Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: Χτύπησαν και εγκατέλειψαν 28χρονο σε τροχαίο στην περιοχή της Νίκαιας

  1. #61
    Άλλο πράγμα η ποιότητα και η ταχύτητα απονομής δικαιοσύνης, και άλλο πράγμα το να γίνεται ο καθένας δικαστής-τιμωρός σύμφωνα με τον καημό που κουβαλάει.

    @ΗΛΙΑΣΚΤΜ, δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από την δολοφονία δύο δικηγόρων που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους όπως λες.
    Συμπερασματικά, για κάθε έναν από τους δεκάδες χιλιάδες νεκρούς που έχουμε ως χώρα σε τροχαία, θα έπρεπε να αντιστοιχεί και ένας αντίστοιχος αριθμός θανατικων ποινών στον θύτη και άλλοι τόσες ποινές στους δικηγόρους τους που τολμούν να τους υπερασπίζονται, σωστά;

    Εξακολουθώ να λέω πως λέτε μπούρδες. Θεωρητικά μια κοινωνία πρέπει να έχει ξεφύγει από τον νόμο του Λιντς για να υπάρχει συνοχή και κοινωνική ειρήνη.
    Διαφορετικά, αποδεχόμαστε (και ταυτιζόμαστε) με δικαιοσύνη τύπου ISIS που πετάνε τον κόσμο από τα μπαλκόνια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #62
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Άλλο πράγμα η ποιότητα και η ταχύτητα απονομής δικαιοσύνης, και άλλο πράγμα το να γίνεται ο καθένας δικαστής-τιμωρός σύμφωνα με τον καημό που κουβαλάει.

    @ΗΛΙΑΣΚΤΜ, δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από την δολοφονία δύο δικηγόρων που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους όπως λες.
    Συμπερασματικά, για κάθε έναν από τους δεκάδες χιλιάδες νεκρούς που έχουμε ως χώρα σε τροχαία, θα έπρεπε να αντιστοιχεί και ένας αντίστοιχος αριθμός θανατικων ποινών στον θύτη και άλλοι τόσες ποινές στους δικηγόρους τους που τολμούν να τους υπερασπίζονται, σωστά;

    Εξακολουθώ να λέω πως λέτε μπούρδες. Θεωρητικά μια κοινωνία πρέπει να έχει ξεφύγει από τον νόμο του Λιντς για να υπάρχει συνοχή και κοινωνική ειρήνη.
    Διαφορετικά, αποδεχόμαστε (και ταυτιζόμαστε) με δικαιοσύνη τύπου ISIS που πετάνε τον κόσμο από τα μπαλκόνια.
    ατυχης η ταυτιση -συγκριση με τον ISIS.Οσο για τις μπουρδες ειναι αποψη σου και δεν θα την κρινω.Τοποθετηθηκα παραπανω.
    υγ.μη σου τυχει κατι τετοιο το τελευταιο που λεω...............

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    ατυχης η ταυτιση -συγκριση με τον ISIS.Οσο για τις μπουρδες ειναι αποψη σου και δεν θα την κρινω.Τοποθετηθηκα παραπανω.
    υγ.μη σου τυχει κατι τετοιο το τελευταιο που λεω...............
    Το "μπούρδες" είναι ευγενικός όρος για να μην πω κάτι αντίστοιχο του "αντε γαργαληθειτε" που είπες σε όσους δεν συμφωνούν με την άποψη περί αυτοδικίας που έχεις.

    Για την ευχή, ευχαριστώ. Το ίδιο εύχομαι σε κάθε άνθρωπο, και δεν παρακαλάω να του τύχει ή να μην του τύχει κάτι για να θυμηθεί τα λόγια μου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Οφ τοπικ
    Οι δικηγόροι ερμηνεύουν τον νόμο.
    Ψάχνουν δεδικασμένα η παραθυράκια του νομού.
    Ο ίδιος δικηγόρος που αθωώνει τον.εγκληματία, μπορεί.μετά απο λίγες μέρες να<χωσει> εναν άλλο φυλακή.
    Μην ακούω μλκιες.
    Συνήθως αυτοί που εκπροσώπουν τομάρια είναι 5/10 καλοί
    Άλλοι τόσοι είναι απο απέναντι.
    Είναι.γνωστό οτι αμα θες να.κερδισεις υπόθεση παίρνεις κάποιον απο αυτούς
    Να μου.πείτε οτι <διαλέγουν> έδρες( μπροστά μου λέει δικηγόρος σε κατηγορούμενο<φύγε, η έδρα θα μας τσακίσει>,και όταν τους φώναξε τον παρουσίασε άρρωστο-περιπου-)
    Και στην επόμενη εκδίκαση έπεσε πολυυυυ ποιο μαλακά.
    όπως τα λέει είναι

    υγ
    πάντως -το έχω ξαναπεί-
    Το αγγούρι δε μπονάει όταν δε μπαίνει στο δικό σου κώλο
    Μπουκόφσκι
    ανανήψαντας

  5. #65
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    τώρα διάβασα το ποστ....έχω πέσει κι έχω σφηνωσει με ένα τρανσαλπ που είχα το 98 κάτω από φορτηγάκι στην αγίας βάρβαρας στο παλαιό φαληρο....το κινητό στη δέστρα του μπγκστερ (μλκια)....περνάει τύπος με παπί....με ρωτάει αν είμαι καλά ενώ είμαι σφηνωμένος.....σκιβει παίρνει το κινητό και .......τσιου ! επί δύο χρόνια την εστηνα κάνα τετρωρο στο σημείο μπας και περάσει....στάθηκε τυχερός και δεν ξαναιδωθηκαμε ! πινακίδα μη ρωτήσετε..τέτοια ώρα και σε τέτοια κατάσταση ! εύχομαι να βρουν σύντομα το κάθαρμα και να σαπίζει στη στενή γνωρίζοντας την αγάπη στα ντουζ....

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Είναι αλήθεια πως μπορεί να γυρίσει το μυαλό ακόμα και του πιο πράου και φιλήσυχου πολίτη όταν βρίσκεται αντιμέτωπος με τέτοιου τύπου συμπεριφορές και περιστατικά...νομίζω πως για όλους ή τουλάχιστον για τους περισσότερους, έχει περάσει έστω και φευγαλέα από το μυαλό σε συνθήκες μεγάλης έντασης η ιδέα της αυτοδικίας.Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ τον εαυτό μου στη θέση του πατέρα/αδερφού/γιου του παλικαριού που εγκαταλείφθηκε αβοήθητο από αυτόν που τον χτύπησε...πιθανότατα δε θα μπορούσα για μέρες να κλείσω μάτι και θα ζούσα για να τον δω να υποφέρει...
    ΑΛΛΑ...πάντα υπάρχει ένα αλλά..και γι'αυτό νομίζω πως έχουμε επιλέξει να ζούμε με κανόνες και όρους,για να μην υπάρχει αναρχία...και αυτό το γράφω επειδή το ''ακραίο'' και η αφορμή για αυτοδικία δεν ορίζεται κάπως...για εμένα δηλαδή αφορμή για ν'αρπάξω το όπλο και να βγω παγανιά θα μπορούσε να είναι π.χ. ότι κάποιος μου σκότωσε το παιδί και για κάποιον άλλο ότι ο απέναντι τον έβρισε ή τον στραβοκοίταξε ή του έγδαρε τ'αμάξι.Αυτό σημαίνει ότι αν εγώ μπορώ να ασκήσω βία(έστω και αν αποδεχτούμε ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένη,με τα όποια ''αντικειμενικά'' κριτήρια μπορούν να υπάρξουν),με την ίδια συλλογιστική μπορεί να το κάνει και ο απέναντί μου προς εμένα ή προς τους οικείους μου για μιαν άλλη αφορμή,το ίδιο ή λιγότερο ''δικαιολογημένη''.
    Η κουβέντα αυτή σχετίζεται με αυτήν της θανατικής ποινής και αν κρίνω από τις φορές που θυμάμαι να την έχω κάνει με διαφορετικές παρέες και σε διαφορετικές χρονικές συγκυρίες,είναι ατελείωτη καθώς υπάρχουν ισχυρά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές.
    Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει ότι εμείς μια χαρά τα γράφουμε από το pc στο γραφείο μας και ότι είναι πολύ μα πολύ διαφορετικό να είσαι παθών...ίσως και εγώ αν βίωνα κάτι παρόμοιο,να γινόμουν άλλος άνθρωπος και να άρπαζα την καραμπίνα...δεν ξέρω και ελπίζω να μη βρεθώ ποτέ στη δύσκολη θέση να το μάθω.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω και ελπίζω να μη βρεθώ ποτέ στη δύσκολη θέση να το μάθω.
    αυτό...
    ανανήψαντας

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    το πρωτο πραγμα είναι να αλλαξουν οι νομοι ,καποτε ο εισαγγελεας της πατρας κατασχεσε ένα αγροτικο τσιγγκανου που ηταν τυφλα,φυσικα ουτε ασφαλειες ουτε ΚΤΕΟ,αποτελεσμα βγηκε αντισυνταγματικο.........όταν η ατυνομια είναι κλεισμενη στα γραφεια αντι να είναι στο δρομο,όταν μεθυσμένος περσυ το καλοκαιρι στο βολο σκοτωσε του πηρανε το διπλωμα και φετος παλι τα ιδια,στην λαμια τα διαβασατε εχθες ,όταν τρως 43 χρονια με αναστολή ,όταν ο αστυνομικος πρναει διπλα από αυτό που μιλαει στο τηλ ακομα και σε μηχανες όταν βλεπει να περνανε με κοκινο και απλως κοιταει θα γινόμαστε ολο και χειρότεροι,αν τα προστιμα ηταν όπως στην ελβετια θα τα σκεφτόμαστε περισσοτερο να κανουμε παραβαση δυστηχως οσο πιο υποανάπτυκτος είναι ο λαος τοσο περισσοτερο μαστιγιο χρειαζεται,οσο δεν αλλαζουν οι νομοι σε τετοια θεματα θα γινεται καθημερινο το φαινομενο,αλλωστε οι αριθμοι νεκρων ανα χιλιους κατοικους εν συγκρισει με τις περισσοτερες χωρες μιλουν μονοι για το τι ειμαστε
    οσο για το γενικο συμπερασα είναι να μην σου κατση μετα αλλαξαν όλα από την ζωη σου και την ζωη των γυρων σου......περαστικα στο παλικαρι
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  9. #69
    το μονο που ενοχλει καποιον για να κοψει τις μαλακιες ειναι το χρημα... δηστηχως ετσι ειναι.. οταν εχεις τσουχτερα προστιμα που τα επιβαλουν θα κοπουν ολλα...

    οταν φας 300αρα για κοκκινο και 100 για κιτρινο δεν το ξανακανεις..
    οταν εχει 200ρες για Στοπ και παρανομο παρκαρισμα δεν σου ξαναπερνα απο το μυαλο...

    αλλα μετα θα βγενουν ολλοι και θα κλεγονται οτι μας γαμουν κτλ....
    ORGIA!!!!!

  10. #70
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    Χασε παιδι - 5 χαθηκαν-και ζητα το δικιο σου απο την δικαιοσυνη η οποια δεν κανει καλα την δουλεια της και τοτε κρινε την παπαρα.
    Το να σκοτώσεις δικαστές/δικηγόρους/θύτες το βλέπεις «σωστό».

    Είναι όμως μια τρύπα στο νερό. Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    το μονο που ενοχλει καποιον για να κοψει τις μαλακιες ειναι το χρημα... δηστηχως ετσι ειναι.. οταν εχεις τσουχτερα προστιμα που τα επιβαλουν θα κοπουν ολλα...

    οταν φας 300αρα για κοκκινο και 100 για κιτρινο δεν το ξανακανεις..
    οταν εχει 200ρες για Στοπ και παρανομο παρκαρισμα δεν σου ξαναπερνα απο το μυαλο...

    αλλα μετα θα βγενουν ολλοι και θα κλεγονται οτι μας γαμουν κτλ....
    δεν μπορω με λογια να εκφρασω ποσο συμφωνω....

  12. #72
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι η εγκαταλειψη εκ προμελετης.
    Η εγκατάλειψη ΕΙΝΑΙ εκ προμελέτης, με τη έννοια ότι γίνεται με πρόθεση (δόλο) και όχι από αμέλεια.
    (Η φράση "εκ προμελέτης" χρησιμοποιείται αλλά δεν ακριβολογεί).

    Θεωρητικά πάντως, αν κάποιος τραυματίσει κάποιον, τον εγκαταλείψει, το θύμα πεθάνει και αποδειχθεί ότι αν δεν τον είχε εγκαταλείψει θα ζούσε, τότε μπορεί να καταδικαστεί και για ανθρωποκτονία με δόλο ...

  13. #73
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.
    και να αρχίσεις μια ωραιότατη βεντέτα

  14. #74
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Το να σκοτώσεις δικαστές/δικηγόρους/θύτες το βλέπεις «σωστό».

    Είναι όμως μια τρύπα στο νερό. Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neanderthal
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #75
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Απαραιτητο αξεσουαρ κριτων

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mirror_capgras.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	374479

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 07:53
  2. Τι καιρό κάνει στην περιοχή σας
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 04:51
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 22:40
  4. O ANEMOΣ και οι φίλοι του πάνε στην Δημητσάνα...
    από ΑΝΕΜΟΣ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 08:32
  5. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 10:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF