Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 242

Θέμα: Πίνακες Ταξινομησεων μοτοσυκλετων

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    Πίνακες Ταξινομησεων μοτοσυκλετων

    Μέλι έχεις μωρή BMW;
    Από τα 550 περίπου μεγάλα on/off(συμπεριλαμβάνονται multi, s1000xr, tiger sport, versys 1000) που πουλήθηκαν το πρώτο 10μηνο του 2016,τα 202 είναι GS!
    Ακολουθεί η africa με 98 και πολύ πιο κάτω multistrada με 55 ταξινομήσεις,s1000xr με 53, tiger sport με 33 και KTM 1290 με 24.
    Πηγή

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Μέλι έχεις μωρή BMW;
    Από τα 550 περίπου μεγάλα on/off(συμπεριλαμβάνονται multi, s1000xr, tiger sport, versys 1000) που πουλήθηκαν το πρώτο 10μηνο του 2016,τα 202 είναι GS!
    Ακολουθεί η africa με 98 και πολύ πιο κάτω multistrada με 55 ταξινομήσεις,s1000xr με 53, tiger sport με 33 και KTM 1290 με 24.
    Πηγή
    Όχι, δεν έχει μέλι..

    Έχει το καλύτερο χρηματοδοτικο, το καλύτερο sales, το καλύτερο promotion, την καλύτερη εγγύηση, το καλύτερο πακέτο ασφαλειας (μικτης+κλοπής), μια χαρά μηχανάκια, και, φυσικά, την προπελα.

    Σε αυτή την κατηγορία τιμών και μηχανών, όλα αυτά παίζουν τεράστιο ρόλο.

  3. #3
    To διάβασα και εγώ τo Bikeit και σήκωσα το φρύδι σαν την Ζωή. Γιατί βέβαια, αν συμπεριλαμβάνονται στην λίστα τα "ψηλά στριτ" όπως η Multi και το XR, τότε το Tracer900 το οποίο ΠΟΛΥ βολικά λείπει από την λίστα, τους έχει γαργαλήσει τα πρέκια ολονών και τους κουνάει το μαντίλι με τις τρεις διαπασών, όντας η πρώτη μοτοσικλέτα σε πωλήσεις όλη την χρονιά... Και η άφρικα αδικείται λιγάκι διότι ξεκίνησε πωλήσεις Απρίλιο αν θυμάμαι σωστά, είχε και την μικρή έλλειψη λόγω του σεισμού το καλοκαίρι.

    Και για τα λοιπά, ότι είπε το ψηλό αγόρι αποπάνω. Τα GS είναι απλώς εξαιρετικές μοτοσικλέτες και το χρηματοδοτικό χωρίς αντίπαλο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Χρυσωρυχείο η γερμανιδούλα!
    Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Οκτωβρίου βρίσκεται στην 1η θέση,ξεπερνώντας και τα MT09+MT09 Tracer με 28 έναντι 21

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Χρυσωρυχείο η γερμανιδούλα!
    Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Οκτωβρίου βρίσκεται στην 1η θέση,ξεπερνώντας και τα MT09+MT09 Tracer με 28 έναντι 21
    Το πινακάκι δείχνει 21 ταξινομήσεις για τα ΜΤ, 19 για τα μπεμβέ. Ούτε καν τον μήνα που κλείνονται στα γκαράζ δε μπορούν να ξεπεράσουν τα "κινέζικα".
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πινακάκι δείχνει 21 πωλήσεις για τα ΜΤ, 19 για τα μπεμβέ.
    19 gs adv + 8 ''απλές''

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    I stand corrected τότε. Ηλιθιωδώς (?) τις έχουν ξεχωριστά.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    I stand corrected τότε. Ηλιθιωδώς (?) τις έχουν ξεχωριστά.
    Ακατανόητο...το ίδιο κάνουν και στις αφρικανούλες,ξεχωρίζουν σε manual και dct.
    Επίσης συνυπολογίζουν τα MT09 και ΜΤ09 Tracer ενώ υπολογίζουν ξεχωριστά τα MT07 και tracer 700

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Χρυσωρυχείο η γερμανιδούλα!
    Στις ταξινομήσεις μοτοσυκλετών Οκτωβρίου βρίσκεται στην 1η θέση,ξεπερνώντας και τα MT09+MT09 Tracer με 28 έναντι 21
    LOL φαντάζομαι το γεγονός ότι θα έπαιξε κάποια προωθητική έκπτωση ξεστοκαρίσματος πριν έρθει η νέα που είδαμε, θα βοήθησε. Σε ετήσια βάση όμως...

    φιρί φιρί το πας να γίνεις ο #1 εχθρός του τέρενς με τόσο ενθουσιασμό για τις πεμφέ. ετοιμάζεσαι και εσύ για μία;


    @βλιτζ δεν είναι ηλίθιο αυτό που κάνει η πεμφέ, αυτό που κάνει η Yam για να βγαίνει #1 στις πωλήσεις είναι "βρώμικο"... Αλλά τι να κάνεις, έτσι είναι το μάρκετινγκ

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ακατανόητο...το ίδιο κάνουν και στις αφρικανούλες,ξεχωρίζουν σε manual και dct.
    Επίσης συνυπολογίζουν τα MT09 και ΜΤ09 Tracer ενώ υπολογίζουν ξεχωριστά τα MT07 και tracer 700
    Ναι, δεν ξέρεις αν είναι αγνή ηλιθιότητα/ασχετοσύνη ή παίζονται περίεργα συμφέροντα. Όπως και να'χει...
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Πάντως, μια γενική εντύπωση είναι ότι υπάρχουν σχετικά αρκετές πωλήσεις.
    Ειδικά, στην κατηγορία των "ον" - "οφ".
    Δεν ξέρω, και δεν φαίνεται στους πίνακες, τι γίνεται με τις άλλες κατηγορίες sporttouring - Supersport - naked κλπ

  12. #12
    κάποια στιγμή που είχαμε ανεβάσει ένα τοπ 50, καλοκαίρι ήταν; Μονοψήφια νούμερα είχαν αυτές οι κατηγορίες που λες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    LOL φαντάζομαι το γεγονός ότι θα έπαιξε κάποια προωθητική έκπτωση ξεστοκαρίσματος πριν έρθει η νέα που είδαμε, θα βοήθησε. Σε ετήσια βάση όμως...

    φιρί φιρί το πας να γίνεις ο #1 εχθρός του τέρενς με τόσο ενθουσιασμό για τις πεμφέ. ετοιμάζεσαι και εσύ για μία;
    Κανένας ενθουσιασμός,αν είχα ενθουσιαστεί με την gs θα την είχα επιλέξει αντί γι'αυτή που έχω τώρα!Απλά παρατηρώ την αγορά και εντυπωσιάζομαι που ένα μοντέλο 20-25 χιλιάδων βρίσκεται σταθερά στην πρώτη ή στις πρώτες θέσεις στη χώρα μας εδώ και κάποια χρόνια,είναι φαινόμενο.Καλώς ή κακώς ποτέ δεν είχα συμπάθειες ή (ιδιαίτερες)αντιπάθειες με μάρκες και δε νομίζω να αποκτήσω και ποτέ

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Κανένας ενθουσιασμός,αν είχα ενθουσιαστεί με την gs θα την είχα επιλέξει αντί γι'αυτή που έχω τώρα!Απλά παρατηρώ την αγορά και εντυπωσιάζομαι που ένα μοντέλο 20-25 χιλιάδων βρίσκεται σταθερά στην πρώτη ή στις πρώτες θέσεις στη χώρα μας εδώ και κάποια χρόνια,είναι φαινόμενο.Καλώς ή κακώς ποτέ δεν είχα συμπάθειες ή (ιδιαίτερες)αντιπάθειες με μάρκες και δε νομίζω να αποκτήσω και ποτέ
    Είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα και πραγματικό all rounder αλλά τις πωλήσεις τις κάνει κυρίως λόγω χρηματοδοτικού στην Ελλάδα πάντα. Πιστεύω πως αν και οι υπόλοιπες εταιρίες είχαν αντίστοιχο χρηματοδοτικό θα άλλαζε το σκηνικό.

    Είναι η προσωπική μου γνώμη και ίσως κάνω λάθος αλλά εχω αυτή την εντύπωση. Δεν δίνεις 25000 μετρητοίς, εύκολα στις μέρες μας για μηχανή. Ασε που οι καφετεριάκηδες άρχισαν να παίρνουν μπανιέρες πολυτελείας και ευτυχώς παράτησαν τα GS.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Πάντως, μια γενική εντύπωση είναι ότι υπάρχουν σχετικά αρκετές πωλήσεις.
    Ειδικά, στην κατηγορία των "ον" - "οφ".
    Δεν ξέρω, και δεν φαίνεται στους πίνακες, τι γίνεται με τις άλλες κατηγορίες sporttouring - Supersport - naked κλπ
    Εδώ μπορεί κανείς να πάρει μια ιδέα γι'αυτό,είναι καταγεγραμμένο το top-50 από τις πωλήσεις μοτοσυκλετών για το πρώτο εξάμηνο του 2016.Με μια πρώτη ματιά παρατηρεί κανείς ότι κυριαρχούν τα adv bikes(ας τα πούμε έτσι) σε αντίθεση με τα ss που τα ψάχνεις με τα κιάλια.
    @kordix καμία αντίρρηση...και εγώ όσους κατόχους ξέρω(εκτός από έναν),έχουν ''ψωνίσει'' με easy ride..αλλά και πάλι εντύπωση μου κάνει που κάποιος δεσμεύεται και χρεώνεται όλο αυτό το ποσό με τα σημερινά δεδομένα.Και αν ήταν 5 ή 10 δε θα το συζητούσαμε αλλά είναι αρκετοί!Και πάλι βέβαια χαλαρή κουβέντα κάνουμε...δεν μπαίνουμε στην τσέπη κανενός,να τα έχουν και να τα χαίρονται οι οδηγοί τους!
    ΥΓ:Για να μην είμαστε off topic,μήπως να έμπαιναν όλα αυτά σε ένα ξεχωριστό thread για ''Ταξινομήσεις'' ;

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 03:16
  2. Απατεώνας έμπορος μοτοσυκλετών!
    από dhzou στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 09:37
  3. Αντικλεπτικη Προστασια Μοτοσυκλετων
    από keyman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 22:50
  4. Απόσυρση μοτοσυκλετών ....πολύ φασαρία για το τίποτα τελικά...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 13:52
  5. Περι δανεισαμτος μοτοσυκλετων
    από Rezeguet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF