Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: GS,Τίγρη ή 990 Adventure?

  1. #16
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ελα το GS 1200 θελεις γιατι δεν το λες απο την αρχη;

    μοντ.2007 και μετα.Το γιατι θα σου πουν οι γνωστες-κατοχοι.

  2. #17
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    οτι και να παρεις καλαματιανο ντονατς,σε εχω μια δευτερα.....
    κανονισε καφεδια να τα πουμε......
    πως ειχα εντυπωση οτι ειχες παρει ηδη 1050....
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Αν πάρεις 990 θα σε πάει μόνο του με το ζόρι στο χώμα.

    Ψηφίζω tiger 800 19-17 ή gs 1200

  4. #19
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Και εγώ το μικρό το ταιγκερ λέω

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έφυγε λοιπόν το ΧΤ, bla bla
    Οι επιλογές είναι οι εξής: Τα
    2 GS 800 και 1200,
    το Tiger 1050
    και το ΚΤΜ 990 Adv.
    bla bla bla

    Προϋποθέσεις:
    1.
    2.
    3.
    4. Διαθέτω μέχρι 6.500 αλλά στην περίπτωση του 1200 μπορώ να τσοντάρω κάτι τις παραπάνω.

    Εν κατακλείδι λέγοντας ταξίδια εννοώ εντός Ελλάδας,με αρκετά στροφιλίκια και ενίοτε δικάβαλος.Με πατημένα τα πρώτα -ήντα ΔΕΝ θα στίψω το μηχανάκι,ούτε extreme καταστάσεις.
    Θα εκτιμούσα δυο λόγια από κατόχους που ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο.
    Σαν φίλος κατόχνων, (που λένε ότι δεν έχουν πρόβληματα αλλά όλο συνεργείο είναι)
    με δεδομένα τα λεφτά που διαθέτεις
    και τα στάνταρτ που βάζεις
    θα σου λεγα πάρε τα βαραντέρο και ασε τα μηχανάκια αυτά να ταλεπορούν άλλος.


    υγ σόρι
    ανανήψαντας

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Με πέθανες.

  7. #22
    θα μΕ επιτρέψετε να δώσω μιά ακόμα οπτική στο θέμα;

    Ταξίδι, δικάβαλος, με φόρτωμα. Αυτό το κάνουν όλα (σήμερα διάβασα ποστάκι συνταξιούχου αμερικανού που ζει στο μεξικό πλέον μόνιμα, με ΚΤΜ990ΑDV που θεωρητικά είναι το λιγότερο κατάλληλο για την χρήση, κάνει 36000 μίλια το χρόνο με την κυρία του, το δίνει για να πάρει νέα άφρικα).

    Τι θέλει κανείς από ένα μηχανάκι μεγάλων αποστάσεων;

    ΟΚ, ας το πάμε αλλιώς γιατί ο κάθε ένας θέλει (και για αυτόν τον λόγο προτείνει) τα δικά του.

    Εγώ θέλω χαμηλό βάρος για ευκολία σε κάθε περίπτωση, θέλω καλή θέση οδήγησης για άνεση, θέλω καλά φώτα, θέλω ήσυχη λειτουργία (γιατί μου έχει λείψει με το κανόνι του fazer), θέλω χαμηλή κατανάλωση, θέλω να μην ανησυχώ για το αν θα πάρει μπροστά, θέλω ABS, θέλω καλές αναρτήσεις και θέλω και οικονομία στο σέρβις.

    Αυτά, τα παρέχει όλα το F800GS. Κατανάλωση κοντά στα 4λ/100, με την comfort σέλα δεν θέλεις να κατέβεις γιατί οπίσθια είναι "στον αφρό" και γόνατα σε εξαίρετη γωνία και για τους δύο, οι αναρτήσεις της WP είναι πολύ καλές και οι μαρτσόκι που δεν ήταν σούπερ φτιάχνονται, αν γίνει οτιδήποτε "κακό" σηκώνεται εύκολα ή και μανουβράρεται εύκολα σε κανένα στενάκι/ανηφόρα/αδιέξοδο, δεν είναι κλεφτομαγνήτης όπως άλλα. Και το δίκτυο της BMW είναι σαφώς πιο μεγάλο από της Ουμφ και της ΚΤΜ, αν χρειαστεί κάτι και δεν είσαι Αθήνα. Και νομίζω είναι το φτηνότερο από όλα που συζητάμε.

    έχει μία ιδιαιτερότητα, ανάλογα το πως το δει κανείς, δεν είναι φτιαγμένο για τον Φρόντο και τον Γκίμλι (δόξα τον μεγαλοδύναμο δηλαδή). Τo ADV δεν το πατάω με όλο το πέλμα
    Έχω άλλα "παράπονα" από το 800, αλλά δεν είναι της παρούσης. Από την παρέα που παρουσιάζεται, το θεωρώ εξίσου καλό με τα άλλα, με σαφή πλεονεκτήματα σε κάποιους τομείς και μειονέκτημα τα λιγότερα άλογα (αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις των περιοδικών, δεν υστερεί σε επιδόσεις από το tiger 800).

    Αν ήταν για παραπάνω λεφτά σε μεταχειρισμένο πάντα, αντί για R1200GS θα κοιτούσα σοβαρά τα Super Tenere. Ναι είναι βαρύ και είναι το μόνο του μείον. Δεν το καταλαβαίνεις αν πας να το σηκώσεις από το σταντ, έχω δει βίντεο ηλικιωμένου κατόχου που το σηκώνει *από θέση "πεσμένο"* με το ένα χέρι γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. Για την χρήση που φαντάζομαι ότι θέλω (μεγάλη ιστορία το ταραγμένο μου μυαλό) μάλλον δεν κάνει. Αλλά για ασφάλτινο ταξίδι με περιστασιακή διάσχιση χωματόδρομου που περνάνε και στριτ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Απλά τα 800 ως και το 10 βγάζουν πηνία και καμμένο μπροστινό φαναρι. Από κει και πέρα είναι ένα πολύ καλό ονοφ και είναι κρίμα να μην μπαίνει χώμα. Επίσης έχει 21 τροχό μπροστά με σαμπρέλα.
    Αλλά υστερεί σε άνεση και σε ροπή σε σχέση με το 1200 που στην οδήγηση είναι πουπουλο. Μετά είναι και το θέμα του άξονα, αλλιώς οδηγείται ένα αξονατο αλλιώς ένα με αλυσίδα.




    Άλλο θέμα τωρα, όλα τα μεγάλα ον οφ πλην του βαραντερο ( υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις χεραδων) πάνε χώμα ανετα και όταν λέω χώμα εννοώ πολλα χιλιομετρα σε δυσβατους λασπομενους χωματόδρομους με εντονες κλισεις που ένα στριτακι ή θα αφήσει τα φέρινγκ του εκεί ή τα κάρτερ. Υπάρχουν οι ξεμυαλιστρες σαν τα 990, υπάρχουν και τα θηρία 1200 που περνάνε άνετα αλλά όχι με την αίσθηση που προσφέρει το ΚΤΜ και το 800 της ακατονομαστης.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Απλά τα 800 ως και το 10 βγάζουν πηνία και καμμένο μπροστινό φαναρι.
    και τα 1200 βγάζουν και τα 990 βγάζουν και όλα κάτι βγάζουν. Αυτά που λες (και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφεις) είναι πιθανό να τα έχει φτιάξει ο προηγούμενος, αν όχι είναι ένα εξαιρετικό ατού για διαπραγμάτευση στην τιμή αγοράς και φτιάχνονται πανεύκολα. Δεν λέω ότι είναι το απόλυτα τέλειο μηχανάκι, ούτε πως είναι το τέλειο για τον OP. Αλλά νομίζω πέσατε όλοι στο 1200 (το οποίο είναι εξαιρετικό επίσης, για άλλους λόγους) και ξεχνάτε τα πλεονεκτήματα του "μικρού" τα οποία δεν είναι αμελητέα.

  10. #25
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.αρκετά κατατοπιστικές!
    το μεγάλο GS είναι έρωτας από παλιά.Amyrou (Γιάννης; ) σωστή η τοποθέτησή σου,αλλά το ST ξεφεύγει αρκετά από το μπατζετ μου

  11. #26
    Πάει, θα τον τρελανουμε και τον karellen και στο τέλος θα πάρει βεστρομ

    Όλα τα μηχανάκια που έβαλε ο άνθρωπος στην λίστα, μπορούν να κάνουν αυτά που ζητάει.

    Όμως, από την στιγμή που δεν θέλει καθόλου χώμα, αλλά ταξίδι ασφάλτινα 2 Καβαλος, είναι κρίμα να θυσιασει άνεση, τουμπλες, 19ρη τροχό, ροπή χαμηλά.

    Από την άλλη, το πιο σημαντικό δεν μας είπε.
    Ποιο απ όλα της λίστας γουστάρει να βλέπει στο γκαράζ του.

    Όλα τα άλλα φτιάχνουν
    . Edit :τώρα είδα το έρωτας... Αντε με το καλό

  12. #27
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.αρκετά κατατοπιστικές!
    το μεγάλο GS είναι έρωτας από παλιά.Amyrou (Γιάννης; ) σωστή η τοποθέτησή σου,αλλά το ST ξεφεύγει αρκετά από το μπατζετ μου
    Ε, ώρα του είναι να εκπληρωθεί! Με το καλό
    Φύγαμε...

  13. #28
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Στάσου ρε καρελεν που πάς;
    Τον Αεκαρα τον ρωτησες;

    Αυτά είναι ωραία διλήμματα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #29
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Το 800αρι GS δε σου κάνει όπως έγραψα και πριν. Η σέλα θέλει καλό κώλο ειδικά για ταξίδια και ο συνεπιβάτης έχει γκρίνια, εκτός αν τα χώσεις για καμιά Sargent .
    Επίσης δεν υπάρχει λόγος αφού δε θες χώμα να μπλέξεις με 21' μπροστινό αλλά και με σαμπρέλα. VFM θα έλεγα είναι ο 800αρις τίγρης.

    Για θεματάκια του GS έχουν γραφτεί πολλά, οπότε είμαι σίγουρος ότι έχεις σχηματίσει άποψη. Το δικό μου έχει 52000 και άλλαξα φλάντζα κεφαλής στα 12000 (εγγύηση) λόγο της κλασικής διαρροής που είχαν όλα. Κατά τα άλλα μέχρι στιγμής μόνο αναλώσιμα.

    Αν προσανατολίζεσαι σε μεγάλο GS αν καταφέρεις να βρεις χωρίς αναρτήσεις ESA προτίμησε το.

  15. #30
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    θα μΕ επιτρέψετε να δώσω μιά ακόμα οπτική στο θέμα;

    Ταξίδι, δικάβαλος, με φόρτωμα. Αυτό το κάνουν όλα (σήμερα διάβασα ποστάκι συνταξιούχου αμερικανού που ζει στο μεξικό πλέον μόνιμα, με ΚΤΜ990ΑDV που θεωρητικά είναι το λιγότερο κατάλληλο για την χρήση, κάνει 36000 μίλια το χρόνο με την κυρία του, το δίνει για να πάρει νέα άφρικα).

    Τι θέλει κανείς από ένα μηχανάκι μεγάλων αποστάσεων;

    ΟΚ, ας το πάμε αλλιώς γιατί ο κάθε ένας θέλει (και για αυτόν τον λόγο προτείνει) τα δικά του.

    Εγώ θέλω χαμηλό βάρος για ευκολία σε κάθε περίπτωση, θέλω καλή θέση οδήγησης για άνεση, θέλω καλά φώτα, θέλω ήσυχη λειτουργία (γιατί μου έχει λείψει με το κανόνι του fazer), θέλω χαμηλή κατανάλωση, θέλω να μην ανησυχώ για το αν θα πάρει μπροστά, θέλω ABS, θέλω καλές αναρτήσεις και θέλω και οικονομία στο σέρβις.

    Αυτά, τα παρέχει όλα το F800GS. Κατανάλωση κοντά στα 4λ/100, με την comfort σέλα δεν θέλεις να κατέβεις γιατί οπίσθια είναι "στον αφρό" και γόνατα σε εξαίρετη γωνία και για τους δύο, οι αναρτήσεις της WP είναι πολύ καλές και οι μαρτσόκι που δεν ήταν σούπερ φτιάχνονται, αν γίνει οτιδήποτε "κακό" σηκώνεται εύκολα ή και μανουβράρεται εύκολα σε κανένα στενάκι/ανηφόρα/αδιέξοδο, δεν είναι κλεφτομαγνήτης όπως άλλα. Και το δίκτυο της BMW είναι σαφώς πιο μεγάλο από της Ουμφ και της ΚΤΜ, αν χρειαστεί κάτι και δεν είσαι Αθήνα. Και νομίζω είναι το φτηνότερο από όλα που συζητάμε.

    έχει μία ιδιαιτερότητα, ανάλογα το πως το δει κανείς, δεν είναι φτιαγμένο για τον Φρόντο και τον Γκίμλι (δόξα τον μεγαλοδύναμο δηλαδή). Τo ADV δεν το πατάω με όλο το πέλμα
    Έχω άλλα "παράπονα" από το 800, αλλά δεν είναι της παρούσης. Από την παρέα που παρουσιάζεται, το θεωρώ εξίσου καλό με τα άλλα, με σαφή πλεονεκτήματα σε κάποιους τομείς και μειονέκτημα τα λιγότερα άλογα (αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις των περιοδικών, δεν υστερεί σε επιδόσεις από το tiger 800).

    Αν ήταν για παραπάνω λεφτά σε μεταχειρισμένο πάντα, αντί για R1200GS θα κοιτούσα σοβαρά τα Super Tenere. Ναι είναι βαρύ και είναι το μόνο του μείον. Δεν το καταλαβαίνεις αν πας να το σηκώσεις από το σταντ, έχω δει βίντεο ηλικιωμένου κατόχου που το σηκώνει *από θέση "πεσμένο"* με το ένα χέρι γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. Για την χρήση που φαντάζομαι ότι θέλω (μεγάλη ιστορία το ταραγμένο μου μυαλό) μάλλον δεν κάνει. Αλλά για ασφάλτινο ταξίδι με περιστασιακή διάσχιση χωματόδρομου που περνάνε και στριτ...
    το πηρες χαμπαρι οτι φωτογραφισες το στρωμα ετσι;

    αφου το μπατζετ ειναι αρκετα ψηλα,και δεν σε ψηνουν στρωμ,βερσυς κλπ,θα προτεινω κι εγω:τιγρη 800 (βολταρε τον πρωτα γιατι εμενα δεν μαρεσε καθολου η θεση οδηγησες σε σχεση με το τιμονι,ισως με καποιους αποστατες να βελτιωνεται η κατασταση),τζιες 1200 και βαρκαντερο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε
    από elrodeo77 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2016, 17:00
  2. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07
  5. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF