Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: Βίδες-Κατσαβίδια σταυρού/Μέγεθος σταυρού/Πρότυπο jis

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    κανενα δεν ειναι τζιιιις ειναι τα κοινα κατσαβιδια που μπορει να παρει ο καθενας

    jis στα vessel


    τζιιις θελουν οι εχοντες ιαπωνικο μηχανακι
    Γιάννη τα γράφω παραπάνω. Τα ίσια έχουν διαφορετικό πάχος στα Ιαπωνικά και περισσότερες επιλογές σε μήκος. Μπορείς να βρεις σε Ευρωπαικό μακρύ κατσαβίδι με λάμα 300mm, χτυπητό και με λεπτή μύτη? Εγώ με ένα τέτοιο κοπανάω τα ρουλεμαν του λαιμού και είναι το μοναδικό που βγάζει το πρεσαριστό δαχτυλίδι με τόση ευκολία αφού έχει πιο λεπτή μύτη και δεν γλιστράει. Champion με 4 ευρώ!

    Στα σταυρού έγραψα ότι δεν είναι jis ακολουθώντας αυστηρά τα πρότυπα, αλλά ταιριάζουν σε βίδες jis. Τα ευρωπαικά δεν τις πιάνουν σωστά. Επίσης τα Ιαπωνικά δεν βγαίνουν τόσο εύκολα απ' τη βίδα όπως γίνεται με τα ευρωπαικά.

    Δεν είναι απαραίτητο τα Ιαπωνικά μηχανάκια να έχουν jis. To δικό μου έχει μόνο στο σώμα ψεκασμού (και τα ευρωπαικά έχουν εκεί).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/08/2017 στις 22:32.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    star και topman επίσης είναι made in japan.

    http://www.stereotiki.gr/store4/star.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TOPMAN.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	6,5 KB 
ID:	374270

    Όλα τα παραπάνω είναι πιο εύκολο να βρείτε εκεί έξω παρά απ' το ίντερνετ.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ευρωπαικό μαγαζί με πολυ μεγαλύτερη γκάμα απ' ότι τα Ελληνικα για κατσαβίδια vessel (και όχι μόνο).

    http://www.onlyqualitytools.com/cata...nd_Vessel.html


    Καστάνιας και η προσωπική μου επιλογή για παραγγελία από ebay.

    http://www.vessel.co.jp/english/hand...6/05/2200.html

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ves.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	374272

    Παίρνοντας μόνο ένα καστάνιας και 2 ανταλλακτικά σε διαφορετικά νούμερα έχεις 3 κατσαβίδια καστάνιας και ένα κοντό κατσαβιδάκι καστάνιας για μύτες.

    pdf

    Αν βγούμε απ' τα σύνορα θα αρχίσουμε να ψάχνουμε και για anex κ.α αλλά εγώ σταματάω εδώ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/11/2016 στις 00:08.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ευχαριστούμε που μας ξεστραβώνεις. Ειλικρινά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Φύγαμε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε που μας ξεστραβώνεις. Ειλικρινά.
    σαν βρισια ακουστηκε αυτο


    edit: τωρα βλεπω οτι τα vessel που εβαλες daz μοιαζουν παρα πολυ με τα hozan. τωρα ποια εταιρεια αντιγραφει ποια;
    Γιαννης

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος

    edit: τωρα βλεπω οτι τα vessel που εβαλες daz μοιαζουν παρα πολυ με τα hozan. τωρα ποια εταιρεια αντιγραφει ποια;
    Γι' αυτά με την μπάλα λες? Δε ξέρω!

    Δεν αποκλείεται να υπάρχουν κάποια κοινά μοντέλα παντού γίνεται αυτό! Η vessel πάντως είναι απ' τους αρχαιότερους κατασκευαστές κατσαβιδιών.

    Και η sunflag έχει κάποια που μοιάζουν, αν και όχι τόσο πολύ! Τα περισσότερα Ιαπωνικά κατσαβίδια έχουν μια πολύ ιδιαίτερη σχεδίαση και κάποια χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε όλα.

    Τα ballgrip μεταξύ vessel και hozan πάντως, μοιάζουν πολύ για να μην είναι του ίδιου κατασκευαστή.
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Καλησπέρα στο Φόρουμ! Daz σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπήρξες αναλυτικότατος. Πάντως εγώ σε όλα μου τα μηχανάκια, εξαιρουμένου του Τενερε που, κακά τα ψέματα, δεν είναι Ιαπωνικό, όπου είχα βίδα σταυρό, είχα θέμα με το ξεβίδωμα, εκτός και αν χρησιμοποιούσα το κατσαβίδι του κιτ εργαλείων, ή ένα παλιό από το αντίστοιχο κιτ μιας παλιάς ΤΟΥΟΤΑ του πατέρα μου. Ακόμα και οι βίδες στο διακόπτη του φρένου, της μανέτας και πραγματικά, όλες οι βίδες με κεφάλι σταυρό!Ο μόνος τρόπος να βγουν χωρίς ζημιά ήταν με σφυροκατσάβιδο και την αντίστοιχη μύτη, κάτι που συνήθως δεν είχα εύκαιρο ούτε βόλευε ιδιαίτερα λόγω μεγέθους. Οπότε από Δευτέρα κοιτάω για Champion. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάτι πάει στραβά με τα δύο link για κατσαβίδια ΗΙΤ. Βγάζουν ακριβώς το ίδιο 8mm όταν περάσουμε στοις επιλογές μεγεθών.

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Παίρνοντας μόνο ένα καστάνιας και 2 ανταλλακτικά σε διαφορετικά νούμερα έχεις 3 κατσαβίδια καστάνιας και ένα κοντό κατσαβιδάκι καστάνιας για μύτες.
    Αν δεν έχεις κάνει ήδη την κίνηση και προτίθεσαι να την κάνεις υπολόγισε κι εμένα μέσα για τον συνδυασμό όπως τον γράφεις. Δεν ξέρω βέβαια αν προσπαθώντας να μοιράσουμε τα μεταφορικά την φάμε στο τελωνείο. Δες, πράξε και ενημέρωσέ με. Κινήσου εν λευκώ ρε παιδί μου σε εμπιστεύομαι . Καιρός είναι να βάλω κι εγώ στην συλλογή μου jis
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από enduras_wr200 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο Φόρουμ! Daz σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπήρξες αναλυτικότατος. Πάντως εγώ σε όλα μου τα μηχανάκια, εξαιρουμένου του Τενερε που, κακά τα ψέματα, δεν είναι Ιαπωνικό, όπου είχα βίδα σταυρό, είχα θέμα με το ξεβίδωμα, εκτός και αν χρησιμοποιούσα το κατσαβίδι του κιτ εργαλείων, ή ένα παλιό από το αντίστοιχο κιτ μιας παλιάς ΤΟΥΟΤΑ του πατέρα μου. Ακόμα και οι βίδες στο διακόπτη του φρένου, της μανέτας και πραγματικά, όλες οι βίδες με κεφάλι σταυρό!Ο μόνος τρόπος να βγουν χωρίς ζημιά ήταν με σφυροκατσάβιδο και την αντίστοιχη μύτη, κάτι που συνήθως δεν είχα εύκαιρο ούτε βόλευε ιδιαίτερα λόγω μεγέθους. Οπότε από Δευτέρα κοιτάω για Champion. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
    Endura οι διαφορές που έχουν σήμερα το jis με το iso στους σταυρούς δεν δικαιολογεί τα παραπάνω! Τα πρότυπα δεν μένουν ίδια, εξελίσσονται και αλλάζουν, βελτιώνονται κτλ. Σήμερα η μορφή του jis είναι η form B η οποία είναι αρκετά ίδια με την αντίστοιχη iso ταδε. Στις σχέσεις των προτύπων δεν έχει πάρει τον χαρακτηρισμό ίδια ή διαφορετική αλλά ισοδύναμη/συμβατή/τροποποιημένη/δεν ξέρω τι, με την αντίστοιχη iso. Κάποιες διαφορές πρέπει να τις έχουν αλλά αυτές δεν είναι ορατές με το μάτι και δε νομιζω να δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μπορεί οι διαφορές πχ να είναι στις ανοχές των διαστάσεων που δίνει το κάθε πρότυπο. Μπορεί δλδ το jis να δίνει λιγότερο περιθώριο σφάλματος στην κατασκευή. Δεν πρέπει να υπάρχει σήμερα Ιαπωνική εταιρία που να φτιάχνει κατσαβίδια p1,2,3 βασισμένα στο παλιό πρότυπο jis. Αυτό όμως δεν ισχύει για p0 και γενικά στις πολύ μικρές βίδες (κάτω από p0), όπου οι διαφορές jis με iso είναι ακόμα τεράστιες.

    Σήμερα πιστεύω πως ένα καλό, επώνυμο κατσαβίδι iso θα δουλέψει μια χαρά σε όλες τις βίδες σταυρού. Στις βίδες με την κουκίδα έχω διαπιστώσει ότι το Ιαπωνικό είναι πιο σταθερό και δεν βγαίνει το ίδιο εύκολα, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται πιο πολύ στην μεγαλύτερη ακρίβεια κατασκευής παρά στην τόσο διαφορετική σχεδίαση. Η vessel κάτι τέτοιο λέει!

    Τα ph απ' την αρχή κατασκευάστηκαν ώστε η βίδα να διώχνει το κατσαβίδι όταν ασκείται μεγάλη δύναμη. Αντίθετα, τα jis κατασκευάστηκαν ώστε να ειναι πιο σταθερά και οι βίδες να μην απορρίπτουν το κατσαβίδι. Δεν ξέρω αν το παραπάνω χαρακτηριστικό έχει παραμείνει και στα δύο πρότυπα και σε πιο βαθμό. Μικροδιαφορές στην εφαρμογή, μπορεί να υπάρχουν ακόμα και μεταξύ δυο Ευρωπαίων κατασκευαστών. Είναι πολλοί αυτοί που υποστηρίζουν ότι υπερκαλύπτουν την εκάστοτε προδιαγραφή όποια και αν είναι αυτή.

    Με το μάτι δεν φαίνεται να έχουν διαφορές ούτε τα πολύ μικρά μεγέθη σταυρού. Σε αυτά όμως, η εφαρμογή στη βίδα έχει τεράστιες διαφορές. Έχω κανα δυο νούμερα σταυρού ph0 και 00 που δεν ταιριάζουν σε καμία βίδα απ' όσες έχω δοκιμάσει. Η διαφορά τους με τα αντίστοιχα Ιαπωνικά είναι τεράστια όσο αφορά την εφαρμογή. Τέτοιες διαφορές δεν τις έχω διαπιστώσει σε ph1 και πάνω.



    Edit.. Γι' αυτό όταν ξεκίνησα να γράφω, ξεκίνησα απ' τα μεγέθη της βίδας και τα συνηθισμένα λάθη και είπα ότι σε λεπτομέρειες όπως το jis θα αναφερθώ στο τέλος!


    Edit2.. Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα ίσια όπου οι διαφορές των δύο προτύπων στις διαστάσεις, είναι χαοτικές (nο6 με πάχος 0.8 απ' την champion, no6 με πάχος 1.2 απ' τη wiha).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/06/2017 στις 01:29.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Κάτι πάει στραβά με τα δύο link για κατσαβίδια ΗΙΤ. Βγάζουν ακριβώς το ίδιο 8mm όταν περάσουμε στοις επιλογές μεγεθών.
    Το είδα! Μπορεί να είναι κάποιο λάθος της σελίδας μπορεί και τίποτα απ' αυτά να μην υπάρχει. Δεν έχουν όλα τα Ελληνικά μαγαζιά αξιόπιστα σαιτ και δεν τα ενημερώνουν τόσο συχνά. Μπορεί με ένα τηλέφωνο να διαπιστώσει κανείς ότι έχει ακόμα περισσότερες επιλογές ή απολύτως τίποτα. To θέμα είναι ότι αν δεν οπτικοποιούμε κάποιες πληροφορίες δε μας μένουν. Αν πέταγα 5 Ιαπωνικές μάρκες και τίποτε άλλο, δε θα έμενε σε κανέναν τίποτα. Τα Ιαπωνικά όμως έχουν πολύ χαρακτηριστική σχεδίαση και δεν είναι δύσκολο να τα εντοπίσουμε ανάμεσα σε άλλα.
    Έγραψα πολλές φορές ότι είναι ευκολότερο να βρούμε σε κάποιο μαγαζί παρά στο ιντερνετ. Και αυτή είναι η πρότασή μου, την επόμενη φορά που θα πάει κάποιος να ψωνίσει κάτι να ρωτήσει και αν έχει Ιαπωνικά κατσαβίδια!
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το έψαξα λίγο για να μπορέσω να γίνω πιο συγκεκριμένος και σαφής για τις διαφορές ανάμεσα στα δύο πρότυπα (έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα).
    http://www.webstore.jsa.or.jp/websto...l/en/equal.htm

    Μια επεξήγηση των ισοδύναμων μεταξύ διαφορετικών προτύπων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2016-11-20 13-20-02.png 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	374281

    To jis στην σημερινή του μορφή (για βίδες p1,2,3) είναι "modified" δεν ειναι "identical" ή "not equivalent", με το αντίστοιχο iso. Δλδ είναι τροποποιημένη, δεν είναι πανομοιότυπη ούτε μη συμβατή.

    Τροποποιημένη τώρα χαρακτηρίζεται όταν η δομή έχει κάποιες διαφορές αλλά επιτρέπει την εύκολη σύγκριση μεταξύ των δυο προτύπων. (σύμφωνα με το πινακάκι).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 21/11/2016 στις 01:25.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις κάνει ήδη την κίνηση και προτίθεσαι να την κάνεις υπολόγισε κι εμένα μέσα για τον συνδυασμό όπως τον γράφεις. Δεν ξέρω βέβαια αν προσπαθώντας να μοιράσουμε τα μεταφορικά την φάμε στο τελωνείο. Δες, πράξε και ενημέρωσέ με. Κινήσου εν λευκώ ρε παιδί μου σε εμπιστεύομαι . Καιρός είναι να βάλω κι εγώ στην συλλογή μου jis
    Βασίλη υπάρχει και αυτό σα θες! Κάπου το είχε ποστάρει εκείνο το ξετρυπωτήρι ο Μισκιν.

    http://www.ebay.de/itm/261829531605
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασίλη υπάρχει και αυτό σα θες! Κάπου το είχε ποστάρει εκείνο το ξετρυπωτήρι ο Μισκιν.

    http://www.ebay.de/itm/261829531605
    Αυτό είναι φθηνότερο, είναι διαφορετικό μοντέλο, αλλά δε καταλαβαίνω που διαφέρουν και βαριέμαι να ψάξω...

    http://www.ebay.de/itm/ANEX-2-in-1-R...3D261829531605

    Εμένα μου αρέσει και αυτό που με ένα κατσαβίδι και μια λάμα έχεις P1, P2 και P3.

    http://www.ebay.de/itm/VESSEL-Combin...3D261829531605
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 20/11/2016 στις 16:49.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2015, 19:05
  2. Ρουλμαν λαιμού (σταυρού)..Βγάλτο ντε...!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 09:39
  3. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 12:17
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 23:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF