Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 343 από 343

Θέμα: Μύτες κατσαβιδιών. (bits)

  1. #331
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν και από κινητό θα προσπαθήσω να πω τι έφταιξε αλλά δε μπορώ να ψάχνω και να βάζω λινκ.
    Στις πίσω σελίδες οι πληροφορίες υπάρχουν όλες αλλά είναι σκόρπιες.

    Έχουμε λοιπόν..1. βιώνουμε σε ξύλο με δραπανο, η βίδα απ' την αρχή έχει αντίσταση η οποία σταδιακά αυξάνεται μέχρι που κάποια στιγμή θέλει πια πολύ δύναμη.
    2.Βιώνουμε σε σίδερο επίσης με δραπανο. Η βίδα γυρίζει ελεύθερη και γρήγορα μέχρι που ξαφνικά η αντίσταση αυξάνεται κάθετα και σταματάει απότομα.
    3. Βιώνουμε με κρουστικό είτε σε ξύλο είτε σε σίδερο. Συμβαίνει το ίδιο, αλά τώρα η βίδα τρώει τις μπούφλες του Οβελίξ τη μια μέρα την άλλη. Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο πιο δυνατές οι μπούφλες.

    Ότι ζόρι τρώει η βίδα το τραβάει η μύτη. Για τις παραπάνω περιπτώσεις λοιπόν χρειαζόμαστε είτε 3 διαφορετικές μύτες (χωρίς να ασχολούμαστε με επιστρώσεις) είτε μια φθηνη και αναλωσιμη γενικής χρήσης. Λέγοντας αναλώσιμη την γενικής χρήσης, δεν εννοώ ότι οι άλλες δε θα χαλάσουν ποτέ, αλλά θα διαρκέσουν πολύ περισσότερο.

    Στην πρώτη περίπτωση που περιέγραψα χρειαζόμαστε μια πάρα πολύ σκληρή μυτη για να μη φθαρεί. Στη δεύτερη δε χρειάζεται τόσο μεγάλη σκληρότητα ώστε να αποσβέσει την κρουση όταν η βίδα τερματίσει.
    Στην τρίτη περίπτωση χρειαζόμαστε μια πολύ μαλακια μυτη, με σώμα που αποσβαινει όλες τις μπούφλες που τρώει απ' το κρουστικό. Διαφορετικά θα σπάσει. Ακόμα καλύτερα όταν χρησιμοποιείται με κατάλληλο ανταπτορα.

    Πάμε τώρα στις επιστρώσεις. Κάποιες επιστρώσεις είναι για αντοχή στη φθορά και κάποιες για αντοχή στη φθορά σε συνδιασμό με αύξηση της τριβής για καλύτερη εφαρμογή. Πχ στην πρώτη και στη δεύτερη περίπτωση μπορούμε να έχουμε επίστρωση τιτανίου ή/και η άκρη να έχει επίστρωση από βιομηχανικό διαμάντι. Έτσι, μια μύτη που προορίζεται για την δεύτερη περίπτωση μπορεί να έχει αυξημένη αντοχή στη φθορά, παρ όλο που είναι πιο μαλακή απ' την πρώτη. Τέτοιες είναι κάποιες χρυσες μύτες που όμως το κάτω μέρος δεν είναι χρυσό. Δλδ δεν έχει επίστρωση σε όλο το σώμα της. Αντίστοιχα μια τέτοια επίστρωση κάνει τις μύτες της πρώτης περίπτωσης ακόμα πιο ανθεκτικές. Τέτοιες μύτες σε ένα κρουστικό θα έσπαγαν με τη σκέψη.
    Αντίστοιχα, μύτες της τρίτης περίπτωσης θα φθείρονταν in no time σε εφαρμογές της πρώτης περίπτωσης.

    Συνεχίζεται γιατί έχω δουλειά..

  2. #332
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Δεν ήξερα ότι τα bits έχουν τόσα πολλά βιώματα...

  3. #333
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα ότι τα bits έχουν τόσα πολλά βιώματα...

    Όταν πέφτουν στα γαμψά πλοκάμια της σουπιάς, έχουν ακόμα περισσότερα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #334
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα ότι τα bits έχουν τόσα πολλά βιώματα...
    Γιατί νομίζεις ότι υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές και σε διάφορες τιμές από μια μόνο μάρκα? Συνήθως ανοίγεις ένα κατάλογο και χάνεσαι. Έχει τόσα διαφορετικά μοντέλα που νομίζεις ότι κάποιος σου κάνει πλάκα. Και έπειτα δοκιμάζεις μερικές και βλέπεις ότι το πράγμα δουλεύει. Μερικες φορές οι διαφορές είναι μικρές και άλλες φορές τεράστιες.

  5. #335
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα ότι τα bits έχουν τόσα πολλά βιώματα...
    τώρα είδα ότι έγραψα βιώνουμε αντί για βιδωνουμε.

  6. #336
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    τώρα είδα ότι έγραψα βιώνουμε αντί για βιδωνουμε.
    Όπως και να έχει, όντως τα bits τραβάνε τα πάνδεινα στα πλοκάμια σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #337
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Θα βάλω και μερικες φωτό για όσους χάνονται στους κωδικούς και στους καταλόγους ώστε να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας και να καταλαβαίνουμε τι είναι η κάθε μία χωρίς να χρειαζόμαστε πάντα να ανατρέχουμε στον κατασκευαστή. Φυσικά όταν αγοράζουμε κάτι ακριβό, καλύτερα να ξέρουμε ακριβώς τι πήραμε, για να μη κλαίμε τα λεφτά μας. Και αυτό γίνεται μόνο με ένα τρόπο και όχι επειδή έγραψα εγώ δυο μαλακίες σε ένα φόρουμ.

    Μια μικρή επιλογή από διάφορες μύτες. Η πρώτη από αριστερά είναι είναι wiha, οι άλλες δυο είναι bosch usa ph1,2, ακολουθεί μια gedore (oem είναι είτε η ush είτε η witte) και μετά μια Ιταλλική KnN και τελευταία μια wiha πάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-b4906358b73b1d43cda02c24c87b603e6eedf1044473e45f8c9e88d73f5d9517_207352d2cfe4da.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	88,0 KB 
ID:	451769

    Αν δείτε οι 4 πρώτες έχουν επίστρωση τιτανίου αλλά η επίστρωση δεν είναι σε όλο το σώμα. Οι μύτες με αυτό το χαρακτηριστικό συνήθως έχουν αρκετά μεγάλη σκληρότητα ώστε να μην φθείρονται αλλά μπορούν να αποσβέσουν και την κρούση που θα φάνε όταν βιδώνουμε σε σίδερο και η βίδα τερματίσει απότομα. Και λέω συνήθως γιατί δεν είναι απαραίτητο να μοιάζουν έτσι. Η wera πχ έχει εξ' ολοκλήρου επίστρωση τιτανίου με κάποιες "ζώνες" απόσβεσης ώστε να αποφεύγεται το σπάσιμο ή η φθορά. Οι bosch αν και καθόλου φθηνές, έχουν αποδείξει την αξία τους όπως και οι gedore που έχω αρκετές γιατί τις έβρισκα φθηνότερα απ' τις υπόλοιπες. Τις wiha ήθελα και καιρό να τις πάρω γιατί μια που έπεσε στα χέρια μου πριν μερικά χρόνια αντέχει ακόμα. Η χρήση είναι στα πάντα όλα χωρίς πολύ προσοχή και με μπόλικη κατάχρηση σε μισοχαλασμένες βίδες.
    Η KnN φαίνεται να είναι μονο για ξύλο αλλά δε μπορώ να ξέρω σίγουρα. Η τελευταία wiha είναι αποκλειστικά για ξύλο αλλά νομίζω είναι για χρήση ΚΑΙ με κρουστικό εργαλείο. Την πήρα για να την δοκιμάσω αλλά για την ώρα είναι αχρησιμοποίητη. Δε ξέρω πως συγκρίνεται για χρήση με το χέρι ή με απλό δράπανο, σε σχέση με τις άλλες. Για βίδωμα σε σίδερο έχει τις μπλε που θα είναι πιο μαλακές και για χρήση σε όλα τα υλικά έχει τις κοκκινες. Τα δαχτυλίδια υποτίθεται οτι βρίσκονται εκεί ΚΑΙ για προστασία από θραύσματα αν σπάσει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2024-03-23 12-46-23.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	451773

    Όσο γι τις υπόλοιπες με τις επιστρώσεις.. Η πρώτη είναι χωρίς επίστρωση και έχει κάποιες ζώνες απόσβεσης. Όταν λέει hard aplication (σκληρές εφαρμογές) εννοεί οτι η μύτη είναι μαλακή για να μη σπάει. Η δεύτερη είναι για "soft" εφαρμογές και έχει μεγάλη σκληρότητα για να μη φθείρεται και επίστρωση τιτανίου για έξτρα αντοχή. Η τρίτη είναι για όλες τις χρήσεις και ουσιαστικα είναι σαν την πρωτη με επίστρωση τιτανίου (υποθέτω). Είναι σαν αυτές που έβαλα παραπάνω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2024-03-23 12-45-46.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	451775

    Η μπλε και η κίτρινη γραμμή στο σχεδιάγραμμα δείχνει πως διαμορφώνεται η ροπή που τρώει η βίδα σε σοφτ και χαρντ εφαρμογές. Αυτό που περιέγραφα αρχικά γι χρήση σε ξύλο και σε σίδερο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/03/2024 στις 18:23.
    Sent from me using a computer.

  8. #338
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Μαρή σουπιά....τσάκω μια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #339
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Διαφορετικά μοντέλα από...

    Wera..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2024-03-23 13-40-16.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	98,2 KB 
ID:	451776

    Wiha

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2024-03-23 12-47-16.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	95,5 KB 
ID:	451777

    Δε χρειάζεται να θυμόμαστε ούτε ένα κωδικό. πχ ρίχνουμε μια ματιά στα μοντελα wera H - TH και BTH. Οι δύο πρώτες είναι ιδιαίτερα σκληρές με τιτάνιο σε όλο το σώμα, αλλά η δεύτερη είναι πιο λεπτή και δε θα σπάσει όσο εύκολα θα σπάσει η πρώτη. Η τρίτη με το δαχτυλίδι έχει μια "ζώνη" που όπου η σκληρότητα είναι μικρότερη για να αποσβένει τις κρούσεις ενός κρουστικού. Μόνο με την εμφάνιση παίρνουμε μια ιδέα για το τι αγοράζουμε και τις διαφορές τους.
    Η Ζ δε θέλει συστάσεις, είναι η πιο φθηνή και κοινή αναλώσιμη που βρίσκουμε παντού και η τελευταία είναι σαν αυτές που έβαλα παραπάνω. Η Ζ λέει οτι είναι ductile (ελατή), αν της βάλεις επίστρωση τιτανίου θα την πληρώσεις περισσότερο και θα αντέξει περισσότερο και θα έχεις την τελευταία. Η ΤΖ είναι πιο λεπτή στο λαιμό για απόσβεση κρούσεων και η ΒΤΖ έχει μικρότερη σκληρότητα στο σημείο του δαχτυλιδιού για να αντέχει και σε κρουστικό. Αν σε αυτές βάλουμε τιτάνιο παίρνουμε τις αυτές που ανέφερα πριν. Προσπερνάμε τις ινοξ και όσες είναι για ειδικές εφαρμογές και μένουν αυτές που έχουν επίστρωση από διαμάντι ή κάποιο καρβίδιο, όπως και αυτές που ειναι αποκλειστικά και μόνο για κρουστικό και ξεχωρίζουν απ' όλες τις άλλες.
    Λίγο πολύ, ότι υπάρχει στην αγορά ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία. Η wiha δε διαφέρει όπως φαίνεται ενώ χωρίς να κοιτάξω κανένα κατάλογο μπορώ να κατατάξω την KnN απ' την σχεδίαση και την εμφάνιση. Εχοντας τον παραπάνω μπούσουλα μπορούμε να έχουμε μια ιδέα όταν πάμε σε ένα μαγαζί και ζητάμε μύτες για μια εργασία. Επίσης εύκολα καταλαβαίνουμε οτι κάποιες διαφορές είναι πολύ μικρές μεταξύ τους για να ασχοληθούμε πχ wera Z με ΤΖ αλλά άλλες όντως προσφέρουν το κάτι παραπάνω.

    Αν και προσπαθώ να παίρνω μύτες που είναι γι όλες τις εφαρμογές και να έχουν αρκετή αντοχή (γιατί δε τις προσέχω) δε μπόρεσα να παραβλέψω την φοβερή εφαρμογή που δίνουν κάποιες πιο εξειδικευμένες.
    Αυτή η wiha που φαίνεται σχεδόν κατεστραμένη μετράει μερικά χρόνια χρήσης και είναι ακόμα μια χαρά. Επειδή τη ζωή της την έφαγε με ξυλόβιδες είπα να πάρω και μια με διαμάντι και μεγαλύτερης σκληρότητας να δω πως συγκρίνονται.
    Εντάξει θα ήταν κρίμα να τη σπάσω βιδώνοντας επάνω σε σίδερο όπως κρίμα ηταν που φθάρηκαν τόσο γρήγορα οι ακριβές impact σε ξυλόβιδες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-2ce4a71821ab2f8ed0f14684b03eabbc14a860d95e72920fb0d54752763e1022_207352d2cfb153.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	451782
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/03/2024 στις 18:25.
    Sent from me using a computer.

  10. #340
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μαρή σουπιά....τσάκω μια
    Thanks!

    Αυτές οι κίτρινες μύτες, ωραίες ε?

    Sent from me using a computer.

  11. #341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Καλά με τις ηλεκτρικές συσκευές.

    Τι θα πρότεινες για τις χειροκίνητες, εννοώ κατσαβίδια, καστάνιες κ.α.


    Μερικές στα χέρια μου τρώνε σφυριές, πάλευα με μία allen και βρήκα τη λύση με τον εξή τρόπο. (από τότε, είναι πολλές οι περιπτώσεις που τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο)

    Μανέλα 1/4 + προέκραση 5cm + αντάπτορας από 1/4 σε bit + bit

    Και κοπάνημα με το σφυρί, το 70% των κολλημένων έλυσαν.
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 24/03/2024 στις 03:59.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #342
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Καλά με τις ηλεκτρικές συσκευές.

    Τι θα πρότεινες για τις χειροκίνητες, εννοώ κατσαβίδια, καστάνιες κ.α.


    Μερικές στα χέρια μου τρώνε σφυριές, πάλευα με μία allen και βρήκα τη λύση με τον εξή τρόπο. (από τότε, είναι πολλές οι περιπτώσεις που τα κατάφερα με αυτόν τον τρόπο)

    Μανέλα 1/4 + προέκραση 5cm + αντάπτορας από 1/4 σε bit + bit

    Και κοπάνημα με το σφυρί, το 70% των κολλημένων έλυσαν.
    Ναι λίγο ξύλο ποτέ δεν έβλαψε στο λύσιμο. Εγώ έχω σφυροκατσάβιδο με μύτες 5/16 αλλά μερικές φορές χτυπάω τη βίδα ακόμα και πριν χρησιμοποιήσω σφυροκατσάβιδο. Διαφορετικά μπορεί να σπάσει η μύτη ή να χαλάσει το κεφάλι και η βίδα να μη κουνηθεί καν. Σε τέτοιες περιπτώσεις αν δεν έχεις 5/16 μια απλή μυτούλα είναι προτιμότερη.

    Γενικά για χρήση με το χέρι κάνουν οι περισσότερες. Και αυτές που έβαλα παραπάνω. Με εξαίρεση τις μύτες ph και pz όλες οι άλλες που έχω εγώ είναι απλές, και φθηνές και ακριβές. Και τις χρησιμοποιώ και με το χέρι και με δράπανο. Αλλεν τορξ κτλ. Μόνο ph και pz έχω με επίστρωση κτλ γιατί χρησιμοποιούνται πολύ σε ξυλόβιδες και πολλές φορές πρέπει να ξεβιδώσουν και βίδες με χαλασμένα κεφάλια.

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι τι μύτη να βάλεις στο παλμικό και για ποια εργασία. Κάποιες impact είναι για χρήση σε δυνατά εργαλεία 18v, να χτυπάνε τη βίδα μέχρι να λύσει, χωρίς να γίνουν δυο κομμάτια. Κάποιες impact μπορεί να αντέχουν περισσότερο τη φθορά σε ξυλόβιδες αλλά αν τις βάλεις σε ένα 18άρι σε κολλημένη βίδα να σπάσουν. Για παράδειγμα ενώ η χρυσή της wera (μοντέλο Η) είναι ιδανική για χρήση με το χέρι ή με δράπανο σε ξύλοβιδες, τα μοντέλα TΗ και ειδικά το ΒΤΗ είναι ιδανικά για χρήση με παλμικό κατσαβίδι (ειδικά αυτές που είναι 50μμ μήκος). Σε σίδερο οι ίδιες μύτες θα σπάσουν πιο εύκολα απ' την πρώτη πάνω πάνω πχ, που είναι φτιαγμένη για να τρώει κλωτσιές από 18αρια παλμικά.
    Δουλεύοντας σε ξυλοκατασκευές θα βιδώσεις σε δύσκολες γωνίες με τη μύτη να πηδάει απ' τη βίδα, θα δουλέψεις με χαλασμενες βίδες κτλ. Δε νομίζω τέτοιες εργασίες να είναι ιδανικές για τέτοιες μύτες. Τώρα πως μπορεί να ανταπεξέλθει αυτή η μύτες σε χρήση με σφυροκατσάβιδο ή για χτύπημα από πάνω όπως περιέγραψες, το έχω και εγώ απορία. Η λογική λέει οτι θα σπάσει στις "ζώνες" απόσβεσης που είναι πιο λεπτές και μαλακές αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μία.

    Μύτη 5/16 ίσια 7χιλ. Η βίδα έφαγε wd40 και χτύπημα με κατσαβίδι. Επειτα έβαλα το σφυροκατσάβιδο και έσπασα τη μύτη. Τρόχισα λίγο το κεφάλι και έβαλα μύτη 8χιλ. Αν έσπαγε και αυτή ακολουθούσε, χτύπημα απ' το πλάι με πόντα, ζουμπάδες, κατσαβίδια και αν χρειαζόταν συνέχεια, τρυπάνι μέχρι να πετάξει το κεφάλι. wd40 στα σπειρώματα και εξωλκέα με φειδώ. Αν έβλεπα οτι ζορίζει, καθάρισμα με τρυπάνι και κολαούζο. Ευτυχώς η μύτη 8μμ την ξεβίδωσε. Σε αλενόβιδες συνήθως ειναι δυσκολότερα τα πράγματα. Εκεί ακριβώς χρειάζεται ένα δυνατό παλμικό με μια καλή ίμπακτ μύτη να αντέξει το χτύπημα μέχρι να σπάσει η σκουριά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-57c8f079d4258d00f0afeb98a0e53239054ff27e7e64fc5e2af555f420a6a2aa_207de4112805b0.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	53,0 KB 
ID:	451798
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/03/2024 στις 17:53.
    Sent from me using a computer.

  13. #343
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Ήρθε ο γιος μου από Βερολίνο και ήταν κρίμα να έρθει άδειος. Του είχα παραγγείλει ένα σετακι Millwakee impact bits (ph2x2, pz2, tx15 - tx40), ήταν προσφορά στα 13 ευρω με μεταφορικά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240403_092004.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	451993

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223

Παρόμοια θέματα

  1. bikes tits and some bits. (© spiros litsas photography)
    από lspiros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2017, 20:13
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2015, 19:34
  3. Bits & Bobs CBX
    από GFawkes στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2014, 22:31
  4. 16 bit application
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF