Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Βίδες-Κατσαβίδια σταυρού/Μέγεθος σταυρού/Πρότυπο jis

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι φθηνότερο, είναι διαφορετικό μοντέλο, αλλά δε καταλαβαίνω που διαφέρουν και βαριέμαι να ψάξω...

    http://www.ebay.de/itm/ANEX-2-in-1-R...3D261829531605
    Οι διαφορές φαίνονται απ' τις υπόλοιπες φωτογραφίες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου αρέσει και αυτό που με ένα κατσαβίδι και μια λάμα έχεις P1, P2 και P3.

    http://www.ebay.de/itm/VESSEL-Combin...3D261829531605
    Το καλό με αυτές τις λαβές είναι ότι παίρνουν όλες τις λάμες 1/4.


    Edit. Υπάρχει και Ευρώπη.

    http://www.onlyqualitytools.com/cata...ewdrivers.html
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/11/2016 στις 16:59.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Το καλό με αυτές τις λαβές είναι ότι παίρνουν όλες τις λάμες 1/4.
    Αυτό συμπλήρωνα και με πρόλαβες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	496 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	374283

    Δε παίρνει μόνο τις δικές του μύτες(λάμες) αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κι άλλων κατασκευαστών, όπως αυτές που έχω από PB SWISS.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20160113_012.jpg 
Προβολές:	498 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	374284


    Άραγες ποιος κατασκευαστής βγάζει Tamper-proof τέτοιες μύτες; Να λύσουμε το πρόβλημα με τα torx με τρύπα;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    η φωτο που εβαλες με την τριτη λαμα της anex δεν ειναι ιδιες περιπου. και δεν νομιζω να εχει και πολυ σταθεροτητα. εχε το υποψιν σου.

    το εξαγωνο ειναι μακρυτερο στην τριτη λαμα της anex.
    Γιαννης

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    η φωτο που εβαλες με την τριτη λαμα της anex δεν ειναι ιδιες περιπου. και δεν νομιζω να εχει και πολυ σταθεροτητα. εχε το υποψιν σου.

    το εξαγωνο ειναι μακρυτερο στην τριτη λαμα της anex.
    Δουλεύει μια χαρά ότι "λάμα" και να βάλεις. Έχω δυο από δυο διαφορετικές μάρκες, αν η μύτη είναι 1/4 και δεν είναι πολύ κοντή, δουλεύει!
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    χρησιμη λεπτομερεια αυτη
    Γιαννης

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Endura οι διαφορές που έχουν σήμερα το jis με το iso στους σταυρούς δεν δικαιολογεί τα παραπάνω! Τα πρότυπα δεν μένουν ίδια, εξελίσσονται και αλλάζουν, βελτιώνονται κτλ. Σήμερα η μορφή του jis είναι η form B η οποία είναι αρκετά ίδια με την αντίστοιχη iso ταδε. Στις σχέσεις των προτύπων δεν έχει πάρει τον χαρακτηρισμό ίδια ή διαφορετική αλλά ισοδύναμη/συμβατή/τροποποιημένη/δεν ξέρω τι, με την αντίστοιχη iso. Κάποιες διαφορές πρέπει να τις έχουν αλλά αυτές δεν είναι ορατές με το μάτι και δε νομιζω να δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Μπορεί οι διαφορές πχ να είναι στις ανοχές των διαστάσεων που δίνει το κάθε πρότυπο. Μπορεί δλδ το jis να δίνει λιγότερο περιθώριο σφάλματος στην κατασκευή. Δεν πρέπει να υπάρχει σήμερα Ιαπωνική εταιρία που να φτιάχνει κατσαβίδια p1,2,3 βασισμένα στο παλιό πρότυπο jis. Αυτό όμως δεν ισχύει για p0 και γενικά στις πολύ μικρές βίδες (κάτω από p0), όπου οι διαφορές jis με iso είναι ακόμα τεράστιες.

    Σήμερα πιστεύω πως ένα καλό, επώνυμο κατσαβίδι iso θα δουλέψει μια χαρά σε όλες τις βίδες σταυρού. Στις βίδες με την κουκίδα έχω διαπιστώσει ότι το Ιαπωνικό είναι πιο σταθερό και δεν βγαίνει το ίδιο εύκολα, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται πιο πολύ στην μεγαλύτερη ακρίβεια κατασκευής παρά στην τόσο διαφορετική σχεδίαση. Η vessel κάτι τέτοιο λέει!

    Τα ph απ' την αρχή κατασκευάστηκαν ώστε η βίδα να διώχνει το κατσαβίδι όταν ασκείται μεγάλη δύναμη. Αντίθετα, τα jis κατασκευάστηκαν ώστε να ειναι πιο σταθερά και οι βίδες να μην απορρίπτουν το κατσαβίδι. Δεν ξέρω αν το παραπάνω χαρακτηριστικό έχει παραμείνει και στα δύο πρότυπα και σε πιο βαθμό. Μικροδιαφορές στην εφαρμογή, μπορεί να υπάρχουν ακόμα και μεταξύ δυο Ευρωπαίων κατασκευαστών. Είναι πολλοί αυτοί που υποστηρίζουν ότι υπερκαλύπτουν την εκάστοτε προδιαγραφή όποια και αν είναι αυτή.

    Με το μάτι δεν φαίνεται να έχουν διαφορές ούτε τα πολύ μικρά μεγέθη σταυρού. Σε αυτά όμως, η εφαρμογή στη βίδα έχει τεράστιες διαφορές. Έχω κανα δυο νούμερα σταυρού ph0 και 00 που δεν ταιριάζουν σε καμία βίδα απ' όσες έχω δοκιμάσει. Η διαφορά τους με τα αντίστοιχα Ιαπωνικά είναι τεράστια όσο αφορά την εφαρμογή. Τέτοιες διαφορές δεν τις έχω διαπιστώσει σε ph1 και πάνω.



    Edit.. Γι' αυτό όταν ξεκίνησα να γράφω, ξεκίνησα απ' τα μεγέθη της βίδας και τα συνηθισμένα λάθη και είπα ότι σε λεπτομέρειες όπως το jis θα αναφερθώ στο τέλος!


    Edit2.. Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα ίσια όπου οι διαφορές των δύο προτύπων στις διαστάσεις, είναι χαοτικές (nο6 με πάχος 0.8 απ' την champion no6 με πάχος 1.2 απ' τη wiha).
    Daz και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως αναφέρεις και στο επόμενο πινακάκι, ενδεχομένως να είναι τροοποιημένες οι βίδες. Και σίγουρα τα πρότυπα και τα υλικά εξελίσσονται, αλλά στην δική μου περίπτωση που τα μηχανάκια μου είναι ιαπωνικά (και κυρίως για την εσωτερική ιαπωνική αγορά) μοντέλα κυρίως τέλη 80 - μέσα 90, τα ph κατσαβίδια ΔΕΝ μου δουλεύουν. Αλλά η απάντησή σου και των άλλων παιδιών με έχει καλύψει. Από Τετάρτη που κατεβαίνω κέντρο Αθήνα θα ψάξω (και προφανώς θα βρω εύκολα) Champion κατσαβιδάκια!

    Και πάλι ευχαριστώ!

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από enduras_wr200 Προβολή μηνύματος
    Daz και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως αναφέρεις και στο επόμενο πινακάκι, ενδεχομένως να είναι τροοποιημένες οι βίδες. Και σίγουρα τα πρότυπα και τα υλικά εξελίσσονται, αλλά στην δική μου περίπτωση που τα μηχανάκια μου είναι ιαπωνικά (και κυρίως για την εσωτερική ιαπωνική αγορά) μοντέλα κυρίως τέλη 80 - μέσα 90, τα ph κατσαβίδια ΔΕΝ μου δουλεύουν. Αλλά η απάντησή σου και των άλλων παιδιών με έχει καλύψει. Από Τετάρτη που κατεβαίνω κέντρο Αθήνα θα ψάξω (και προφανώς θα βρω εύκολα) Champion κατσαβιδάκια!

    Και πάλι ευχαριστώ!
    Αν μπορείς βγάλε καμιά φωτογραφία από αυτές τις βίδες που λες. Κοντινές, όπως αυτές που έβγαλα εγώ! Αν βασίζονται στο παλιό πρότυπο jis δε ξέρω πόσο καλά θα δουλέψουν τα καινούρια. Ελπίζω να μην εχεις πρόβλημα.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς βγάλε καμιά φωτογραφία από αυτές τις βίδες που λες. Κοντινές, όπως αυτές που έβγαλα εγώ! Αν βασίζονται στο παλιό πρότυπο jis δε ξέρω πόσο καλά θα δουλέψουν τα καινούρια. Ελπίζω να μην εχεις πρόβλημα.
    Ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς έχει σίγουρα Vessel Ph 0,1,2. Mάλλον θα έχει και 3 αλλά σε γαλάζιο και όχι κόκκινο (χτυπητό). Ρώτα τουλάχιστον για τιμή #2 μπορεί να είναι μέσα στο budget σου εάν κατέβεις κέντρο. Εγώ έχω Vessel και Champion για να μήν χαλάω τα Vessel.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Τα λεπτά κατσαβίδια τους είναι κυρίως για ηλεκτρολογικές εργασίες και πάλι υπάρχουν μόνο δυο νούμερα, no3 και νο4.
    Έχω Micro-Tech ίσια της Facom με μικρότερα μεγέθη (1 και ;μιση) και ίσως υπάρχουν και μικρότερα.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Έχω Micro-Tech ίσια της Facom με μικρότερα μεγέθη (1 και ;μιση) και ίσως υπάρχουν και μικρότερα.
    Στο σημείο που έκανες παράθεση μιλούσα για κατσαβίδια με πρότυπο jis. Τα facom δεν είναι jis.

    Επίσης facom που αναφέρεις είναι micro screwdrivers, δεν μίλησα καθόλου για μικρά κατσαβιδάκια ηλεκτρονικών. Αυτά ανήκουν έχουν διαφορετική προδιαγραφή απ' τα κανονικά. Έχουν και οι Ιάπωνες micro για ηλεκτρονικούς στα ίδια νούμερα.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2016
    Μηνύματα
    21
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aa1 IMG_4869_edited-2.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	391397

    Εσωτερικά της τρόμπας βενζίνης (mikuni) του KTM 990 υπάρχει διπλό έλασμα που συγκρατείται με βίδες στο πρότυπο jis. Αλίμονο σε αυτόν που θα επιχειρήσει να λύσει με απλό κατσαβίδι τις σφιχτές αυτές βίδες.

    Καλό διάβασμα σε ότι έχει ειπωθεί έως τώρα για τα κατσαβίδια, κρίνεται απαραίτητο.
    Τελευταία τροποποίηση από 990mits; 16/12/2017 στις 13:03.

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Με ένα καλό κατσαβίδι στη σωστή διάσταση και προσοχή, θα λυθούν. Αν είναι και jis compatible ακόμα καλυτερα.

    Για να δεις την εφαρμογή βάλε ένα κατσαβίδι επάνω και δες αν κουνιέται αριστερά δεξιά. Κανονικά δεν πρέπει να κουνιέται.

    Σύμφωνα με το πινακακι οι διαφορές σήμερα ανάμεσα σε jis και iso δεν είναι αυτές που ήταν παλιότερα. Αν βρεις παλιά βίδα jis θα το καταλάβεις. Δε θα κάθεται κανένα κατσαβίδι επάνω.

  13. #43
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Θα είναι όντως JIS αυτά ή θα είναι για πέταμα;

    https://www.ebay.com/itm/Sealey-Scre...cAAOSw-eld6T6v
    Give me fuel, Give me fire

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μωρέ jis μπορεί να είναι. Αλλά όχι αυτό που θέλεις εσύ. Θα είναι βασισμένα στο σημερινό πρότυπο και όχι στο πρότυπο που είχαν οι βίδες το 80.

    Με λίγα λόγια δε θα διαφέρουν απ' τα champion και τα vessel.

    Δοκίμασες αυτά τα δύο και δε σου κάνουν στις βίδες? Την βίδα που έβαλες παραπάνω δεν την κόβω για το παλιό πρότυπο.

    Δες λίγο το σημερινό jis και το iso με το οποίο έχει συμμορφωθεί το παλιό γερμανικό πρότυπο (din) και το παλιό jis (στο βαθμό που περιγράφεται στον πίνακα που έβαλα και παραπάνω).

    Σήμερα όσοι λένε jis εννοούν αυτό που βλεπεις παρακάτω. Το iso αυτό υπάρχει απ' το 89-90. Δε ξέρω πότε το υιοθέτησαν τα jis και τα din.
    Ούτε οι philips είναι ίδιες με αυτές που είχαν βγει αρχικά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jis-iso.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	418664
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν έχω βάλει φώτο πιο πάνω αλλά κατάλαβες τι ήθελα (και μάλλον δεν υπάρχει πια όπως έχεις γράψει παλιότερα). Πήγα για vessel στο μητρόπουλο αλλά μου έδινε τα κόκκινα για jis compatible τα οποία είναι πιο βαριά λόγω του χτυπητού και δεν τα ήθελα συν ότι δεν είχαν τις καινούργιες μύτες.

    Με ph2 και προσοχή λύνω τόσα χρόνια τα παλιά honda αλλά είπα να πάρω να έχω και το σωστό
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2015, 19:05
  2. Ρουλμαν λαιμού (σταυρού)..Βγάλτο ντε...!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 09:39
  3. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 12:17
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 23:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF