Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Τον έχουσι και λέμε....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143

    Τον έχουσι και λέμε....

    Το λεπόν! Αφού είδα και απόειδα στην πατρίδα μου, εργασιακά, από τις αρχές του 2015 μετανάστευσα στο Μπυρολίνο. 26 Ιανουαρίου, την επομένη της ψηφοφορίας σας για εκλογή της ίδιας νέας κυβέρνησης και για ένα μήνα, πέρασα μαζί με τον Νίκο και την Γεωργία ή αλλιώς the pin Projekt, κάμποσες χώρες για να καταλήξουμε Βερολίνο. Εγώ ως μετανάστης και αυτοί για να πετάξουν αεροπορικώς, αφού στείλουν το αμάξι τους Καναδά με πλοίο και να κάνουν τον γύρο της Αμερικής όπου και βρίσκονται τούτη δα την στιγμή. Εγώ ταξιδεύοντας τότε με την βέσπα, μες το ψ@λοκρυο και αυτοί με το βανάκι. Στο Βερολίνο τότε χωρίς δουλειά και απλά μαθαίνοντας πως να δουλεύω την γλώσσα, κόβεται η ντιζα του κοντέρ. Πάω στο γερμανό μάστορα κ λέω "πόσο θέτε για μια ντιζα " ; 180€ μ λέει. Έτσι λοιπόν το καλοκαίρι του 2015 γύρισα για διακοπές Ελλάδα με την βεσπουλα και την πάρκαρα σπίτι. (Εννοείται ότι θα του δινα τριάντα @ρχίδια κατά το αργύρια) Το 2016 το καλοκαίρι όμως, μετά τις διακοπές μου Ελλάδα και έχοντας μια παρτ τάιμ δουλίτσα στη Γερμανία, πήρα την βέσπα για περάσω την Δαλματία, Αυστρία και να καταλήξω Γερμανία. Τον έχουσι και λέμε λοιπόν......

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Road Trip με Vespa.....

    Ηρωας....γουσταρω...

    Ριξε φωτο και αφηγηση...παω για ποπ κορν!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    15 Αύγουστος,πανηγύρια,κλαρίνα,γιορτές.Και γω τ άφηνα όλα να φύγω για Γερμανία πιο συγκεκριμένα
    την άλλη βραδιά θα ήμουν Αλβανία.Ήμουν ξανά το 2008 αλλά δεν ήθελα να μείνω δευτερόλεπτο εκεί.
    Την βέσπα ούτως ή άλλως την είχα έτοιμη,σέρβις-πράσινες κάρτες κλπ,απλά υπήρχαν ατέλειες.Δεν είχα
    αλλάξει τα λάστιχα,υπολογίζοντας ότι θα έφευγα Σεπτέμβρη και τελευταία βδομάδα του 15 Αύγουστου όλα
    τα μαγαζιά παίρνουν και δίνουν άδειες.Ετοιμάζω τους χάρτες στο κινητό και......καπούτ.Το κινητό δεν ανοίγει
    κανένα πρόγραμμα απ τα δύο που έχω,δεν γουστάρει λέμε τι να κάνουμε!

    Χάρτης όπως παλιά και μπούλογλου τεχνολογία.Καφεδάρα στις 22.00 με τον κολητό,ελαφρώς άγχος για το τι
    και το πως θα γίνει αύριο.Για αρχή είχα 550 χλμ,τόσα είναι το Δυρράχιο από Λάρισα.
    Αρκετά πρίν ξημερώσει,ΑΤΜ για ανάληψη,Ελασσόνα με τις πρώτες ακτίνες να έχουν εμφανιστεί...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0072.jpg 
Προβολές:	801 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	374845

    ...και η πρώτη φωτο της ημέρας,μ έναν ήλιο λουκούμι και μ ένα ψωφόκρυο άσ τα να πάν.
    Μόνος παντελώς στο δρόμο,ψυχή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0075.jpg 
Προβολές:	802 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	374846

    Τα μαντάτα έρχοταν σιγά σιγά...αφήνουμε Ελλάδα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Αλβανία:Ίσως λόγω ημέρας,ίσως δεν ξέρω γω τι,αλλά στον δρόμο δεν υπήρχε ψυχή.Κινήθηκα ολομόναχος από την παλιά εθνική Λάρισας Κοζάνης και με το που συνέχισα επί Εγνατίας εκεί και αν δεν είδα μύγα στο βεσπί.Εντάξει η Εγνατία απροβλημάτιστος δρόμος είναι,τα χιλιόμετρα φεύγουν νερό.Πλησίασα τα σύνορα Κρυσταλλοπηγής,τα ίδια που είχα περάσει πρίν 8 χρόνια με τον τότε συνταξιδιώτη Μάκη,του οποίου του έκανα τσαλιμάκια σαν καμιά χαζογκόμενα «Πάμεεεεε να φύγουμεεεεεεε Μάκηηηηη,δεν μπορώ στην Αλβανίααααααα» κάνοντάς μου το χατήρι αφού αν με άγηνε λίγο ακόμα θα χτυπιόμουν χάμω σαν χταπόδι ντε και καλά να μην μείνουμε στην Αλβανία.

    Ο Μάκης τότε,σχεδόν στην δική μου τωρινή ηλικία.Έβλεπε τότε στην Αλβανία αυτό που έβλεπα εγώ τώρα και ήθελα ντε και καλά,έστω μια διανυκτέρευση στο ολιγοήμερο ταξίδι μου μέχρι το Βερολίνο.Να δεί,να οδηγήσει,να πάρει μια τζούρα απ την μη ενταγμένη και εξευρωπαϊκισμένη γείτονα χώρα.Ότι πιο κοντινό σε μας,γεωγραφικά,το οποίο έχει αρκετές ομοιότητες με Αφρικανικές χώρες.Πίσω αναπτυξιακά,μέσα στη λαμογιά,δείγματα δρόμων,οι μισθοί τους σκατά και γενικά αβέβαιο μέλλον το οποίο έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την πολυκοσμία που επικρατεί,στους γεμάτους αυτοκινητόδρομους,το χάος στις πόλεις,τα ξενύχτια που βαράν όλα τα μαγαζιά και ο κόσμος μαζί,την ασφυκτική ζωή την οποία η πολιτισμένη Ευρώπη την θέλει τις πρώτες πρωινές ώρες πηγαίνοντας στη δουλειά μέχρι άντε το πολύ μια μπύρα μετά το σχόλασμα,δλδ όχι μετά τις 20:00 το βράδυ.

    Τζιμάκος:ααααααααααααχ Ευρώπη,ααααααααααααχ Ευρώπη,εσύ,μας μάρανες,εσύ,μας μάρανες.

    Τες πα,όλα τα παραπάνω αποτελούν κομμάτια που σου γεμίζουν το χρόνο κάτω απ το κράνος και ενώ οδηγάς σε δρόμους αδιάφορους όπως η Εγνατία,γιατί μετά αρχίζει η πραγματική μάχη.Οτιδήποτε εκτός απ την αφοσίωση στην οδήγηση και είσαι έτοιμος να δεις τα ραδίκια upside-down.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0079.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	375674

    Παλιό φυλάκιο συνόρων.Σε λίγα χλμ έφτασα στα σύνορα.Εννοείται αν είναι κάτι που δεν κάνω,όση συνείδηση και να χω,είναι το να περιμένω στην ουρά με τα αυτοκίνητα οποιονδήπωτε συνόρων.Αυτό έκανα κ κει.Πέρασα στο πίτς φυτίλι χωμένος μέσα στο μποτιλιάρισμα,όλοι με παραχώρησαν τη θέση χωρίς κορναρίσματα κ λοιπά.Ούτως ή άλλως διαβατήριο,πράσσινη κάρτα,άδεια οχήματος τα κράταγα στο χέρι,δεν καθυστέρησα κανέναν πάνω ίσως από ένα λεπτό.

    Συνέχισα προς λίμνη Οχρίδα,βάζοντας βενζίνη σ ένα απ τα κάμποσα βενζινάδικα των συνόρων επί αλβανικού εδάφους.Απ την Ελληνική μεριά δεν υπάρχει τίποτα σε ακτίνα αρκετά μεγάλη,ήμουν λίγο έτοιμος πρωτού τσαφάρει η βέσπα από βενζίνη αφού ένα τελευταιό βενζινάδικο κοντά στην Κρυσταλλοπηγή το είχε ένας βοσκός αλβανός και φυσικά δεν χρειάζοταν αμόλυβδη παρά μόνο ντίζελ το οποίο δεν το χρειαζόμουν εγώ.

    Οι αλβανοί στο θέμα οδήγησης είναι ας τα να παν στον βελζεβούλ,αν δεν προσέξεις εσύ τον εαυτό σου και τους άλλους δεν νομίζω να σε υπολογίσει κανείς άλλος,οπότε το μισό βλέμμα είναι στους καθρέφτες και το άλλο μισό στο δρόμο.
    Μιας που θα έμενα μόνο μια βραδιά και για να μην μπλέξω "μ έφαγε δεν μ έφαγε στη ισοτιμία" χρησιμοποίησα κυρίως κάρτα για τις συναλλαγές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0082.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	375675

    Η λίμνη Οχρίδα επι αλβανικού εδάφους είναι μια όαση για τις γύρω περιοχές.Τουριστικά,αναπτυξιακά και άλλα -ακά αποτελούν μια ανάσα ζωής για το Πόγραδετς.Η ονομασία της δε,συναντάται και ως Αχρίδα αλλά νομίζω δεν έφτασε αυτή η ονομασία σε μας τους Έλληνες για τους λόγους που το Seat Malaga διέπρεψε στην Ελλάδα ως Seat Gredos.Το χάος εξακολουθούσε να υπάρχει,έργα σε συνδιασμό με ζέστη,υγρασία,κρατήρες στην άσφαλτο,οι μαγαζάτορες να ρίχνουν νερό στο χώμα για να κατευνάσουν την σκόνη και να προσελκύσουν τους πελάτες και άλλα καλούδια τα οποία σταματάν μόλις μπείς στο πεζοδρομημένο κομμάτι της παραλιακής πλευράς.Κόσμος,πολύς κόσμος,νεαρόκοσμος ακόμα πιο πολύς,καφεδάκια,ωραία μπιτάκια,αστυνόμευση σ όλο το κομμάτι για να επικρατεί ο νόμος,ωραίες παρουσίες που παίζαν ρακέτα,μπίτς βόλλεϋ,τσαλαβουτάγαν,κάπου εκεί πάρκαρα σε μια ακρούλα,ψώνισα πάνφθηνα πράγματα απ το σούπερ μάρκετ τα οποία και κατανάλωσα επί τόπου,απολαμβάνωντας τον κόσμο που απολάμβανε το υγρό στοιχείο.

    Συνέχισα στρίβωντας το τιμόνι μου πρός τις ανηφόρες για το Ελμπασάν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0091.jpg 
Προβολές:	623 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	375676

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Ωραία η διαδρομή,ελεγχόμενη η κατάσταση στο δρόμο που σε αφήνει να ρεμβάσεις την αλβανική φύση.Πολύ νερό μου δωσε την εντύπωση ότι είχε η περιοχή,μιας που οι αλβανοί είχαν παντού στις άκρες του δρόμου λάστιχα ποτίσματος με ακροφύσιο πίεσης στηριγμένο σε πέτρες σαν το επιτραπέζιο Τζέγκα,ώστε να δημιουργείται πίδακας νερού που έπεφτε στο δρόμο για να το ψιλιαστείς ότι εκεί είναι το πλυντήριο που χρειάζεται το αμάξι σου για να μείνει καθαρό.Ο δρόμος παντού άσφαλτος,απροβλημάτιστη,μιας που το 2008 που ξαναπέρασα δεν υπήρχε δρόμος με αποτέλεσμα να επικαλούμαι πολλές φορές τον Δία,την Ήρα,τον Χότζα κλπ.
    Η σήμανση δεν θα αποτελέσει πρόβλημα και έτσι θα φτάσω εύκολα έξω απ τα Τίρανα όπου και θα στρίψω δυτικά για τον προορισμό μου.Μπαίνοντας στο Δυρράχιο,ένα απίστευτο σύννεφο που ερχόταν απ την παραλία συνέφιαζε τον ήλιο,λες και ερχόταν τσουνάμι μακριά από μας και απ όλο τον κόσμο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0094.jpg 
Προβολές:	614 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	375677

    Η θερμοκρασία έπεσε κατά δέκα βαθμούς και επικράτησε δροσούλα.Μπήκα στην πόλη,είχα τσεκάρει ορισμένες διευθύνσεις χόστελ στο χαρτάκι απ το σπίτι μου,άνοιξα το κινητό που είχα πλήρη φορτισμένο μιας που η μπαταρία αν είναι ανοιχτό τελειώνει σφαίρα,μπήκα στο γκούγκλ μάπς ζητώντας τον κωδικό ίντερνετ που έπιασα από ένα κομμωτήριο εκεί δίπλα,έβαλα την διεύθυνση του φτηνότερου χόστελ και έφυγα να το βρώ.Το χοστελάκι καινούριο,ψιλοαξιοπρεπές που για τα 11 ευρά το κάνει μια χαρά.Να το βρώ δεν υπήρχε αλλά με τσίμπησε ο τσάκαλος που κάπνιζε στο παράθυρο την ώρα που εγώ έμοιαζα σαν χάχας μέσα σε σοκάκια και μια αυλή ενός πλυντηρίου αυτοκινήτων.

    Μπήκα στο χόστελ,πλήρωσα και ήρθε η στιγμή να χαλαρώσω,μου λέει ο νεαρός ιδιοκτήτης θα σε παρακαλέσω λίγω υπομονή μέχρι να ρθει το νερό γιατί δεν έχουμε τώρα.Ε;Εδώ οι άλλοι το πετάγαν του λέω στο δρόμο αέρα πατέρα και δω δεν έχει.Ας τα μου λέει μεγάλο πρόβλημα μ αυτή την περίπτωση,το θέμα είναι ότι γεμίζουμε στις ταράτσες μας τις δεξαμενές αλλά και πάλι δεν επαρκεί.Δεν βαριέσαι του λέω,δεν κάνω μπάνιο να είναι έτσι,πάω να τσεκάρω μια τη βέσπα και έρχομαι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160817_075938.jpg 
Προβολές:	614 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	375678

    Θέα απ το παράθυρο και η αυλή του πλυντηρίου που είχα βρεθεί πρίν.Χαζεύοντας στο ίντερνετ και στο κινητό,λέω δεν σκαλίζω για κάνα βέσπα κλάμπ εδώ;Βάζω και μου βγάζει το γουάτς απ ενός μέλους,το τσεκάρω και τον στέλνω μνμ.Η απάντηση ήρθε άμεσα στα Ιταλικά όμως.Του λέω δεν ξέρω ιταλικά,αυτός δεν ήξερε αγγλικά,ευτυχώς ήξερε ο γούγλης και έτσι κανονίσαμε να βρεθούμε όποτε μπορούσα εγώ,δλδ άμεσα πράγματα.Ήρθε μαζί με τον Άλεξ ο οποίος ήξερε άπταιστα αγγλικά και με κάναν μια γύρα στην πόλη.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0108.jpg‎  

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Βέσπα λέμε και κλαίμε.Πολύ διχρονίλα που γουστάρω ταμάλα.Αφού γυρίσαμε με πήγαν να δω και την πόλη αμφιθεατρικά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0112.jpg 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	375680

    Έπειτα πήγαμε σ ένα άλλο φίλο και μέλος του κλάμπ ο οποίος διατηρούσε καταστήματα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0120.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	375681

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0123.jpg 
Προβολές:	611 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	375682

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Ρούχων και χρυσοχοϊο.Συνεχίσαμε για να μου δείξει ο Γκιούζι την συλλογή από βέσπες που είχε στο γκαράζ του και για την οποία ήταν ιδιαίτερα υπερήφανος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0130.jpg 
Προβολές:	611 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	375683

    Βγήκαμε για μπύρα στον κεντρικό δρόμο της πόλης και μετά με πήγαν για παϊδάκια.Συνοδεία τζατζικιού και πατάτας με μπυρίτσα,συζητήσαμε για τις βέσπες κυρίως,μετά για την κατάσταση στις χώρες μας καθώς και της Ευρώπης,το ρόλο της Γερμανίας μέσα σ αυτή,τους προσωπικούς στόχους μας,μετανάστευση.Η μπυρίτσα έρρεε.Η παρέα γαμάτη.Με πήγαν στο χόστελ και μου πρότειναν να παρκάρω τη βέσπα σε μια αλάνα όπου βρισκόταν ένα νταγλάρι.μου είπαν ότι έτσι είναι τα φυλασσόμενα πάρκιγκ εκεί,κάθονται άσχετα άτομο 24 ωρο σ ένα μέρος και φυλάνε τους πελάτες τους.Μου πρότειναν να το κάνω μιας που το αντίτιμο ήταν 2,5 ευρώ για όλη τη νύχτα,έτσι κ έγινε.Το πρωί πήγαμε για καφεδάκι στην παραλία

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0139.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	375684

    Και αποχαιρετισμό.Η ομίχλη ήταν πάλι εκεί.Συνέχισα την οδήγηση μέχρι τα σύνορα Σκόδρας έχοντας μια ευχάριστη μέρα με άτομα που πρίν οκτώ χρόνια μου ήταν αδιανόητο ότι θα κανα παρέα.Η κίνηση φοβερή,η ζέστη έκανε την επανεμφάνισή της και τα σύνορα δεν άργησαν να έρθουν.H ταμπέλα μου λεγε πόσο θέλω ακόμα ως το τέρμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0143.jpg 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	375685

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Οι Αλβανία είναι το κομμάτι που περιμένουν,τουριστικά να "βγεί" ένα μικρό διαμαντάκι.Η τουριστική της βιομηχανία έχει ραγδαίες
    εξελίξεις,πως να μην είχε άλλωστε καθώς ήταν στον πάτο με τα διάφορα θέματα που τους κατέτρεχαν.Κοντολογίς,το 2008 που
    ξαναπέρασα και είχα την ευκαιρία να μείνω χωρίς να συμβεί αυτό τώρα ήταν ένας προορισμός παρεξηγημένος,τουλάχιστον από μένα.Το Δυρράχιο με μια λέξη θα έλεγα το χαρακτηρίζει το χάος και θα το παρομοίαζα άνετα με την Αφρική,όχι όλες τις πόλεις αλλά κάποιες.Ειδικά στην παραλία γίνεται πανζουρλισμός,μποτιλιαρισμένη σχεδόν πάντα,οδηγοί πετάγονται από παντού και πιάνουν κάθε λογής θέση μάχης στο δρόμο.Εν τούτοις έχει έναν αέρα διαφορετικό η ατμόσφαιρα θα έλεγα Ιταλικό,μιας που είναι αρκετά κοντά με τα παράλιά της και πολλοί κάτοικοί της έχουν βρεθεί εκεί,περιστασιακά και μη.

    Τετάρτη πρωί και κατευθύνομαι προς Σπλίτ.Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου,να διανύω 500χλμ την μέρα.Την πρώτη μέρα επετεύχθη,η δεύτερη παιζόταν!Από Δυρράχιο και βορειότερα προς τα σύνορα Σκόδρας άλλος χαμός.Ο κακός μάλιστα.Μου θύμισε βέβαια δεκαετία 1990 στην Ελλάδα αλλά θέλει πολύ πολύ προσοχή.Τα παιδιά βέβαια μου είχαν πει ότι η σχέση των οδηγών με την οδήγηση είναι κάτι υποκειμενικό καθώς μέχρι το 1990 δεν υπήρχαν αυτοκίνητα,αντιπροσωπείες και υπηρεσίες για να δίνουν άδεις-πινακίδες κλπ.Μοτοσυκλέτα δε στην Αλβανία καινούρια δεν υπάρχει.Έτσι λοιπόν απ τα όνειρα του κάθε άντρα στον δυτικό πολιτισμό είναι να πιάσει το τιμόνι του δικού του αυτοκινήτου,το θέμα είναι όμως τι γίνεται αν μόλις λίγο πρίν έχει αφήσει τα χαλινάρια...

    Το oδικό δίκτυο συνεχίζει να κάνει προσπάθειες έως που φτάνω στα σύνορα με Μαυροβούνιο.Η διαφορά εμφανέστατη!Η "κίνηση"
    δίνει τη θέση της στην ησυχία και τον πρώτο λόγο παίρνουν τα τζιτζίκια.Ερημικά πολύ τα πράγματα και η σήμανση σε αντίθεση με την Αλβανία,κάκιστη.Το gps είπαμε,δουλεύει μόνο περιορισμένα αλλά και αλλιώς να ήταν δεν θα το χρησιμοποιούσα για να
    διανύσω μια "ευθεία".Παρ όλα αυτά το να ξεδιαλυθεί το ποιος δρόμος θα ακολουθηθεί ήταν ένα θέμα.Ακολούθησα
    τους ποδηλάτες που κατέβαιναν απ τα βουνά.Όλο και περισσότερος κόσμος θέλει να διαβεί την δαλματική Ριβιέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από 8avos; 24/12/2016 στις 11:26.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	255720_6d0fc7a8a51f196176603e42c188ac52.jpg 
Προβολές:	473 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	376775

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	255721_996025c444db0956f02563a7e125f2f7.jpg 
Προβολές:	471 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	376776

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	255723_72a3ffcc4819ed17d02e958b23e24567.jpg 
Προβολές:	471 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	376777

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Είχα ήδη περάσει τα σύνορα επί Κροατικού εδάφους και σε λίγο ήμουν
    στο Ντουμπρόβνικ.Στο τόσο πολυδιαφημισμένο και τουριστικό.
    3 κρουαζιερόπλοια ήταν μπαρκαρισμένα εκεί.Η μέρα σταμάτησε
    σε ένα χόστελ εκεί,πανάκριβο και χωρίς λόγο το Ντουμπρόβνικ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	255729_9aa5010d2e58ad0a36fa23826af5d9fa.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	379860

    Στο τόσο πολυδιαφημισμένο Dubrovnik ξαναϋπήρξα,όχι πολλά
    χρόνια πρίν.8.Το μόνο που είχε αλλάξει από τότε ήταν ότι γίνανε
    εκεί κάποια γυρίσματα για την πασίγνωστη σε όσους είναι φαν
    σειρά τηλεόρασης και βιβλίων,Game of Thrones.
    Το βράδυ που βγήκα μια βόλτα στο κάστρο άπαντες
    παίζαν τη μουσική της σειράς με άρπες και βιολιά,μαγαζιά γράφανε
    το όνομα του καταστήματος με την ίδια γραμματοσειρά,τουριστικοί
    εισπράκτορες έναντι 15 και πάνω ευρώ σε πήγαιναν στα σημεία που
    γυρίστηκαν πλάνα και τέλος πάντων ότι άλλο φαντάζεστε,όλα σχετικά
    με τη σειρά.Η πόλη πανάκριβη.Απίστευτα ακριβή.Σταμάτησα μόνο
    και μόνο επειδή είχα εξουθενωθεί απ την κούραση,σύνορα Αλβανίας
    Μαυροβουνίου,Κροατίας,είχα κάνει μόλις 350 χλμ αλλά ήταν πολύ
    κουραστικά χλμ.Ήταν το μέρος όπου κατένυξα λόγω του ότι εκεί
    γνώριζα ότι κάτι θα βρώ σε χόστελ,διότι πιο πάνω δεν γνώριζα,δεν
    είχα ψάξει αλλά είχα δει ότι ήταν ακριβή για τα γούστα μου η χώρα.
    Όπως και να χει η πόλη,ιδιαίτερα το ιστορικό κέντρο της,είναι
    απίστευτα εντυπωσιακό και όμορφο σε κάποιον που θα το
    αντικρύσει πρώτη φορά.Σαφέστατα αξίζει η εμπειρία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	256323_d27ae7f9a30091b3070f68203af11f9e.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	379861

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	256340_b762a8f094d6a6600cc8e395edffa67c.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	379862

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Αναχώρηση πουρνό πουρνό της επομένης με διανυκτέρευση Σλοβενία
    ή Ζάγκρεμπ-Κροατία,μιας που καμμία απ τις δύο δεν είχα ξαναδεί.Μετά
    από βαρετή οδήγηση στο άψογο οδικό δίκτυο της Κροατίας,βγήκα στο
    παλιό παραλιακό κομμάτι.Οι ακτές,αγαπημένες όλων των ευρωπαίων

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_203219.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	380895

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Στροφιλίκια,θάλασσα,ήλιος,δύο ρόδες και αν δεν είναι αυτό μηχανή
    τι είναι!Η βενζίνα τελείωνε και στον ορίζοντα δεν διακρίνονταν ψυχή.
    Η απροβλημάτιστη αυτονομία,γύρω στα 220 χλμ εκεί προβληματίστηκε.
    Τη λύση έδωσε ένα βενζινάδικο-όαση στο μικρό Karlobag

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_203648.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	380896

    Καθώς ήπια ένα καφεδάκι βλέποντας τους λουόμενους και λουόμενες,είπα
    ν αράξω φιλοξενόντας με ένα χοστελάκι φθηνό και καινούριο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170408_075754.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	380897

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Το Κάρλομπαγκ ήταν ένα μικρό,μακρυά από τουρισμό,άγνωστο ψαροχώρι.
    Το καλοκαίρι φτάνει με τους τουρίστες τα χίλια άτομα.Απίστευτα νερά,πεντακάθαρα
    με διακριτικό κόσμο χωρίς πολλά ντάμπα ντούμπα.Η πανσέλληνος εκείνο το
    βράδυ μέτρησε στα συν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_204256.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	380898

    Η προηγούμενη ηλιόλουστη μέρα ήταν παρελθόν,αλλά η βροχή δεν σε γέμιζε το
    μάτι ότι είναι και κάτι φοβερό.Περισσότερο καλό έκανε στη λήψη φωτογραφιών
    παρά κάτι άλλο.Νησιά,νησίδες,βραχονησίδες....

    Κάπως έτσι ήμουν...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_204823.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	380900

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Το απίστευτο αυτό κομμάτι είχε τελειώσει και μ έβγαλε πάλι στον βαρετό
    αυτοκινητόδρομο,με τα καθόλου ευκαταφρόνητα διόδια τα οποία απουσιάζουν
    πλήρως στο παραλιακό κομμάτι.Το ζάγκρεμπ βγήκε απ το χάρτη μιας που είχα
    ήδη δύο διανυκτερεύσεις στην Κροατία.Άρα κατεύθυνση για Λιουμπλιάνα Σλοβενίας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_205129.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	380901

    Πατώντας την Σλοβενία για πρώτη φορά (σχεδόν) με μπέρδεψε!Νόμιζα ότι
    έβλεπα Αυστρία.Πράσσινο,πολύ πράσσινο και δρόμοι ακριβώς όπως στην αυστριακή
    ύπαιθρο.Προτίμησα να συνεχίσω σ αυτούς τους δρόμους παρά να κινηθώ στον
    αυτοκινητόδρομο μιας που τα χλμ ήταν λίγα για την πρωτεύουσα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170407_210310.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	380902

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0371.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	380903

    Η πρωτεύουσα της Σλοβενίας είναι μια μικρή πόλη που έχει αρκετά.Κυρίως τουρισμό
    πολύ ζωή στους δρόμους και στα μαγαζιά.Τουλάχιστον αυτά είδα εγώ.Ένα πρόβλημα
    με το πίσω λάστιχο,το οποίο άρχισε να εμφανίζει τα λινά,προσπάθησα να το λύσω στο
    τοπικό πιάτζιο σέντερ.Ο μάστορας δεν έπαιρνε χαμπάρι τι του έλεγα,αγγλικά και ελληνικά
    άχρηστα του ήταν.Με νοήματα όταν του έδειξα,τάϊρ απλά με έκλασε θριαμβευτικά.Και είχα
    άλλα χίλια και χλμ μέχρι βερολίνο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί ζηλεύω τον Tifoefs (και τους άλλους)
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 08:59
  2. 26/10/05 βλεπω τον ηλιο και....
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 16:33
  3. Suzuki διωχνει τον Roberts και παιρνει Biaggi...
    από idi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 03:28
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 06:56
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF