Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 199

Θέμα: Επιλέγοντας τις σωστές μπαταρίες!

  1. #46
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τον χρησιμοποιώ τόσο σπάνια, που του έχω βάλει μια λιθίου 1.5 βόλτ, ώστε τουλάχιστον να ξέρω οτι αν ποτέ χρειαστεί, θα ανάψει.
    Μη επαναφορτιζόμενη, σωστά;

    Θεωρώ ότι με τις μη επαναφορτιζόμενες, έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να λειτουργήσει σωστά μία συσκευή που έχει ξεχαστεί με τις μπαταρίες και πρέπει να ανάψει μετά από μήνες.

    Από την άλλη μεριά, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το εξής γεγονός. Είχα πάρει κατά καιρούς επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από το Lidl, μάρκας Tronic. Χρησιμοποιούσα επί χρόνια σε φώτα ποδηλάτου. Σε σχέση με μη επαναφορτιζόμενες αλκαλικές, η διάρκεια ήταν μικρότερη και η καμπύλη εξασθένισης χειρότερη. Ήταν ας πούμε ένας συμβιβασμός, λόγω συστηματικής χρήσης. Αρχικά είχα αυτές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tronic_old.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	430883

    Οι οποίες με τα χρόνια όχι απλά έχασαν σε διάρκεια, αλλά στο τέλος μέσα σε λίγες εβδομάδες χωρίς χρήση, είχαν σχεδόν αδειάσει από μόνες τους.

    Στο μεταξύ είχα αγοράσει πάλι από το Lidl, με την ίδια επωνυμία, τις ακόλουθες παρδαλές. Ήταν ξεχασμένες χρόνια σε ένα συρτάρι και προς έκπληξή μου, δούλεψαν αμέσως με πολύ καλή ισχύ, χωρίς φόρτιση. Μετά από λίγες εβδομάδες χρήσης, είμαι σχετικά ευχαριστημένος, αλλά έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τις Eneloop που προτείνετε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tronic_new.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	21,7 KB 
ID:	430884


    Σε εργαλεία δουλεύω συστηματικά τις AA GP Recyko+ 2700 (2600 mAh). Θα έλεγα ότι σε λιγότερο από ένα χρόνο χρήσης και με λιγότερες από 10 φορτίσεις, η απόδοσή τους έχει ήδη πέσει.


    Τώρα κοιτάζω να δω τι θα κάνω με τις μπαταρίες AAA του φακού κεφαλής, διότι οι αλκαλικές θα πάνε προς αντικατάσταση τον επόμενο μήνα. Έβγαλαν πάνω από 2 μήνες, αλλά λόγω αυξανόμενης χρήσης σκέφτομαι να στραφώ προς επαναφορτιζόμενες. Κλασσικά έχω σωρεύσει με τα χρόνια AAA επαναφορτιζόμενες, από 500 mAh μέχρι 900 mAh, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύουν, ακόμα και κάποιες που είναι αχρησιμοποίητες στη συσκευασία τους.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/09/2021 στις 07:25.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Υπάρχουν και Eneloop 3AAA τις χρησιμοποιούν πολλοί σε φλας κλπ. Πάρε μια τετράδα...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Enelloop και θα είσαι μια χαρά. Σε ότι τις χρησιμοποιήσεις. Δεν έχουν καμία σχέση με του lidl.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Αφού ο φακός θα χρησιμοποιείται πολύ σε συμφέρει να πάρεις δύο τετράδες Eneloop απλές των 750 mAh, δηλ 8 τεμ, θα έχεις 2 τριάδες για το φακό και δύο τεμ για κανένα τηλέφωνο η για τηλεκοντρόλ.
    Οι Eneloop pro των 930 mAh έχουν διπλάσια περίπου τιμή και θα έχεις μια τριάδα για το φακό και μια ορφανή!

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μη επαναφορτιζόμενη, σωστά;
    Σωστά! Οι επαναφορτιζόμενες λιθίου είναι όλες 4,2V.

    Θεωρώ ότι με τις μη επαναφορτιζόμενες, έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να λειτουργήσει σωστά μία συσκευή που έχει ξεχαστεί με τις μπαταρίες και πρέπει να ανάψει μετά από μήνες.
    Οι μιας χρήσης λιθίου με το 1.5v, δεν έχουν καμία σχέση με τις μιας χρήσης αλκαλικές επίσης του 1.5v.

    Οι πρώτες κρατάνε το φορτίο τους για χρόνια, λειτουργούν πολύ μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, μπορούν να δώσουν μεγαλύτερους ρυθμούς αποφόρτισης, έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα και δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν υγρά. Οι αλκαλικές αν και έχουν πολύ καλη διάρκεια στο χρόνο, πάντα υπάρχει η περίπτωση να βγάλουν υγρά μέσα στην συσκευή. Παράλληλα σε απαιτητικές συσκευές (φακούς, φωτογραφικές μηχανές κτλ) αδειάζουν πολύ γρήγορα γιατί δεν μπορούν να δώσουν μεγάλους ρυθμούς αποφόρτισης (αμπέρ). Σε τηλεκοντρόλ ρολόγια κτλ, είναι μια χαρά. Αλκαλικές δε χρησιμοποιώ ποτε, παρά μόνο αν υπάρχει ανάγκη. Δλδ αν δεν έχω τίποτε άλλο διαθέσιμο. Και στην πρώτη ευκαιρία τις αλλάζω.

    Σε ένα φακό που χρησιμοποιείται σπάνια, πχ αυτόν που έχω μέσα στο αμάξι, μια λιθίου 1,5v είναι ότι καλύτερο. Ναι είναι ακριβότερη από μια αλκαλική αλλά δε με νοιάζει γιατί τον χρησιμοποιώ σπάνια. Επίσης ξέρω πως όσος καιρός και να περάσει η μπαταρία δε θα έχει αδειάσει ούτε θα έχει βγάλει υγρά (το αμάξι μπορεί να μείνει στον ήλιο ή σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες). Παράλληλα λόγο της μικρής απαίτησης του φακού σε αμπέρ και της πολύ μεγάλης χωρητικότητας της μπαταρίας, δε χρειάζομαι εφεδρική.

    ...έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τις Eneloop...
    Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!

    Εντάξει δεν είναι και τόσο διαφορετικές είναι η αλήθεια. Εκτός του ότι πρόκειται για πολύ ποιοτικές μπαταρίες από έναν απ' τους μεγαλύτερους κατασκευαστές (fujitsu), οι συγκεκριμένες είναι LSD (low self discharge). Που σημαίνει οτι το φορτίο που χάνουν όταν δε χρησιμοποιούνται είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με των υπολοίπων. Πολλές λένε οτι είναι lsd αλλά λίγες τα καταφέρνουν τόσο καλά. Εγγύηση είναι οι panasonic elenoop, οι fujitsu και αν θυμάμαι καλά ένα μοντέλο από energizer.

    Θα τις βρεις σε πολύ μικρές χωρητικότητες (950mAh) που προορίζονται για σταθερά τηλέφωνα τα οποία τα πετάμε επάνω στο φορτιστή όποτε μας έρθει (αντέχουν παρα πολλές επαναφορτίσεις, ανεξάρτητα απ' το φορτίο που έχουν). Σε χωρητικότητες κοντά στα 1900mah (eneloop λευκές) και σε 2500mah (eneloop μαυρες). Όσο πιο μικρή είναι η χωρητικότητα, τόσο λιγότερο φορτίο θα χάσει (self discharge) και τόσο περισσότερες φορτίσεις θα αντέξει. Αλλά, μια μεγάλης χωρητικότητας, παρόλο που θα χάσει περισσότερο φορτίο, θα της απομείνει περισσότερο από ότι σε μια μικρότερη, ενω παράλληλα θα χρειαστεί και λιγότερες φορτίσεις.

    Οι NiMH σε σχέση με τις αλκαλικές, πάλι θα δώσουν μεγαλύτερους ρυθμούς αποφόρτισης, σε συσκευές που το χρειάζονται και δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουν υγρά. Με ένα καλό φορτιστή, μερικές μπαταρίες lsd είναι ότι καλύτερο, γι' αυτόν που χρησιμοποιεί τον φακό του (το οτιδήποτε) αρκετά συχνά.

    Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα λίγο και να κατάλαβες γιατί συμπεριφέρονται έτσι οι διάφορες φθηνές μπαταρίες της αγοράς.

    Οι μπαταρίες των IKEA μαρκας ΙΚΕΑ. λένε οτι είναι eneloop, ενώ είναι πιο φθηνές. Δεν το ξέρω αυτό. Αλλά νομίζω γράφουν made in japan. Όσοι τις έχουν πάρει δηλώνουν ευχαριστημένοι πάντως και η δοκιμή τους αξίζει για κάποιον που δε θέλει να πληρώσει τις panasonic.




    Edit.. Οι NiMh lsd σε σχέση με τις λιθίου 1,5v χάνουν σε όλους τους τομείς, πέρα απ' την τιμή γιατί τις φορτίζεις όσες φορές θέλεις, αντί να τις ξανα αγοράσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/09/2021 στις 10:28.
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αφού ο φακός θα χρησιμοποιείται πολύ σε συμφέρει να πάρεις δύο τετράδες Eneloop απλές των 750 mAh, δηλ 8 τεμ, θα έχεις 2 τριάδες για το φακό και δύο τεμ για κανένα τηλέφωνο η για τηλεκοντρόλ.
    Οι Eneloop pro των 930 mAh έχουν διπλάσια περίπου τιμή και θα έχεις μια τριάδα για το φακό και μια ορφανή!
    Ή εσύ ή εγώ μπερδέψαμε τις χωρητικότητες. Γιάννη οι elneloop βγαίνουν σε 900-1900-2500mah. Γαλάζιες - λευκές - μαύρες.

    Μπαταρίες κάτω από 1000mah είναι ιδανικές μόνο για σταθερά ασύρματα τηλέφωνα. Ούτε καν για τηλεκοντρόλ δεν είναι ιδανικές αν και λόγο της πολύ μικρής κατανάλωσης του τηλεκοντρόλ, δουλεύουν άριστα. Όχι όμως καλύτερα από μια λευκή πχ, που θα ξεχάσεις να την επαναφορτίσεις. Εγώ πάντως στα τηλεκοντρόλ, γαλάζιες έχω βάλει λόγο της χαμηλότερης τιμής.

    Γενικά πιστεύω οτι οι λευκές κάνουν για τα πάντα όλα (πλην τηλεφώνων) με τις μαυρες να δίνουν το κάτι παραπάνω σε φακούς και λοιπές τέτοιες συσκευές.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι μπαταρίες των IKEA μαρκας ΙΚΕΑ. λένε οτι είναι eneloop, ενώ είναι πιο φθηνές. Δεν το ξέρω αυτό. Αλλά νομίζω γράφουν made in japan. Όσοι τις έχουν πάρει δηλώνουν ευχαριστημένοι πάντως και η δοκιμή τους αξίζει για κάποιον που δε θέλει να πληρώσει τις panasonic.
    LADDA λεγονται και οντως ειναι σαν τις enelloop. Εχω και απο τις 2 εταιριες και δεν εχουν διαφορα στην χρηση (ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες, χειριστηρα R/C παιχνιδιων και το κυριοτερο xbox χειριστηρα).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    LADDA λεγονται και οντως ειναι σαν τις enelloop. Εχω και απο τις 2 εταιριες και δεν εχουν διαφορα στην χρηση (ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες, χειριστηρα R/C παιχνιδιων και το κυριοτερο xbox χειριστηρα).
    Ναι έχεις δίκιο ladda λέγονται.

    Το ότι είναι ίδιες δε μου αρκεί για να πω οτι είναι eneloop.
    Το ότι γράφουν made in japan μου αρκεί για να ξέρω οτι βγήκαν απ' το εργοστάσιο της fujitsu.
    Το ότι, τόσοι πολλοί είναι ευχαριστημένοι, μου αρκεί για να τις δοκιμάσω.

    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Και λίγα ακόμα για τις lsd..

    Μια high self discharge, πχ μια GP έχει πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση και μπορεί να φορτιστεί σε αρκετά μεγάλες χωρητικότητες. Το θέμα είναι οτι ένα πολύ μεγάλο μέρος χάνεται μέσα σε 24 μολις ώρες απ' τη στιγμή που θα τη βγάλουμε απ' το φορτιστή και μέσα σε 3 με 4 το πολύ μήνες, είναι εντελώς άδεια.

    Μια low self discharge, μετά από ένα χρόνο θα έχει χάσει περίπου το 10 με 15%, ενώ μετά από 4-5 χρόνια θα έχει χάσει μόνο ένα 30%.

    Ο φορτιστής παίζει πααααρα πολύ μεγάλο ρόλο και στους δυο τύπους μπαταριών αλλά τις μεγαλύτερες επιπτώσεις τις έχει στις hsd.
    Παρ' όλα αυτά, το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει μερικές καλές lsd και να τις βάλει σε ένα φθηνιάρικο φορτιστή.
    Και λέω φθηνιάρικο γιατί ένας καλός φορτιστής δε χρειάζεται να είναι ακριβός. Η πανασονικ δίνει φορτιστές με 4αδα μπαταρίες αρκετά φθηνά.

    Ενας πολύ καλός που αξίζει σαν πρώτη αγορά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	71LtRGeN4TL._AC_SL1500_.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	430885



    BTW οι energizer lsd που δε θυμόμουν πριν, είναι το μοντέλο recharge

    (το recharge extreme του λίνκ απλά οι μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα). Το σαιτ αυτό είναι εγγύηση για γνήσιες μπαταρίες και έχει καλές τιμές.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/09/2021 στις 11:11.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Αφού ο φακός θα χρησιμοποιείται πολύ σε συμφέρει να πάρεις δύο τετράδες Eneloop απλές των 750 mAh, δηλ 8 τεμ, θα έχεις 2 τριάδες για το φακό και δύο τεμ για κανένα τηλέφωνο η για τηλεκοντρόλ.
    Οι Eneloop pro των 930 mAh έχουν διπλάσια περίπου τιμή και θα έχεις μια τριάδα για το φακό και μια ορφανή!
    Ακυρο στο παραπάνω σχόλιο που έκανα για τις χωρητικότητες. Τώρα μου έκοψε οτι μιλάς για μπαταρίες 3Α.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ακυρο στο παραπάνω σχόλιο που έκανα για τις χωρητικότητες. Τώρα μου έκοψε οτι μιλάς για μπαταρίες 3Α.
    Στο τσακ με πρόλαβες!
    Από nkon ότι πήρα ήταν σωστό...
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 25/09/2021 στις 12:53.

  12. #57
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ο φορτιστής παίζει πααααρα πολύ μεγάλο ρόλο και στους δυο τύπους μπαταριών αλλά τις μεγαλύτερες επιπτώσεις τις έχει στις hsd.
    Παρ' όλα αυτά, το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει μερικές καλές lsd και να τις βάλει σε ένα φθηνιάρικο φορτιστή.
    Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Έχω δύο φορτιστές, ο ένας δεκαετιών πίσω για Ni-Cd.

    Έχω μπόλικες μπαταρίες να χαλάσω πριν αγοράσω καινούριες. Τώρα θα ανοίξω αυτές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210925_154303_6~3.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	430891
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/09/2021 στις 14:57.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2018
    Μηνύματα
    19
    έβγαλε η ικεα τις καινούργιες μπαταρίες, έχουν όμως μια διαφορά, δεν είναι οι αντίστοιχες μαύρες pro της ενελοοπ, αλλά οι απλές, ταυτόχρονα μείωσε την τιμή αλλά κατάργησε τις προ στο ΑΑΑ ενω τις προ στο ΑΑ τις έχει ακόμα, πάλι είναι made in japan, μάλλον απο τη fujitsu που είναι εξίσου καλές με ενελοοπ, σε αυτή τη τιμή δεν υπάρχουν καλύτερες
    οι τρόνικ δεν είναι καλές γιατί πολλά στοιχεία έρχονται καμμένα ή καίγονται στη συνέχεια

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Έχω δύο φορτιστές, ο ένας δεκαετιών πίσω για Ni-Cd.

    Έχω μπόλικες μπαταρίες να χαλάσω πριν αγοράσω καινούριες. Τώρα θα ανοίξω αυτές:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210925_154303_6~3.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	430891
    Σε αυτό το νήμα θα βρεις αρκετές πληροφορίες αν και δε θυμάμαι αν και τι έχω γράψω για ΑΑ.

    Στα γρήγορα. Ο θάνατος της μπαταρίας είναι η θερμοκρασία και η υπερφόρτωση. Επίσης, ειδικά σε NiMH, η ελλειπή φόρτιση δεν είναι και ότι καλύτερο.

    Το καλύτερο σύστημα για να "σταματάει" τη φόρτιση είναι το negative delta V. Με αυτό το σύστημα μπορείς να ξέρεις οτι η μπαταρία σου θα φορτίσει τόσο όσο χρειάζεται και όχι παραπάνω.

    Κάποιοι φορτιστές που φορτίζουν 4 μπαταρίες έχουν δυο κανάλια. 1 κανάλι οι δυο πρώτες θέσεις και 1 κανάλι οι δυο επόμενες. Μερικοί κόβουν τη φόρτιση στο κανάλι, όταν η μια απ' τις δυο μπαταρίες είναι πλήρως φορτισμένη. Καλό είναι ο φορτιστής να έχει 4 ανεξάρτητα κανάλια.

    Κάποιοι ταχυφορτιστές δεν έχουν καλό σύστημα ελέγχου της θερμοκρασίας της μπαταρίας. Η μπαταρία δεν πρέπει να ανεβαίνει πάνω από 40 βαθμούς κατά τη φόρτιση (μιλάω για NiMH).

    Κάποιοι φορτιστές έχουν δυο επίπεδα φόρτισης ανάλογα με το κανάλι. Πχ αν βάλεις δυο μπαταρίες στο πρώτο κανάλι θα τις φορτίσει με 1100mA, ενώ αν τις βάλεις στις θέσεις 1 και 4 θα στις φορτίσει με 550mA. Όσο δλδ θα έδινε, αν είχες επάνω 4 μπαταρίες. Αυτό είναι καλό όταν το ξέρεις και κακό όταν δε το ξέρεις. Επίσης δεν είνα καλό όταν έχεις μια μόνο μπαταρία, καθότι θα τη φορτίσει στα 1100 είτε το θέλεις είτε όχι. (για ρυθμούς φόρτισης, τα έχω γράψει στην 1η-2η σελίδα, ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια). Αυτό γίνεται συνήθως σε ταχυφορτιστές. Απλοί φοριτστές μπορεί να φορτίζουν πάντα στα 300mA είτε έχεις 1 είτε 4, αλλά να κάνουν 7 και 10 ώρες.

    Ενας απλός, φθηνός, αργός και αποδεδειγμένα πάρα πολύ καλός φορτιστής.. (βάζω απ' το σκρουτζ).

    https://www.skroutz.gr/s/18925112/Pa...%BC%CE%B1.html

    Αρκετά καλος ταχυφορτιστής με μεγάλο μειονέκτημα τη διαχείριση θερμοκρασίας. Μια lsd δε θα την ανεβάσει πάνω από 40 βαθμούς αλλά μια παλιά hsd με αυξημένη εσωτερική αντίσταση θα την ψήσει σε επικίνδυνο σημείο χωρίς να το καταλάβει και να κόψει την φόρτιση.

    https://www.skroutz.gr/s/9374477/Pan...A-1900mAh.html

    Υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα ακόμα και απ' την panasonic και την fujitsu που δεν είναι καθόλου καλά.

    Ακριβότερους δε βάζω γιατί μετά συμφέρει η αγορά φορτιστή για μπαταρίες λιθίου με δυνατότητα φόρτισης και NiMh. Όσοι έχετε τέτοιο, ελέγξε αν έχει Negative Delta V. (-dV)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-0a-ef03e60136d938f3452c43f3a1a8215d92ca96392157a0671957146bc4be5338_207ee5ff28e16d.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	430893
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2018
    Μηνύματα
    19
    Αυτός εδώ ο Δανός κάνει καλά τεστ στις μπαταρίες αλλά και στους φορτιστές και στα πολύμετρα

    https://lygte-info.dk/

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF