Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Κράνος

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83

    Κράνος

    Καλησπέρα παιδιά.Χθες μου έκλεψαν το κράνος και θέλω επειγόντως ένα νέο για να μπορώ να κινούμαι.Διαθέτω μέχρι 150 ευρώ.Πριν είχα ένα AGV που έιχα πάρει με 110 σε έκπτωση.Μου είχε φανεί αρκετά τίμιο.Τί προτείνετε;(κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με χαμηλές-μέτριες ταχύτητες)

    Υ.Γ. Έχω δει το Κράνος Airoh Aster-X Wild Wolf που μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω τί παίζει με την μάρκα.

    Υ.Γ.2 Επίσης μόλις είδα αυτό:http://www.motoexpert.gr/el/mt-reven...oses-black-red
    το οποίο στο sharp έχει τιμή 128,80 και παίρνει 5 αστέρια
    http://www.helmetcity.co.uk/mt-reven...es-grey-black/. Έχει κανείς γνώμη;
    Τελευταία τροποποίηση από Ηλίας92; 01/12/2016 στις 16:34.

  2. #2
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Το MT είναι καλό κρανάκι και θα σε καλύψει για τις ανάγκες σου. Δεν έχει τρομερά καλό ζύγισμα, αν και πλέον το έχω συνηθίσει. Βέβαια, οι αεραγωγοί του είναι σα να μην υπάρχουν... Δεν ξέρω συγκριτικά με άλλα κράνη της κατηγορίας πως "συμπεριφέρεται", θα σου πρότεινα π.χ. να δείς και το Bell Qualifier, που είναι μέσα στο μπάτζετ σου.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Το MT είναι καλό κρανάκι και θα σε καλύψει για τις ανάγκες σου. Δεν έχει τρομερά καλό ζύγισμα, αν και πλέον το έχω συνηθίσει. Βέβαια, οι αεραγωγοί του είναι σα να μην υπάρχουν... Δεν ξέρω συγκριτικά με άλλα κράνη της κατηγορίας πως "συμπεριφέρεται", θα σου πρότεινα π.χ. να δείς και το Bell Qualifier, που είναι μέσα στο μπάτζετ σου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.Μια απορία.Σε τι επηρεάζει το ζύγισμα και αυτό με τους αεραγωγούς είναι μεγάλο πρόβλημα;Είναι ανυπόφορο δηλαδή στη ζέστη;
    Επίσης το έχω βρει στο λινκ πολύ φθηνό και αυτό όσο και να ακούγεται με προβληματίζει λίγο.

  4. #4
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Δεν ξέρω να σου πώ για το ζύγισμα.
    Το καλοκαίρι με αυτό το έβγαλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πρόσεξε όμως, δεν έχω τρελό πρόβλημα με τη ζέστη, ούτε ξέρω πως είναι το καλοκαίρι στην Αθήνα. Τι σε προβληματίζει δηλαδή;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω να σου πώ για το ζύγισμα.
    Το καλοκαίρι με αυτό το έβγαλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πρόσεξε όμως, δεν έχω τρελό πρόβλημα με τη ζέστη, ούτε ξέρω πως είναι το καλοκαίρι στην Αθήνα. Τι σε προβληματίζει δηλαδή;
    Δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό με τη ζέστη γιατί την αντέχω κι εγώ.Απλώς ρώτησα μιας και το ανέφερες.Με το ζύγισμα επειδή είμαι ψιλλοάσχετος δεν κατάλαβα τι θέμα είναι.Είναι πολύ βαρύ;Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να μην επηρεάζει αρνητικά στην οδήγηση (φασαρία πχ) και να παρέχει ασφάλεια.
    Τώρα για τον προβληματισμό που ανέφερα για την τιμή το σκέφτομαι λίγο πονηρά γιατί 83 ευρώ για ένα καλό κράνος( για τις συνθήκες που το χρειάζομαι) μου φαίνονται λίγα.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    89
    αν το αντέχεις, βάλε λίγα παραπάνω και πάρε απόξω το Caberg Ego-Best Value for money !

  7. #7
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Το ζύγισμα έχει να κάνει με το πόσο καλά κάθεται στο κεφάλι, ώστε να μην σου ζορίζει τον αυχένα. Σαν εφαρμογή πάνω στο κεφάλι είναι μια χαρά, σα ζύγισμα δεν είναι ότι καλύτερο, δεν προσφέρεται, δηλαδή, για πολύωρη οδήγηση. Βαρύ δεν το λες, αλλά, όπως προείπα, μετά από ώρες θα σου φανεί.
    Αρνητικά την οδήγηση δεν την επηρεάζει, ίσα ίσα που με το κράνος γενικότερα οδηγάς καλύτερα μιας και σε προστατεύει από τα στοιχεία της φύσης.

    Όσο για την ασφάλεια, οι γνώμες διίστανται... κι εγώ όταν το πήρα, πίστευα ότι έπρεπε να δώσω 400€ για κράνος. Πιστεύω (και θέλω να πιστεύω) πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, από άποψη ασφάλειας, από άλλα ακριβότερα κράνη. Από κει και πέρα, είναι και να σου κάτσει καλά στο κεφάλι, και αν φυσικά νιώθεις καλά "ψυχολογικά" φορώντας το, να μην σε πιάνουν, δηλαδή, αμφιβολίες.

  8. #8
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.Χθες μου έκλεψαν το κράνος και θέλω επειγόντως ένα νέο για να μπορώ να κινούμαι.Διαθέτω μέχρι 150 ευρώ.Πριν είχα ένα AGV που έιχα πάρει με 110 σε έκπτωση.Μου είχε φανεί αρκετά τίμιο.Τί προτείνετε;(κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με χαμηλές-μέτριες ταχύτητες)

    Υ.Γ. Έχω δει το Κράνος Airoh Aster-X Wild Wolf που μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω τί παίζει με την μάρκα.

    Υ.Γ.2 Επίσης μόλις είδα αυτό:http://www.motoexpert.gr/el/mt-reven...oses-black-red
    το οποίο στο sharp έχει τιμή 128,80 και παίρνει 5 αστέρια
    http://www.helmetcity.co.uk/mt-reven...es-grey-black/. Έχει κανείς γνώμη;
    Molis tsimpisa to MT revenge apo to proto link gia to yio.
    deytera paralambano.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εγω εχω το caberg stunt.. για τα λεφτα του value for money και μουρατο. 160 το ειχα παρει

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια.Τελικά πήρα το MT.Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι αρκετά καλές αν και με σφίγγει αρκετά στα αυτιά,χαχαχαχα.Ελπίζω να ανοίξει λίγο.

  11. #11
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Καλοφόρετο κι αχρείαστο!

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 07:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF