Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 242

Θέμα: Πίνακες Ταξινομησεων μοτοσυκλετων

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορία με τις ταξινομήσεις. Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ. Το versys x 300 το συναντώ (Αθήνα ) συνεχώς στον δρόμο μου. Παρ όλα αυτά δεν το βλέπω στις ταξινομήσεις σε αντίθεση με άλλα μηχανάκια που είναι στον πίνακα και δεν τα βλέπω ποτέ ή πολύ σπάνια. Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό;
    18 ταξινομήσεις για το πρώτο 6μηνο.Δες στο link.
    Οι ταξινομήσεις δεν αντικατοπτρίζουν και τις πωλήσεις, αν δεν κάνω λάθος.Μπορεί δηλαδή να έχει ταξινομηθεί μια μοτοσυκλέτα(ή ένα αυτοκίνητο) αλλά να μην έχει πωληθεί ακόμα.

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορία με τις ταξινομήσεις. Αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ. Το versys x 300 το συναντώ (Αθήνα ) συνεχώς στον δρόμο μου. Παρ όλα αυτά δεν το βλέπω στις ταξινομήσεις σε αντίθεση με άλλα μηχανάκια που είναι στον πίνακα και δεν τα βλέπω ποτέ ή πολύ σπάνια. Πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό;
    Ότι είπε ο Λεωνίδας. Εμένα πιο πολύ με "στεναχωρεί" που ένα αξιόλογο μηχανάκι σαν το z650 έχει πάει άπατο (4 ταξινομήσεις!!!) σε σχέση με το MT07.

  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Εμένα πιο πολύ με "στεναχωρεί" που ένα αξιόλογο μηχανάκι σαν το z650 έχει πάει άπατο (4 ταξινομήσεις!!!) σε σχέση με το MT07.
    Ίσως επειδή είναι χειρότερο από τον ανταγωνισμό. Σε όσα reviews έχω διαβάσει, το κατατάσσουν πιο πίσω ακόμα κι από το SV 650.
    Life begins at 45°.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ίσως επειδή είναι χειρότερο από τον ανταγωνισμό. Σε όσα reviews έχω διαβάσει, το κατατάσσουν πιο πίσω ακόμα κι από το SV 650.
    Αν και δεν είναι μέρος να το αναλύσουμε αυτό, πιο πολύ πιστεύω πως άργησε η kawasaki να βγάλει κάτι σαν το (πολύ καλό) ΜΤ07. Σίγουρα η κατηγορία παίζει με πάρα πολύ αξιόλογα μηχανάκια όπως είναι και το SV, αλλά όχι και για 4 ταξινομήσεις !
    Επίσης, τιμολογιακά δε μπορεί να χτυπήσει την μόνιμη "προσφορά" του ΜΤ07 στα 6590 (και την πληθώρα των μτχ απο το 14 και μετά)

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Ε όταν το ΜΤ07 βγαίνει μονίμως το καλύτερο/πιο διασκεδαστικό μηχανάκι της κατηγορίας ΚΑΙ είναι φθηνότερο, ποιος αναποφάσιστος θα προτιμήσει το καβασάκι; Και το SV σημειώνει πωλήσεις (έστω το 1/3 του ΜΤ) επειδή έχει κρατήσει το ρετρό λουκ και κάποιοι το προτιμούν, αλλιώς κι εκείνο στις 5 ταξινομήσεις θα έπαιζε.

    ΜΤ-07 + Tracer 700 είναι στις ~130 ταξινομήσεις μαζί.

    Η Yamaha έκανε εξαιρετική κίνηση (και τιμολογιακά) την κατάλληλη στιγμή και κέρδισε.
    Life begins at 45°.

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το mt07 ειναι και πιο ακριβο απο το sv650 και συνολικα υποδεεστερη μηχανη. Απλα πουλησε το funky look και η τιμη του τον πρωτο χρονο που βγηκε στην αγορα πριν ακριβυνει. Αν ξεπεραστουν οι οποιες προκαταληψεις που μπορει να υπαρχουν, στα 6390 που κοστιζει το sv ειναι η αγορα του αιωνα. Ομοιως και το gsxs750 στα +3000€
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Σύντροφοι πουλάει το sv ; Σε ποια χώρα ; Αθήνα το είδα πρώτη φορά στην έκθεση στο γκάζι και περίπου 2 χρόνια μετά με το ζορι να έχω δει 2-3 Σε αντίθεση το μτ7 που βλέπω συνέχεια .
    Modenas Kriss 125

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Σύντροφοι πουλάει το sv ; Σε ποια χώρα ;
    Αγορά του αιώνα. Το σύστημα το'χει φάει.

  9. #69
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    το μπενελι πολυ καλα παει
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #70
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Σύντροφοι πουλάει το sv ; Σε ποια χώρα ; Αθήνα το είδα πρώτη φορά στην έκθεση στο γκάζι και περίπου 2 χρόνια μετά με το ζορι να έχω δει 2-3 Σε αντίθεση το μτ7 που βλέπω συνέχεια .
    Στην ελλαδα το μτ πουλαει παραπανω. Αλλου δεν εχω ιδεα τι γινεται και δεν εχει και καμια σημασια εδω που τα λεμε.
    Και τα δυο καλα μηχανακι ειναι, απλα το ενα χανει σε φρενα και το αλλο σε αναρτησεις και πλαισιο.
    Αλλα ποιος ασχολειται με αναρτησεις και πλαισια.....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #71
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Επίσης το ένα είναι σημαντικά πιο ελαφρύ και δυνατό, με σύγχρονα, σχεδιασμένα από το 0, μοτέρ και ψαλίδι, κι όχι αυτά που περίσσεψαν στις αποθήκες από το 1999. Αλλά ποιος ασχολείται με επιδόσεις και ψαλίδια και 2018...

    Ούτε ένα supersport στην πρώτη.... 60άδα. Μετά βαρέθηκα να διαβάζω.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 14/07/2018 στις 19:10.
    Life begins at 45°.

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επίσης το ένα είναι σημαντικά πιο ελαφρύ και δυνατό, με σύγχρονα, σχεδιασμένα από το 0, μοτέρ και ψαλίδι, κι όχι αυτά που περίσσεψαν στις αποθήκες από το 1999. Αλλά ποιος ασχολείται με επιδόσεις και ψαλίδια και 2018...

    Ούτε ένα supersport στην πρώτη.... 60άδα. Μετά βαρέθηκα να διαβάζω.
    1. Το 07 βγαζει λιγοτερα αλογα απο το sv αλλα αυτο ειναι ακαδημαικο. Το 07 ειναι πιο σπιρτοζικο χαμηλα, το sv ψηλα. Ουτε το ενα, ουτε το αλλο εχουν καμια τεχνολογια στο μοτερ να γινεται λογος. Μπατζετ μοτερ και τα δυο.

    2. Οταν βλεπεις "ελαφρια" μηχανακια να πονηρευεσαι. Σε καποιες περιπτωσεις σημαινει καλλιτερη τεχνολογια. Στις περισσοτερες σημαινει πως κατι λειπει. Στην περιπτωση του 07 δυστυχως συμβαινει το δευτερο. Τα παντα βελτιωνονται (σχεδον) σε μια μηχανη εκτος απο το πλαισιο.

    3. Αν ψωνιζεις μηχανη βαση αλουμινενιου vs σιδερενιου ψαλιδιου δε σου φταιει το sv.

    ΥΓ
    Το point που προσπαθω να κανω γιατι σε βλεπω να το εχεις παρει προσωπικα και δεν υπαρχει λογος, κουβεντα κανουμε, ειναι πως το sv ειναι το πιο συνολικα δεμενο μηχανακι. Εχει πεσει πιο πολυ σκεψη στην σχεδιαση του και το κοστος του ειναι πιο σοφα κατανεμημενο στα επι μερους χαρακτηριστικα του.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 14/07/2018 στις 19:48.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Πλαίσιο έχει όντως καλύτερο το SV, αλλά ίσως κάνει διαφορά στο 0,3% των αναβατών που αγοράζουν τέτοια μηχανάκια. Το ίδιο και οι αναρτήσεις. Δεν είναι ότι έχει TTX το SV.

    Tα σχεδόν 20 κιλά διαφοράς είναι σημαντικότατα. Τι λείπει και τι όχι, δεν μπορώ να γνωρίζω. Μια χαρά πηγαίνει το μηχανάκι πάντως, ακόμα και με ελλείψεις (?).

    Μπορείς, όμως, να μου δείξεις ροπές και ιπποδυνάμεις, να δω πού ακριβώς είναι πιο δυνατό το SV;

    Εγώ βρίσκω αυτά:

    SV
    Power: 70 HP @ 9000 RPM
    Torque: 62.00 Nm @ 7500 RPM
    Top Speed: 199 km/h (124 mph)
    Miles Per Gallon: 50-55mpg

    MT
    Power: 74 hp @ 9,000 rpm
    Torque: 68 N⋅m @ 6,500 rpm
    Top Speed: 214 km/h (133 mph)
    Miles Per Gallon: 68.4 mpg

    Δηλαδή το ΜΤ είναι πιο δυνατό, πιο ροπάτο, από πιο χαμηλά, πιο γρήγορο και πιο οικονομικό. Αλλά οκ, το SV έχει καλύτερο πλαίσιο. Το ένα έχει κάνει 20 πωλήσεις, παρόλο που είναι φθηνότερο και καλύτερο συνολικά (???), και το άλλο έχει κάνει 70 λόγω.... εμφάνισης μόνο... Μμμ.
    Life begins at 45°.

  14. #74
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το πρωτο που βρηκα....απο το rider magazine το συγκεκριμενο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Middleweight-Comparo-3-bike-dyno-run-HP.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	75,8 KB 
ID:	398023

    Μη κολλας στο τι λεει ο καθε κατασκευαστης, αλλοι λενε τροχο, αλλοι στροφαλο και αλλοι ο,τι τους κατεβει. Το αυτο και για τις καταναλωσεις και το βαρος.
    Και ειπαμε, ναι πιο ελαφρυ το 07 αλλα τι να το κανεις οταν παει βαρκα γιαλο με το που το πιεσεις. Και το μτ09 μια απο τα ιδια.

    Επισης....τι σχεση εχουν οι πωλησεις και ειδικα στην ελλαδα!
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 14/07/2018 στις 20:12.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Δεν ξέρω τι συνέβη στην παραπάνω δυναμομέτρηση και πόσο κοντά είναι στην πραγματικότητα. Οι αριθμοί που παρέθεσα είναι οι ανακοινώσιμοι και σε ίδια βάση, εννοείται. Και πάλι δεν μπορώ να ξέρω πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι, φυσικά. Αλλά και λογικά να το δεις, δε βγαίνει. Το ένα φοράει μοτέρ 20ετίας 650cc και το άλλο φοράει ένα σύγχρονο μοτέρ 690cc. Πώς είναι δυνατόν να είναι δυνατότερο/γρηγορότερο το πρώτο;! Κάτι πρέπει να έκανε πολύ λάθος η Yamaha. Που αμφιβάλλω γιατί το μοτέρ του είναι διαμάντι.

    Οι αναρτήσεις υποτίθεται ότι είναι καλύτερες στο 18άρι MT, αλλά δεν το έχω οδηγήσει, οπότε δεν έχω άποψη. Όπως και να'χει οι αναρτήσεις φτιάχνονται και, έτσι κι αλλιώς, αν πιέζεις, κανένα μηχανάκι από αυτά δε θα σε ικανοποιήσει με τις εργοστασιακές. Το πλαίσιο, ναι, δεν αλλάζει, αλλά επιμένω ότι δεν έχει απολύτως καμία διαφορά για το 99% των αγοραστών της κατηγορίας.

    Αλλά για το καβασάκι ξεκίνησε η κουβέντα.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 02:16
  2. Απατεώνας έμπορος μοτοσυκλετών!
    από dhzou στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 08:37
  3. Αντικλεπτικη Προστασια Μοτοσυκλετων
    από keyman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 21:50
  4. Απόσυρση μοτοσυκλετών ....πολύ φασαρία για το τίποτα τελικά...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 12:52
  5. Περι δανεισαμτος μοτοσυκλετων
    από Rezeguet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 13:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF