Σελίδα 22 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 365

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας

  1. #316
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εφοσον τα τελη λεγονται κυκλοφοριας θα επρεπε να χρεωνονται ανα χλμ και τπτ αλλο
    αν βαλεις τη ρυπανση μεσα τιμωρεις τον φτωχο με το σαπακι
    αν βαλεις την εγοστασιακη αξια οδηγεις σε γηρανση του στολου
    και για να μην αδικησεις τα ντελιβερυ και τα κουριερ τα κρατας σταθερα ανεξαρτητως χλμ
    να θυμισω οτι παρομοιο συστημα χρησιμοποιουν ασφαλιστικες σε οχηματα με τα το 2000 μεσω της obd
    Και αυτοι που δεν θελουν να εχουν gps καρφωμενο στο οχημα τους πως θα πληρωνουν?

  2. #317
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Και αυτοι που δεν θελουν να εχουν gps καρφωμενο στο οχημα τους πως θα πληρωνουν?
    Θα ορκίζονται στην τιμή τους ότι δεν έχουν πειράξει τον ταχογράφο...

  3. #318
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Θα πρεπει να το κανουν αυτοπροσωπως σε καποια εισαγγελικη αρχη ή θα μπορουν να το κανουν και διαδυκτιακα?

  4. #319
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Θα πρεπει να το κανουν αυτοπροσωπως σε καποια εισαγγελικη αρχη ή θα μπορουν να το κανουν και διαδυκτιακα?
    Σε ειδική πλατφόρμα φαντάζομαι, η οποία όμως δεν θα λειτουργεί και θα πέσει από την πρώτη ημέρα, θα γίνει μια φασαρία ότι δεν έχουν προσωπικό, εεεε μετά τα ξέρεις, θα γίνει καμιά μετάταξη κανα δικό τους παιδί, μερικές έκτακτες προσλήψεις λόγω ανάγκης, θα μπει πρόεδρος και κανας παροπλισμένος δικαστικός για λόγους διαφάνειας και καλά...

    Θα μπορείς βέβαια κι αυτοπροσώπως, αλλά θα προκύπτουν άλλα θέματα λειτουργικά... όπως πριν καμιά 20αριά χρόνια που είχα πάει εφορία για μεταβίβαση ενός Yugo του πατέρα μου, μου ζήτησε η υπάλληλος βεβαίωση ότι ήταν τα τέλη πληρωμένα, κι όταν της έδειξα το χαρτί που το βεβαίωνε γυρνάει και μου λέει: "αυτό το χαρτί (που το είχα πάρει από τη Δ.Ο.Υ. έτσι;...) δε μου λέει τίποτα, που ξέρω ότι όντως τα έχετε κολλημένα στο παρμπρίζ;" . Την ρώτησα αν ήθελε να της φέρω μόνο το παρμπρίζ ή όλο το αμάξι, κι αν έχουν κάποια πόρτα που χωράει ολόκληρο αμάξι ή θα ρίχναμε κάποιον τοίχο...

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τελη κυκλοφοριας στην Πολωνια, εξ οσων γνωριζω , ειναι στην τιμη της βενζυνης .
    Κινεις ...πληρωνεις . Καθεσαι γκαραζ ..δεν πληρωνεις .
    Και το βασικοτερο γλυτωνεις πολλα αν εισαι κατοχος παραπανω απο ενος οχηματος
    Ότι πιο σωστό. Γνώμη μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Όπως επίσης αν μπουν στη βενζίνη θα τα πληρώνεις με δόσεις και όχι το Δεκέμβριο ολα μαζί με το υποτιθέμενο δορο που δίνει ο εργοδότης. Πολλοί έχουν τα τελη και να περάσουν τις γιορτές με ένα μισθό.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #322
    Εγω ας πουμε δωρο χριστουγεννων δεν εχω παρει ΠΟΤΕ τις χρονιες που δουλευα γιορτες.
    "Αυτο ειναι το μεροκαματο και αν θες ερχεσαι" ειναι η εστιαση στο μεγαλυτερο ποσοστο των επιχειρήσεων

  8. #323
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εγω ας πουμε δωρο χριστουγεννων δεν εχω παρει ΠΟΤΕ τις χρονιες που δουλευα γιορτες.
    "Αυτο ειναι το μεροκαματο και αν θες ερχεσαι" ειναι η εστιαση στο μεγαλυτερο ποσοστο των επιχειρήσεων
    Λυπηρον μεν ,αδιαφορον δε,για το υπουργειο οικονομικων.Τα τελη δεν καθοριζονται αναλογα με τα οικονομικα κριτηρια των οφειλετων,αλλα αναλογως κυβικων.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #324
    Να καταργηθούν πρέπει.

    Εισπράττονται από το 1920, λίγο αργότερα από την πρώτη κυκλοφορία αυτοκινήτου στη χώρα μας.
    Πλέον, για την αυτοκίνηση πληρώνουμε διόδια, ειδικό φόρο κατανάλωσης βενζίνης, τέλη ταξινόμησης, μεταβίβασης και ό,τι άλλο έχει σκαρφιστεί και συνεχίζει να σκαρφίζεται το κράτος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	isto_2.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	117,2 KB 
ID:	423252
    Think faster than you ride

  10. #325
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Όπως επίσης αν μπουν στη βενζίνη θα τα πληρώνεις με δόσεις και όχι το Δεκέμβριο ολα μαζί με το υποτιθέμενο δορο που δίνει ο εργοδότης. Πολλοί έχουν τα τελη και να περάσουν τις γιορτές με ένα μισθό.
    Διαφωνώ γενικά με την σκέψη των τελών κυκλοφορίας επί του καυσίμου.
    Όλοι ξέρουμε ότι αυτό θα ήταν το δικαιοτερο θεωρητικά, αλλά όσοι νομίζουν ότι με αυτή την απλή λογική θα εφαρμοστεί πλανουνται πλάνη.
    Εδώ είναι Ελλάδα με όλη την κακή σημασία της λέξεως. Κ όταν εφαρμοσθεί τέτοιο "δίκαιο" μέτρο να είστε σίγουροι ότι θα γίνει ως εξής :
    50€(εντελώς τυχαίο το νούμερο βάλτε όσο θέλετε) πάγια χρέωση
    Κι από κει κ πάνω 0.03€/λίτρο

    Είναι πολλά?
    Είναι λίγα?
    Συμφέρει όποιον έχει πολλά αυτοκίνητα λέει, ακριβά αυτοκίνητα λέει... Όποιον δεν κυκλοφορεί γενικά.

    Ο μέσος Έλλην, πολύ χοντρικά έστω ότι κάνει με το 1.300αρη κορολα του 10.000χλμ το χρόνο.
    Έστω ότι το μπρδλο του καίει 7 λίτρα στα 100 χλμ(που ανάθεμα με κι αν ξέρει πως μετράμε κατανάλωση)
    Στις ετήσιες 10.000χλμ χρειάζεται 700 λίτρα καύσιμο.
    Τέλη κυκλοφορίας 3 λεπτά το λίτρο
    Άρα νταβατζιλικι 210€σε τέλη συν το πάγιο (πενηντάρικο) την στιγμή που σήμερα πληρώνει 135€.

    Εύκολα θα σκεφτεί κάποιος εμένα που το μπρδλο μου είναι 1400cc κ πληρώνω 240€,μάλλον μια η άλλη θα μου έρχεται μπορεί να λίγο φθηνότερα. Τα ίδια πλήρωνα δε με νοιάζει που θα γαμησουν τους 1300αρηδες που την γλύτωναν τόσα χρόνια για 100 κυβικά..

    Γαμω τα μυαλα τους θα πω εγώ. Αντί να απαιτήσουν να πέσουν κι αυτοί παρακάτω, θα χαρούν που θα ανέβουν οι άλλοι πιο πάνω. Τόσο μαλάκας ο Έλληνας..

    Αν δεν πειστήκατε ακόμη στο παράδειγμα βάλτε πικραμενο κάτοχο διλιτρου. Ω δικαιοσύνη επιτέλους!

    Το συμπέρασμα μου είναι ότι ενώ στην θεωρία το σύστημα οποίος κυκλοφορεί πληρώνει είναι ορθό, στην πράξη κ δη στην ελληνική πραγματικότητα αδικημένος θα καταλήξει ο χαμηλομισθος που πηγαίνει στην δουλειά του με το ρημαδακι του για 580€.

    Το δε να μπούνε σε δόσεις μέσω της βενζίνης γιατί το Δεκέμβρη μου πεφτουν μαζεμένα, είναι ένα παγιο κόστος κάθε χρόνο, μαζεψε τα με δόσεις όλους τους υπόλοιπους μήνες κ πλήρωσε το Δεκέμβρη, δεν είναι τόσο επιστήμη να βάζεις στην άκρη ένα 10€ το μήνα για να μην σου φανεί βαρυ το 135€

  11. #326
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ γενικά με την σκέψη των τελών κυκλοφορίας επί του καυσίμου.
    Όλοι ξέρουμε ότι αυτό θα ήταν το δικαιοτερο θεωρητικά, αλλά όσοι νομίζουν ότι με αυτή την απλή λογική θα εφαρμοστεί πλανουνται πλάνη.
    Εδώ είναι Ελλάδα με όλη την κακή σημασία της λέξεως. Κ όταν εφαρμοσθεί τέτοιο "δίκαιο" μέτρο να είστε σίγουροι ότι θα γίνει ως εξής :
    50€(εντελώς τυχαίο το νούμερο βάλτε όσο θέλετε) πάγια χρέωση
    Κι από κει κ πάνω 0.03€/λίτρο

    Είναι πολλά?
    Είναι λίγα?
    Συμφέρει όποιον έχει πολλά αυτοκίνητα λέει, ακριβά αυτοκίνητα λέει... Όποιον δεν κυκλοφορεί γενικά.

    Ο μέσος Έλλην, πολύ χοντρικά έστω ότι κάνει με το 1.300αρη κορολα του 10.000χλμ το χρόνο.
    Έστω ότι το μπρδλο του καίει 7 λίτρα στα 100 χλμ(που ανάθεμα με κι αν ξέρει πως μετράμε κατανάλωση)
    Στις ετήσιες 10.000χλμ χρειάζεται 700 λίτρα καύσιμο.
    Τέλη κυκλοφορίας 3 λεπτά το λίτρο
    Άρα νταβατζιλικι 210€σε τέλη συν το πάγιο (πενηντάρικο) την στιγμή που σήμερα πληρώνει 135€.

    Εύκολα θα σκεφτεί κάποιος εμένα που το μπρδλο μου είναι 1400cc κ πληρώνω 240€,μάλλον μια η άλλη θα μου έρχεται μπορεί να λίγο φθηνότερα. Τα ίδια πλήρωνα δε με νοιάζει που θα γαμησουν τους 1300αρηδες που την γλύτωναν τόσα χρόνια για 100 κυβικά..

    Γαμω τα μυαλα τους θα πω εγώ. Αντί να απαιτήσουν να πέσουν κι αυτοί παρακάτω, θα χαρούν που θα ανέβουν οι άλλοι πιο πάνω. Τόσο μαλάκας ο Έλληνας..

    Αν δεν πειστήκατε ακόμη στο παράδειγμα βάλτε πικραμενο κάτοχο διλιτρου. Ω δικαιοσύνη επιτέλους!

    Το συμπέρασμα μου είναι ότι ενώ στην θεωρία το σύστημα οποίος κυκλοφορεί πληρώνει είναι ορθό, στην πράξη κ δη στην ελληνική πραγματικότητα αδικημένος θα καταλήξει ο χαμηλομισθος που πηγαίνει στην δουλειά του με το ρημαδακι του για 580€.

    Το δε να μπούνε σε δόσεις μέσω της βενζίνης γιατί το Δεκέμβρη μου πεφτουν μαζεμένα, είναι ένα παγιο κόστος κάθε χρόνο, μαζεψε τα με δόσεις όλους τους υπόλοιπους μήνες κ πλήρωσε το Δεκέμβρη, δεν είναι τόσο επιστήμη να βάζεις στην άκρη ένα 10€ το μήνα για να μην σου φανεί βαρυ το 135€
    700 λιτρα ,επι 3 λεπτα κανει 21 ευρω οχι 210 ευρω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #327
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Δεν έχω καταλάβει προς τι όλα αυτά τα παράπονα. Έχουμε 2 επιλογές. Ή τα πληρώνουμε ή όχι. Εκτός και αν διαβάζει ο υπουργός οικονομικών και αποφασίσει να βάλει τεκμήριο και στις μοτοσυκλέτες. Και να δω μετά κάποιοι που έχετε 2 3 4 5 10 μηχανάκια τι θα κάνετε
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    700 λιτρα ,επι 3 λεπτα κανει 21 ευρω οχι 210 ευρω.
    O χαμένος ο έλληνας που θα προτιμήσει να δώσει 21 ευρώ και κι αυτά λίγα-λίγα, από τα 240 μπαμ τον Δεκέμβρη.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Και να δω μετά κάποιοι που έχετε 2 3 4 5 10 μηχανάκια τι θα κάνετε
    Ποιοί έχουν τέτοια πράγματα, ξέρεις εσύ κανέναν;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #329
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    .... Και να δω μετά κάποιοι που έχετε 2 3 4 5 10 μηχανάκια τι θα κάνετε

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #330
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.093
    Σε τόσα φόρα έχω διαβάσει απειρες συζητησεις για τα τέλη. Να διαμορφώνονται ανάλογα με τα χλμ, ανάλογα με την τιμή αγοράς, ανάλογα με το μήκος/υψος/πλάτος κοκ.

    Ο ένας γκρινιάζει γιατί πληρώνει τελη ενώ κάνει λίγα χλμ. Ε πούλα το, πρακτικά δεν το χρειάζεσαι.
    Ο άλλος επειδή πληρώνει πολλά για ένα μικρό αμάξι. Πάρε μεγαλύτερο τότε.

    Ακούγονται παράλογα? Πιθανόν. Δεν υπάρχει λογική, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    Ένα έχω καταλάβει. Δίκαια είναι τα τέλη που βολεύει τον καθένα.

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλη Κυκλοφορίας 2017
    από nicksior στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2016, 14:49
  2. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 23:05
  3. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2008, 00:41
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 02:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF