Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 73 από 73

Θέμα: Βίδες-Κατσαβίδια σταυρού/Μέγεθος σταυρού/Πρότυπο jis

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Bowleno μην ξύνεις πληγές...
    Οπωσδήποτε το καλό, ποιοτικό και σωστό εργαλείο όταν πραγματικά το χρειαστείς θα δείξει την αξία του, αλλά, κακά τα ψέματα, για περιστασιακή χρήση ερασιτέχνη, έστω και υποψιασμένου περί του σωστού/ποιοτικού εργαλείου, από ένα επίπεδο κόστους/ποιότητας και άνω, δεν υπάρχει νομίζω αντιστοιχία μεταξύ του τι δίνεις σε χρήμα και κατά πόσο αυτό σου επιστρέφει ανάλογα..
    Βέβαια, από την άλλη, σε συζήτηση για εργαλεία βρισκόμαστε, οπότε προφανώς οι περισσότεροι εξ ημών δεν λειτουργούμε με τη στεγνή λογική των αριθμών. Πάντα ωστόσο καλό είναι να υπάρχει και αυτή η διάσταση για τους φίλους που λειτουργούν περισσότερο με τη λογική της απλής χρηστικότητας και λιγότερο με τη λογική του εργαλειολάτρη...
    Και για να μιλήσω προσωπικά, στο 95+% των περιπτώσεων, εκτιμώ ότι οι εργασίες που κατά καιρούς κάνω ως ερασιτέχνης ωραιότατα καλύπτονταν από την ποιότητα εργαλείων επιπέδου Force πχ (που βέβαια έτσι κι αλλιώς δεν είναι κακής ποιότητας γενικά, ούτε και απολύτως φτηνά), άσχετα αν στη συλλογή μου τα Force αποτελούν το 5% του συνόλου (με το υπόλοιπο 95% να είναι σαφώς ακριβότερης τιμής εργαλεία γνωστών εταιρειών).

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ρε σεις, δεν έχουμε θρεντ για κατσαβίδια;

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Το ξεθάβω λίγο καθώς επιτέλους φέτος το καλοκαίρι σκοπεύω να ξεκινήσω ένα project με το Honda Nauty Dax (CY50) του παππού μου. Ψάχνω να βρω οτιδήποτε σε Original JIS (κατσαβίδι ή μύτες bits) αλλά μάταια. Θα ήθελα μια γενική κατεύθυνση αν γίνεται καθώς έχω φάει το Amazon και το eBay χωρίς να βγάζω άκρη. Και δεν πληρώνω 50€ μύτες Vessel που γράφουν πάνω PH ό,τι και αν γράφει η περιγραφή της αγγελίας...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Το ξεθάβω λίγο καθώς επιτέλους φέτος το καλοκαίρι σκοπεύω να ξεκινήσω ένα project με το Honda Nauty Dax (CY50) του παππού μου. Ψάχνω να βρω οτιδήποτε σε Original JIS (κατσαβίδι ή μύτες bits) αλλά μάταια. Θα ήθελα μια γενική κατεύθυνση αν γίνεται καθώς έχω φάει το Amazon και το eBay χωρίς να βγάζω άκρη. Και δεν πληρώνω 50€ μύτες Vessel που γράφουν πάνω PH ό,τι και αν γράφει η περιγραφή της αγγελίας...
    Δεν μου αρέσει να λέω "σίγουρα" αλλά το πιθανότερο είναι να μην βρεις βίδα που να μην έχει βιαστεί με οποιοδήποτε κατσαβίδι της εποχής που σε διαβεβαιώ δεν ήταν jis.
    Επίσης οι βίδες που θα αντικαταστήσεις δεν θα είναι jis γιατί δεν θα βρεις οπότε πριν αγοράσεις ειδικά κατσαβίδια δοκίμασε με αυτά που έχεις, και θα πρότεινα και ένα σφυροκατσάβιδο.

  5. #65
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν μου αρέσει να λέω "σίγουρα" αλλά το πιθανότερο είναι να μην βρεις βίδα που να μην έχει βιαστεί με οποιοδήποτε κατσαβίδι της εποχής που σε διαβεβαιώ δεν ήταν jis.
    Επίσης οι βίδες που θα αντικαταστήσεις δεν θα είναι jis γιατί δεν θα βρεις οπότε πριν αγοράσεις ειδικά κατσαβίδια δοκίμασε με αυτά που έχεις, και θα πρότεινα και ένα σφυροκατσάβιδο.
    Αυτό η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν και εγώ την ώρα που έγραφα το post. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, με ξεκόλλησες από την άσκοπη αναζήτηση.
    Το πολύ να πάρω ένα set Vessel που πλέον είναι JIS Compatible όπως καταλαβαίνω για να μου φύγει η κάψα και τέλος.
    Από την άλλη, χωρίς να έχω προσέξει θέλω να ελπίζω πως δεν έχουν βιαστεί ιδιαίτερα καθώς το μηχανάκι κάθεται σε σχετικά εργοστασιακή κατάσταση χονδρικά από το 92-93.
    Από το 2001 κάθε καλοκαίρι, του αλλάζω λάδια και τραβάω την μανιβέλα για να δουλέψει λίγο και τέλος.
    Το εντυπωσιακό είναι πως έχει απίστευτη θέληση να συνεχίσει να δουλεύει παρά τα χρόνια της ακινησίας του...
    Φέτος το καλοκαίρι για να καταλάβεις άλλαξα τα ελαστικά του που πρέπει να ήταν τα ελαστικά με τα οποία βγήκε από το εργοστάσιο.

    Δεν είναι πως είναι σε άριστη κατάσταση φυσικά καθώς είχε αγροτική χρήση κυρίως με 2 πλαστικά να είναι σπασμένα, αλλά γενικότερα η χρήση που είχε ήταν από το σπίτι στο χωράφι και πίσω (λίγα χλμ την ημέρα).
    Και φαντάζομαι πως ο παππούς όπως και όλοι οι άνθρωποι εκείνης της εποχής δεν έκαναν κάποια ιδιαίτερη συντήρηση. Αυτό που με τρομάζει είναι μην έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις, αλλά το κόβω εδώ γιατί φεύγ εντελώς από το θέμα με τα JIS.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Τα πρότυπα αλλάζουν.

    Το jis έχει αλλάξει πολλές φορές μέσα στα χρόνια.

    Σήμερα οι διαφορές του με το din iso είναι αυτές.

    Δεν υπάρχουν κατσαβίδια που να έχουν το σχεδιασμό του προτύπου jis της δεκαετίας του 80. Όσα λένε jis ή jis compatible εννοούν οτι είναι συμβατά με το σημερινό πρότυπο.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Έτσι, εγκυκλοπαιδικά...

    Αυτή η βίδα και αυτό το κατσαβίδι, είναι JIS;

    Η βίδα είναι από το καπάκι του NC στο frunk που δίνει πρόσβαση στην μπαταρία.
    Ενώ το bit PH2 της Facom έχει τζόγους, το κατσαβίδι από την εργαλειοθήκη του NC τις πιάνει τέλεια.

    Μήπως να πάω να πάρω ένα καινούριο bit PH2;

  8. #68
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Έτσι, εγκυκλοπαιδικά...

    Αυτή η βίδα και αυτό το κατσαβίδι, είναι JIS;

    Η βίδα είναι από το καπάκι του NC στο frunk που δίνει πρόσβαση στην μπαταρία.
    Ενώ το bit PH2 της Facom έχει τζόγους, το κατσαβίδι από την εργαλειοθήκη του NC τις πιάνει τέλεια.

    Μήπως να πάω να πάρω ένα καινούριο bit PH2;
    Λιγικά και τα 2 είναι JIS να πάρεις την βίδα στο χέρι και να δοκιμάσεις μερικά bits στην Σπύρου Πάτση, ας πούμε, δεν παίζει;
    Το ότι είναι facom αυτό που έχεις δεν σημαίνει και πολλά, υπάρχουν διάφορα ΡΗ2, π.χ. αυτά που έχω εγώ ενώ είναι μανούλες στις λαμαρινόβιδες που χρησιμοποιώ για τις κατασκευές μου, μάντεψε, στις βίδες της μηχανής δεν πατάνε καλά και βαριέμαι να πάω να αγοράσω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το ότι είναι facom αυτό που έχεις δεν σημαίνει και πολλά,
    Όχι πολλά, αλλά αρκετά.

    υπάρχουν διάφορα ΡΗ2
    ,

    Ναι και χρησιμοποιείται μόνο ένα. Η τελευταία τροποποίηση.

    π.χ. αυτά που έχω εγώ ενώ είναι μανούλες στις λαμαρινόβιδες που χρησιμοποιώ για τις κατασκευές μου, μάντεψε, στις βίδες της μηχανής δεν πατάνε καλά και βαριέμαι να πάω να αγοράσω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	56,9 KB 
ID:	445272

    Αυτές είναι frearson, δεν είναι philips.
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Έτσι, εγκυκλοπαιδικά...

    Αυτή η βίδα και αυτό το κατσαβίδι, είναι JIS;

    Η βίδα είναι από το καπάκι του NC στο frunk που δίνει πρόσβαση στην μπαταρία.
    Ενώ το bit PH2 της Facom έχει τζόγους, το κατσαβίδι από την εργαλειοθήκη του NC τις πιάνει τέλεια.

    Μήπως να πάω να πάρω ένα καινούριο bit PH2;
    Δε το βλέπω πολύ πιθανό.

    Όταν βάζεις τη βίδα επάνω στο κατσαβίδι και την πιέζεις, πέφτει?

    Μια μικρή ανοχή δεν πειράζει να υπάρχει. Παίζει ρόλο και το βάθος που έχει ο σταυρός στις βίδες με το πάχος του οδηγού, που ορίζει και το μέγεθος του σταυρού. Το πρότυπο δεν αλλάζει. Ο σταυρός σε ένα κατσαβίδι μπορεί να είναι μεγαλύτερος απ' ότι σε μια μύτη λόγο πάχους της λάμας.

    Σε αυτό το ποστ, στις βίδες που έχω στη χούφτα μου, ο σταυρός είναι ph2 αλλά ο ένας είναι μικρότερος απ' τον άλλον. Το ίδιο κατσαβίδι έχει την ίδια εφαρμογή και στους δύο αλλά μπαίνει λίγοτερο μέσα στον μικρό σταυρό. Μια μύτη κατσαβιδιού με μικρό σταυρό μπορεί να μην είνα το ίδιο σταθερή στη βίδα με τον μεγάλο σταυρό, σε σύγκριση με ένα κατσαβίδι που έχει πιο χοντρή λάμα και ο σταυρός είναι μεγαλύτερος.

    Ίσως αυτό να εννοούσε και ο bowleno όταν έλεγε οτι υπάρχουν πολλά ph. Ή απλά χρησιμοποιεί ph σε frearson που παίρνουν ακόμα και λάθος νούμερο κατσαβιδιού (δεν υπάρχει λάθος νούμερο γι' αυτές).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2021_nc_750x_frunk_liner_1681437580_ef36500e_progressive.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	113,1 KB 
ID:	445275

    Γι' αυτές λες ε?
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Thanks Αποστόλη!

    (Δεν εννοούσα αυτές, αλλά δεν έχει σημασία, τα ίδια είναι )


  12. #72
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Ίσως αυτό να εννοούσε και ο bowleno όταν έλεγε οτι υπάρχουν πολλά ph. Ή απλά χρησιμοποιεί ph σε frearson που παίρνουν ακόμα και λάθος νούμερο κατσαβιδιού (δεν υπάρχει λάθος νούμερο γι' αυτές).
    Αποστόλη.... αυτό ακριβώς
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 04/08/2023 στις 18:17.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #73
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αποστόλη.... αυτό ακριβώς
    Ναι, αν δεις πολλά κατσαβίδια σταυρού έχουν διαφορετική σχεδίαση, χωρίς να αλλάζει το πρότυπο. Κάποια έχουν μικρότερο σταυρό, κάποια έχουν στρογγυλεμένες γωνίες εκεί που τελειώνει ο σταυρός και ξεκινάει η λάμα κ.α. Όλα αυτά πρέπει να δουλεύουν το ίδιο καλά με μια μια ίδια βίδα. Μια μικρή φθορά στο κατσαβίδι ή στη βίδα, σε συνδυασμό με αυτό που έγραψα παραπάνω, μπορεί να δημιουργήσει κάποιο κούνημα αλλά δε χάλασε και ο κόσμος. Το κατσαβίδι θα σου δείξει αν η εφαρμογή είναι χάλια και θα χαλάσει το κεφάλι της βίδας. Αν την ώρα που το γυρίζεις, αυτό βγαίνει εύκολα απ' τη βίδα, κάτι πάει στραβά.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2015, 18:05
  2. Ρουλμαν λαιμού (σταυρού)..Βγάλτο ντε...!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2007, 08:39
  3. Γ&^$ τις βίδες τους...
    από Stergios69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 11:17
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF