Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 179

Θέμα: BIG IN JAPAN ΜΕΡΟΣ ΙΙI (ΙΑΠΩΝΙΑ)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555

    BIG IN JAPAN ΜΕΡΟΣ ΙΙI (ΙΑΠΩΝΙΑ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	193a.jpg 
Προβολές:	725 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	375265

    Ξεκινάμε ... και όπου φτάσουμε ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    ΙΑΠΩΝΙΑ (επιτέλους !!!)

    Η είσοδος στην χώρα ξεκινά από το λιμάνι του Sakaiminato, δεν είναι άμεση και φυσικά δεν είναι δωρεάν. Για να κυκλοφορήσει το μηχανάκι στην χώρα απαιτεί υπογραφή στο καρνέ από την Japan Automobile Federation (J.A.F.) τα κοντινότερα γραφεία της οποίας είναι στο Matsue δηλαδή περίπου 50 χλμ πήγαινε έλα. Διαλέγεις ταξί ή συγκοινωνία ή δίνεις 40€ στον κροκόδειλο της εταιρίας και σε πηγαίνει και σε φέρνει. Βάλε τώρα ασφάλεια (5.000 ¥), τέλη εκτελωνισμού + την προηγούμενη μεταφορά, όλα μαζί φτάνουν στα 20.320 ¥, δηλαδή περίπου στα 180€. (ο ΕΝΦΙΑ που λέγαμε)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	194.jpg 
Προβολές:	721 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	375266

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Αφού πήρα επιτέλους το μηχανάκι στα χέρια μου, πήγα να βάλω μπροστά για να ξεχυθώ στην ενδοχώρα. Ναι αμέ από αυτούς είμαι. Πεισματικά και με γαϊδουρινή υπομονή η μηχανή δεν έλεγε να πάρει μπροστά. Γαμώ την κηδεία μου, σκέφτηκα όχι τώρα, όχι στην Ιαπωνία ρε πούστη μου. Ο Ματέο προσφέρθηκε να σπρώξει και το μηχανάκι πήρε μπροστά. Χωρίς πολύ σκέψη ζήτησα από τους δύο Ιταλούς να συνταξιδέψουμε για λίγες μέρες μέχρι να βρω κάποιο συνεργείο να δω τι συμβαίνει. Άλλωστε το σπρώξιμο είναι ένα άθλημα που θέλει δύο (σε όλες τις εκφάνσεις του). Περιχαρείς και οι δύο δέχτηκαν οπότε ένα βασικό πρόβλημα (της εκκίνησης της μηχανής) λύθηκε για μερικές μέρες.

    Από το πρωί στις 10:00 που κατεβήκαμε στην Ιαπωνία μέχρι να καβαλήσουμε και να είμαστε σε θέση να φύγουμε, είχε πάει 14:00 και ο ήλιος έδυε σε 3,5 ώρες. Επειδή η Ιαπωνία είναι πανάκριβη χώρα, ειδικά στα καταλύματα, αποφασίσαμε να κοιμόμαστε σε κάμπινγκ που είναι αισθητά φθηνότερα από τα υπόλοιπα είδη διανυκτέρευσης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	195.jpg 
Προβολές:	724 
Μέγεθος:	71,4 KB 
ID:	375267

    Τα παιδιά δεν ήταν καφενεία, φορούσαν και αυτοί στολή, μπότες και τα συναφή, απλά εδώ αφήνουμε τα μηχανάκια εντώς του τελωνείου για να πάμε στην JAF.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Πριν πατήσω την ρόδα μου στην Ιαπωνία είχα σκοπό να επισκεφτώ όλα τα νησιά. Αρχικά θα πήγαινα στο νοτιότερο νησί, το KYUSHU και ύστερα θα χάραζα πορεία προς τα πάνω μέχρι το βορειότερο νησί το Χοκάϊντο.

    Εξυπακούεται πως το πλάνο δεν λειτούργησε. Πάντα υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι και απρόβλεπτοι παράγοντες που επηρεάζουν τις καταστάσεις. Για παράδειγμα το δίμηνο Αυγούστου-Σεπτεμβρίου σηματοδοτεί την περίοδο των τυφώνων για την Ιαπωνία. Ξεκινώντας, συνήθως, από την Οκινάουα οι τυφώνες ακολουθούν βορειοανατολική πορεία και φτάνουν ή και μερικές φορές προσπερνούν, το Τόκιο. Την ημέρα που αποβιβάστηκα στο νησί, ξεκινούσε ένας τυφώνας από την Οκινάουα με κατεύθυνση βορειοανατολικά (προς το λιμάνι που ήμουνα δηλαδή). Σε δύο ημέρες θα έφτανε στην Οζάκα, οπότε τα σχέδιά μου ανατράπησαν με το καλημέρα (τι πρωτότυπο!!!).

    Έμεινα 22 μέρες στην Ιαπωνία και στο διάστημα αυτό «χτύπησαν το νησί» τρεις τυφώνες. Χαρακτηριστικότερη περίπτωση ήταν αυτή του τυφώνα «μαλάκα» ο οποίος αποδείχθηκε πολύ μαλάκας γιατί έβρεχε σε όλη την επικράτεια για τρεις μέρες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Από το λιμάνι κατευθύνθηκα μαζί με το ζευγάρι των Ιταλών προς το Niimi, στην ενδοχώρα, και ένα κάμπινγκ ανάμεσα στα βουνά. Η διαδρομή ήταν απλά φανταστική. Αφού για λίγο ακολουθήσαμε την ακτογραμμή της Ιαπωνικής θάλασσας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	196.jpg 
Προβολές:	725 
Μέγεθος:	83,4 KB 
ID:	375268

    ακολούθως εισήλθαμε στην ενδοχώρα. Κατάφυτα βουνά, φαράγγια, ποτάμια, γέφυρες, μία απίστευτη ποικιλία δέντρων και χρωμάτων με αποζημίωνε για την στείρα και μονότονη Ρωσική ύπαιθρο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Είδα τα πρώτα μου μπαμπού υπό την μορφή συστάδας ανάμεσα στα δάση, ενώ σε ολόκληρη την διαδρομή οποιοδήποτε πεδινό κομμάτι γης περίσσευε ήταν φυτεμένο με ρύζι. Οι ρυζοφυτείες αργότερα διαπίστωσα πως βρίσκονται παντού. Δίπλα στις εθνικές οδούς, ανάμεσα στα σπίτια, κολλητά στα πεζοδρόμια και στους ποδηλατόδρομους, ακόμα και εντός των πόλεων !!!

    Το παράδοξο είναι πως ενώ η δυνητική ποσότητα ρυζιού που μπορεί να παράξει η χώρα είναι ικανή να καλύψει πλήρως την εσωτερική ζήτηση, κάθε χρόνο το 1/3 των ρυζοχώραφων δεν καλλιεργούνται επειδή η χώρα έχει υπογράψει εμπορική (πιασέκωλο θα έλεγα) συμφωνία με τις Η.Π.Α. που την υποχρεώνει να αγοράζει συγκεκριμένες ποσότητες ρυζιού από αυτήν. Στον αντίποδα η Ιαπωνία μπορεί να πουλάει γιαπωνέζικα αυτοκίνητα στις Η.Π.Α. πάλι με αντίστοιχο πλαφόν ... παγκοσμιοποίηση ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	197.jpg 
Προβολές:	720 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	375269

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	198.jpg 
Προβολές:	716 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	375270

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	199.jpg 
Προβολές:	715 
Μέγεθος:	85,8 KB 
ID:	375271

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Μετά από αρκετές στροφές ανάμεσα σε ένα απίστευτα δασωμένο τοπίο και αφού έπεσε νύχτα, ανηφορίσαμε σε ένα πυκνό δάσος από ευθυτενή πανύψηλα κυπαρίσσια και μετά από λίγο φτάσαμε στο κάμπινγκ. Το κάμπινγκ ήταν κλειστό αλλά το παραπλήσιο χωμάτινο με ελαφρύ χαλίκι πάρκινγκ όχι. Χωρίς δεύτερη σκέψη και με συνεννόηση με τα μάτια ξεφορτώσαμε και στήσαμε σκηνές. Μου φάνηκε απίστευτο που είχα πατήσει στην Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου …

    Το πρωί η διαδρομή ανάμεσα στα κυπαρίσσια ήταν κάτι το απίστευτο. Ο ήλιος πάσχιζε να βρει σημείο να διεισδύσει μέχρι το έδαφος, το οποίο άχνιζε από την πρωινή δροσιά. Φως και πάχνη δημιουργούσαν μία μυστηριώδη ατμόσφαιρα, σημάδι πως η χώρα έχει απίστευτες ομορφιές να αποκαλύψει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	200.jpg 
Προβολές:	717 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	375272

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	201.jpg 
Προβολές:	717 
Μέγεθος:	114,1 KB 
ID:	375273

    Είμαι σίγουρος πως το έχω δει σε γλάστρα αυτό ..


    Ακολουθήσαμε πορεία νότια προς Okayama με σκοπό την συνέχιση της διαδρομής παραλιακά προς Οζάκα και έπειτα προς Κιότο. Δοκιμάσαμε να πάρουμε τον αυτοκινητόδρομο (highway). Μεγάλο λάθος… γνώριζα πως τα διόδια στην Ιαπωνία είναι πανάκριβα. Άλλο να το ξέρεις, άλλο να βάζεις το χέρι στην τσέπη. Τα διόδια είναι τόσο ακριβά που σε σπρώχνουν να κάνεις χαρακίρι. 17€ για 63 χλμ δεν καταπίνονται με τίποτα και ας έχει η βενζίνη από 1,04€ έως 1,11€ /λίτρο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	202.jpg 
Προβολές:	721 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	375274

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Εδώ, νομίζω, πως αξίζει να κάνω μια παρένθεση και να πω κάποια πράγματα για την χώρα. Οι Ιάπωνες ονομάζουν την χώρα τους Νιχόν ή Νιππόν και το όνομά της είναι συνδυασμός δύο ιδεογραμμάτων (日本), που σημαίνουν ήλιος και αρχή αντίστοιχα. Με έκταση περίπου 378.000 χλμ2, τα 2/3 της χώρας ορεινά και πληθυσμό κοντά στα 130.000.000 άτομα η πληθυσμιακή πυκνότητα της χώρα αγγίζει τους 335,5 κατοίκους/χλμ2 . Η αντίστοιχη στην Ελλάδα είναι 81,97 κάτοικοι/χλμ2.

    Η Γερμανία με έκταση περίπου μία Πελοπόννησο λιγότερη (≈ 360.000 χλμ2) και πληθυσμό 80.000.000 έχει πληθυσμιακή πυκνότητα 228,2 κατοίκους/χλμ2. Τα βουνά της Ιαπωνίας είναι ηφαιστιογενή και με απότομες κλίσεις, γεγονός που δεν επιτρέπει την δόμηση. Αυτά τα γράφω για να αντιληφθούμε την οργάνωση της χώρας όσον αφορά τις πάσης φύσεως υποδομές. Δεν υπάρχει ούτε μία πιθαμή γης ανεκμετάλλευτη και αυτό είναι κυριολεκτικό και όχι σχήμα λόγου. Ούτε μία πιθαμή.

    Παρά το γεγονός πως το όλο νησιωτικό σύμπλεγμα αριθμεί περίπου στα 3.000 νησιά, όλα τους είναι ορεινά και ηφαιστιογενή. Η Ιαπωνία βρίσκεται ακριβώς επάνω στην ηφαιστειακή ζώνη του Ειρηνικού και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την παρουσία 192 ηφαιστείων στην χώρα. Σαν να μην έφτανε αυτό τα νησιά «κάθονται» στην συμβολή τριών τεκτονικών πλακών και αυτός είναι ο λόγος που οι σεισμοί είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην χώρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Μετά την Okayama και με δεδομένο τις τιμές φωτιά των διοδίων προσπαθήσαμε να ακολουθούμε επαρχιακούς ή δευτερεύοντες δρόμους αλλά και πάλι εντός αστικού τοπίου η οδήγηση ήταν κάθε άλλο παρά εύκολη. Η διαδρομή στην επαρχία πάντως ήταν καταπληκτική γεμάτη ποτάμια, πανέμορφα σπίτια, τούνελ, ρυζοχώραφα και πολύ πράσινο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	203.jpg 
Προβολές:	716 
Μέγεθος:	85,3 KB 
ID:	375275

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	204.jpg 
Προβολές:	715 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	375276

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	205.jpg 
Προβολές:	714 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	375277

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	206.jpg 
Προβολές:	720 
Μέγεθος:	85,9 KB 
ID:	375278

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Το οδικό δίκτυο της χώρας είναι τόσο πυκνό που δεν αποτυπώνεται με ακρίβεια σε κανέναν χάρτη. Χρησιμοποίησα τους χάρτες του maps.me και του googlemaps, αλλά διαπίστωσα μεγάλες αποκλίσεις από την πραγματικότητα. Ο Ματέο χρησιμοποιούσε τους χάρτες της garmin αλλά ομοίως συνεχώς γκρίνιαζε πως δρόμοι που ακολουθούσαμε απλά δεν υπήρχαν στο gps του. Μοναδική επιλογή σε πολλές περιπτώσεις είτε με τους Ιταλούς, είτε μόνος μου ήταν να επιλέγω κατεύθυνση και όπως φτάσω. Αυτό τελικά μου βγήκε σε καλό αφού οδήγησα μέσα από πανέμορφα δάση, βουνά, λίμνες και ποτάμια οπότε θεωρώ πως βγήκα κερδισμένος από την έλλειψη των πλοηγών μου.

    Τα κάμπινγκ στην Ιαπωνία είναι πολύ μπροστά. Βρήκαμε ένα απίστευτο με φοβερές εγκαταστάσεις (τιμή 7€/άτομο) και αράξαμε την δεύτερη μέρα μας στο νησί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	207.jpg 
Προβολές:	714 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	375279

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	208.jpg 
Προβολές:	716 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	375280

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	209.jpg 
Προβολές:	714 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	375281

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Εντωμεταξύ το πρόβλημα με το μηχανάκι μου δεν έστρωνε με τίποτα. Από τότε που πάτησα στην Ιαπωνία η μίζα δεν ξαναδούλεψε και ο Ματέο έσπρωχνε και έσπρωχνε. Εντωμεταξύ και το ΤΤ της Βαλεντίνας είχε πρόβλημα με τον ρελέ και χρειαζόταν σπρώξιμο, γεγονός που μας υποχρέωσε να βάλουμε ως προορισμό το πλησιέστερο συνεργείο. Πριν πάω Ιαπωνία θεωρούσα πως τα συνεργεία και τα ανταλλακτικά θα είναι όπως τα περίπτερα στην Ελλάδα αλλά η πραγματικότητα με διέψευσε. Μετά από άσκοπη περιπλάνηση σε τοποθεσίες που βάση gps ήταν συνεργεία μηχανών (ενώ ήταν άδεια εμπορευματοκιβώτια, σπίτια, κ.λπ) βρεθήκαμε σε ένα βαφείο, μετά σε μία έκθεση-συνεργείο μηχανών και τελικά καταλήξαμε σε ένα συνεργείο της Kawasaki στην Kakogawa. Εκεί με πατέντα άλλαξαν ρελέ στο ΤΤ, ενώ εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω πως είχε πρόβλημα ο ανορθωτής μου. Την προηγούμενη ημέρα στο κάμπινγκ είχα λύσει και καθαρίσει τον διακόπτη της μίζας-φώτων πιστεύοντας πως το πρόβλημα προερχόταν από εκεί.

    Δυστυχώς όμως δεν ήταν αυτή η πηγή του προβλήματος. Με τις ασφάλειες όλες οκ, την μπαταρία να δουλεύει άρα και το πηνίο να λειτουργεί, το μόνο που έμενε ήταν ο ανορθωτής. Με νοήματα και εικόνες από το διαδίκτυο δείχνω στο μοναδικό άτομο που μιλούσε ελάχιστα αγγλικά, το πρόβλημα και τον ρωτάω αν έχει. Αυτός μου είπε πως χρειάζονται δύο ημέρες για να έρθει το ανταλλακτικό εκεί. Και στο προηγούμενο συνεργείο είχαν πει πάλι δύο ημέρες για τα ανταλλακτικά. Από ότι φαίνεται η χώρα που κατασκευάζει τα μηχανάκια δεν παράγει ανταλλακτικά…

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Ο αρχιμάστορας, ένα ξερακιανό γερόντι που κάπνιζε αρειμανίως ξεκίνησε να λύνει την μηχανή για να δει τον ανορθωτή. Μόλις έφτασε εκεί και τον έβγαλε τινάχτηκε πάνω σαν ελατήριο και άρχισε να πανηγυρίζει. Στιγμιαία νόμισα πως το χασε αλλά κοιτώντας πιο προσεκτικά τα καλώδια είδα πως κάτι έπαιζε. Πράγματι ένα καλώδιο είχε κυριολεκτικά λιώσει και αυτό δημιουργούσε όλη την ζημιά. Εν ριπή οφθαλμού αλλάχτηκαν τα 3/6 καλώδια και το πρόβλημα λύθηκε. Φεύγοντας όλο το προσωπικό του συνεργείου μας χαιρέτησε σε παράταξη με υποκλίσεις και γέλια. Ο αρχιμάστορας μου έδωσε ένα αυτοκόλλητο του καταστήματος. Ποτέ μου δεν έχω κολλήσει αυτοκόλλητο σε οποιοδήποτε μηχανάκι και να είχα. Αυτό όμως με περίσσεια χαρά το κόλλησα στην ταλαιπωρημένη ζελατίνα μου. Τόσο ανακούφιση ένιωσα που έλυσα ένα πρόβλημα που με ταλαιπωρούσε κοντά 10 μέρες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	210.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	375282

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	211.jpg 
Προβολές:	712 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	375283

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Οι προσπάθειες ανεύρεσης κάμπινγκ μέχρι την Οζάκα αποδείχθηκαν άκαρπες. Η απόλυτη οργάνωση και το αυστηρό πρόγραμμα των Ιαπώνων έλεγε πως 1η Σεπτέμβρη οι διακοπές τελειώνουν και τα κάμπινγκ κλείνουν. Αυτή ήταν και η πραγματικότητα. Αφού απηυδήσαμε να πηγαίνουμε σε κάμπινγκ που ήταν κλειστά (1/4 ανοικτό) αρχίσαμε να ψάχνουμε την αμέσως οικονομικότερη λύση, τα χόστελ. Βρήκαμε ένα στην Οζάκα που όλοι μας ήθελαν να την επισκεφτούμε και κλείσαμε.

    Στον δρόμο για την πόλη είδα όμορφα μα και περίεργα πράγματα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	212.jpg 
Προβολές:	713 
Μέγεθος:	91,0 KB 
ID:	375284
    Παίζει και να έχουν φανάρια εντός του σπιτιού όταν ταυτόχρονα θέλουν δύο άτομα να περάσουν από το ένα δωμάτιο στο άλλο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	213.jpg 
Προβολές:	710 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	375285

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wanaka
    Εγγραφή
    08/06/2013
    Μηνύματα
    555
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	214.jpg 
Προβολές:	707 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	375286

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	215.jpg 
Προβολές:	707 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	375287

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	216.jpg 
Προβολές:	707 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	375288

    θα τα πούμε πιο μετά για την ποιότητα των δρόμων και τις κατασκευαστικές καινοτομίες της χώρας. Προς το παρόν, φάτε μάτια ψάρια ..

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BIG IN JAPAN - Σχόλια, κουβεντούλα..
    από o teos στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 23:02
  2. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2016, 20:51
  3. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2016, 16:58
  4. made in japan
    από airamhag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 20:29
  5. airport [made in japan]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 09:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF