Σελίδα 5 από 25 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 365

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κι όχι, δεν θεωρώ κάτι τέτοιο. Οι περισσότεροι είναι πουλ μουρ, αλλά δυστυχώς αυτοί που πρέπει να τα έχουν δεν μπορούν λόγω του ηλίθιου συστήματος.
    Δε διαφωνούμε καθόλου. Γενικά, δε θέλω να φαίνεται ότι υποστηρίζω τη λογική του κράτους ( ). Ούτε καν κοντά. Με αηδιάζει η κατάσταση στην Ελλάδα. Απλά να αναλαμβάνουμε και λίγο τις δικές μας ευθύνες και να βλέπουμε τι συμβαίνει γύρω μας.

    Δηλαδή εγώ που έχω αυτοκίνητο 10ετίας με 45.000 χλμ., 1400cc και 100 αλόγων και πληρώνω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ'ό,τι πλήρωνα μέχρι πριν 2 χρόνια, τι πρέπει να κάνω; .

    Το μηχανάκι, ευτυχώς, παρέμεινε στα 55€. Να λέω και "ευχαριστώ".
    Life begins at 45°.

  2. #62
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Προφανώς, αυτό λέω... το 2009 (που έριξα μια ματιά τότε) είχαν από 19-20Κ... Κι αν το έφερνες μεταχειρ απ' έξω, ακόμα πολύ πιο κάτω.

    Και ξαναρωτάω, γιατί (την ίδια λογική) είναι υπερπολυτέλεια η ασφάλεια μιας οικογένειας που κάνει ένα ταξίδι φουλ φορτωμένοι και δεν είναι υπερπολυτέλεια η αγορά ενός SS στα 18-19Κ και πάνω...
    Το 2009 ειχε παίξει μισό τέλος ταξινόμησης και εκτελωνισμού αν θυμάμαι καλά, μέχρι το 08/2009.
    Και έεεετρεξαν πολλοι και αγορασαν καινουριο γιατι ηταν ευκαιρία

  3. #63
    και δεν είχε και τεκμήρια τότε.

  4. #64
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Τότε (2009) είχα και εγώ δίλιτρο τζιπ, ένα rav4... αλλά για να έχεις ένα αυτοκίνητο που πρέπει να δώσεις ένα χιλιάρικο και βάλε μαζί με ασφάλειες, χωρίς να το κινήσεις και να το έχεις για ώρα ανάγκης δεν λέει.

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2016
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    και δεν είχε και τεκμήρια τότε.
    Ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας τα τεκμήρια, πέραν από τέλη κυκλοφορίας και όλα αυτά που λέτε. Όταν ένα yaris του 11 έχει τεκμήριο 4600 και σε ένα άνθρωπο που έχει 0 αφορολόγητο είναι 1012 ευρώ. 1012 ευρώ 7,5 φορές πάνω από τα τέλη κυκλοφορίας. Δηλάδη έχοντας το τομάρι σου, ένα 1300 αμάξι για την πόλη και ένα μικρό σπιτάκι για να ζεις, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! Τα υπόλοιπα έιναι μαλακίες!

  6. #66
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    και δεν είχε και τεκμήρια τότε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Το 2009 ειχε παίξει μισό τέλος ταξινόμησης και εκτελωνισμού αν θυμάμαι καλά, μέχρι το 08/2009.
    Και έεεετρεξαν πολλοι και αγορασαν καινουριο γιατι ηταν ευκαιρία
    Ναι, για τότε λέω που έγινε ένας χαμούλης.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνούμε καθόλου. Γενικά, δε θέλω να φαίνεται ότι υποστηρίζω τη λογική του κράτους ( ). Ούτε καν κοντά. Με αηδιάζει η κατάσταση στην Ελλάδα. Απλά να αναλαμβάνουμε και λίγο τις δικές μας ευθύνες και να βλέπουμε τι συμβαίνει γύρω μας.

    Δηλαδή εγώ που έχω αυτοκίνητο 10ετίας με 45.000 χλμ., 1400cc και 100 αλόγων και πληρώνω ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ'ό,τι πλήρωνα μέχρι πριν 2 χρόνια, τι πρέπει να κάνω; .

    Το μηχανάκι, ευτυχώς, παρέμεινε στα 55€. Να λέω και "ευχαριστώ".
    Να είσαι ευτυχισμένος που ζεις σε χώρα με χαμηλά ποσοστά υγρασίας και δεν χρειάζεται να αλλάζεις αμάξι κάθε 5 χρόνια λόγω σκουριάς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #67
    Χαχαχαχα.....0000000.....χαχαχαχα



    (και φέτος με παίρνει να γελάω)

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    (και φέτος με παίρνει να γελάω)
    Μετακομίζεις εξωτερικό; Ο μόνος λόγος για να γελάς.
    Life begins at 45°.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Να είσαι ευτυχισμένος που ζεις σε χώρα με χαμηλά ποσοστά υγρασίας και δεν χρειάζεται να αλλάζεις αμάξι κάθε 5 χρόνια λόγω σκουριάς.
    εκτός κι αν ζεις σε νησί. ευτυχώς δεν έχουμε πολλά από δαύτα.

    ή εκτός κι αν ζεις σε κάμπο που κι αυτά δεν καλύπτουν μεγάλο μέρος. μόνο το 20% ξέρω γω

  10. #70
    Μου αρέσει που προσπαθείτε να βρείτε βάσει ποιάς λογικής το ένα πληρώνει Χ, και το άλλο ΧΧ.

    Αδιάφορο είναι το μέσο. Πρέπει να μαζευτούν οι φόροι με κάθε τρόπο και από κάθε μέσο. Αν κυκλοφορούσαμε με πιρόγες, τα τέλη πιρόγας θα τα καθόριζε το είδος του ξύλου.
    Αν κατέθεταν όλοι πινακίδες, θα υπήρχε μεγαλύτερη αύξηση στον ΕΝΦΙΑ. Αν δεν μπορούσαν με κάποιο μαγικό τρόπο να τα πάρουν από τον ΕΝΦΙΑ, θα τα έπαιρναν από μείωση του αφορολογήτου, αύξηση της έκτακτης εισφοράς (που είναι μόνιμη πλέον), αλλαγή των συντελεστών στα εισοδήματα κλπ.

    Εδώ συζητάνε σοβαρά, για φόρο ανάληψης μετρητών για να πατάξουν την φοροδιαφυγή λέει...και ψάχνετε γιατί τα τέλη είναι όσα είναι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μετακομίζεις εξωτερικό; Ο μόνος λόγος για να γελάς.
    Απλά έχω υβριδικό.

    Υπάρχουν και άλλοι λογοι για ναγελάει κάποιος βέβαια

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει που προσπαθείτε να βρείτε βάσει ποιάς λογικής το ένα πληρώνει Χ, και το άλλο ΧΧ.
    Από τις λίγες φορές που συμφωνώ 101% μαζί σου.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RENZ
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    108
    Ξέρει κανείς αν για το 2017 θα υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής τελών για μέρος του έτους (μήνες);

  14. #74
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν προβλέπω το μέλλον. Αλλά το μυαλό μου έλεγε ότι ένα τέτοιο αμάξι είναι πολυτέλεια και, ακόμα κι αν έβρισκα αγγελίες με 5-6 χιλιάρικα, θεωρούσα ότι δεν είμαι σε θέση να το συντηρήσω από κει και πέρα. Χωρίς να κάνω καν τα μαθηματικά, χωρίς τις αυξήσεις. Κοινή λογική.



    Είναι. Γι'αυτό, όπως ανέφερα παραπάνω, θεωρώ πιο δίκαιη τη φορολόγηση βάσει ιπποδύναμης και όχι κυβικών. Τα κυβικά δε λένε τίποτα για το όχημα. Αλλά δε θα αλλάξει σύντομα αυτό, οπότε προχωράμε με αυτά που έχουμε.

    Σοβαρά, όμως τώρα, θεωρείς ότι ο όγκος πωλήσεων SUV στην Ελλάδα προκύπτει από οικογένειες που κάνουν ταξίδια φουλ φορτωμένοι; Γελάει ο κόσμος.
    Και τα τετραπορτα αγροτικά/suv- του κολωνακίου,η του έχω ενα μπαξέ και δικαιολογω ενα τέτοιο.
    Η τα ανςκδιηγητα pajero/renegade με το σταυρό για ψεκαστικό με την άδεια τέλη που αναλογούν σε τρακτέρ, η τα πάσης φύσεως οχήματα με μεμβράνες στα πίσω παράθυρα (κυρίως κουπέ) που έβγαζαν άδεια επαγγελματικού?
    Τι θες?
    Απο porsche και ferrari με αυτοκόλλητα γραμματα στο πλάι
    ΙΧΦ
    ΩΦ ΦΟΡΤΙΟ
    κλπ?
    Ναι το αμάξι μου το είχα γκ@υλ@,αλλά λόγω τεκμηρίων και δασμών δεν μπορούσα να το πάρω.
    Όταν το 2000 πήρα το rallye και το έγραψα σε τρια ονόματα για να το δικαιολόγησε,και έρχεται το κράτος (τότε) και τα καταργεί όλα αυτά, φταιω εγώ και ο καθένας σαν εμένα που σκέφτηκα να πάρω ενα μεγαλο δυνατό όχημα με χώρους κτλπ.
    Η δυναμη δεν είναι για κόντρες, και το ξέρουμε όλοι.
    Είναι παθητική ασφάλεια.
    Ποιος φταίει λοιπόν που την πατησα και εγώ και πολλοι σαν εμένα?
    Ποιος έχει την ευθύνη?
    Και τέλος ποιος ξεχνάει πρόσφατες διαφημισεις αντιπροσωπειών που έδιναν,καθαρά μικρού κυβισμού οχήματα με μηδενικά τέλη, και τώρα θα κληθούν να πληρώσουν και αυτοί?
    Ποιος φταίει γι αυτό?
    Οι καταναλωτές/κάτοχοι η αυτοί η γ@μιοληδες εκεί πάνω?
    Και ναι μπορεί να μοιάζει με το περσινό θέμα αλλά τα ίδια θα λέμε κάθε χρόνο αφού δεν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RENZ Προβολή μηνύματος
    Ξέρει κανείς αν για το 2017 θα υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής τελών για μέρος του έτους (μήνες);
    Νομίζω πως ναι. Διάβασε το άρθρο αλλά πάρε και ένα τηλ. στη ΔΟΥ σου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 5 από 25 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλη Κυκλοφορίας 2017
    από nicksior στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2016, 13:49
  2. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 22:05
  3. Τέλη Κυκλοφορίας 2008, Παράταση
    από anixneyths στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 23:41
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 01:07
  5. Τέλη κυκλοφορίας 2006
    από Alexander στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 07:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF