Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Χειμερινά γάντια FIVE και προστασία στο εσωτερικό της παλάμης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Χειμερινά γάντια FIVE και προστασία στο εσωτερικό της παλάμης

    Καλησπέρα, ψάχνω να αγοράσω ένα χειμερινό γάντι και μεταξύ άλλων έχω δει και κάποια της εταιρείας FIVE. Συγκεκριμένα τα μοντέλα WFX2 WP, WFX Skin WP και WFX Tech WP.

    Σε αυτά τα μοντέλα, όπως και σε αρκετά άλλα που βγάζει η FIVE, έχει προστασία στο εσωτερικό της παλάμης όπως φαίνεται και στην φωτογραφία. Παρόλο που θεωρώ ότι είναι αρκετά σημαντική και θα κάνει την δουλειά της σε περίπτωση πτώσης, παρατήρησα ότι και στα τρία με ενοχλούσε λίγο όταν έπιανα το γκριπ της μοτοσικλέτας.

    Υπάρχει κανένας κάτοχος που να έχει κάποιο από αυτά να μου πει μια γνώμη; Είναι κάτι που συνηθίζεται το ότι υπάρχει εκεί αυτή η προστασία ή δεν μου έχουν ταιριάξει αυτά τα γάντια και να κοιτάξω κάτι άλλο;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wfx_skin_wp_black_palm_HDR.JPG 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	374800
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    https://www.skroutz.gr/s/7895379/Nordcap-Race-WP.html

    αυτα εχω παρει εγω. φουλ προστασιες παντου. φοβερο στο κρυο. αισθηση οπως ολα τα χειμερινα οχι η πιο καλη αλλα μπροστα στο κρυο αυτα τα ξεχνας

  3. #3
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αυτό που σε ενοχλεί είναι η γλύστρα και υπάρχει σε όλα τα καλά γάντια. Στα Dainese με ξένισε λίγο στην αρχή, αλλά δεν ενοχλεί καθόλου. Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις και άλλης μάρκας για να δεις μήπως σου φταίει η κατασκευή της συγκεκριμένης.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που σε ενοχλεί είναι η γλύστρα και υπάρχει σε όλα τα καλά γάντια. Στα Dainese με ξένισε λίγο στην αρχή, αλλά δεν ενοχλεί καθόλου. Μάλλον πρέπει να δοκιμάσεις και άλλης μάρκας για να δεις μήπως σου φταίει η κατασκευή της συγκεκριμένης.
    Αυτό ακριβώς που λες είναι που αισθάνομαι. Το γάντι που έβαλε από πάνω ο anavatis19 έχει πιο μαλακή προστασία στο ίδιο σημείο. Σε αυτά της FIVE είναι σκληρό και δεν προσαρμόζεται στο χέρι. Της Dainese αυτά που λες έχουν μαλακή ή σκληρή προστασία στο εσωτερικό; Ίσως να μην μου έχουν ταιριάξει, για αυτό ήθελα να μου πει και κάποιος που τα έχει την γνώμη του γιατί στο internet βρίσκω μόνο reviews από καταστήματα. Είναι κάτι που ξενίζει στην αρχή και μετά το συνηθίζεις ή θα κλαίω τα λεφτά;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    το γαντι που σου προτεινα να ξερεις ειναι αντιστοιχο με ενα dainese τςν 120ευρω. απλα ειναι nordcap που ειναι ελληνικη εταιρια και σε πληροφορω οτι ειναι πολυ καλο τωρα αυτες τις μερες που το φοραω. πηγαινε δοκιμασε το και θα παθεις πλακα..να ζητησεις κ μια βολτα να κανεις να δεις πως ειναι στην οδηγηση αλλιως πληρωσε το κανε γυρα και πες οτι αν δεν κανει να σου δωσει αλλα

  6. #6
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς που λες είναι που αισθάνομαι. Το γάντι που έβαλε από πάνω ο anavatis19 έχει πιο μαλακή προστασία στο ίδιο σημείο. Σε αυτά της FIVE είναι σκληρό και δεν προσαρμόζεται στο χέρι. Της Dainese αυτά που λες έχουν μαλακή ή σκληρή προστασία στο εσωτερικό; Ίσως να μην μου έχουν ταιριάξει, για αυτό ήθελα να μου πει και κάποιος που τα έχει την γνώμη του γιατί στο internet βρίσκω μόνο reviews από καταστήματα. Είναι κάτι που ξενίζει στην αρχή και μετά το συνηθίζεις ή θα κλαίω τα λεφτά;
    Τα Five είναι μάρκα από τις «φθηνές». Οπότε δοκίμασε κανένα καλό γάντι και με μερικά λεφτά παραπάνω θα έχεις καλύτερο γάντι σε όλα του. Τα χειμωνιάτικα Dainese έχουν μαλακή, τα «αγωνιστικά» έχουν σκληρή. Και τα δυο ταιριάζουν «γάντι», που λένε. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, άλλαξέ τα χτες.

  7. #7
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Έχω τα WFX2 WP.Τιμιότατα για τιμή απόδοση προχτές φάγανε και μπόλικο νερό μάλιστα με τις καταιγίδες χωρίς να καταλάβω χριστό μέσα απο τις επενδύσεις.Επίσης εμένα με βολέψανε.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις όμως πήγαινε πρώτα και δοκίμασε σε μαγαζιά να δείς τι σου κάθετε.Είναι πολύ σημαντικό να μη σε ενοχλεί και να το νοιώθεις άνετο το χέρι στην κίνηση όσο πιο πολύ είναι εφικτό

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Όπως στα λέει ο χαγιάτες είναι.
    ΚΙ εγω απο προτροπή του,είχα πάρει πέρσι τα ίδια με κείνον.
    Προχτές στο τουλούμι που έφαγα το βράδυ,τα γάντια μπορεί να μούσκεψαν και να έκαναν 2 μέρες να στεγνώσουν,αλλά στο χέρι μου ούτε κρύο ένιωσα ούτε υγρασία!
    Δε λέω ότι είναι τόσο σουπερ ντούπερ που θα τα βάλεις και θα πας Νορβηγία στεγνός.
    Αλλά για ένα 50ρικο νομίζω ότι όντως είναι καλή αγορά.
    Τόσο που με κάνουν να γλυκοκοιτάζω τα πιο ακριβά αδέρφια τους WFX TECH WP.

    Στο θέμα με τη γλύστρα,προσωπικά δεν την αισθάνομαι καθόλου όταν πιάνω το γκριπ.
    Μ'αρέσει όμως που είναι έτσι σκληρή.
    Σε μια σούπα παλιότερα,κάτι αλπάιν που φόραγα και δεν είχαν ετσι γλύστρα,στο σημείο εκεί γδάρθηκαν πολύ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Καλησπέρα.Τα χειμερινά γάντια των 50-70 ευρώ με καλύπτουν για μετακινήσεις εκτός πολής με παπάκι για αρκετή ώρα πχ να οδηγείς για κανά 45λεπτό με 80 km/h χωρίς να ξεπαγιάσουν τα χέρια σου?

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    δεν υπάρχει μονοκούκι απάντηση στην ερωτηση σου.
    Αν δεν κρυωνεις ευκολα,λογικά ναι σε καλύπτουν (αναλογως και της θερμοκρασίας φυσικα)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Οτιδήποτε γάντι έχω φορέσει ( οκ, μέχρι το budget που αναφέρεις), μετά από 20-30 λεπτά, παγώνουν οι άκρες των δακτύλων μου. Ξεκινάω 6.30πμ για δουλειά, 30-35 λεπτά απόσταση. Το ίδιο ισχύει και για βροχή, ειδικά μετά από κάποια χρόνια χρήσης.
    Αν θες την γνώμη μου, βάλε χούφτες καλύτερα. Πολύ καλύτερες σε κρύο και βροχή. Εδώ και 2 χρόνια που τις χρησιμοποιώ τον χειμώνα στο Beverly, έχω βρει την υγεία μου. Πέρσι, έβγαλα όλο τον χειμώνα με ανοιξιάτικο γάντι, με βόλευε στην αίσθηση οδήγησης, μόνο τις μέρες που είχε κάτω από 5 βαθμούς έβαζα κάτι χειμερινά tucano urbano.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Πήγα και εγώ την Παρασκευή για γάντι. Αυτή την εταιρεία δεν την είδα.

    Δοκίμασα dainese, revit κ nordcap. Οι τιμές κυμαίνονταν ~ από 50 έως 200€.

    Βρήκα τα revit υπερτιμημένα. Θα κοιτάξω και για τα five τώρα που τα είδα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    +600
    για τις χούφτες.
    το θετικο δεν χτυπαει ο αερας πανω στο χερι σου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος

    Βρήκα τα revit υπερτιμημένα. Θα κοιτάξω και για τα five τώρα που τα είδα.
    Συμφωνώ! Σε σχέση με όταν ξεκίνησε, έχει ανέβει πολύ, ειδικά στο ντιζάιν αλλά πλέον παίζει σε τιμές dainese.

Παρόμοια θέματα

  1. Ευθυγράμιση στο τιμόνι της BMW F650gs και γενικότερα σε όλα τα moto
    από jacson123 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2013, 13:19
  2. Χειμερινά Γάντια και οδήγηση
    από antsoar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2010, 19:12
  3. Απαντήσεις: 885
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 17:57
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 02:39
  5. Δοκιμαστικά MotoGp στο Sepang της Μαλαισίας...
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2004, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF