Σελίδα 21 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 1116171819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 365

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας

  1. #301
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά οι ασφαλιστικές δεν είναι που στέλνουν τα στοιχεία σου στο κράτος αν είσαι ανασφαλιστος;
    Η κάθε ασφαλιστική, ενημερώνει το κράτος, ποια οχήματα έχει αυτή ασφαλισμένα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #302
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    741
    Άρα το κράτος γνωρίζει ποια οχήματα είναι ακόμη ασφαλισμένα αλλά έχουν καταθέσει ηλ/κα τις πινακίδες.

  3. #303
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.057
    έστω πως ναί πες που θες να καταλήξεις

  4. #304
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ αλλα θα επρεπε να υπαρχει μια εκπτωση για τους τοσουν μηνες καραντινας και για τον ακομα περισσοτερο καιρο που καποιοι απο εμας μεινανε ανεργοι (εστιαση κλπ) και αρα δε χρησιμοποιουσαν οχηματα.

  5. #305
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ αλλα θα επρεπε να υπαρχει μια εκπτωση για τους τοσουν μηνες καραντινας και για τον ακομα περισσοτερο καιρο που καποιοι απο εμας μεινανε ανεργοι (εστιαση κλπ) και αρα δε χρησιμοποιουσαν οχηματα.
    Devil's advocate mode: δηλ. τα οχήματα κυκλοφορούν μόνο για μετακίνηση σε εργασία; Εγώ παλιά το ΙΧ το είχα μόνο για super market, και κυκλοφορούσα παντού με τη μηχανή, έκανα με το ζόρι 2.000 χιλιόμετρα το χρόνο, δεν έπρεπε να έχω κι εγώ έκπτωση; Επίσης, πως τεκμαίρεται ότι όποιος ήταν σε αναστολή εργασίας ή άνεργος δεν χρησιμοποιεί το όχημά του;

  6. #306
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Devil's advocate mode: δηλ. τα οχήματα κυκλοφορούν μόνο για μετακίνηση σε εργασία; Εγώ παλιά το ΙΧ το είχα μόνο για super market, και κυκλοφορούσα παντού με τη μηχανή, έκανα με το ζόρι 2.000 χιλιόμετρα το χρόνο, δεν έπρεπε να έχω κι εγώ έκπτωση; Επίσης, πως τεκμαίρεται ότι όποιος ήταν σε αναστολή εργασίας ή άνεργος δεν χρησιμοποιεί το όχημά του;
    Κάθε χρόνο κανω από 7 έως 9000 χλμ.Φετος με τη καραντίνα από 1-1-2020 είμαι τώρα στα 4,850.Σε ένα χρόνο 5000 χλμ.Αφού σου απαγορεύουν τις άσκοπες μετακινήσεις θα πρέπει να γίνει κάποια έκπτωση στα τελη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #307
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Devil's advocate mode: δηλ. τα οχήματα κυκλοφορούν μόνο για μετακίνηση σε εργασία; Εγώ παλιά το ΙΧ το είχα μόνο για super market, και κυκλοφορούσα παντού με τη μηχανή, έκανα με το ζόρι 2.000 χιλιόμετρα το χρόνο, δεν έπρεπε να έχω κι εγώ έκπτωση; Επίσης, πως τεκμαίρεται ότι όποιος ήταν σε αναστολή εργασίας ή άνεργος δεν χρησιμοποιεί το όχημά του;
    Εγω ειχα το αμαξι για ταξιδια και δεν εχω κανει ουτε ενα φετος. Η μηχανη καθησε 2.5 μηνες ακριβως στη πρωτη καραντινα. Σουπερμαρκετ εχω 10 σε ακτινα 400 μετρων απ το σπιτι μου αρα ποδια. Αναλογα για τι χρηση το ειχε ο καθενας. Το σωστο θα ηταν οσοι ηταν νομιμα σε αναστολη εργασιας να πληρωσουν λιγοτερα τελη. Αλλα σωστο και Ελλαδα δε πανε μαζι.

  8. #308
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Κάθε χρόνο κανω από 7 έως 9000 χλμ.Φετος με τη καραντίνα από 1-1-2020 είμαι τώρα στα 4,850.Σε ένα χρόνο 5000 χλμ.Αφού σου απαγορεύουν τις άσκοπες μετακινήσεις θα πρέπει να γίνει κάποια έκπτωση στα τελη.
    Κοίτα, εγώ το καταλαβαίνω, αλλά από τη στιγμή που εμένα πχ μου κρατάνε πάνω από 3-4 χιλιάρικα το χρόνο από το μισθό μου για κοινωνική περίθαλψη την οποία ΔΕΝ έχω, τα τέλη κυκλοφορίας είναι το λιγότερο κακό. Πολλά πράγματα Πρέπει και Έπρεπε... Από την άλλη, πιάστηκα καθαρά σε αυτό καθαυτό το ζήτημα όπως τέθηκε σαν ερώτημα. Αν θέλουμε να μιλάμε για ουτοπίες και δικαιοσύνη, έτσι όπως έχει τεθεί το θέμα, τα τέλη κυκλοφορίας θα έπρεπε να βγαίνουν ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει ο καθένας. Δεν είναι δίκαιο ο κάτοχος μιας Ferrari που την βγάζει έξω για μόστρα ή για να φορτίσει η μπαταρία και κάνει όλο το χρόνο 500 χιλιόμετρα να πληρώνει λιγότερα από το Toyota Starlet 30ετίας που κάνει 30.000 χιλιόμετρα το χρόνο;

  9. #309
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, εγώ το καταλαβαίνω, αλλά από τη στιγμή που εμένα πχ μου κρατάνε πάνω από 3-4 χιλιάρικα το χρόνο από το μισθό μου για κοινωνική περίθαλψη την οποία ΔΕΝ έχω, τα τέλη κυκλοφορίας είναι το λιγότερο κακό. Πολλά πράγματα Πρέπει και Έπρεπε... Από την άλλη, πιάστηκα καθαρά σε αυτό καθαυτό το ζήτημα όπως τέθηκε σαν ερώτημα. Αν θέλουμε να μιλάμε για ουτοπίες και δικαιοσύνη, έτσι όπως έχει τεθεί το θέμα, τα τέλη κυκλοφορίας θα έπρεπε να βγαίνουν ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει ο καθένας. Δεν είναι δίκαιο ο κάτοχος μιας Ferrari που την βγάζει έξω για μόστρα ή για να φορτίσει η μπαταρία και κάνει όλο το χρόνο 500 χιλιόμετρα να πληρώνει λιγότερα από το Toyota Starlet 30ετίας που κάνει 30.000 χιλιόμετρα το χρόνο;
    Νομιζω εχει ξανασυζητηθει καπου, λεγανε να μπει στη βενζινα αυτο το ποσο. Αλλα μετα προκυπτουν αλλα προβληματα γιατι εμεις που εχουμε και μικρες μηχανες θα πληρωναμε δυσαναλογα ποσα στο τελος του ετους. Δηλαδη για ενα παπακι ντελιβερι μπορει να πληρωνες και 300 ευρω τελη απο τα 22 που ειναι τωρα. Δεν ειναι και πολυ σχετικος με αυτα, παντως το μονο σιγουρο για μενα ειναι οτι δε ξερω γιατι πληρωνουνε τελη εφοσον οι δρομοι ειναι σκατα και εφοσον και η εγνατια οδος εχει χαρατσι πανακριβο κιολας. Ειναι μεγαλη συζητηση γενικα. Εγω εχω ενα 18αρη 15 ετιας, δινω 320 τελη. Ενας που μολις πηρε μια ολοκαινουργια μερσεντες μικρων κυβικων πληρωνει η τιποτα η λιγοτερα απο εμενα. Εγω που ειμαι φτωχος και εχω ενα αμαξι με αντικειμενικη αξια 6.000 καλουμαι να πληρωσω παραπανω απ τον πλουσιο με το αμαξι 40.000 ευρω. Αλλα μετα παμε και στη ρυπανση, αρα παλι μεγαλη συζητηση.

  10. #310
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, εγώ το καταλαβαίνω, αλλά από τη στιγμή που εμένα πχ μου κρατάνε πάνω από 3-4 χιλιάρικα το χρόνο από το μισθό μου για κοινωνική περίθαλψη την οποία ΔΕΝ έχω, τα τέλη κυκλοφορίας είναι το λιγότερο κακό. Πολλά πράγματα Πρέπει και Έπρεπε... Από την άλλη, πιάστηκα καθαρά σε αυτό καθαυτό το ζήτημα όπως τέθηκε σαν ερώτημα. Αν θέλουμε να μιλάμε για ουτοπίες και δικαιοσύνη, έτσι όπως έχει τεθεί το θέμα, τα τέλη κυκλοφορίας θα έπρεπε να βγαίνουν ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει ο καθένας. Δεν είναι δίκαιο ο κάτοχος μιας Ferrari που την βγάζει έξω για μόστρα ή για να φορτίσει η μπαταρία και κάνει όλο το χρόνο 500 χιλιόμετρα να πληρώνει λιγότερα από το Toyota Starlet 30ετίας που κάνει 30.000 χιλιόμετρα το χρόνο;
    Όντως μεγάλη συζήτηση. Απλά το κράτος έπρεπε να δείξει μια ανέχεια και να ξαλαφρωσει τη πλάτη του κοσμάκη μετα απο όλο αυτό.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #311
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    εφοσον τα τελη λεγονται κυκλοφοριας θα επρεπε να χρεωνονται ανα χλμ και τπτ αλλο
    αν βαλεις τη ρυπανση μεσα τιμωρεις τον φτωχο με το σαπακι
    αν βαλεις την εγοστασιακη αξια οδηγεις σε γηρανση του στολου
    και για να μην αδικησεις τα ντελιβερυ και τα κουριερ τα κρατας σταθερα ανεξαρτητως χλμ
    να θυμισω οτι παρομοιο συστημα χρησιμοποιουν ασφαλιστικες σε οχηματα με τα το 2000 μεσω της obd

  12. #312
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εφοσον τα τελη λεγονται κυκλοφοριας θα επρεπε να χρεωνονται ανα χλμ και τπτ αλλο
    αν βαλεις τη ρυπανση μεσα τιμωρεις τον φτωχο με το σαπακι
    αν βαλεις την εγοστασιακη αξια οδηγεις σε γηρανση του στολου
    και για να μην αδικησεις τα ντελιβερυ και τα κουριερ τα κρατας σταθερα ανεξαρτητως χλμ
    να θυμισω οτι παρομοιο συστημα χρησιμοποιουν ασφαλιστικες σε οχηματα με τα το 2000 μεσω της obd
    Τον τροχο τον έχουν ανακαλύψει αλλα (ευρωπαϊκά και μη ) κρατη . Εμείς επιμένουμε με το ρόπαλο και τράβηγμα από τα μαλλιά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #313
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Αν μπει το τέλος στο καύσιμο, μιλάμε για 3-5 λεπτά του ευρώ στο λίτρο. Αν ένας ντελιβεράς δουλεύει πλήρες ωράριο, πλήρες διαδρομών, να κάψει και 4 ευρώ βενζίνη; Μιλάμε για περίπου 25 λεπτά του ευρώ επιβάρυνση την μέρα, σε μέγιστη λειτουργία λέμε τώρα, η οποία του φέρνει λεφτά κιόλλας.

    Είναι λίγο παράλογο να λέμε ότι δεν βάζουμε το τέλος κυκλοφορίας στο καύσιμο, μην τυχόν και θιχτεί ο ντελιβεράς, δεν βγαίνουν τα νούμερα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #314
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    741
    Τέλη κυκλοφορίας στις σοβαρές μπανανίες βγαίνουν σε σχέση με την ισχύ,το βάρος και τις διαστάσεις του οχηματος.Ρυπανση τη πληρώνεις στο βενζινάδικο.

  15. #315
    Τελη κυκλοφοριας στην Πολωνια, εξ οσων γνωριζω , ειναι στην τιμη της βενζυνης .
    Κινεις ...πληρωνεις . Καθεσαι γκαραζ ..δεν πληρωνεις .
    Και το βασικοτερο γλυτωνεις πολλα αν εισαι κατοχος παραπανω απο ενος οχηματος

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλη Κυκλοφορίας 2017
    από nicksior στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2016, 14:49
  2. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 23:05
  3. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 00:41
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF