Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 83 από 83

Θέμα: GS,Τίγρη ή 990 Adventure?

  1. #76
    Μην το ψάχνετε, είναι καθαρά πως εννοεί ο καθένας το ταξίδι, την κίνηση στην πόλη, την βόλτα κλπ. Για μένα ένα μηχανάκι σταθερό παντού, χωρίς απότομο αρπαγμα, γραμμικό παντού μπορεί να είναι βαρετό, για κάποιον άλλον να είναι το απόλυτο για βόλτες ταξίδια. Άλλος για πόλη θέλει τράβηγμα από χαμηλά με μια ταχύτητα άλλος πάντες σούζες ευελιξία.

  2. #77
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    tiger θα παρει,μην το ψαχνεται
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Κουβεντούλα κάνουμε κι ολο και κάτι κκαινούργιο μαθαίνουμε.

  4. #79
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σέβομαι την γνώμη σου αφου είσαι κάτοχος. Αλλά το 990 το έχουν πολλοί φίλοι και μιλάμε συχνά γι' αυτό. Σαν κάτοχος λοιπόν πια είναι η γνώμη σου για τα παρακάτω:


    Ροπάτο από τις 3000 στροφές και πάνω που φτιάχνει ο ψεκασμός ή δεν ισχύει αυτό;


    Άνετο όσον αφορά τη σέλα, τους χώρους για δύο ή την προστασία από τον αέρα; και σε σχέση με ενα gs 1200; (εδώ θα ήταν ωραία να απαντήσει ο mariner που τα ξέρει και τα δυο)


    Ταξιδιάρικο; Εδώ δεν εχω καμμία αντίρρηση πλην την αυτονομίας και των ελαστικών με σαμπρέλα.


    ον/οφ, μαζί σου και μάλιστα ίσως το καλύτερο, αλλά στο χώμα μπορείς να το πας χαλαρά, ήρεμα να απολαύσεις το τοπίο;


    Στην κίνηση δεν δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ; Το τιμόνι που δεν κόβει; Το μεγάλο ύψος;


    Με λίγο καλή θέληση ναι μπορεί να κάνει και τα παραπάνω αλλά η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πιο κατάλληλα μηχανάκια όταν ο παραγοντας χώμα δεν παίζει.
    Σπάνια κινήσε με κάτω από 3000 στροφές αλλά αν και πάλι η ροπή ενός δικύλινδρου V δεν σου αρκεί στις λίγες στιγμές που θα το χρειαστείς με ξεπερνάει σαν οδηγό...
    Για το ταξίδι απάντησα, αν θες στα λέει και η γυναίκα μου...επίσης προσωπικά μου αρέσει να το "γλεντάω" ακόμα και το ταξίδι...τρασφαγαράσαν, γκροσκλογκνερ, άλπεις κ.α. φορτωμένος αλλά να στρίβεις και να απολαμβάνεις οδήγηση δεν το βρίσκεις ευκολά... Οι προτερεότητες του καθενός είναι διαφορετικές φυσικά...ίσως να μην έχουμε τις ίδιες με τους φίλους σου που στα λένε...
    Χώμα κινούμε κυρίως χαλαρα και απόλαυστικά ειδικά στα δικάβαλα...
    Έμενα επαρχία σαν κάτοχος 990 αλλά και στην Αθήνα δεν έιχα ποτέ πρόβλημα, μεγαλωμένος με παπί στην Αθήνα δεν το άλλαζα το 990...
    Προφανώς επίσης τα μηχανάκια μπορούν να κάνουν πολά πράγματα μια χαρά κάποιοι από εμάς δεν μπορούν...δεν φταίει το όχημα...ο αναβάτης μάλλον.
    Δεν έχω ταξιδέψει με 1200 δεν το "έχω δει το έργο"...σου περιγράφω ότι έχω δει όσο καλύτερα μπορώ...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #80
    Σωστοί οι προβληματισμοί του kordix οπότε ας κάνω μερικά σχόλια πάνω σε αυτά..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σέβομαι την γνώμη σου αφου είσαι κάτοχος. Αλλά το 990 το έχουν πολλοί φίλοι και μιλάμε συχνά γι' αυτό. Σαν κάτοχος λοιπόν πια είναι η γνώμη σου για τα παρακάτω:
    Ροπάτο από τις 3000 στροφές και πάνω που φτιάχνει ο ψεκασμός ή δεν ισχύει αυτό;
    Όντως ο ψεκασμός του 1200 είναι πολύ καλύτερος απο το 990 αλλά και το ΚΤΜ μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά αλλά θέλει ενασχόληση και λίγες γνώσεις απο τον ιδιοκτήτη. Με οβάλ πεταλούδες και (αρκετή) ενασχόληση με το tuneECU είχα κάνει και το 990 να δουλεύει πολύ ομαλά απο το ρελαντί.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Άνετο όσον αφορά τη σέλα, τους χώρους για δύο ή την προστασία από τον αέρα; και σε σχέση με ενα gs 1200; (εδώ θα ήταν ωραία να απαντήσει ο mariner που τα ξέρει και τα δυο)
    Σέλα:
    Η σέλα του GS όσο και αν ακούγεται περίεργο δεν με βολεύει καθόλου. Έχει πολύ μεγάλη κλίση προς τα μπροστά και με πετάει πάνω στο τεπόζιτο πιέζοντας τις.. εχμμ.. ευαίσθητες περιοχές Η σέλα έχει 2 θέσεις (ψηλή και χαμηλή) και έχω σώσει την κατάσταση βάζοντας το μπροστά μέρος στην ψηλή θέση και το πίσω στη χαμηλή κάτι που στο manual λέει να αποφεύγεται καθώς η σέλα δεν κουμπώνει σωστά αλλά το παραβλέπω εις γνώση μου. Πάντως ακόμα και έτσι σε γρήγορη οδήγηση σε ορεινά στροφιλίκια συνεχίζει να με πετάει μπροστά και να ενοχλεί. Οσονούπω θα την πάω για μετατροπή και να την φέρω στα μέτρα μου.
    Με την σέλα του ΚΤΜ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με είχε βολέψει απίστευτα πολύ απο την 1η μέρα. Όταν μετά απο 6-7 χρόνια είχε πέσει το αφρώδες της και είχε αρχίσει να με κουράζει την πήγα για μετατροπή και έγινε μια σελάρα που πραγματικά δεν ήθελα να κατεβαίνω.

    Χώροι:
    Συγκρίνοντας ΟΕΜ καταστάσεις το 1200 υπερτερεί. Οι βαλίτσες του είναι αρκετα μεγαλύτερες και εξέχουν ελάχιστα (μου δώσανε την εντύπωση πως είναι στο ίδιο πλάτος με τις κεφαλές του μποξερ) πράγμα που το κάνει πολύ πιο ευέλικτο σε δρόμους με πολύ κίνηση. Στο 990 οι βαλίτσες εξέχουν αρκετά απο το σύνολο τις μηχανής καθώς είναι πολυ πιο λεπτή αλλά θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Για 2ο ατομο με το 1200 δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλα στο 990 δεν ειχα ποτέ παράπονα.

    Προστασία απο τον αέρα:
    Δεν έχω άποψη απο το απλό 1200 αλλά το adv κλέβει αρκετά σε αυτόν τον τομέα. Το τεράστιο ρεζερβουάρ καλύπτει τα πόδια πολύ καλα, οι μεγάλες χούφτες κόβουν πολύ αέρα απο τα χέρια και τα πλαινά φλάπς μαζί με την μεγάλη ζελατίνα προστατεύουν καλά τον κορμό. Παρόλα αυτά η τουριστική ζελατίνα του 990 ήταν πάρα πολύ καλή σε θέμα προστασίας και σε κάποια σημεία μπορώ να πώ πως την προτιμώ απο το 1200.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ταξιδιάρικο; Εδώ δεν εχω καμμία αντίρρηση πλην την αυτονομίας και των ελαστικών με σαμπρέλα.
    Το tuneECU μπορεί να βοηθήσει κάπως και στην αυτονομία αν κάποιος μπορεί να κάνει κάποιες παραχωρήσεις στην απόλυτη απόδοση του κινητήρα αλλά και πάλι νομίζω το 1200 υπερτερεί αρκετά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    ον/οφ, μαζί σου και μάλιστα ίσως το καλύτερο, αλλά στο χώμα μπορείς να το πας χαλαρά, ήρεμα να απολαύσεις το τοπίο;
    Μάλλον όχι, είναι τέτοιο το στήσιμο στο 990 που δεν κάνει για χαλαρές βόλτες. Με το 1200 δεν έχω κάνει ιδιαίτερο χώμα πέρα απο κάποιους χωματόδρομους αλλά πήγαινε πολύ χαλαρά και σίγουρα θα περάσει πιο ξεκούραστα έναν χωματόδρομο με κάποιον οδηγό χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο χώμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Στην κίνηση δεν δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ; Το τιμόνι που δεν κόβει; Το μεγάλο ύψος;
    Αυτό με το βεντιλατέρ νομίζω είναι λίγο υπερβολή. Ναι μπορεί να δουλέψει αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις αλλά αυτή είναι και η δουλειά του Στα 950 πέταγε τον αέρα στο πόδι αλλα στα 990 έχει διορθωθεί και το ανταλλακτικό μπαίνει και στα 950 για να διορθώσει και εκεί το πρόβλημα. Το τιμόνι πράγματι δεν κόβει πολύ και το 1200 παρά τον μεγαλύτερο όγκο του (ακόμα και το adv) μπορεί να κόψει πιο εύκολα κάθετα τα αυτοκίνητα στην κίνηση. Το ύψος δεν το βρήκα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα (ακόμα και όταν ψήλωσα την σέλα 5cm για να έχω καλύτερες γωνίες στα γόνατα - είμαι 1.80) καθώς βοηθάει το χαμηλό βάρος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Με λίγο καλή θέληση ναι μπορεί να κάνει και τα παραπάνω αλλά η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πιο κατάλληλα μηχανάκια όταν ο παραγοντας χώμα δεν παίζει.
    Συνολικά θα συμφωνήσω. Αυτό απάντησα και εγώ κάπου στην 1η σελίδα και είναι και ο λόγος που δεν πήρα ξανα 990. Απο την στιγμή που το χώμα το είχα καλύψει αλλιώς, προτίμησα να κάνω λίγο πίσω στο fun factor και να πάρω το 1200 που είναι πιο "λογική" επιλογή για αποκλειστικά ασφάλτινη και ταξιδιωτική κατα κύριο λόγο χρήση.
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 27/12/2016 στις 13:30.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Αν ήμουν στη θέση του Νίκου θα ήμουν προβληματισμένος τώρα. Ισως τελικά να επέλεγα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά, αυτό που δεν θα θελα να ξεκαβαλήσω και αυτό με το οποίο ονειρεύομαι να ταξιδέψω. Δεν θα έκανα μια ορθολογιστική επιλογή με βάση των όσων διαβάζω εδώ μέσα. Που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό ότι τα έχουν γράψει γνώστες (σαν μη κάτοχος βγάζω τον εαυτό μου απ έξω).

    Οπως και να χει καλή επιλογή.

  7. #82
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Αν ήμουν στη θέση του Νίκου θα ήμουν προβληματισμένος τώρα. Ισως τελικά να επέλεγα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά, αυτό που δεν θα θελα να ξεκαβαλήσω και αυτό με το οποίο ονειρεύομαι να ταξιδέψω. Δεν θα έκανα μια ορθολογιστική επιλογή με βάση των όσων διαβάζω εδώ μέσα. Που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό ότι τα έχουν γράψει γνώστες (σαν μη κάτοχος βγάζω τον εαυτό μου απ έξω).

    Οπως και να χει καλή επιλογή.
    Έχεις απόλυτο δίκιο.
    Μερικές γνώμες σας,δω μέσα,είναι τόσο εμπεριστατωμένες που μου κλονίζουν τις αρχικές αντιλήψεις! Με αναγκάζετε να βρω και τα άλλα μοντέλα που προτάθηκαν για μεγάλο τεστ ράιντ,όχι απλά βόλτα στην πόλη!

  8. #83
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έχεις απόλυτο δίκιο.
    Μερικές γνώμες σας,δω μέσα,είναι τόσο εμπεριστατωμένες που μου κλονίζουν τις αρχικές αντιλήψεις! Με αναγκάζετε να βρω και τα άλλα μοντέλα που προτάθηκαν για μεγάλο τεστ ράιντ,όχι απλά βόλτα στην πόλη!
    Στην θεση σου θα κοιτουσα και το 800ρι triumph με τον 19ρι μπροστινο. Η Ελλας θελει 19ρι τροχο σα γενικης χρησης μοτο.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 990 Adventure vs F 800 GS για πείτε
    από elrodeo77 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2016, 17:00
  2. KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure
    από Spike στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 23:18
  3. KTM 990 Adventure η bmw gs 1200.ποια ειναι καλυτερη
    από taksidiotis25 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 05:28
  4. KTM 990 Adventure vs. KTM 950 Adventure
    από Nik0s στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 02:07
  5. Ktm 990 Adventure Fotos & 950 Mx
    από DUKASII στο forum KTM
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF