Σελίδα 88 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 3878838485868788899091929398 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.306 έως 1.320 από 1798

Θέμα: HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙI

  1. #1306
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι, μια χαρά κυκλοφορεί. Ρατσισμός πάντα υπήρχε, άσχετα το οτι ήταν συγκαλυμμένος στους χαρούμενους καιρούς. Κάποιες περιοχές που έχουν δεχθεί τεράστιους αριθμούς προσφύγων και έχουν αφεθεί στη μοίρα τους (και οι κάτοικοι και οι πρόσφυγες) είναι αναμενόμενο να υπάρχει γκρίνια και μουρμούρα. Σε κάποιες άλλες, όπως στο Πέραμα πχ είναι αδικαιολόγητο και εξαιρετικά ανησυχητικό.

    Όπως και να ΄χει, ανακοινώσεις όπως αυτή που σχολιάζουμε δημιουργούν μια χαρά εντυπώσεις και αντανακλαστικά. Από όσους δηλώνουν «εγω δεν ειμαι ρατσιστης , αλλα….» μέχρι τους (κατά δήλωση ή πράξη) αλληλέγγυους που λειτουργούν ως αστυνομία ηθικής στο κατά πόσο ρατσιστές είναι (γενικά) οι άλλοι.
    Οπότε , μάλλον συμφωνούμε ότι αυτή η «ανακοίνωση» δεν είχε κανένα άλλο νόημα παρα να «αφυπνίσει» τους «Έλληνες» για την «εισβολή» που δέχονται.

    Προσωπικά , πιστεύω ότι δεν είναι καν «επίσημη» ανακοίνωσή ,αλλά κάποιος «ελληνοψυχος» υπάλληλος την κρέμασε εκεί.

    Και , φυσικά , εχει γίνει «σημαία» από όλα τα «ελληνοψυχα» site.

    Το πρόβλημα των μεταναστών (ανθρωπιστικό – οικονομικό – κοινωνικό κλπ) είναι όντως μεγάλο και στην Ελλάδα μιας και έχει γίνει και αυτή μια χωρα –buffer για να μην «προχωρήσουν οι βάρβαροι και αλλοιώσουν τον Πολιτισμό της πολιτισμένης Ευρώπης».

    Βαλε και την κριση … ολο αυτό φέρνει σε δοκιμασία την ανθρωπιά και την λογική μας.
    Θελει λιγο ψυχραιμια και καθαρη σκεψη…

  2. #1307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Βαλε και την κριση … ολο αυτό φέρνει σε δοκιμασία την ανθρωπιά και την λογική μας.
    Θελει λιγο ψυχραιμια και καθαρη σκεψη…
    Μπα...παπάρια φταίει η κρίση. Όταν 70 από τους 130 γονείς του 1ου Δημοτικού σχολείου Περάματος κάνουν αίτηση μεταγραφής και από τους υπόλοιπους μόνο οι 10 τα στέλνουν στο σχολείο λόγω του οτι θα πάνε 20 ξένα πιτσιρίκια στο σχολείο τους, η κρίση είναι το άλλοθι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #1308
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μπα...παπάρια φταίει η κρίση. Όταν 70 από τους 130 γονείς του 1ου Δημοτικού σχολείου Περάματος κάνουν αίτηση μεταγραφής και από τους υπόλοιπους μόνο οι 10 τα στέλνουν στο σχολείο λόγω του οτι θα πάνε 20 ξένα πιτσιρίκια στο σχολείο τους, η κρίση είναι το άλλοθι.
    +φωνω απόλυτα.

    κι εγώ έτσι πιστεύω. ότι η κρίση δεν άλλαξε τους ανθρώπους. απλώς, έριξε τις «μάσκες» .


    ΥΓ : αμα πεις σε αυτούς τους 70 ότι είναι ρατσιστές , ξέρεις τι θα σου απαντήσουν ,ε?

  4. #1309
    ρε σεις καμμια θεσούλα εκει που τον παιζ.....εεε δουλευετε μπας και υπαρχει?
    να βολευτούμε και εμεις που με το ζορι προλαβαίνουμε να ριξουμε μια γρηγορη ματια στο μοτο

  5. #1310
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μπα...παπάρια φταίει η κρίση. Όταν 70 από τους 130 γονείς του 1ου Δημοτικού σχολείου Περάματος κάνουν αίτηση μεταγραφής και από τους υπόλοιπους μόνο οι 10 τα στέλνουν στο σχολείο λόγω του οτι θα πάνε 20 ξένα πιτσιρίκια στο σχολείο τους, η κρίση είναι το άλλοθι.
    Βέβαια το Πέραμα ήταν μια από τις πλέον κλασσικές αριστερές γειτονιές της Αθήνας, και εν μέσω κρίσης γέμισε ΧΑ

    Εκτός αν η κρίση ήταν το άλλοθι για να το γυρίσουν στο καλαματιανό οι γείτονές μου...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #1311
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Βέβαια το Πέραμα ήταν μια από τις πλέον κλασσικές αριστερές γειτονιές της Αθήνας, και εν μέσω κρίσης γέμισε ΧΑ

    Εκτός αν η κρίση ήταν το άλλοθι για να το γυρίσουν στο καλαματιανό οι γείτονές μου...
    Ας είναι καλα ο κάθε Βίκτωρας Ρέστης -Εφοπλιστής που κράταγε τα ταμεία τους ζωντανά τα χρόνια που ήταν στο 0,3% ΄...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  7. #1312
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα εισαι εδω
    Όχι εγώ είμαι πανέξυπνος, πιο έξυπνος από όλους σας και θέλω να μου πεις τη χώρα με τους έξυπνους να πάω κι εγώ να μείνω, γιατί να συναναστρέφομαι με χαζούς με χαζεύει κι εμένα

    αραξε και απολαυσε το τελος της λιτοτητας.
    Το απολαμβάνω ήδη. Εγώ λιτότητα, αφραγκιά, κρίση και λοιπές μαλακίες, τις πέρασα όταν όλοι εσείς το παίζατε μπρούκληδες με τα λεφτά άλλων.

    ελβετια θα γινουμε.

    το πε και η ΕΡΤ
    Αυτή είναι η χώρα των smarty pants λοιπόν!

  8. #1313
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες https://www.youtube.com/watch?v=KZkSzi9ODVg
    Με πεθανες ρε Βυρωνα.

  9. #1314
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες https://www.youtube.com/watch?v=KZkSzi9ODVg
    Μλκ αντεξες;!
    Αν ναι εχεις θεμα!!! Σοβαρα!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #1315
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μπα...παπάρια φταίει η κρίση. Όταν 70 από τους 130 γονείς του 1ου Δημοτικού σχολείου Περάματος κάνουν αίτηση μεταγραφής και από τους υπόλοιπους μόνο οι 10 τα στέλνουν στο σχολείο λόγω του οτι θα πάνε 20 ξένα πιτσιρίκια στο σχολείο τους, η κρίση είναι το άλλοθι.
    Αυτό με την εκπαίδευση είναι λίγο περίεργο: Σίγουρα και τα 20 που λες ξένα παιδιά έχουν δικαίωμα στην μάθηση. Έχω δει τα ίδια 20 χρόνια πριν στην Γαλλία, το αποτέλεσμα της μαζικής εγγραφής ξένων παιδιών σε ένα σχολείο υποβιβάζει βραχυπρόθεσμα το επίπεδο διδασκαλίας. Όσο μικρότερα τα παιδιά τόσο χειρότερο μάλιστα αφού οι γονείς συνήθως δεν μπορούν να βοηθήσουν και να συνεισφέρουν στα πρώτα χρόνια (ίσως ούτε και αργότερα) στην εκπαίδευση των παιδιών αφού ούτε Ελληνικά ξέρουν, ούτε γράφουν αλλά και ούτε οι ίδιοι είναι και πολύ μορφωμένοι. Το εκπαιδευτικό σύστημα όσο και να θέλει να είναι σωστό, δίκαιο κτλ δεν κάνει θαύματα. Αλλιώς θα αποδώσει ένα παιδάκι που η μαμά του το βοηθάει στην αριθμητική, ορθογραφία κτλ και αλλιώς κάποιο που η μαμά του δεν ξέρει γραφή ούτε στην μητρική της. Σε κάποιο βαθμό λοιπόν το επίπεδο διδασκαλίας θα πέσει για να αφομοιώσει τα ξένα παιδάκια εις βάρος των ντόπιων. Μια χαρά τους καταλαβαίνω που μπορεί μεν να θέλουν να είναι προοδευτικοί, δημοκρατικοί κτλ αλλά έχουν υποχρέωση και στα παιδιά τους πέρα από την Πολιτεία που όσο πάει και παραπαίει επικίνδυνα.

  11. #1316
    Αυτό (δυστυχώς) είναι αλήθεια. Η τάξη "προχωρά" τόσο όσο και ο πιο αδύναμος μαθητής.

    Αυτό βέβαια όταν υπάρχει η θέληση να μην αφήσουμε πίσω τον πιο αδύναμο, αλλιώς μια χαρά δημιουργούμε τάξεις 2 και περισσότερων ταχυτήτων ή ακομη χειρότερα.

    Το οποίο με τη σειρά του προκαλεί άλλες ανισότητες, μπούλινγκ κλπ.

    Γάμησέ τα. Φαύλος κύκλος.

  12. #1317
    Beep Beep Το avatar του/της OptimusPrime
    Εγγραφή
    13/03/2014
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αυτό με την εκπαίδευση είναι λίγο περίεργο: Σίγουρα και τα 20 που λες ξένα παιδιά έχουν δικαίωμα στην μάθηση. Έχω δει τα ίδια 20 χρόνια πριν στην Γαλλία, το αποτέλεσμα της μαζικής εγγραφής ξένων παιδιών σε ένα σχολείο υποβιβάζει βραχυπρόθεσμα το επίπεδο διδασκαλίας. Όσο μικρότερα τα παιδιά τόσο χειρότερο μάλιστα αφού οι γονείς συνήθως δεν μπορούν να βοηθήσουν και να συνεισφέρουν στα πρώτα χρόνια (ίσως ούτε και αργότερα) στην εκπαίδευση των παιδιών αφού ούτε Ελληνικά ξέρουν, ούτε γράφουν αλλά και ούτε οι ίδιοι είναι και πολύ μορφωμένοι. Το εκπαιδευτικό σύστημα όσο και να θέλει να είναι σωστό, δίκαιο κτλ δεν κάνει θαύματα. Αλλιώς θα αποδώσει ένα παιδάκι που η μαμά του το βοηθάει στην αριθμητική, ορθογραφία κτλ και αλλιώς κάποιο που η μαμά του δεν ξέρει γραφή ούτε στην μητρική της. Σε κάποιο βαθμό λοιπόν το επίπεδο διδασκαλίας θα πέσει για να αφομοιώσει τα ξένα παιδάκια εις βάρος των ντόπιων. Μια χαρά τους καταλαβαίνω που μπορεί μεν να θέλουν να είναι προοδευτικοί, δημοκρατικοί κτλ αλλά έχουν υποχρέωση και στα παιδιά τους πέρα από την Πολιτεία που όσο πάει και παραπαίει επικίνδυνα.
    Θα σου πω αυτο που ειδα με της ανιψιες μου που πριν ενα χρονο ηρθαν Γερμανία η μια 4 δημοτικού και η αλλη νηπιαγωγείο.... Στην τάξη της μεγάλης απο τα 22 παιδακια τα 8 ηταν ξενα... και δεν ξεραν τιποτα απο γλώσσα ο αδερφός μου με την γυναικα του ουτε λέξη γερμανικα... Στο σχολείο κανουν το αυτονόητο βαζουν μια ωρα παραπάνω γερμανική γλώσσα και τους δίνουν υλικό για το σπίτι φωτογραφίες σχεδια για να μαθαίνουν γρήγορα της λέξεις...στην μικρή καναν ενα τεστ ανάπτυξης καπως ετσι το λενε να δουνε το νοητικό επίπεδο της και αν μπορεί να παει πρώτη τάξη η οχι μετα το νηπιαγωγείο.... σε 3 μηνες μιλούσαν, στους 6 μηνες σχεδον καλα, σε ενα χρονο απτεστα η μικρή και η μεγάλη σχεδόν απτεστα.... που θελω να καταλήξω στο οτι τα παιδια μαθαίνουν πολυ γρήγορα και δεν κρατανε καμία τάξη πίσω... και σου λεω για το Γερμανικο που ειναι απο τα πιο ταξικά εκπαιδευτικά συστήματα... που σε μεγαλο βαθμό αν οχι εξολοκλήρου καθορίζει ο/η δασκαλα/ος αν θα παει γυμνάσιο η τεχνικο λυκειο κλπ κλπ.... απο 22 παιδια στο γυμνάσιο περασαν 4 τα δυο παιδια ηταν απο αλλοδαπούς γονείς...
    I am the passenger and I ride and I ride
    I ride through the city's backsides
    I see the stars come out of the sky

  13. #1318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αυτό με την εκπαίδευση είναι λίγο περίεργο: Σίγουρα και τα 20 που λες ξένα παιδιά έχουν δικαίωμα στην μάθηση. Έχω δει τα ίδια 20 χρόνια πριν στην Γαλλία, το αποτέλεσμα της μαζικής εγγραφής ξένων παιδιών σε ένα σχολείο υποβιβάζει βραχυπρόθεσμα το επίπεδο διδασκαλίας.
    Πάει αλλού η κουβέντα, αλλά τα σχολεία ένταξης αλλοδαπών μαθητών λειτουργούν χρόνια, με Αλβανάκια, Ρωσάκια κλπ κλπ.
    Δεν μιλάμε όμως για κάτι τέτοιο...τα παιδιά που θα πάνε στα σχολεία που συζητάμε, ΔΕΝ θα ενταχθούν στις σχολικές τάξεις. Ούτε καν τις ίδιες ώρες δεν θα είναι εκεί...για απογευματινά τμήματα συζητάμε, μετά την λήξη του σχολείου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αλλιώς θα αποδώσει ένα παιδάκι που η μαμά του το βοηθάει στην αριθμητική, ορθογραφία κτλ και αλλιώς κάποιο που η μαμά του δεν ξέρει γραφή ούτε στην μητρική της. Σε κάποιο βαθμό λοιπόν το επίπεδο διδασκαλίας θα πέσει για να αφομοιώσει τα ξένα παιδάκια εις βάρος των ντόπιων.
    Μάλλον δεν έχεις υπόψη σου για το επίπεδο του μέσου γονέα, οπου το μόνο βιβλίο που υπάρχει στην βιβλιοθήκη είναι καμμια ξεχασμένη ΔΟΜΗ ή λογοτεχνία της παραλίας.
    Ας πούμε πως θα ήταν πολύ χρήσιμο, να μην βοηθάνε σε κανένα μάθημα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #1319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Ακόμα θυμάμαι μια θειά μου κάπου το 95 να δίνει σφαλιάρες στην κόρη της (σφαλιάρες όχι αστεία) πρώτη λυκείου τότε αυτή γιατί δεν έγραψε καλά άγνωστο, γιατί αργεί να λύσει ασκήσεις στα μαθηματικά και να την εξετάζει... απόφοιτος δημοτικού η θεία, με λάδωμα στο δάσκαλο κάτι λάδια (και δε κάνω πλάκα), ούτε εφημερίδα δε μπορεί να διαβάσει η θεία. Γέννημα θρέμμα παιδί αστικού κέντρου η θεία.

  15. #1320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    ..... υποβιβάζει βραχυπρόθεσμα ....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OptimusPrime Προβολή μηνύματος
    .... που θελω να καταλήξω στο οτι τα παιδια μαθαίνουν πολυ γρήγορα και δεν κρατανε καμία τάξη πίσω... ...
    Ναι, αποσύρω το σχόλιό μου, έχετε δίκιο.

Παρόμοια θέματα

  1. HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙ
    από Bowleno στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2188
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2016, 10:30
  2. HABEMUS PAPA(RIA)M 666
    από kostas777 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2020
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2016, 10:13
  3. HABEMUS PAPA(RIA)M 5
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1994
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2016, 13:25
  4. HABEMUS PAPA(RIA)M 4
    από pipe_smoker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1940
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2015, 16:06
  5. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF