Σελίδα 32 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 2227282930313233343536374282 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 1798

Θέμα: HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙI

  1. #466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πλάκα δεν κάνω .άλλωστε , οι μαρμάρινες πλάκες με ονόματα που είναι σπαρμένες σε ολη την Ελλάδα δεν σηκώνουν πλάκα.
    Oi μαρμάρινες πλάκες, δεν σηκώνουν πλάκα και πολύ περισσότερο όταν είναι στημένες σε κόκκαλα αθώων. Εγώ δεν μίλησα για το αν γνώρισε η Ελλάδα τον φασισμό. Μίλησα για το οτι τον "πολέμησε".
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #467
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Οποιοσδηποτε προσπαθει δια της βιας και του τραμπουκισμου
    να επιβαλει τις οποιες ιδεες του,

    ειναι για εμενα το ιδιο φασιστας.


    Τα λοιπα ειναι λογια του καφενειου κλπ...κλπ..κλπ..
    να χα με να λεγαμε.
    "Ο φασισμός είναι ριζοσπαστική, αυταρχική και εθνικιστική πολιτική ιδεολογία που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα"
    Η υπερβολικη χρηση της εννοιας (ενω η ελληνικη γλωσσα ειναι πλουσια) αλλα και η δημιουργία συνθετων λεξεων με αυτη εχουν ως μονο αποτελεσμα την συγχυση και υποβαθμιση της.

  3. #468
    Ο (καλός άκρο-) δεξιός συγκυβερνήτης επιδεικνύει το "λάφυρο" μέσα από το λίαρ τζετ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3779.JPG 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	377768Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3779.JPG 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	377768
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #469
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    "Ο φασισμός είναι ριζοσπαστική, αυταρχική και εθνικιστική πολιτική ιδεολογία που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα"
    Η υπερβολικη χρηση της εννοιας (ενω η ελληνικη γλωσσα ειναι πλουσια) αλλα και η δημιουργία συνθετων λεξεων με αυτη εχουν ως μονο αποτελεσμα την συγχυση και υποβαθμιση της.
    θα σου πω μια ιστορια
    καπου εκει στα τελη των 70ς -79 ηταν αν θυμαμαι καλα - ηθελα ενα κοριτσακι ξερεις γιατι φανταζομαι. Αλλα στην φαντασια μου ηταν και η πραξη εκεινη την εποχη. Ελα ντε ομως που ......... τι να κανω την ακολουθουσα οπου πηγαινε μπας και δω φως.
    Παμε λεει μια μερα στα γραφεια.
    Ποια γραφεια λεω εγω.
    Να εκει στο ΑΑΜΠΕ -αργοτερα με ετρεχε και στον Ρηγα-στο διώροφο διαγωνια απο την Ριβιερα επι της Βαλτετσιου λιγο πιο κατω απο το σπιτι σου μου λεει.
    Πηγαμε λοιπον γιατι καραβια εσερνε η συγκεκριμενη απο τοτε και εγω ως "βλωμενοσκα" εφηβος ακολοθουσα μεχρι να πετυχω τον στοχο μου.
    Οσες φορες πηγα-τα συμποσια ηταν αρκετα το ιδιο και η μαλακια που εδερνε οσους συμμετειχαν- ακουσα ακριβως τον ιδιο λογο και εννοω αυτο το υφος,λεκτικη τοποθετηση,η ιδια ακολουθια. Ενοιωθα οτι ημουν σε ταινια του Αγγελοπουλου και προλογιζε μια φωνη κατι μεταξυ της συγχωρεμενης Αλικης Νικολαιδου και του Ζουραρη με νοηματικη σχεση λεξεων τυπου δημιουργικη ασαφεια-βλεπε Βαρουφακης- κατω απο ενα συχνο .....πωωωωωωωωω ρε τι λεει το ατομο.
    Κουραστηκα βαρεθηκα δεν μαμησα τελικα μονο κανα χερι στο βυζι.
    Η ιδια τοποθετηση ρε φιλε η ιδια γλωσσα ακομα και σημερα που και εσυ ο ιδιος εχεις πιστεψει και καταπιει αμασητη.
    Ασε μας λοιπον που θα αναλυσεις τι ειναι φασισμος. Ζησαμε και τον δεξιο ζουμε και τον αριστερο ολοκληρωτικα και τα δυο.
    Ποια η διαφορα;
    Τελευταία τροποποίηση από DAYMAN; 20/01/2017 στις 14:16.

  5. #470
    Εμετός :vomit:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3780.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	377769
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #471
    Τι έγινε ρε παιδιά, ανακάλυψαν οι δημοσιογράφοι ΦΕΤΟΣ ότι οι πολιτικοί χρησιμοποιούν την φρουρά, το αυτοκίνητο κλπ όχι μόνον για υπηρεσιακούς λόγους; Πάλι καλά που έχει συννεφιά...

  7. #472
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    ...
    Ποια η διαφορα;
    Η διαφορά είναι ότι άλλοι γ@μ@νε κι άλλοι όχι.

    Παλαιώθεν και έχεις την συμπάθειά μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #473
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τι έγινε ρε παιδιά, ανακάλυψαν οι δημοσιογράφοι ΦΕΤΟΣ ότι οι πολιτικοί χρησιμοποιούν την φρουρά, το αυτοκίνητο κλπ όχι μόνον για υπηρεσιακούς λόγους; Πάλι καλά που έχει συννεφιά...
    να σου θυμίσω πως όταν πήγανε οι πρώτη φορά αριστερά για ορκωμοσία,πήγανε με κάτι σαπάκια και λέγανε "νέα ήθη". αυτό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #474
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Ε τότε δεν είχαν κάτι καλύτερο. Τώρα απέκτησαν.
    Life begins at 45°.

  10. #475
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    να σου θυμίσω πως όταν πήγανε οι πρώτη φορά αριστερά για ορκωμοσία,πήγανε με κάτι σαπάκια και λέγανε "νέα ήθη". αυτό.
    εδώ ήμουν και τα είδα.

    αλλά, ξαναρωτάω, το 2017 το θυμήθηκαν αυτό; Και είναι ο μόνος ή απλά αυτόν θυμήθηκαν τώρα; Καλά κάνουν και τον ξεμπροστιάζουν αλλά το γεγονός ότι για τους 299 άλλους δεν υπάρχει καμμία αναφορά, μάλλον υποψιάζει στο ότι ο δημοσιογράφος "εκτελεί συμβόλαιο". Βαριέμαι να γκουκλάρω να δω και ποιός είναι/τι είναι ο πολιτκός του δημοσιεύματος.

  11. #476
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    "Ο φασισμός είναι ριζοσπαστική, αυταρχική και εθνικιστική πολιτική ιδεολογία που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα"
    Η υπερβολικη χρηση της εννοιας (ενω η ελληνικη γλωσσα ειναι πλουσια) αλλα και η δημιουργία συνθετων λεξεων με αυτη εχουν ως μονο αποτελεσμα την συγχυση και υποβαθμιση της.
    Καλο ειναι να κατανοουμε το νοημα, και να μην μενουμε στο εντυπωσιασμο....



    π.χ. απο αλλη πηγη
    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82+&dq=
    "φασισμός ο [fasizmós] Ο17 : 1. πολιτικοκοινωνικό σύστημα της άκρας δεξιάς, με έντονα αυταρχικό και εθνικιστικό χαρακτήρα, που καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμο"
    Αν σταθεις στο δεξιας και το αριστερας χανεις το νοημα...

    το οποιο ειναι :
    "καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμο"

    Rings a bell;

  12. #477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    θα σου πω μια ιστορια
    καπου εκει στα τελη των 70ς -79 ηταν αν θυμαμαι καλα - ηθελα ενα κοριτσακι ξερεις γιατι φανταζομαι. Αλλα στην φαντασια μου ηταν και η πραξη εκεινη την εποχη. Ελα ντε ομως που ......... τι να κανω την ακολουθουσα οπου πηγαινε μπας και δω φως.
    Παμε λεει μια μερα στα γραφεια.
    Ποια γραφεια λεω εγω.
    Να εκει στο ΑΑΜΠΕ -αργοτερα με ετρεχε και στον Ρηγα-στο διώροφο διαγωνια απο την Ριβιερα επι της Βαλτετσιου λιγο πιο κατω απο το σπιτι σου μου λεει.
    Πηγαμε λοιπον γιατι καραβια εσερνε η συγκεκριμενη απο τοτε και εγω ως "βλωμενοσκα" εφηβος ακολοθουσα μεχρι να πετυχω τον στοχο μου.
    Οσες φορες πηγα-τα συμποσια ηταν αρκετα το ιδιο και η μαλακια που εδερνε οσους συμμετειχαν- ακουσα ακριβως τον ιδιο λογο και εννοω αυτο το υφος,λεκτικη τοποθετηση,η ιδια ακολουθια. Ενοιωθα οτι ημουν σε ταινια του Αγγελοπουλου και προλογιζε μια φωνη κατι μεταξυ της συγχωρεμενης Αλικης Νικολαιδου και του Ζουραρη με νοηματικη σχεση λεξεων τυπου δημιουργικη ασαφεια-βλεπε Βαρουφακης- κατω απο ενα συχνο .....πωωωωωωωωω ρε τι λεει το ατομο.
    Κουραστηκα βαρεθηκα δεν μαμησα τελικα μονο κανα χερι στο βυζι.
    Η ιδια τοποθετηση ρε φιλε η ιδια γλωσσα ακομα και σημερα που και εσυ ο ιδιος εχεις πιστεψει και καταπιει αμασητη.
    Ασε μας λοιπον που θα αναλυσεις τι ειναι φασισμος. Ζησαμε και τον δεξιο ζουμε και τον αριστερο ολοκληρωτικα και τα δυο.
    Ποια η διαφορα;
    Εχεις την συμπάθεια μου (ερε τι τραβαγατε και σεις οι παλιοι για λιγο βυζακι ). Παρ ολα αυτα ο ορισμος δεν ειναι δικος μου ειναι ανθρωπων που εχουν μελετησει λιγο παραπανω απ οτι εχουμε μελετησει ολοι εμεις εδω μεσα μαζι. Και τα πορτοκαλια και τα νερατζια ειναι εσπεριδοειδη αλλα δεν ειναι το ιδιο πως να το κανουμε.

  13. #478
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    Και τα πορτοκαλια και τα νερατζια ειναι εσπεριδοειδη αλλα δεν ειναι το ιδιο πως να το κανουμε.
    Εισαι σιγουρος....;

    Ναι ή οχι;

    αριστερα ή δεξια;

    το ψαρι ψηνεται και απο τις δυο μεριες;
    κλπ...

  14. #479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xristos x Προβολή μηνύματος
    Εχεις την συμπάθεια μου (ερε τι τραβαγατε και σεις οι παλιοι για λιγο βυζακι ). Παρ ολα αυτα ο ορισμος δεν ειναι δικος μου ειναι ανθρωπων που εχουν μελετησει λιγο παραπανω απ οτι εχουμε μελετησει ολοι εμεις εδω μεσα μαζι. Και τα πορτοκαλια και τα νερατζια ειναι εσπεριδοειδη αλλα δεν ειναι το ιδιο πως να το κανουμε.
    To οτι εχουν μελετήσει δε σημαινει οτι κατέχουν και την απολυτη αληθεια βέβαια. Αλλο αν μας αρέσει ή βολεύει για την κουβέντα.

    Αλλωστε, κανεις δεν ειπε ποτέ οτι η αριστερα δεν εχει μελετησει ή δεν έχει καλο θεωρητικο υποβαθρο.

    Πάντα στην πραξη στα σκατωνει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Καλο ειναι να κατανοουμε το νοημα, και να μην μενουμε στο εντυπωσιασμο....



    π.χ. απο αλλη πηγη
    http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82+&dq=
    "φασισμός ο [fasizmós] Ο17 : 1. πολιτικοκοινωνικό σύστημα της άκρας δεξιάς, με έντονα αυταρχικό και εθνικιστικό χαρακτήρα, που καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμο"
    Αν σταθεις στο δεξιας και το αριστερας χανεις το νοημα...

    το οποιο ειναι :
    "καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμο"

    Rings a bell;
    Ναι αν βγαλεις και το "εθνικιστικο χαρακτηρα" και αν η γιαγια ειχε ρουλεμαν κλπ κλπ. Υπαρχουν και αλλες λεξεις, καθεστως, δικτατορια,χουντα,μοναρχια, καθε μια εχει ξεχωριστη σημασια. Εχεις ακουσει κανεναν να λεει δεξιοκομμουνιστης; τοσο ακυρο ειναι το αριστεροφασιστας σαν λεξη.

Παρόμοια θέματα

  1. HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙ
    από Bowleno στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2188
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2016, 10:30
  2. HABEMUS PAPA(RIA)M 666
    από kostas777 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2020
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2016, 10:13
  3. HABEMUS PAPA(RIA)M 5
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1994
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2016, 13:25
  4. HABEMUS PAPA(RIA)M 4
    από pipe_smoker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1940
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2015, 16:06
  5. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF