Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Προβληματισμός με την σέλα και όχι μόνο.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191

    Προβληματισμός με την σέλα και όχι μόνο.

    Καλησπέρα σας έχω ένα cb500x 2021. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα μαζί του και εκδρομές και ταξιδάκια. Έκανα μια μεγάλη βλακεία. Έφτιαξα την σέλα του καθώς η μαμά ήταν χάλια ως προς τα υλικα. Πηγα στον πιο ακριβό στην Αθήνα και δεν με βόλεψε. Έκανα τροποποίηση πάλι δεν με βόλεψε. Πηγα σε έναν άλλον έκανα τροποποίηση πάλι. Ο συγκεκριμένος έκανε ωραία δουλειά αλλά η σέλα ψήλωσε πολύ και δεν πατάω καλα είμαι κοντός. Να πάω να την ξανακάνω τροποποίηση δεν θέλω φοβάμαι αν πετύχει ότι ακριβώς θέλω πάλι. Όπως και επίσης γενικά μου έχουν φύγει πολλά χρήματα και έχω φτάσει σε σημείο να με έχει αηδιάσει η όλη η διαδικασία. Έχω μπει σε σκέψεις να αγοράσω νέα σέλα αλλά κάνει 500 ευρώ. Επειδή δεν ξέρω αν θα το κρατήσω πολύ καιρό ακόμα αξιζει να το κάνω; Ο πολύς καιρός δεν ξέρω ακριβώς ποσό είναι καθώς μετά από την εκθεση χθες δεν με συγκίνησαν πολλά μηχανάκια. Ίσως κάποια μηχανάκια που δεν πρόκειτε να τα φτάσω και γιατί μου είναι άχρηστα αλλά και γιατί δεν ανταποκρίνονται στους ελληνικούς μισθούς.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Είναι όλο έτσι όπως το περιγράφεις, 100% προσωπική αίσθηση.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    κανε μια τελευταια τροποποιηση,χαμηλωσε την 1-2 ποντους,και ολα καλα.μην ασχολεισαι αλλο.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 14/04/2024 στις 11:49.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    μαθε να οδηγας χωρις να πατας κατω. ενα ποδι στη μυτη ειναι αρκετο. αυριο που θα το εχεις συνηθισει θα μπορεις να αγοράσεις κιαλλες μοτοσυκλέτες αφου το υψος δεν θα σε ενδιαφέρει. πιστεψε με, δεν εχει σημασια να πατας καλα κατω, και ας πεσεις μια φορα δεν εγινε τιποτα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μαθε να οδηγας χωρις να πατας κατω. ενα ποδι στη μυτη ειναι αρκετο. αυριο που θα το εχεις συνηθισει θα μπορεις να αγοράσεις κιαλλες μοτοσυκλέτες αφου το υψος δεν θα σε ενδιαφέρει. πιστεψε με, δεν εχει σημασια να πατας καλα κατω, και ας πεσεις μια φορα δεν εγινε τιποτα.
    Καλησπέρα. Ναι μεν αλλά . Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά η συγκεκριμένη σέλα έχει φτάσει 86 εκατοστα . Ε κάθε μέρα με κουράζει στην Αθήνα. Δηλαδή είμαι σε φάση ωχ πάλι πρέπει να σταματήσω

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κανε μια τελευταια τροποποιηση,χαμηλωσε την 1-2 ποντους,κα ολα καλα.μην ασχολεισαι αλλο.
    Ε δεν ξέρω αν θέλω γιατί θα βγει υλικό δεν θα είναι τόσο άνετη και γενιξα αλήθεια μου προκάλεσε αιδια. Αφού λέω τι την πείραξα ο ……

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ε δεν ξέρω αν θέλω γιατί θα βγει υλικό δεν θα είναι τόσο άνετη και γενιξα αλήθεια μου προκάλεσε αιδια. Αφού λέω τι την πείραξα ο ……
    κανε την τελευταια προσπαθεια ,δεν εχεις αλλη λυση.και μην ακους περι μυτης ποδιου,και δεν εχει σημασια αμα πεσεις και διαφορες αλλες φαιδροτητες.Η ασφαλεια και η σωματικη ακεραιοτητα δεν αντικαθιστανται με τιποτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    βρες εναν που πουλάει τη μηχανη και πες του να κανετε τραμπα τη σελα τσάμπα. δεν βρισκω λογο να μην θελει.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    επίσημος κωδικός ανταλλακτικου
    https://www.bike-parts-honda.com/hon...1/F_23/2/41900

    κοστος 265 συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών απευθείας απο ιαπωνία
    https://www.webike.com.gr/products/24335706.html
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μαθε να οδηγας χωρις να πατας κατω. ενα ποδι στη μυτη ειναι αρκετο. αυριο που θα το εχεις συνηθισει θα μπορεις να αγοράσεις κιαλλες μοτοσυκλέτες αφου το υψος δεν θα σε ενδιαφέρει. πιστεψε με, δεν εχει σημασια να πατας καλα κατω, και ας πεσεις μια φορα δεν εγινε τιποτα.
    Καλα το να μην μπορει να πατησει κατω ειναι ενα θεμα.
    Μπορω να σου βρω πολλα σεναρια που να χρειαζεται αυτο το παραπανω πατημα για να κρατηθεις και να μην το εχεις.
    Και δεν πεφτουμε παντα σε απλα...μπορει να υπαρχει και καποιος κινδυνος εκει που θα ξαπλωσεις.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κανε την τελευταια προσπαθεια ,δεν εχεις αλλη λυση.και μην ακους περι μυτης ποδιου,και δεν εχει σημασια αμα πεσεις και διαφορες αλλες φαιδροτητες.Η ασφαλεια και η σωματικη ακεραιοτητα δεν αντικαθιστανται με τιποτα.
    Το νόμισμα έχει 2 όψεις.
    Φυσικά το να πατάς στη μύτη είναι για κάποιους ενοχλητικό.
    Από την άλλη εάν σου φύγει μηχανάκι 200 κιλών και προσπαθήσεις να το κρατήσεις με το πόδι θα τραυματιστείς.
    Ειδικά εάν το χρησιμοποιήσεις σαν μοχλό εκμεταλλευόμενος το καλό πάτημα.
    Οπότε γενικά θυμόμαστε στην ανάγκη να το παρατήσουμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Ναι μεν αλλά . Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά η συγκεκριμένη σέλα έχει φτάσει 86 εκατοστα . Ε κάθε μέρα με κουράζει στην Αθήνα. Δηλαδή είμαι σε φάση ωχ πάλι πρέπει να σταματήσω
    Έχεις παρατηρήσει διαφορά στην συμπεριφορά της μηχανής με την ψηλότερη σέλα?

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Έχεις παρατηρήσει διαφορά στην συμπεριφορά της μηχανής με την ψηλότερη σέλα?
    Όχι καμία απόλυτος. Οι περισσότεροι που τις φτιάχνουν τις ψηλώνουν και ολας για να πάρει λίγο άνεση

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας έχω ένα cb500x 2021. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα μαζί του και εκδρομές και ταξιδάκια. Έκανα μια μεγάλη βλακεία. Έφτιαξα την σέλα του καθώς η μαμά ήταν χάλια ως προς τα υλικα. Πηγα στον πιο ακριβό στην Αθήνα και δεν με βόλεψε. Έκανα τροποποίηση πάλι δεν με βόλεψε. Πηγα σε έναν άλλον έκανα τροποποίηση πάλι. Ο συγκεκριμένος έκανε ωραία δουλειά αλλά η σέλα ψήλωσε πολύ και δεν πατάω καλα είμαι κοντός. Να πάω να την ξανακάνω τροποποίηση δεν θέλω φοβάμαι αν πετύχει ότι ακριβώς θέλω πάλι. Όπως και επίσης γενικά μου έχουν φύγει πολλά χρήματα και έχω φτάσει σε σημείο να με έχει αηδιάσει η όλη η διαδικασία. Έχω μπει σε σκέψεις να αγοράσω νέα σέλα αλλά κάνει 500 ευρώ. Επειδή δεν ξέρω αν θα το κρατήσω πολύ καιρό ακόμα αξιζει να το κάνω; Ο πολύς καιρός δεν ξέρω ακριβώς ποσό είναι καθώς μετά από την εκθεση χθες δεν με συγκίνησαν πολλά μηχανάκια. Ίσως κάποια μηχανάκια που δεν πρόκειτε να τα φτάσω και γιατί μου είναι άχρηστα αλλά και γιατί δεν ανταποκρίνονται στους ελληνικούς μισθούς.

    Αν μιλάμε για το Motok , δεν σε έβαλε να πας βόλτα με σέλα πριν την ντύσει για να την τσεκάρεις?
    Μου φαίνεται παράξενο.. γιατί συνήθως σε βάζει να την δοκιμάσεις καλά και εν κινήσει πριν στην τελειώσει.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    Συνηθως στα περισσοτερα καταστηματα που φτιαχνουν σελες σε βαζουν να την δοκιμασεις. Να δεις ποσο μαλακια ειναι,αν σε βολευει το μεγεθος,αν πατας κατω καλα κλπ. Κατι εχει παει εξαιρετικα λαθος ωστε να χρειαστει να την φτιαξεις 2 φορες.

    Τωρα οσο αφορα το θεμα παταω δε παταω καλα προφανως συνηθιζεται αλλα σε διαφορα σημεια αν δε πατας καλα κατω και πατας μυτακια ειναι πολυ επικινδυνο. Π.χ αν πας να κατεβεις κανενα ψηλο πεζοδρομιο, αν βρεθεις σε σημειο που ο δρομος εχει ανωμαλιες και δεν ειναι εντελως flat, σε καποια κατηφορα που μπορει να χρειαστει να σταματησεις κλπ. Δεν ειναι οτι καλυτερο να χανεις την γη κατω απο τα ποδια σου.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με χαρτες (και οχι μονο)
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 13:14
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 08:18
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF