Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Πάμε ξανά...

  1. #1
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691

    Πάμε ξανά...

    Τις ευχές μου πρώτα από όλα και τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλους.
    Όπως έχω ήδη αναφέρει το FZS600 (fazer) μοντ. 1999 που είχα τα τελευταία 3+ χρόνια εκλάπει πριν σχεδόν ένα μήνα και τώρα περιμένω τα χρήματα της ασφάλειας για να βγω για "ψώνια"...
    Βρίσκομαι Εδιμβούργο, το μηχανάκι θα μπαίνει σε γκαράζ, χρήση κυρίως για βόλτες τα ΣΚ και 1-2 φορές την εβδομάδα ίσως για μετακίνηση στην δουλειά. Το μπάτζετ θα φτάσει μάξιμουμ τα 2κ λίρες και θα προτιμούσα κάτι φτηνότερο μιας και πρέπει να υπολογιστούν χρήματα για ασφάλεια, κλειδαριά, θερμενόμενα γκριπ (αν δε έχει ήδη...)κτλ...
    Η χώρα, αλλά και τα γούστα με προσανατολίζουν πάλι σε μηχανή δρόμου γύρο στα 600-800κ.εκ.
    Ο κατάλογος με τις υποψήφιες είναι προς το παρόν μακρύς με φαβορί και αουτσάιντερ... Έχει γίνει ήδη ένα καλό ψαξιμο και υπάρχει μια σχετική γνώση της αγοράς. Αν είχα λίγο παραπάνω χρήματα θα πήγαινα καρφί για GSXR750 k5 καλοσυντηρημένο και με εξτραδάκια και τέλος, αλλά προς το παρόν είναι εκτός μπάτζετ...
    Έχουμε λοιπόν και λέμε...
    Τα επικρατέστερα...
    VFR800 Fi (1999-2000)
    VFR800 Vtec (2002-2004)
    CBR900 Fireblade 918/928 (1998-2001)
    CBR600rr (2004)
    GSXR600/750 k1/k2
    R6 (1999-2002)
    Τα αουτσάιντερ...
    ZX600/636r ninja(2000)
    ZR750 (1999)
    VTR1000 fireblade
    CB400/600/900
    Aprilia falco 1000 (2002-2004)
    Aprilia rcv1000 (2000)
    και ξανά FZS600 (2000) που το ξέρω και το εκτιμώ αλλά θα το έπαιρνα κυρίως λόγο τιμής μια και το βρίσκεις γύρω στο χιλιάρικο σε αξιοπρεπή κατάσταση...
    Τα μοντέλα μπήκαν και κατά σειρά προτίμησης λίγο πολύ αλλά όπως είναι κατανοητό μιλάμε για μεταχείρο άρα η τιμή και η κατάσταση και πιθανά έξτρα του καθενός θα εκτιμηθεί ξεχωριστά...
    Οι χρονολογίες είναι ενδεικτικές, 1-2 χρόνια πάνω κάτω σε κάποια μοντέλα παίζουν σε αυτές τις τιμές.
    Τα χιλιάρια μειονεκτούν μιας και ίσως είναι ακριβότερα τελικά λόγω ασφαλειών, φόρων και συντήρησης αλλά είναι και κ@υλα...
    Το 400άρι κουκλίτσα αλλά "μικρό"... ίσως ιδανικό για δεύτερο αλλά αν υπάρξει ευκαιρία θα μπορούσα να ξεκινήσω από το δεύτερο...
    Τα ss πόθος αλλά με το μπάτζετ μου δεν ξέρω αν αξίζει να το τολμήσω...με ένα 500άρικο παραπάνω θα ήταν αλλιώς...
    Η βεφα μοιάζει ιδανική και είναι και μέσα στο μπάτζετ χαλαρά...
    Αν μπορείτε να μου πείτε για κλασσικά προβλήματα/θεματάκια και ψιλοδιαφορές στα συγγενικά μοντέλα, πράγματα που θα πρέπει να προσέξω σε κάθε ένα από αυτά θα ήταν πολύ βοηθητικό.
    Γενικά ακούω γνώμες και απόψεις...είμαι όλος αυτιά...
    Θανκς...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Βέφα 2004 με κλειστά μάτια για αυτό που τη θες..είναι Honda δε έχειπροβλήματα όλα τα άλλα ss που έχεις βάλει είναι 15ετιας πιθανών μετά από 1-2 χέρια άνετα και ποιος ξέρει σε τι κατάσταση....για μένα σαν επιλογή θα ταν κλειστά μάτια δαγκωτό εκεί...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    καποιο πουλακι γνωστης μου ειχε πει, νομιζω, οτι το καλυτερο vfr ειναι το αυτο το 800αρι του 98-01...
    μου ειχε αναφερει τους λογους...αλλα δεεεν...

    αν το βρισκεις σε καλη κατασταση, σαφως και ειναι προτιμοτερο απο ss ιδιας ή και λιγο νεωτερης γενιας για τους γνωστους λογους...
    τα μηχανακια αυτα ειναι ασπαστα κυριολεκτικα...χωρις να στροφαρουν στον Θεο (οπως τα ss) με μπολικη ροπη που σου προσφερει ενεργητικη ασφαλεια και φοβερες ταξιδιωτικες ικανοτητες...

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ναι αλλά του 2001 όπως και να το κάνεις είναι λίγο ασουλουποτο του 2004 όμως....18 τότε το χε ένας γνωστός και είχα σκαλώσει άσχημα..αν αλλάζα το rr θα το σκεφτόμουν σοβαρα
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    με 2 άτομα πας βόλτα ή με ένα?
    ανανήψαντας

  6. #6
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    με 2 άτομα πας βόλτα ή με ένα?
    Προς το παρόν σόλο καριέρα λόγω της κόρης...κάποιος πρέπει να μένει μαζί της...αλλά η μαμά δεν κολώνει σκαρφαλλωνει και σε φλίδα από SS... Για ταξίδια φυσικά δεν θα το τολμούσα αλλά
    Η λογική λέει βεφα και μαλιστα την παλιά προ βιτεκ...μου αρέσει και εμφανισιακά...
    CBR900? συγκρίσεις?
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    CB 900 και ξενοιασες.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Προς το παρόν σόλο καριέρα λόγω της κόρης...κάποιος πρέπει να μένει μαζί της...αλλά η μαμά δεν κολώνει σκαρφαλλωνει και σε φλίδα από SS... Για ταξίδια φυσικά δεν θα το τολμούσα αλλά
    Η λογική λέει βεφα και μαλιστα την παλιά προ βιτεκ...μου αρέσει και εμφανισιακά...
    CBR900? συγκρίσεις?
    Το μπερδεύεις πολύ το πράγμα οταν αναφέρεις πχ ZR7 και CBR600RR, R6, GSXR, VFR κλπ.

    Αφού βάζεις και CBR900 στην σύγκριση, το 929 είναι αλλού σε όλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Sport Touring, ενώ ταυτόχρονα κάνει και γι αυτό κι είναι και σχετικά άνετο για SS. Σε σχέση με τα σημερινά SS είναι πάρα πολύ άνετο. Είναι και Honda και μάλιστα αλλης εποχής και αυτό μετράει όσο περνανε τα χρόνια, και ειδικά εκεί που είσαι!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    CB 900 και ξενοιασες.
    Τα κάνει όλα και συμφέρει, πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα.
    Δεν ξέρω αν τον καλύπτει εκεί, αφού θέλει θερμαινόμενα γκρίπ τότε μαλλον θα θέλει και λίγο φαίρινγκ μπας και την γλυτώσει απ το κρύο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Επειδή κάνει κρύο εκεί, θα προτιμούσα κάποιο με πολύ καλή κάλυψη από το φέρινγκ, ας πούμε το VFR 800 το πρώτο και όχι το VTeck (βγάζει πηνία κάπου κοντά στις 60.000.

    Πολύ καλό σπορτ μηχανάκι, γρήγορο αλλα και άνετο το ZX 636 του 2002.

    Γυμνό εκεί πάνω με τίποτα.

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    CB 900 και ξενοιασες.
    Καλό και άγιο ΑΛΛΑ δεν παίζουν πολλά, είναι λίγο ακριβό όταν βρεις κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση, οπότε χρειάζεται υπομονή και τύχη...
    όπως είπα το μπάτζετ ορίζει την επιλογή αρχικά, αν βρεθεί κάτι αξιόλογο...ξένοιασα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Τοτε πας ξανα σε αυτο που ειχες.
    Long live the fazer!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το μπερδεύεις πολύ το πράγμα οταν αναφέρεις πχ ZR7 και CBR600RR, R6, GSXR, VFR κλπ.

    Αφού βάζεις και CBR900 στην σύγκριση, το 929 είναι αλλού σε όλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Sport Touring, ενώ ταυτόχρονα κάνει και γι αυτό κι είναι και σχετικά άνετο για SS. Σε σχέση με τα σημερινά SS είναι πάρα πολύ άνετο. Είναι και Honda και μάλιστα αλλης εποχής και αυτό μετράει όσο περνανε τα χρόνια, και ειδικά εκεί που είσαι!



    Τα κάνει όλα και συμφέρει, πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα.
    Δεν ξέρω αν τον καλύπτει εκεί, αφού θέλει θερμαινόμενα γκρίπ τότε μαλλον θα θέλει και λίγο φαίρινγκ μπας και την γλυτώσει απ το κρύο.
    τα είπα και πριν, τα πλέονεκτήματα του φέρινγκ σπουδαία, από την άλλη με τα γυμνά δεν σε νοιάζουν χαζοπτώσεις και λύσε-δεσε για τακτική συντήρηση...

    Για αυτό ζητάω την βοήθεια του κοινού Άρη γιατί και εγω μπερδεμένος είμαι...τα 929 είναι συνήθως λίγο πάνω από τα 2κ ενώ τα VFR800fi μπορεί και λίγο κάτω. Αυτά τα 2 είναι και στο τοπ5 των επιλογών μου για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ, αλλά και ο devil's...
    Για το aprilia Falco 1000 έχει κάποιος να πει κάτι (πέρα από τα κλασσικά εικονογραφημένα περί Ιταλικών τριμπούρδελων...)? έχω διαβάσει αρκετά και είναι λίγο αστείο αλλά το συμπέρασμα είναι ότι όταν λύσεις μια ολόκληρη λίστα μικροθεμάτων που έχει και ποτέ δεν δόθηκε η πρέπουσα προσοχή από το εργοστάσιο, τότε αξίζουν και με το παραπάνω... κάτι σαν τα caponord1000 ας πούμε...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Τοτε πας ξανα σε αυτο που ειχες.
    Long live the fazer!!!

    Ξαναζεσταμένο ρε Γιώργο και μην πάμε στα... "το καλύτερο σεξ είναι με τις πρώην"...τα ξέρω, συμφωνώ, αλλά ευκαιρία να πάμε για άλλα...
    Αν τώρα πάλι έρθει και μου στηθεί μπροστά μου προκλητικά φτηνή και φτιασιδωμένη θα την... πάρω, αλλά δεν εγγυώμαι κατά πόσο θα την σεβαστώ...
    Μπορεί να την καβαλώ για δεύτερη μέχρι να μπορώ να υποστηρίξω την πρώτη...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Έχω μείνει UK αρκετά χρόνια με βοριότερη διαμονή την περιοχή του Bradford-Leeds όπου και είχα μηχανάκι. Άμα την παλεύεις με τον καιρό γενικά το λέω αυτό- VFR, VTR σαν πρώτες επιλογές. ίσως να περίμενα λίγο για VTECH 2006+ που έχει λυμένα κάποια θεματάκια με V-Tech. Μετά CBR-600 και αν ήμουν του ρίσκου Falco γιατι είναι κούκλα και ξεχωριστή. H ασφάλεια είναι θέμα εκεί και παίζει μεγάλο ρόλο που μένεις και ποσο χρονών είσαι αρα εσύ ξέρεις καλυτερα τοις διαφορές μεταξύ μοντέλων στο κόστος συντήρησης.

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Έχω κλείσει 5 χρόνια στο Εδιμβούργο, 3+ χρόνια με το φέιζερ, παντός καιρού και εποχής...ετών 41, οδηγάω από 18 χειμώνα-καλοκαίρι, βρέξει-χιονίσει (κυριολεκτικά...). Το VFR το έχω οδηγήσει, έχω άποψη, το VTR ποτέ και ψήνομαι μιας και έχω ακόμα στην κατοχή μου μεγάλο V δικύλινδρο (990adv) και μου αρέσει πολύ...
    Δεν θα βιαστώ για την αγορά, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω να μαζέψω για βέφα 06...
    CBR 600 μόνο το rr, το f δεν μου αρέσει. CBR900 μάλιστα...
    Το falco κούκλα, λίγο σπάνιο, ιδιαίτερο, θα το ψάξω...
    Θάνκς

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2013, 09:58
  2. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΞΑΝΑ ΠΑΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΞΑΝΑ
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 19:51
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 16:38
  5. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF