Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: XT 660 X δυσκολία εκκίνησης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702

    XT 660 X δυσκολία εκκίνησης

    Καλησπέρα,

    το Σάββατο βράδυ είχα σοβαρό θέμα να πάρει μπροστά το XT 660 X '2005 μοντέλο.
    Πήγα κανονικά χωρίς πρόβλημα σε ένα παρτάκι, και γύρω στα μεσάνυχτα πάω να φύγω για σπίτι.

    Μίζαρε κανονικά κ έπαιρνε, αλλα μετα απο 3-4 δευτερόλεπτα έσβηνε. Αυτό γινόταν για κανένα 5 λεπτο. Υπέθεσα οτι ηταν απο το πολύ κρύο (είχε 1 βαθμό, ισως κ λιγότερο - Γερμανία)
    Μπαταρία πρέπει να είναι εντάξει, γιατι μετά απο τόσα απανωτά μιζαρίσματα θα είχε ξελιγωθεί αν είχε θέμα.
    Προσπάθησα να το βάλω μπρος με 3/4 γκάζι ανοιχτό κ δεν έπαιρνε καν, ενω μίζαρε κανονικά.

    Μετά απο κανένα 10λεπτο πήρε κ με απανωτές μιζιές κράτησε ρελαντί, οπότε κ το άφησα αλλα 5 λεπτά για να ζεσταθεί καλά.
    Με το που βάζω ταχυτητα κ παω να ξεκινήσω μου σβήνει! Το ξαναβάζω κ προσπαθώ να κρατήσω το γκάζι ανοιχτό για να μην σβήσει κ ξεκινάω.
    Σε κάθε φανάρι που σταματούσα κ άφηνα λίγο το γκάζι, τσουπ, έσβηνε ... Μέχρι να φτάσω μου είχε σβήσει τουλάχιστον 10 φορές, σε 10 χιλιόμετρα απόσταση.

    Τί μπορεί να φταίει?

    Η μηχανή έχει 22.000 χλμ (στην Γερμανία την χρησιμοποιουν μονο το καλοκαίρι συνήθως οταν το επιτρέπει ο καιρός) ΧΤ 660 Χ του 2005
    - Έχει ελευθερο φιλτρο αερα DNA, με την "φυσούνα-snorkel" του αερόκουτου να έχει αφαιρεθεί.
    - Εξατμίσεις arrow με τα DB-Killer μέσα.
    - Power commander 5 με χάρτη για το συγκεκριμένο set-up, που το έβαλα πέρυσι. Επίσης είχα ανεβάσει τα c1 και c2 απο την κονσόλα +15

    Γενικά η μηχανή πήγαινε μια χαρά, πρώτη φορά μου το έκανε αυτό χθες. Ημουν στο τσακ να καλέσω οδική.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    κατι το εχει πιαση. μαλων ο αριθμος των ποστ σου.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Τσέκαρε σε συνεργείο το TPS......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    2004-2005 δεν είχαν θέμα με το TPS; Ξεκίνα από εκεί.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Tps??

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τσεκαρε διακοπτη συμπλεκτη και σταντ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Λές? Αν κ το 666 τον θεωρώ τυχερό αριθμό

    Το TPS νομίζω μου είχε πει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης οτι έχει αλλαχτεί με την ανάκληση πρίν απο πολύ καιρό!
    Οπως κ να εχει, δεν θα μου το έβγαζε το πρόβλημα κ σε άλλες στιγμές?

    Διακόπτης συμπλέκτη που είναι? Πώς το ελέγχο? Κλασσικός με ντίζα είναι. Του στάντ ίσως να βγάζει νόημα, ίσως κανένα βραχυκύκλωμα, γιατι ξέχασα να πω οτι απο την υγρασία η μοτο ήταν σαν έχει βρέξει.
    Ωστόσο την έχω οδηγήσει πολλές φορές στην βροχή χωρίς πρόβλημα.

    Κάτι με την κρύα θερμοκρασία υποψιάζομαι κυρίως, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι? Να σημειώσω οτι την έχω σε κλειστό γκαράζ με θερμοκρασία γυρω στους 14 βαθμούς, οπότε οταν πήγαινα στο παρτυ και την έβαλα μπροστα πήρε κανονικά χωρίς κανένα θέμα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Μηπως το Power commander ??? για να παίξεις με τα μιγματα (οπώς γράφεις) κανονικά θελει καυσανάλυση......μηπως η χαμηλή θερμοκρασία να μπερδευει την ουτως η αλλος πειραγμενη χαρτογράφηση?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Μηπως το Power commander ??? για να παίξεις με τα μιγματα (οπώς γράφεις) κανονικά θελει καυσανάλυση......μηπως η χαμηλή θερμοκρασία να μπερδευει την ουτως η αλλος πειραγμενη χαρτογράφηση?
    Ναι, αυτο θα μπορουσε να ειναι η εξήγηση .. Τα μείγματα στο power commander ειναι ετοιμος χαρτης για ακριβώς αυτα τα εξαρτήματα οπως είναι, γιαυτό δεν ασχολήθηκα.
    Ωστόσο εννοούσα οτι ειχα πειράξει επι πλέον τα μείγματα c1 k c2 απο την κονσόλα της μηχανής (όχι του power commander), κ αυτά κάνουν το μείγμα ακόμα πιο πλούσιο.

    Άρα παίζει να έχω υπερβολικά πολύ καύσιμο σε σχέση με τον αέρα κ γιαυτό να είχε αυτά τα συμπτώματα?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Τα κατέβασα τα μείγματα στην κονσόλα -15 το c0 k c1, ανέβασα κ αρκετά το ρελαντί κ πήρε με την μία κ γουργουριζε σαν γατακι .. Μεσα στο γκαραζ με περιπου 12 βαθμους θερμοκρασία.
    Το πώς θα συμπεριφερθεί εξω με 0 βαθμους είναι αλλη ιστορία βέβαια.

    Πηρα κ ενα κιτ καθαρισμού για το αεροφιλτρο, για να ειμαι σιγουρος

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Ελπιζω να βοήθησα !!! πάντως φίλε μου προσοχή με τις ρυθμίσεις -μίγματα γιατί παίζουν και σβησίματα....με 90-120 χαω και δεν στο ευχομαι......

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω να βοήθησα !!! πάντως φίλε μου προσοχή με τις ρυθμίσεις -μίγματα γιατί παίζουν και σβησίματα....με 90-120 χαω και δεν στο ευχομαι......
    Ναι, σε ευχαριστώ! Γενικά κάπου είχα διαβάσει οτι τα c0 k c1 της κονσόλας είναι η ρυθμιση του καυσίμου στο ρελαντί (μόνο) .. Το power commander είναι σε όλο το εύρος στροφών, και γενικά στις περισσότερες στροφές δεν έχει θέματα, ο χάρτης είναι σωστός.
    Υποθέτω οτι είχα ανεβάσει ήδη την βενζίνη στο ρελαντί μεσω της κονσόλας, και το pc5 την αύξησε περαιτέρω και το μπούκωσε, γιαυτο ίσως να μην κραταγε ρελαντι οταν εκανε κρυο.
    Βέβαια πρέπει να δοκιμαστεί ξανά στο κρυο, μιας κ η δοκιμη στο γκαράζ ηταν με υψηλες θερμοκρασίες αερα

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Αν δεις στο service manual έχει τις προτεινόμενες τιμές για τα μείγματα.
    Γενικά μην πολυπειράζεις τις παραμέτρους,ούτως ή άλλως το ΧΤ έχει κάμποσους αισθητήρες (θερμοκρασίας αέρα-μέσα/έξω,πίεση αέρα στην εισαγωγή κλπ) ώστε να αυτορυθμίζεται και δουλεύει τον ψεκασμό ανάλογα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αν δεις στο service manual έχει τις προτεινόμενες τιμές για τα μείγματα.
    Γενικά μην πολυπειράζεις τις παραμέτρους,ούτως ή άλλως το ΧΤ έχει κάμποσους αισθητήρες (θερμοκρασίας αέρα-μέσα/έξω,πίεση αέρα στην εισαγωγή κλπ) ώστε να αυτορυθμίζεται και δουλεύει τον ψεκασμό ανάλογα.
    Ok, σε ευχαριστώ για το tip ... θα ψάξω να βρώ ενα service manual .. καμία συμβουλή αν παίζει online πουθενά?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Άκυρο, το βρήκα το service manual.
    Αλλά δεν λέει προτεινόμενες τιμές μέσα .. μονο την διαδικασία πως να μπεις στην κονσόλα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Maska apo XT 660
    από Primal στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 16:51
  2. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 18:07
  3. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF