Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 73

Θέμα: Βίδες-Κατσαβίδια σταυρού/Μέγεθος σταυρού/Πρότυπο jis

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν έχω βάλει φώτο πιο πάνω αλλά κατάλαβες τι ήθελα (και μάλλον δεν υπάρχει πια όπως έχεις γράψει παλιότερα). Πήγα για vessel στο μητρόπουλο αλλά μου έδινε τα κόκκινα για jis compatible τα οποία είναι πιο βαριά λόγω του χτυπητού και δεν τα ήθελα συν ότι δεν είχαν τις καινούργιες μύτες.

    Με ph2 και προσοχή λύνω τόσα χρόνια τα παλιά honda αλλά είπα να πάρω να έχω και το σωστό
    Μπορείς να τα πάρεις από ebay, παντός εγώ που τα πείρα από τον Μητρόπουλο το κόκκινο είναι πολύ καλύτερα από athlet και facom που έχω. Βίδες από καρμπυρατέρ Χόντα Τιλ λύνει για πλάκα ενώ τα άλλα θέλουν προσοχή

  2. #47
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    SeniorCarnado, σε μετέφερα εδώ.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=147336&page=8
    Sent from me using a computer.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Για JIS Ph2+Ph3 και μαλιστα οχι compatible σαν τα κατσαβίδια της Vessel υπάρχει και η λύση για μυτες όπως οι παρακάτω της Koken. Τα part number φαινονται και βαριέμαι να βγάζω φωτό με τα κατσαβίδια της Vessel.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Koken JIS.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	84,8 KB 
ID:	418787
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Koken JIS.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 08/06/2020 στις 20:28.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Leon αυτες οι μύτες koken βρίσκονται Ελλάδα; Γιατί από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, αν πεις να παραγγείλεις από έξω, τα μεταφορικά είναι πολλαπλάσια από την αξία τους, οπότε δεν αξίζει.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Αμα μαζέψεις 3-4 πραγματάκια που δεν ερχονται Ελλάδα τα φέρνεις όλα απ'εξω. Μόνες τους και βεβαια δεν συμφέρει. Αν εχεις και αλλα εργαλειάκια για παραγγελία σου λέω από που ψωνίζω εγώ- οταν περισεύουν τιποτα λεφτά. Για τυχων παραγγελία σου υπολόγιζε καπου 15 ευρώ μτφ.

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Υπάρχουν Ελλάδα και τις βρίσκεις και στοκ και με παραγγελία. Αλλά αν περιμένεις να λύσεις το πρόβλημα με το jis, άδικα ασχολείσαι.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν Ελλάδα και τις βρίσκεις και στοκ και με παραγγελία. Αλλά αν περιμένεις να λύσεις το πρόβλημα με το jis, άδικα ασχολείσαι.
    Οι μύτες δεν υπάρχουν στον καταλογο της Koken Europe αρα τουλάχιστον τα 2 μαγαζιά που ξέρουμε για Koken στον Πειραιά και Πάτρα/Αθηνάς θα πρεπει να κανουν (αν θέλουν) special order κατι που για μερικες μύτες είναι μαλλον ασύμφορο για όλους. Στοκ αυτήν την στιγμή υπάρχουν στο UK Tools στις 3,50 λίρες η μία.

    Edit:

    H κοινή Ph 5/16" είναι αυτή: https://www.uktools.com/individual-bits-8mm516/page/3/

    Και η JIS αυτή: https://www.uktools.com/no-2-jis-sta...shank-bit.html

    Άλλος κωδικός -αλλη τιμή. Αντίστοιχα στο ίδιο site και για την Ph3.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 09/06/2020 στις 06:22.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Leo.. υπάρχει το jis B1111 2006 και το jis b1111 2017.

    Αν θέλεις ρίξε και εσύ μια ματιά εδώ..
    Για να διαπιστώσεις αυτό που λέω τόσες σελίδες τώρα.

    "The Japanese Industrial Standards have been revised by the Minister of Economy, Trade and Industry after being submitted to the Japanese Industrial Standards Committee.

    As a result, JIS B 1111:2006 was revised and replaced by this standard" -> Εννοεί απ' το jis B1111 2017

    Όταν το litetek.co λέει αυτό..
    τι νομίζεις οτι εννοεί? Σε ποιό πρότυπο πιστεύεις οτι αναφέρετε? Στο 2006 ή στου 2017? Και να φανταστείς οτι το jis που δημιουργεί όλα τα προβλήματα είναι προ 2006.
    Επιπλέον..
    Εδώ είναι ο κατάλογος της koken. Βλέπεις κάπου να αναφέρει οτιδήποτε για jis ή να διευκρινίζει οτι τα κατσαβίδια αυτά είναι φτιάγμένα για τις βίδες που είχαν τα μηχανάκια του 80?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-06-09 11-58-21.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	418798

    Δες στον κατάλογο της koken και πες μου αν βρεις κωδικό 100P-32-2.JIS στην ενότητα για τις μύτες.
    Και αν το βρεις πες μου σε ποιο jis αναφέρεται. Σε αυτό που είναι πανομοιότυπο με το iso/din ή στο jis του κάποτε που έχει αναθεωρηθεί 2-3 φορές.
    Εδω είναι το pdf του καταλόγου 2019-2020.

    Το τι γράφει στις περιγραφές προιόντων η κάθε σελίδα δε με ενδιαφέρει. Θες να μου βρεις τις πληροφορίες απ' το κατασκευαστή? Εγώ δεν τα κατάφερα. Όχι απλά δεν κατάφερα να βρω που λέει οτι αυτό το jis αναφέρεται στο παλιό πρότυπο αλλά ούτε καν τον κωδικό. Δεν αμφισβητώ οτι ο κωδικός μπορεί να υπάρχει, απλά δεν κατάφερα αν βρω οποιαδήποτε πληροφορία απ' τον κατασκευαστή.

    Επίσης η koken δεν κατασκευάζει ούτε κατσαβίδια ούτε μυτες. Rebranded ειναι.

    Θέλεις vessel jis? πάρε.

    https://mossmiata.com/jis-japanese-i...screwdrivers-1

    Το γεγονός οτι η mossimiata.com γράφει ένα κάρο μπούρδες, σημαίνει οτι εγώ πρέπει να ψάχνω τα ιδιαίτερα vessel που δεν είναι jis compatible αλλά jis old school?

    ΒΤW εγώ το μόνο που βρήκα είναι αυτό. Τα πρότυπα φαίνονται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-06-09 12-20-38.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	418799
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Το θέμα με το (παλιό) πρότυπο JIS είναι όντως μεγάλο θέμα παιδιά. Προσωπικά ξεκίνησα να ψάχνομαι πριν από 5 χρόνια όταν χρειάστηκε να λύσω πολυκαιρισμένες βίδες στο ταϊβανέζικο παπάκι μου (Kymco) και συνειδητοποίησα ότι τα κατσαβίδια με κεφαλή Ph δεν πετύχαιναν την τέλεια συναρμογή που απαιτούνταν για να μεταφερθεί σωστά η ροπή στρέψης που απαιτούνταν για το λύσιμο των εν λόγω βιδών. Εν πάση περιπτώσει, τότε από μια αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο, είχα βρει ένα σετάκι κατσαβιδιών της Engineer και ένα πολυκατσαβίδι με μύτες της Vessel, τα παρακάτω (τα οποία κι έχω αγοράσει από τότε και χρησιμοποιώ όποτε απαιτείται):

    https://www.engineertools-jp.com/dk-50-53

    https://www.vesseltools.com/handtool.../220w-3-detail

    Επειδή ξέρω ότι με το πρότυπο JIS τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μύλος η κατάσταση, είναι κάποιο από τα 2 παραπάνω σετ τελικά συμβατό με το "παλιό" JIS ή είναι τυπικά Ph;
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 09/06/2020 στις 19:03. Αιτία: προσθήκη σχολίου

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με το (παλιό) πρότυπο JIS είναι όντως μεγάλο θέμα παιδιά. Προσωπικά ξεκίνησα να ψάχνομαι πριν από 5 χρόνια όταν χρειάστηκε να λύσω πολυκαιρισμένες βίδες στο ταϊβανέζικο παπάκι μου (Kymco) και συνειδητοποίησα ότι τα κατσαβίδια με κεφαλή Ph δεν πετύχαιναν την τέλεια συναρμογή που απαιτούνταν για να μεταφερθεί σωστά η ροπή στρέψης που απαιτούνταν για το λύσιμο των εν λόγω βιδών. Εν πάση περιπτώσει, τότε από μια αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο, είχα βρει ένα σετάκι κατσαβιδιών της Engineer και ένα πολυκατσαβίδι με μύτες της Vessel, τα παρακάτω:

    https://www.engineertools-jp.com/dk-50-53

    https://www.vesseltools.com/handtool.../220w-3-detail

    Επειδή ξέρω ότι με το πρότυπο JIS τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μύλος η κατάσταση, είναι κάποιο από τα 2 παραπάνω σετ τελικά συμβατό με το "παλιό" JIS ή είναι τυπικά Ph;
    Όχι δεν βασίζονται στο παλαιοτερο πρότυπο. Είναι φτιαγμένα για τις βίδες με τις σημερινές προδιαγραφές και αυτό είναι αρκετό.

    Ειναι συμβατό με το τροποποιημένο, του οποίου οι διαφορές είναι αυτές που περιγράφονται στον πίνακα του ποστ 28 και στον πίνακα στην προηγούμενη σελίδα.

    Σήμερα οταν λέμε jis / jis compatible / fit jis screws ή οτιδήποτε παρόμοιο, είναι το ίδιο πράγμα. Οι περιγραφές στα ιντερνετικά μαγαζιά είναι είτε λόγο άγνοιας, είτε για να τσιμπήσουν πελατάκια. Δεν υπάρχει το παλαιότερο πρότυπο σήμερα και αν υπάρξει θα λέει οτι βασίζεται στο Β1111 του 2006 ή το JIS B 4633 του τότε. .

    Σήμερα η πιστοποίηση είναι για τις βίδες και όχι για τα κατσαβίδια. Δεν υπάρχει οργανισμός που να πιστοποιεί κατσαβίδια και ο κάθε κατασκευαστής τα φτιάχνει όπως θέλει. Οπότε το σωστό είναι να το περιγράφει σαν jis compatible και όχι jis. Με λίγα λόγια το jis και το jis compatible, δεν έχουν καμία διαφορά.

    Η ανακοίνωση απ' την vessel.

    "As you might know, VESSEL is the oldest screwdriver manufacturer in Japan, and made a contribution to set a JIS standard. We do follow JIS standard for cross point screwdrivers. Because the technology to manufacture screwdrivers in Japan had already become above a certain level, JIS recognition
    system for screwdrivers became extinct in 2008. So there is no authorized JIS manufacturer now, and we therefore cannot print "JIS" mark on our screwdrivers."

    Βρήκατε μια βίδα με κουκίδα? Το μονο που χρειάζεστε είναι ένα καλό ευρωπαικό κατσαβίδι. Τις συναντάτε συχνά και θέλετε κατσαβίδι jis? Vessel, champion, Engin, hozan και όλα όσα αναφέρθηκαν ως τώρα, εχουν αυτό που χρειάζεστε. Και όχι δε θα είναι το ίδιο με αυτό που είχαν τα τζαπόνια του 80.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/06/2020 στις 16:21.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2016
    Μηνύματα
    5
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτήν την συλλογή από κατσαβίδια.

    https://shop.vessel-europe.com/en/product/120055

    να προτιμήσω κάτι άλλο;

    Υπάρχει κάπου αλλού για να το βρω σε καλύτερη τιμή;

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Τσιμπημένη τιμή αλλά αν κάνει αυτό που λέει περί ροπής τα αξίζει.
    Θετικό επίσης ότι τα στάνταρντ μεγέθη πχ ph2 τα έχει διπλα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Nα προσθέσω επίσης ότι τσιμπημένα είναι και τα μεταφορικά τους. Ουσιαστικά προσανατολίζονται περισσότερο σε παραγγελίες από επαγγελματίες (σχετικά μεγάλος όγκος αγορών) παρά στον (έστω απαιτητικό) ερασιτέχνη.
    Μιλώ μετά γνώσεως καθώς προ αρκετών μηνών (Φθινόπωρο 2019) είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον για μια συλλογή κατσαβιδιών με ξύλινη λαβή αν θυμάμαι, και μου απάντησαν μετά κάποιες μέρες για το κόστος αποστολής, δίνοντας μια τιμή μεταφορικών κάπου στα 32-35 ευρώ αν θυμάμαι σωστά.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2016
    Μηνύματα
    5
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αντίστοιχη ποιοτική σειρά από την ίδια την εταιρεία ή έστω αντίστοιχης ποιότητας από άλλη εταιρεία; Πάντα για σετ.

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Το ζητούμενο σε τέτοιας ποιότητας (και τιμής....) Εργαλεία είναι αν πραγματικά την χρειάζεσαι... Εγώ έχω 2 no name ίσια, (στενό και φαρδύ) ένα κατσαβίδι-ανταπτορα της force (λατρεύω το πιάσιμο του) καλής ποιότητας μύτες και τέλος. Έχω και 2 νάνους ph1-2 κληρονομιά από τον γέρο μου τα οποία δεν έχω χρειαστεί ποτέ ως τώρα. Με αυτά έχω λύσει πλαστικά από μηχανάκια κάθε είδους .
    Ζυγίζεις τις ανάγκες, την τσέπη και πράττεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2015, 18:05
  2. Ρουλμαν λαιμού (σταυρού)..Βγάλτο ντε...!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 08:39
  3. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 11:17
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF