Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Έχει κανείς Buell?

  1. #1

    Έχει κανείς Buell?

    Παιδια καλησπέρα,

    Έχω παραγγειλει την Buell ΧΒ12ΧΤ οπου θα την παραλαβω τον Μάιο. Είναι κανείς κάτοχος μιας Buell για να μου πει τι αγόρασα? Πέρα απο ενα Test drive που έκανα δεν... "κατεω".

    Πέρα οτι μου αρεσε παρα πολύ ωραιος ο ήχος και η ροπή του, παρατηρησα 2 αρνητικα αλλα δεν με σταματησαν να μην την παραγγειλω.
    1) Ο ζεστος ο αέρας απο την μηχανη στο δεξι πόδι
    2) Να τ΄ρεμουν οι καθρεφτες στις χαμηλές στροφες.

    Ευχομαι να την ευχαρηστιθώ πολυ.

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    Ευχομαι να την ευχαρηστιθώ πολυ.
    Το ίδιο σου ευχόμαστε κι εμείς !

    Με το καλό να την πάρεις στα χέρια σου να μας τη δείξεις κι εμάς !!!


  3. #3
    Με το καλό να το πάρεις το θηρίο φίλε!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4

    Ωραίο και καλοδεχούμενο .

    Φίλε μου με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου .
    Εγώ έχω το XB12S και έχω να σου πω θετικά και αρνητικά σχόλια .
    Ξεκινώ από τα θετικά :
    Eίναι ξεχωριστό , έχει φανταστικό ήχο , πολλή καλή ποιότητα κατασκευής όσον αφορά τα υλικά του .
    Δεν φαίνεται ούτε ένα καλωδιάκι , τα πλαινά της εμπρός μάσκας είναι χυτά όπως και η ουρά .
    Επομένως συζητάμε για ακριβή κατασκευή με ελάχιστα πλαστικά .

    Τα αρνητικά του :

    Κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη μέσα σε δύο μήνες , όταν το πήγα (πώς το πήγα ? με express service ) ήταν ένα ακόμα για τον ίδιο λόγο . Με ενημέρωσαν ότι ήταν αστοχία υλικού και τώρα είναι βελτιωμένες. Πάντως εδώ και 2 χρόνια δεν το ξαναεμφάνισε .
    Ένα άλλο θέμα είναι ότι ξεβιδώνονται κάποιες βίδες και καλό είναι που και που να ελέγχεις .
    Οι κραδασμοί όπως περιγράφεις υπάρχουν κυρίως σε χαμηλές ταχύτητες και στις υψηλές .
    Στα 130-150 είναι οκ.
    Επίσης ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι δεν μπορείς να βρεις καμία βίδα στο εμπόριο διότι είναι σε ίντσες (δεν μοιάζουν) και δεν ταιριάζουν τα γνωστά μας εργαλεία.
    Το τελευταίο είναι η κακή αντιπροσωπεία , που είναι πολύ δήθεν , πολύ ακριβή , ανοίγουν 10:00 π.μ. και κλείνουν 18:00 .

    Αλλά παρόλες τις παιδικές αρρώστιες συνεχίζει να μου αρέσει πάρα πολύ κυρίως διότι είναι ξεχωριστό .

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Μονο τον ηχο να λαβεις υποψιν σου αρκει...


  6. #6
    Μάχημο Μέλος Το avatar του/της manos_korg
    Εγγραφή
    01/03/2008
    Μηνύματα
    47
    filtate poli omorfa kai ksexorista ta buell. itan kapoia stigmi na agoraso kai ego ena xb12 alla to metaniosa teleytaia stigmi lamvanontas ypopsi oti exoun polli sigkekrimeno kai periorismeno agorastiko koino kai meta sigoura tha eixa provlima me to na to doso kai sigoura tha to zitagane se times kseftilas.
    pantos einai fovero mixanaki alla distixos einai poli pareksigimena ta buell stin ellada.
    soy eyxomai na einai kalotaksido kai na eisai panta orthios.

  7. #7
    Μάχημο Μέλος Το avatar του/της manos_korg
    Εγγραφή
    01/03/2008
    Μηνύματα
    47
    a kai vevaia perimenoume na anevaseis kai foto apo to thirio sou molis to paralaveis me to kalo.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2009
    Μηνύματα
    3
    Φίλε εχω Ulysses του '08.

    Ότι θέλεις να μάθεις για τη συγκεκριμένη μηχανή ελεύθερα!

  9. #9
    kalws irthes file sto forum, irthes kai stin kaluteri stigmi,

    Ti na se prwtorwtisw? Exw toses polles erwtiseis alla gia na min se prizw, pes ta thetika kai arnitika tis. Pantws den kukloforoun katholou stin Ellada, kai den kserw ean einai kalo auto o oxi.

    Mia erwtisi pou me kaiei pio polu einai: Kathe pote einai to service tis mixanis kai kata poso einai kaloi kai eksuperitikoi oi mixanikoi stin Harley-Buell tis Athinas?

    Euxaristw aaaaa kai kati allo poia einai i teliki tou? Nai men to konter leei 260 alla osa periodika eixa diavasei pane apo 160 den egrafan.(kala oxi oti tha trexw alla etsi gia ta matia tou kosmou)

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81
    Pantws den kukloforoun katholou stin Ellada, kai den kserw ean einai kalo auto o oxi.
    στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν πρωτίστως γιατί ο Έλληνας έχει συνηθίσει αλλιώς (γκάζια, πουλ μουρ, όγκος, στερεότυπα...κλπ)

    με το καλό να σου έρθει και να την χαρείς!

  11. #11
    ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ
    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ

  12. #12
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.204
    Tα γουστάρω πολύ τα Buell....



    Aντε με το καλό

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2009
    Μηνύματα
    3
    Είναι μια μηχανή με ιδιαίτερο χαρακτήρα που για να την απολαύσεις χρειάζεται ένας βαθμός εξοικείωσης. Όταν όμως συντονιστείς οδηγικά μαζί της τα περισσότερα μηχανάκια θα σου προκαλούν πλήξη. Το Ulysses είναι σίγουρα το πιο πρακτικό από όλα τα Buell που πλέον διαβάζοντας και αξιολογήσεις ξένων site δείχνουν να ξεπερνούν το αναξιόπιστο παρελθόν τους! Θα γίνω αναλυτικός:

    (+) Κινητήρας: Είναι ο βασικός λόγος που την αγόρασα. Ο ενισχυμένος αερόψυκτος V της Ηarley είναι ένα διαμάντι, ροπάτος, βγάζει όλη την ισχύ χαμηλά (κουραστικό βέβαια με 1η 2η μέσα στην κίνηση), οικονομικός (5,5 l/ 100Km), ευκολοσυντήρητος, αξιόπιστος, μέτα τις 2500 στρ. γίνεται πούπουλο εξαφανίζονται κραδασμοί και εκεί καταλαβαίνες τη δουλειά που έχει κάνει ο Buell σε έναν κατά τα άλλα παλιομοδίτικο κινητήρα! Στην κυριολεξία πετάς!! Ανετα σηκώνεις το μπροστινό: αλλά δεν στο συνιστώ!
    Service καθε 8000 km τα δυό πρώτα χρόνια υποχρεωτικά στην αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης με τιμές φαρμακείο: 200 Ευρω φίλτρο-λάδια στο πρώτο!!! (2000km)
    Φρένα: Καταπληκτικά αν και χωρίς ABS.
    Ανεση: Φοβερά άνετη σέλα για μακρινά ταξίδια και η πλάτη gudget πρακτική και χρήσιμη
    Οδήγηση: μπόρώ να πω ότι αισθάνομαι μεγαλύτερη σιγουριά οδηγόντας τη μηχανή αυτή παρα το αυτοκίνητο μου (ένα BMW),
    φοβερή αίσθηση σταθερότητας και κρατήματα !! Στροφές και πλαγιάσματα με αυτοπεποίθηση αλλά μην υπερκτημήσεις τις δυνατότητες σου!
    Ιμάντας: χωρις λαδωματα, συντήρηση, σφιξίματα και αντικατάσταση, προληπτική αλλαγή ιμάντα στα 100000Km λέει η Harley.
    Πλαίσιο αλουμινίου, στιβαρή κατασκευή απίστευτα καλοζυγισμένη αν και κάποια πλαστικά του με ενοχλούν, ελάχιστα σημεία ενδέχεται να σκουριάσουν!
    To θερμαινονόμενα grip απαραίτητα, και οι βαλίτσες πολύ καλές, η εταιρεία μάλιστα δίνει απεριόστο όριο ταχύτητας με μηχανή φορτωμένη!
    Μπαταρία μεγάλης χωρητικότητας!
    Η μάρκα από μόνη της ειναι το καλύτερο αντικλεπτικό!
    (-)Η θερμότητα είναι ένα τεράστιο πρόβλημα μου που προκάλεσε πολλά κοκκινίλες στο μπούτι αλλά υπάρχει λύση, θα ζητήσεις, με το που παραλάβεις την ίδια μέρα, από την αντιπροσωπεία η οποία γνωρίζει το πρόβλημα και το έχει κάνει σε πολλά Uly: ένα άκαυτο φύλλο σιλικόνης που θα βιδωθεί στη βάση του ψευτοντεπόζιτου και είναι αποτελεσματικό. Εγώ το έβαλα μόνος, θέλει προσοχή στην τοποθέτηση για να καλύψεις ολή τη περιοχή! Βέβαια μετά τα 5000 km η θερμότητα ελατώνεται, ο κινητήρας λειτουργεί ομαλότερα και το βαντιλατερ, που στην αρχή θα σε ενοχλεί συνέχεια, λειτουργεί μόνο στο σταμάτημα!
    Οι καθρέπτες δυστυχώς μεχρι τις 2500 τρέμουν και η ορατότητα τους κακή!
    Κραδασμοί: έαν σου αρέσουν οι Harley θα γουστάρεις (σαν να καβαλάς κάτι ζωντανό!) σε συνδυασμό με τον ήχο στον κατα τα άλλα φιμωμένο για Harley ήχο σε σύγκριση με μια sportser πού φέρει τον ίδιο κινητήρα. To υλικό της εξάτμησης είναι το πιο αδύνατο σημείο της μηχανής, μετα από μερικούς μήνες αλλοιωνεται το χρώμα και δείχνει πολύ used! Σαν να το κάνουν επιτηδες για να αλλάξεις εξάτμηση που ούτως ή άλλως θα κάνεις σε κάποια φάση για να ακούσεις το πραγματικό ήχο του V.
    Ένα αλλο πρόβλημα είναι τα χάλια φώτα πορείας, αναγκαστικά το βράδυ κινούμαι πάντα με τους προβολείς, οπωσδήποτε αντικατασταση με λάμπες xenon!
    Μηχάνη με δύσκολη μεταπώληση αλλά ούτως η άλλως είναι μηχανή για μακροχρόνια ιδιοκτησία που δύσκολα θα μπεις στον πειρασμό να πουλήσεις!
    Γενικά οι μηχανικοί είναι οκ στην αντιπροσωπεία αλλά εχουν περισσότερη προυπηρεσία σε Harley και όχι σε Buell και είναι λογικό. Εγώ μιλάω πάντα με το Νίκο Αντζουλάτο (after sales manager της εταιρίας) στο Μαρούσι για οποιοδήποτε πρόβλημα και είναι σωστός και εξυπηρετικός!
    Οτι αλλο παρέληψα ρώτα με, προσπάθησα να σου δώσω μια καλή γενική εικόνα!
    Ελπίζω να βοήθησα!

  14. #14
    pmar,

    Se euxaristw para polu. Isoun polu perigrafikos, me ekanes na pisteuw oti tin exw edei paralavei kai na vlepw tin idiaiteri kai ksexwristei mixani mas!!!!

    Auto pou eipes oti: (Η μάρκα από μόνη της ειναι το καλύτερο αντικλεπτικό!)
    Ennoeis oti den kukloforoun polla ews katholou kai oti einai eukolo na entopistoun kai na piastoun oi kleftes, or den ta klevoun gia antalaktika afou den yparxoun na poulisoun or oti exoun kalo antikleptiko sustima (koufo auto pou lew)!!!

    Episis auto to fulo silikonis, ti akrivws einai? Kaluptei ena meros tis mixanis? Einai diafano? Xalaei tin aisthitiki tis mixanis?

    Se euxaristw ksana gia alli mia fora

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2009
    Μηνύματα
    3
    Πολύ δύσκολα θα μπει κάποιος στον πειρασμό να ρισκάρει κλοπή για κάτι που δεν θα μπορέσει να εκμεταλλευτεί άμεσα, τόσο σαν σύνολο όσο και σε κομμάτια!
    Βεβαία όλα στη ζωή είναι σχετικά, εγώ εχω κάνει ασφάλεια κλοπής για παν ενδεχόμενο γιατί ήδη μου έχουν κλέψει μια ακριβή μοτο και δεν θέλω να το ξαναζήσω!

    Το πλαστικό σιλικόνης είναι πατέντα της ελληνικής αντιπροσωπείας οπότε με το που τους το πεις ξέρουν αυτοι, θα στο τοποθετήσουν εννοείται χωρίς κόστος. Εξωτερικά μην ανησυχείς δεν φαίνεται καθόλου.

    Και κάτι άλλο που θέλω να προσεξεις και να πείς και αν ισχύει και στη δικιά σου Uly: o χιλιομετρητής καταγράφει περίπου 5% λιγότερα χιλιόμετρα! Δηλ. στα 100 μετράει 95! Κάνε με αλλα οχήματα μια συγκεκριμένη απόσταση και μετα με τη Uly και πες μου, στην αντιπροσωπεία που το ανέφερα δεν είχαν ιδέα! Δεν το έκανα βέβαια θέμα γιατί ουσιαστικά κλέβει υπερ μας! Αλλα είναι βασικό για να μπορείς να υπολογιζεις κατανάλωση, service κτλπ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Explorer 2 της bering το εχει κανεις??
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2005, 23:47
  2. Έχει κανείς manual GSXR_750 ή 600 K4-K5? Έχω φάει τον τόπο!
    από SGrouts στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 10:27
  3. Έχει κανείς υπόψη του τίποτα φοβερά τακάκια
    από afrotwin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 01:34
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF