Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 73 από 73

Θέμα: BIG IN JAPAN ΜΕΡΟΣ ΙΙ (Ασιατική Ρωσία, Μογγολία + Ν. Κορέα (με το πόδι).

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Η καθυστέρηση του απόπλου φυσικά είχε συνέπειες. Αντί να φτάσουμε στην Ν.Κορέα Πέμπτη πρωί, φτάσαμε Πέμπτη βράδυ και για δικούς τους ακατανόητους λόγους, το πλοίο διανυκτέρευσε αρόδο στην Donghae και προσέγγισε την αποβάθρα την Παρασκευή το πρωί. Αυτό φυσικά καθυστέρησε την άφιξη στην Ιαπωνία μία ολόκληρη ημέρα. Είπα και εγώ, θα μπω σε πλοίο εκτός Ελλάδας και δεν θα γαμηθεί το σύμπαν; Είχε και θάλασσα μέχρι την Ν.Κορέα αλλά είμαι από τους τυχερούς που δεν τους ενοχλεί. Απεναντίας αυτό το ταρακούνημα με διασκεδάζει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	174.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	375238

    Μετά την Κορέα η θάλασσα μαλάκωσε και έκανε την εμφάνισή του ένας μεγάλος στόλος από ψαροκάικα που θύμιζαν πιο πολύ ρινγκ του ΜΜΑ ή εικόνα από το Silent hill I (για τους πιο παλιούς).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	174a.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	375239

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Αρνητικό γεγονός είναι πως κανένας από τα μέλη του πληρώματος δεν είπε, ανακοίνωσε, πληροφόρησε, γνωστοποίησε πως θα υπάρξει καθυστέρηση. Αφού συνειδητοποίησα τι είχε γίνει έφυγα σφαίρα και βρήκα τον αντιπρόσωπο του γραφείου της DBS (πάντα ταξιδεύει ένας) και τον ρώτησα αν δουλεύουν τα τελωνεία στην Ιαπωνία το Σάββατο. Μόλις άρχισε να μου τα μασάει έβγαλα το ημερολόγιό μου και του είπα πως είμαι δημοσιογράφος (παραμύθι) και πως με το που πατήσω το πόδι μου στην Ιαπωνία θα τα βγάλω όλα στο ίντερνετ και στις εφημερίδες. Δεν ξέρω αν το κόλπο έπιασε αλλά με την αποβίβαση στο Σακαϊμινάτο ο υπεύθυνος της εταιρίας μου είπε πως έχουν όλα κανονιστεί και πως θα περιμένει τελωνειακός υπάλληλος για να διεκπεραιώσει τα έγγραφα της μηχανής. Τελικά τα τελωνεία όντως δεν δουλεύουν στην Ιαπωνία το Σαββατοκύριακο (τουλάχιστον για τον εκτελωνισμό της μηχανής) οπότε ο DBSάς σίγουρα έκανε κάποιο διακανονισμό.

    Πάρτε και μερικές εικόνες εντός του πλοίου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	175.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	375241

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	176.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	375242

    Όποιος επιθυμεί να μεταβεί στην χώρα με το πλοίο καλό θα είναι να κάνει κάποιο κουμάντο με προμήθειες που θα πάρει από την Ρωσία και θα χρησιμοποιήσει κατα την διάρκεια του ταξιδιού. Επειδή όμως και η Ιαπωνία είναι πανάκριβη χώρα καλό θα είναι το πλάνο να περιλαμβάνει και αυτήν.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Ν. ΚΟΡΕΑ

    Η Donghae είναι μία πόλη λιμάνι προσεγμένη και καθαρή. Συμπληρώνεις εντός πλοίου δύο χαρτιά για να αποβιβαστείς (άνευ μηχανής) και μετά από σύντομες τελωνειακές διαπιστώσεις μπαίνεις στην χώρα για κανα πεντάωρο. Αναλογία: 1€ = 1250 Γουάν. Άλλαξα 20 ευρώ και βγήκα μία βόλτα στην πόλη. Ακολούθησε και ένα ζευγάρι Ιταλών (Ματέο και Βαλεντίνα - και αυτοί με μηχανές) που γνώρισα μέσα στο πλοίο. Τα μηχανάκια μας ήταν και τα μόνα που μετέφερε το πλοίο. Το κομμάτι της πόλης που βρίσκεται πέριξ του λιμανιού χαρακτηρίζεται από χαμηλά μικρά σπίτια με κήπο (πιπεριές, κολοκύθια, κρεμμύδια, σκόρδα) και μικρά εμπορικά καταστήματα και εστιατόρια. Εντύπωση μου έκανε πως κάθε σπίτι είχε και έναν κήπο με καλλιέργειες. Στα δε εμπορικά πουλιόταν σε αφθονία αποξηραμένο ψάρι (συσκευασμένο ή χύμα), ενώ οι τιμές για τα φρούτα ήταν απλησίαστες (4,5€ το κιλό τα νεκταρίνια).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	177.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	375243

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	178.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	375244

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	179.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	375245

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Έκανα το λάθος και πείστηκα από τους Ιταλούς να κάτσουμε να φάμε σε ένα παραδοσιακό κορεάτικο εστιατόριο. Τι το θελα; Δεν γνώριζα πως η κουζίνα τους είναι τόσο καυτερή. Μετά τις πρώτες μπουκιές ΠΗ-ΔΗ-ΞΑ . Δεν έχω ξαναφάει (και ούτε θέλω) κάτι τόσο καυτερό. Μέχρι και το νερό τους έκαιγε. Πήρα φωτιά και ακόμα τρέχω…
    Κοιτάξτε πόσο αθώα φαίνονται τα πιάτα…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	180.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	375246

    Τα παράτησα και βγήκα έξω σε έναν παρακείμενο φούρνο με σκοπό να αγοράσω κάτι γλυκό για να ισιώσω. Πήρα κάτι σαν τσουρέκι με σοκολάτα αλλά στην πρώτη δαγκωνιά έφαγα και την δεύτερη κρυάδα. Η σοκολάτα στην Ν.Κορέα, όπως και στην Ρωσία, όπως και στην Ιαπωνία τις περισσότερες φορές δεν είναι σοκολάτα αλλά ένα είδος πάστας από φασόλια… δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός. Έφτυνα και έβριζα, έβριζα και έφτυνα και ξαφνικά έπιασε και βροχή… Ήμαρτον ...

    Εντός της πόλεως υπάρχει ένα σπήλαιο περίπου 4 χλμ από το λιμάνι. Μπήκα σε ένα ταξί και πήγα. Το σπήλαιο ήταν μεγάλο με συνολική διαδρομή περίπου 700 μέτρα όχι όμως κάτι το εντυπωσιακό, κρίνοντας από αυτά που έχουμε στην Ελλάδα. Το αξιοσημείωτο ήταν τα χαμηλά και στενά περάσματά του και η τοποθεσία του, ακριβώς εντός του κέντρου της πόλης κάτω από ένα, άριστα διαμορφωμένο σε πάρκο, λόφο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	181.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	375247

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	182.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	375248

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Παρά την επαρκέστατη σήμανση, φωτισμό, σκάλες, προστατευτικά σε όλη την διαδρομή πιστεύω πως στην Ελλάδα ή σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν θα έδιναν σε κυκλοφορία αρκετά τμήματα του σπηλαίου αυτού. Η διαμόρφωση του λόφου πάνω από το σπήλαιο ήταν απλά μαγεία. Πανύψηλα δέντρα, προσεγμένα, πεντακάθαροι χώροι και ένα πάρκο διαμορφωμένο λες και έχει βγει από τα παραμύθια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	183.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	375249

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	184.jpg 
Προβολές:	354 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	375250

    Γενικά το σύνολο της πόλης ήταν καθαρό και προσεγμένο. Μετά από περίπου 5 ώρες περιπλάνησης επέστρεψα στο πλοίο. Η Ν. Κορέα είναι ακριβότερη από την Ελλάδα σε φαγητό και σουπερ μάρκετ αλλά σαφώς φθηνότερη από την Ιαπωνία.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Συνοψίζοντας για την Ρωσία.

    Η Ρωσία επεκτείνει το οπτικό σου πεδίο. Αυτή η απεραντοσύνη που διακατέχει όλη την χώρα, βάζει την οπτική σου κίνηση σε άλλη, πιο μακρινή διάσταση. Στον αντίποδα, δυστυχώς, μία ομοιομορφία καλύπτει την χώρα από άκρη σε άκρη. Η ίδια τεχνοτροπία που συνάντησα στα χωριάτικα σπίτια στην είσοδο της Ρωσίας με ακολούθησε και ύστερα από 10.000 χλμ μέχρι την έξοδό μου από αυτή.

    Νομίζω πως αυτό που με επηρέασε αρνητικά στην χώρα ήταν η ατελείωτη ομοιομορφία της. Ατελείωτες πεδινές εκτάσεις, ύστερα ατελείωτα έλη, μετά ατελείωτα βουνά ύψους αυστηρά από 500 έως 1000 μέτρα. Τα δέντρα , με κυρίαρχους τις σημύδες και υποείδη της πεύκης, είναι σε πυκνή βλάστηση με σχετικά χαμηλό ύψος και λεπτό κορμό. Μπορεί οι διαστάσεις αυτές να είναι το κλειδί για την επιβίωσή τους στις δριμύτατες καιρικές συνθήκες αλλά στο μάτι αυτό δεν είναι ωραίο. Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας λέει πως τα δέντρα φύονται το ένα κοντά στο άλλο για να αντιμετωπίσουν το δριμύ ψύχος, όπως και τα ζώα που συσπειρώνονται σε μία μεγάλη «μπάλα» όταν κάνει κρύο. Το σύνολο του φυσικού τοπίου ήταν απελπιστικά ομοιόμορφο και νομίζω πως αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που δεν μου άρεσε. Δεν υπήρξε ένα μεγάλο βουνό, μία κορυφή, μία μεγάλη υψομετρική διαφορά να σπάσει την μονοτονία.

    Ομορφιές υπάρχουν πλείστες στην χώρα. Στο διαδίκτυο είχα δει καταρράκτες, λίμνες, ποτάμια και πολλά άλλα σημεία απείρου κάλλους. Με δεδομένη όμως την απεραντοσύνη της χώρας, το σφιχτό χρονικό μου πρόγραμμα, αλλά και την Ιαπωνία, δεν είχα περιθώριο για παρακάμψεις. Ίσως έχω δει πολλά ντοκυμαντέρ για την Σιβηρία αλλά και για την χλωρίδα και πανίδα της χώρας και είχα εξοφλήσει σε υπερθετικό βαθμό το θέαμα που θα έβλεπα. Σε γενικές γραμμές πάντως η φύση και τα τοπία δεν με άγγιξαν όπως περίμενα.

    Άλλη μία κατατοπιστικότατη διαφήμιση (τοπικής εμβέλειας όμως)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	185.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	375251

    για το wifi εννοώ μην παρεξηγηθούμε κιόλας ...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Μπορεί στην γενικότερη εικόνα να έπαιξαν ρόλο και οι πόλεις τους. Πέρα από το ΒΛ, το Κρασνογιάρσκ, και την Ουλάν Ουντέ, το υπόλοιπο αστικό τοπίο μου φάνηκε καταθλιπτικό και εδώ ο μουντός, βροχερός καιρός σίγουρα έπαιξε ρόλο. Ήταν σαν οι πόλεις, μικρές και μεγάλες, και τα χωριά να αποπνέουν μία στεναχώρια, μία θλίψη, λες και ο μανδύας του κομμουνιστικού καθεστώτος τα σκεπάζει ακόμα. Οι ρωσικές πόλεις έχουν την δικιά τους αρχιτεκτονική, τον δικό τους χαρακτήρα αλλά δεν έχουν τον «αέρα» που έχουν οι αντίστοιχες ευρωπαϊκές. Ίσως στην Μόσχα ή στην Αγία Πετρούπολη να είναι διαφορετικά, δεν γνωρίζω.

    Ενδεικτική πινακίδα αποστάσεων.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	185a.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	375252

    Πραγματικά ένιωσα πανέμορφα όταν την είδα. (το εννοώ, δεν κάνω πλάκα)

    Σαν λαός οι Ρώσοι είναι πολύ φιλικός, ειδικότερα στις νεαρές ηλικίες. Παρά το γεγονός ότι ελάχιστοι μιλάνε αγγλικά (συνήθως οι πιο μορφωμένοι και μικρότερης ηλικίας), σχεδόν όλοι θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και να σε βοηθήσουν. Οι δομές είναι αυτές που είναι εχθρικές προς τον ξένο και όχι ο κόσμος. Σε πολλές περιπτώσεις άτομα που έβλεπα για πρώτη φορά με βοήθησαν να βρω το χόστελ, καλώντας στο τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη, ζητώντας οδηγίες, διευκρινίσεις, πηγαίνοντας με κυριολεκτικά μέχρι την πόρτα του καταλύματος. Σε μία περίπτωση στο Ανγκάρσκ (30χλμ από το Ιρκούτσκ) συνάντησα τον Αλεξάντρ ο οποίος όχι μόνο με πήγε στο χόστελ, αλλά με το ζόρι με πήγε στο πάρκινγκ που δούλευε ο πατέρας του και άφησα το μηχανάκι να διανυκτερεύσει εκεί, χωρίς χρέωση φυσικά. Γενικά οι άνθρωποι εξωτερικά μπορεί να φαίνονται «σκληροί» αλλά ουσιαστικά είναι ζεστοί και φιλικοί ακόμα και αν δεν μιλάνε την γλώσσα. Φυσικά υπήρξαν και κάποιες περιπτώσεις που ζήτησα κάποια πληροφορία για να εισπράξω ένα ξερό «νιετ» γενικά και αόριστα αλλά αυτό έτυχε σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας στην επαρχία.

    Παραδοσιακά ρώσικα σπίτια στην ύπαιθρο προετοιμάζονται για τον χειμώνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	186.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	375253

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	187.jpg 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	94,3 KB 
ID:	375254

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Η ρωσική οικονομία αναπτύσσεται. Συγκρίνοντας την Ρωσία με άλλες πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες και πρώην κομμουνιστικά κράτη όπως η Ουκρανία, η Μολδαβία, η Ρουμανία, η Βουλγαρία είναι ξεκάθαρο πως η Ρωσία βρίσκεται σε πολύ καλύτερη μοίρα από αυτές. Η μεσαία τάξη αναπτύσσεται αργά αλλά σταθερά και αυτό αποδεικνύεται από τα χιλιάδες καινούργια αυτοκίνητα μεσαίου κυβισμού που κυκλοφορούν στους δρόμους. Οι πόλεις της χώρας αναπτύσσονται και αυτές αργά αλλά σταθερά.

    Είναι οξύμωρο να βλέπεις πλάι στην αστραφτερή πλατεία με το επιβλητικό δημαρχείο, ξεχαρβαλωμένους δρόμους γεμάτους με λακκούβες ή χωματόδρομους μέσα στην πόλη, αλλά αυτό απεικονίζει τον τρόπο και τον ρυθμό που συντελούνται οι αλλαγές στην χώρα. Μεγάλη ώθηση στην εσωτερική οικονομία δίνουν και τα «αέναα» έργα ασφαλτόστρωσης και κατασκευής υποδομών. Σίγουρα ένα μεγάλο μέρος του οδικού δικτύου δέχεται τέτοια καταπόνηση τον χειμώνα, που το καλοκαίρι θέλει στήσιμο ξανά από την αρχή. Για παράδειγμα στο Ιρκούτσκ, στις 28/10/2016 είχε -14ο C και αυτή είναι η συνηθισμένη για την εποχή θερμοκρασία.

    Λόγω του εμπάργκο της χώρας όμως, έχω την εντύπωση πως τα δημόσια έργα και δη τα οδικά, χρησιμοποιούνται με σκοπό να κινηθεί η οικονομία και να προστεθούν μονάδες στο ΑΕΠ της, τεχνική η οποία εφαρμόζεται από πλήθος χωρών παγκοσμίως. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αναπτυχθεί μία οικονομία σε μία χώρα η οποία έχει 9 διαφορετικές χρονικές ζώνες και τον χειμώνα το ήμισυ της επικράτειας πέφτει κάτω από τους 0ο C. Ίσως για αυτό η κυβέρνηση αφήνει τον απλό κόσμο να πουλάει στις άκρες του δρόμου προϊόντα που ποικίλουν ανάλογα με την περιοχή. Έτσι θα δείτε να πουλάνε μέλι πριν και μετά τα Ουράλια (δοκίμασα μου φάνηκε πολύ γλυκό και ρευστό), φρούτα, λαχανικά, μανιτάρια, βολβούς μέχρι και γούνινα παπούτσια και καπέλα κοντά στο Αμπακάν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	188.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	375255

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	189.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	375256

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Οι τιμές της βενζίνης είναι απίστευτα χαμηλές (0,48€ - 0,60€/λίτρο) ενώ οι τιμές στα χόστελ κυμαίνονται από 4€ - 10€ η βραδιά. Ακριβότερα είναι τα μοτέλ (γκοστίνιτσα) με 11€ - 23€ /βραδιά ενώ τα ξενοδοχεία είναι απλά απλησίαστα (ξεκινούν από 35€/βραδιά). Τα μοτέλ δεν τα συνιστώ γιατί είναι απλά άθλια, δεν παύουν όμως να αποτελούν μία λύση λύση ανάγκης με το πλεονέκτημα ότι έχουν φτηνό και καλό φαγητό και βρίσκονται ακριβώς πάνω στο δρομολόγιό σου.

    Από ότι φαίνεται στα μοτέλ οι τιμές είναι φιξ. 800 ρούβλια για κρεβάτι σε δωμάτιο με άλλο άτομο, 1200 ρούβλια για κρεβάτι μόνος σου και 1600 ρούβλια για δωμάτιο που έχει δική του τουαλέτα και ντουζ. Τώρα μην περιμένετε να συναντήσετε τις Βερσαλλίες στα μοτέλ. Τα περισσότερα είναι βρώμικα σε επίπεδο τρώγλης με πλήθος από κουνούπια σκοτωμένα στους τοίχους και υποδομές που καταρρέουν αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Η επιλογή τους είναι καθαρά θέμα τύχης αφού το ρητό απέξω κούκλα από μέσα πανούκλα βρίσκει εδώ την εφαρμογή του 100%.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	190.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	375257

    Το καλό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	191.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	375258

    Και το άθλιο

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Οι τιμές του φαγητού σε όλη την χώρα είναι αστείες. Με 2,5€ έως 3,5€ τρως μία μερίδα φαγητού, μία μικρή σαλάτα, ψωμί και νερό. Στην αρχή προσπάθησα να διαλέγω από τον κατάλογο αλλά επειδή πετύχαινα όλο σούπες (κυριολεκτικά), ακολούθησα το σύστημα «κοίτα τι τρώει αυτός, φέρε μου ένα ίδιο» και εξομαλύνθηκε κάπως η κατάσταση. Φαγητό μπορείς να βρεις κατά μήκος του δρόμου σε καταστήματα που γράφουν «ΚΑΦΕ» - ναι όπως το γράφουμε και εμείς και αυτό, πιστέψτε με, λύνει τα χέρια (ή μάλλον γεμίζει το στομάχι σου) όταν θέλεις να διανύσεις μεγάλες αποστάσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	192.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	375259

    Αρνητικό είναι πως τα βενζινάδικα σε ποσοστό άνω του 90% δεν διαθέτουν wi-fi. Υπενθυμίζω πως μετά το Κουργκάν τα βενζινάδικα λιγοστεύουν, αλλά όχι σε σημείο που να δημιουργείται πρόβλημα. Μία εξαιρετικά λύση για ίντερνετ είναι η ρωσική κάρτα sim. Με 600 ρούβλια αγοράζεις κάρτα με 3 γίγα ίντερνετ και 3G δίκτυο για ένα μήνα. Οπότε την κουμπώνεις στο τηλέφωνο ή στο pocket wi-fi και έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μπορεί στις ερημιές να μην έχεις δίκτυο, κοντά όμως στα αστικά κέντρα –μικρά και μεγάλα- υπάρχει σύνδεση.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Ο καιρός αποτελεί έναν συνεχή γρίφο για την χώρα. Περίπου στο δεύτερο δεκαήμερο του Αυγούστου έβρεχε κατά διαστήματα σε μία περιοχή μήκους 1200χλμ λίγο μετά την Ούφα μέχρι το Όμσκ, ενώ η ιστορία με το Βλαδιβοστόκ είναι γνωστή (αυτό συνέβη τέλος Αυγούστου). Ουσιαστικά όσο κινείσαι ανατολικά η θερμοκρασία πέφτει, με αποκορύφωμα τις περιοχές βόρεια της Μογγολίας και Κίνας όπου τα πρωινά έβλεπα σχηματισμένο πάγο πάνω στην σέλα της μηχανής.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	193.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	375260

    Από το Ομσκ μέχρι το Βλαδιβοστόκ η θερμοκρασία είχε κολλήσει στην δεύτερη μπάρα και δεν έλεγε να ανέβει (όσοι έχουν v-strom καταλαβαίνουν τι εννοώ). Η οδήγηση δε, σε αυτά τα κομμάτια της χώρας πριν από τις 09:00 ήταν σχεδόν αδύνατη λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών. Το να βλέπεις στις 20 Αυγούστου την ανάσα σου δεν είναι και το ιδανικότερα θέαμα, ειδικά για κάποιον που δεν είναι μαθημένος σε αυτό.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Σαν χώρα η Ρωσία φαίνεται δυνατή και σίγουρα είναι αυτάρκης, ενώ είναι εμφανέστατο πως ο λαός έχει περάσει κακουχίες και τις έχει ενσωματώσει στην καθημερινότητά του. Έχει την φάση του να βλέπεις το LANDCRUISER (κόστος αγοράς 81.000€) να παρκάρει έξω από το άθλιο γκοστίνιτσα και να βγαίνει ο οδηγός (σαγιονάρα + σταυρό καδένα) συνοδευόμενος από την φαμίλια του και να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με σένα χύμα στα στρώματα, την στιγμή που εγώ έβαζα υπνόσακο πάνω από το κρεβάτι για να μην έρχομαι σε επαφή με την βρωμιά.

    Με κάποια άτομα που συζήτησα πιο σοβαρά, μου έπλεξαν το εγκώμιο του Πούτιν αλλά ταυτόχρονα μου είπαν πως όλος ο λαός γνωρίζει πως οι μέρες της ευμάρειας κάποια στιγμή θα τελειώσουν και αυτό είναι κάτι που το έχουν δεχτεί. Ο Ρώσος που προανέφερα μου είπε πως με την είσοδο του καπιταλισμού του δόθηκε η ευκαιρία να ξεκινήσει την δική του επιχείρηση η οποία μετουσιώθηκε σε εργοστάσιο παρασκευής λαμαρίνας και μεταφράστηκε σε πακτωλό χρημάτων. Όμως το γεγονός πως οι γονείς του τον μεγάλωσαν σε ένα πενιχρό διαμέρισμα, χωρίς ανέσεις με λιγοστό φαγητό και γενικότερες στερήσεις είναι εικόνες που έχουν ριζώσει μέσα του και ξέρει καλά πως είναι πολύ πιθανόν να τις ξαναζήσει. Όταν τον ρώτησα για το εμπάργκο μου είπε πως σίγουρα έχει επηρεάσει πολύ την ρωσική οικονομία αλλά ίσως είναι καλύτερα έτσι γιατί τόσα χρόνια είχαν μάθει να εισάγουν αγαθά που μπορούσαν και οι ίδιοι να παράξουν οπότε τώρα είναι ευκαιρία να το κάνουν και να απεξαρτηθούν ακόμα περισσότερο από τις χώρες του εξωτερικού. Η ωμή αποδοχή της πραγματικότητας σε τέτοιο βαθμό είναι κατά την γνώμη μου και η κρυφή δύναμη της χώρας.

    Βέβαια η επάρκεια της χώρας σε ενέργεια (πετρέλαιο, φυσικό αέριο και άνθρακας), τροφή (ατελείωτες εκτάσεις με καλλιέργειες) και σε κάποια άλλα είδη για την ικανοποίηση του λαού της όπως αυτοκίνητα, φορτηγά, αεροσκάφη, σπίτια κάνουν την χώρα αυτόνομη, όχι όμως και υπερδύναμη, κατά την γνώμη μου. Λείπει η οικονομική ευμάρεια από την πλειονότητα των κατοίκων της, ενώ οι υποδομές τώρα αρχίζουν να αναπτύσσονται. Χρειάζονται αρκετά χρόνια ομαλής, συνολικής και συνεχούς ανάπτυξης για να εισέλθει η χώρα σε τροχιά ανέλιξης σε υπερδύναμη. Πάντως οι 1643 ενεργές πυρηνικές κεφαλές (σε σύνολο 7.290) που έχει, αρκούν από μόνες τους να κάνουν άνετα ένα γαλαξία μπουρδέλο.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Κουράγιο φτάνουμε Ιαπωνία ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9κβ.Κάστρο-Matsumoto-(16).jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	375261


    Σε λίγες ώρες ανοίγω το τρίτο και τελευταίο μέρος του οδοιπορικού μου BIG IN JAPAN III

    Ευχαριστώ όλους και όλες για καλά σας λόγια και τα vroom. Ειλικρινά δεν την περίμενα τέτοια υποδοχή/αποδοχή. Ευχαριστώ και πάλι
    Τελευταία τροποποίηση από wanaka; 05/12/2016 στις 09:04.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2016, 16:58
  2. Made in Japan???
    από giocrf στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 21:11
  3. Made in Japan
    από Volo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2010, 15:28
  4. made in japan
    από airamhag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 20:29
  5. airport [made in japan]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 09:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF