι που είναι το λεντ. Το έσφιξα και δουλεύει. Είναι όντως αρκετά δυνατός, αλλά περισσότερα εν καιρώ.
    Μετά από 5 μήνες ο φακός αποφάσισε να σταματήσει να φωτίζει. Χωρίς να πέσει κάτω, χωρίς να κακοποιηθεί. Απλώς δούλευε επαγγελματικά, όχι μια δύο φορές το μήνα, αλλά κάθε μέρα. Νομίζω ότι όλοι αυτοί οι φακοί από τα κινέζικα μαγαζιά που έχουν ξεφυτρώσει τώρα τελευταία δεν είναι για πολλά πολλά.
    Ορίστε και μια φώτο ενός φακού που δουλεύει (δούλευε) κάθε μέρα

    Sofirn SF14

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mcg6ko.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	395341
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #411
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλα το κύκλωμα του φακου δεν ειναι επιστήμη δες που "κολλησε" και επισκευασε το. Ενδεχομένως λογο παρατεταμένης χρήσης να σε άφησε το led (εχουν ανταλλακτικά οι κινέζοι).

  7. #412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλα το κύκλωμα του φακου δεν ειναι επιστήμη δες που "κολλησε" και επισκευασε το. Ενδεχομένως λογο παρατεταμένης χρήσης να σε άφησε το led (εχουν ανταλλακτικά οι κινέζοι).
    Φίλε αλλού είναι η ουσία. Στο ότι άφησε τον συνάδελφο μου χωρίς φως πάνω στην δουλειά. Ο οποίος δε ξέρει καν τι είναι το λεντ και το κύκλωμά του. Σιγά μη κάτσει να φτιάξει το φακό των 10€.

    Για αυτό τον άφησε κιόλας, γιατί κοστίζει 10€.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #413
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Βασικά πιστεύω οτι όλοι οι φακοί μπορεί να σε "προδώσουν".

    Φυσικά όσο ακριβότερος τόσο λιγότερες οι πιθανότητες αλλά και πάλι μπορεί.

    Σε πολύ βαριά χρήση όλοι μπορεί να βγάλουν πρόβλημα αλλά στους ακριβούς φακούς αυτό δε συμβαίνει τόσο συχνά.

    Η κορυφαία εταιρία αυτή τη στιγμή είναι η surefire αλλά για να τους αγοράσεις το πορτοφόλι σου δεν πρέπει να έχει πάτο. Ο καθένας κοστίζει όσοι 2-3 olite / fenix / you name it, αλλά δε θα σε προδώσει ποτέ. Για φακούς που μπαίνουν σε όπλα, δεν έχει αντίπαλο.
    Επόμενη στη σειρά είναι η streamlight με άκρως επαγγελματικούς φακούς αλλά λίγο καλύτερη τιμή και χαρακτηριστικά. Έχουν παρατηρηθεί κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μικροπροβλημάτων που διορθώθηκαν εντός εγγύησης αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι να μην φοβάσαι οτι θα σε αφήσουν με το κουμπί στο χέρι. Σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι σε βαριά χρήση και τους προτιμούν στρατιωτικοί και σώματα ασφαλείας. Υπάρχει debate δίχως πάτο για το ποιοί είναι οι καλύτεροι σε σχέση με τους απο πάνω.

    Μετά έρχονται όλοι οι υπόλοιποι (fenix / olight / thrunight / nitecore κτλ) με αξιόλογες προτάσεις για κοινούς θνητούς, πλούσια χαρακτηριστικά και ποιότητα που καλύπτει τον απαιτητικό χρήστη. Κάποιες σειρές / μοντέλα είναι πράγματι πολύ καλά.

    Οι ακόμα πιο φθηνοί (sofirn κ.α) είναι αξιολογες επιλογές για όσους δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και δεν θέλουν να δώσουν τα διπλάσια / τριπλάσια, για τους απο πάνω. Για το μέσο χρήστη δεν είναι άσχημοι αλλά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.

    Και μετά έχουμε όλους αυτούς του κινέζικους - επικίνδυνους που δεν ξέρεις αν θα σταματήσουν να δουλεύουν ή θα σου ανατιναχτούν στα χέρια.




    Υγ. Μαζί με τους δύο πρώτους νομίζω είναι και οι elzetta.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/05/2018 στις 11:08.
    Sent from me using a computer.

  9. #414
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλα το κύκλωμα του φακου δεν ειναι επιστήμη δες που "κολλησε" και επισκευασε το. Ενδεχομένως λογο παρατεταμένης χρήσης να σε άφησε το led (εχουν ανταλλακτικά οι κινέζοι).
    Τα λεντ αντέχουν για 50.000 ώρες. Πιθανότατα να την έχουν ακούσει τα κυκλώματα λόγο θερμοκρασίας. Οι περισσότεροι φακοί στην μεγάλη σκάλα (ή στην turbo) βγάζουν πολλά βατ και ζεσταίνονται. Κάποιοι έχουν το λεγόμενο step down, δλδ κατεβάζουν μόνοι τους μια σκάλα μετά από 5 λεπτά στο turbo ή μετά από από 30 λεπτά στο high, για να προστατευθούν απ' τη θερμοκρασία. Αν επιμείνουμε και με το που κατεβάσει σκάλα εμείς την ξανα ανάψουμε, οδηγούμε αργά (ή γρήγορα) αλλά σταθερά, το φακό στο θάνατο.

    Οι πτώσεις με το φακό ζεστό επίσης σκοτώνουν τα κυκλώματα. Μπορεί να πέσει 10 φορές και να μη πάθει τίποτα και να σταματήσει να δουλεύει μετά από μερικούς μήνες έτσι ξαφνικά (και η αιτία να ήταν οι προηγούμενες πτώσεις). Παίζει τεράστιο ρόλο ο κατασκευαστής και τα χαρακτηριστικά / επιδόσεις που δίνει στο φακό.

    Σήμερα όλοι έχουν μπει στο τριπάκι των 1000 λιουμενς σε μέγεθος παλάμης. Ελάχιστοι δεν έχουν τέτοιες επιλογές στους καταλόγους τους. Φυσικά κάποιοι απ' αυτούς δίνουν 750 λιούμενς που είναι πραγματικά και άλλοι 1000 λιούμενς, που στην πραγματικότητα είναι λιγότερα από 700.

    Νομίζω οτι από 500 μέχρι 1000 η διαφορά δεν είναι τόσο έντονη. Σίγουρα από 700,750 μέχρι 1000 δύσκολα γίνεται αντιληπτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κοιτάνε να βελτιώσουν τους χρόνους αντοχής της μπαταρίας σε αυτά τα 700 λιούμενς και κάθονται και μετράνε ποιος την έχει μεγαλύτερη! Ή μάλλον ξέρω! Είναι θέμα μάρκετιν γιατί όλοι μας έχουμε την ανάγκη των 1000 λιούμενς σε μέγεθος τσέπης!

    Φυσικά όλο αυτό οδηγεί τους περισσότερους κατασκευαστές να πουσάρουν τα κυκλώματα στα όρια και κάποια στιγμή να σε προδίδουν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/05/2018 στις 16:23.
    Sent from me using a computer.

  10. #415
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Μεγάλη αλήθεια αυτό με τα άπειρα λούμεν! Υπάρχουν ένα σωρό τομείς που μπορούν να βελτιώσουν (συμπεριλαμβανομένης της μπαταρίας όπως είπε κι ο daz) αλλά αυτοί (ή μήπως εμείς, ως καταναλωτές το βιολί τους.

    Σωστές οι προτάσεις όσον αφορά τη μάρκα. Αν ήταν όμως να δώσω τα λεφτά που ζητάν οι surefire, τα έδινα και έπερνα φακό από custom κατασκευαστή.

    Για τους πολύ απαιτητικούς υπάρχουν και φακοί κεφαλής για όσους δουλεύουν στα μεταλλεία. Αλλά είναι ακριβότεροι κι από custom λύση.
    Αλλά οι αντοχές σε πτώση και η αδιαβροχοποίηση είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα. Απαιτούν επίσης κράνος με ειδική υποδοχή (νομίζω).

  11. #416
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Μετά από 5 μήνες ο φακός αποφάσισε να σταματήσει να φωτίζει. Χωρίς να πέσει κάτω, χωρίς να κακοποιηθεί. Απλώς δούλευε επαγγελματικά, όχι μια δύο φορές το μήνα, αλλά κάθε μέρα. Νομίζω ότι όλοι αυτοί οι φακοί από τα κινέζικα μαγαζιά που έχουν ξεφυτρώσει τώρα τελευταία δεν είναι για πολλά πολλά.
    Ορίστε και μια φώτο ενός φακού που δουλεύει (δούλευε) κάθε μέρα

    Sofirn SF14

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mcg6ko.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	395341
    Αφού δούλεψε επαγγελματικά [φαίνεται αυτό ] ταβγαλε τα 10 ευρώ.

    Χωρίς να πέσει κάτω, χωρίς να κακοποιηθεί. Αλλα δείχνει η φώτο.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 04/05/2018 στις 14:54.

  12. #417
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Τώρα που το ξανασκεφτομαι μήπως όσοι χρησιμοποιούν συχνά και επαγγελματικά ένα φακό είναι σωστοτερο να προτιμάτε έναν φακό κεφαλιού; Σου αφήνει και τα δύο χερια ελευθερα για δουλειά.

  13. #418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τώρα που το ξανασκεφτομαι μήπως όσοι χρησιμοποιούν συχνά και επαγγελματικά ένα φακό είναι σωστοτερο να προτιμάτε έναν φακό κεφαλιού; Σου αφήνει και τα δύο χερια ελευθερα για δουλειά.
    +1000

    Δεν ξέρω πολλά από φακούς , αν και χρησιμοποιώ πολυ συχνά, αλλά από τότε που πήρα τον πρώτο φακό κεφάλης (πριν 15-20 χρόνια) δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο τύπο φακού για τίποτα .

    Εχω παντα ένα μαζι μου .

    Εχει βοηθήσει στα πάντα .

    Μεχρι και χρέη φαναριού σε μοτο με καμένη λάμπα.

  14. #419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τώρα που το ξανασκεφτομαι μήπως όσοι χρησιμοποιούν συχνά και επαγγελματικά ένα φακό είναι σωστοτερο να προτιμάτε έναν φακό κεφαλιού; Σου αφήνει και τα δύο χερια ελευθερα για δουλειά.
    Εξαρτάται τη δουλειά. Εγώ φακό κεφαλής έχω, αλλά ποτέ δε το βάζω στο headband. Ο Sofirn δούλευε σαν ένας απλός φακός, δε χρειαζόταν να τον έχεις στο κεφάλι λες και είσαι σπηλαιολόγος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #420
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αφού δούλεψε επαγγελματικά [φαίνεται αυτό ] ταβγαλε τα 10 ευρώ.
    Δεν έχεις άδικο σε αυτό, αλλά αν σε αφήσει στη μέση μιας δουλειάς μπορεί στην ουσία να σου κοστίσει πολύ παραπάνω από τα 10.

Παρόμοια θέματα

  1. ευρωπιακά ωράρια εργασίας!!!
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2005, 21:41
  2. Ζήτηση Εργασίας
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 15:04
  3. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 13:40
  4. Αναζήτηση Εργασίας
    από UPEI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 12:45
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF