Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 116 από 116

Θέμα: Ισοθερμικά γάντια

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θα το κοιτάξω. Η βίδα του αντίβαρου είναι γενικά στάνταρ διάσταση;
    Όχι αλλά συνήθως αυτά έχουν το δικό τους σετ βίδας/κόντρας εσωτερικά (συνήθως με λαστιχάκι και παξιμάδι)
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα ενα ζευγαρι χουφτες που μου ταιριαξαν. Αυτες που ειχε προτεινει ο Δρ Γιαννης δεν μου καναν τελικα γιατι δεν μπορουσε να πιασει στον καθρεφτη η δευτερη βαση της χουφτας (ειναι σχεδιασμενη με βαση τη διαταξη τιμονιου μιας μηχανης, οχι ενος σκουτερ). Οποτε εψαξα για χουφτα που να πιανει μονο στο αντιβαρο. Αυτη που βρηκα ηταν η X-Tarmax της Acerbis, που μου την προτεινε για σκουτερ ενα μαγαζι με ειδη μοτο. Η τιμη ωστοσο αλμυρη, στο εκατοσταρικο. Με λιγο ψαξιμο ακομα βρηκα οτι υπαρχει και κινεζικη αντιγραφη. Αν και δεν μπορουσα να τη βρω καπου στην πολη μου να τη δω απο κοντα πηρα το ρισκο και την παρηγγειλα απο Αθηνα. Τιμη στα 30€. Η βιδα ειναι ακριβως η διασταση που ειχε και το αντιβαρο μου, ενω ειναι μεγαλη σε μηκος ωστε η χουφτα να μπαινει πανω απο το αντιβαρο. Εχει και φλας ενσωματωμενο το οποιο δεν προκειται να συνδεσω ομως. Φαινεται να προστατευει καλα το χερι - και λεω φαινεται επειδη αυτες τις μερες δεν εχει θερμοκρασιες που θα με ζοριζαν ετσι κι αλλιως, ακομα και χωρις τη χουφτα. Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι στο τερμα δεξια ή αριστερα του τιμονιου η χουφτα βρισκει πανω στην aftermarket ζελατινα μου. Χανω ελαχιστες μοιρες απο το κοψιμο του τιμονιου δηλαδη (που ειναι μεγαλο στο συγκεκριμενο σκουτερ). Πιο πολυ με ενοχλει που βρισκει πλαστικο με πλαστικο παρα το οτι εχω χασει ενα 5% απο το κοψιμο. Γενικα ευχαριστημενος με την αγορα, θα την επαιρνα και τωρα που εχω δει πώς καθεται πανω στο μηχανακι. Νομιζω πως θα βολευε και αλλους αναβατες ενα τετοιο προϊον παντως και δεν ειναι κατι που αισθητικα χτυπαει ασχημα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211229_141930.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	433183

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211229_141919.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	433184

    Ευχαριστω ακομα μια φορα για τη βοηθεια.

  3. #108
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2021
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ πήρα σήμερα ένα ζευγάρι λεπτά αθλητικά γάντια καππα, και θα τα δοκιμάσω κάτω από τα καλοκαιρινά μου.
    Επόμενο βήμα θα είναι να βάλω χούφτες όπως ο φίλος παραπάνω.

  4. #109
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Καλησπέρα! Καθώς είμαι νέος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, θα ήθελα οι πιο έμπειροι να με κατατοπίσουν στο παρακάτω θέμα: Μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες, η πιο πρόσφατη την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1), σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h, κρύωσαν πολύ τα δάχτυλά μου σε σημείο που να μου προκαλεί δυσφορία. Τα γάντια που έχω είναι τα Dainese Tempest. Το μηχανάκι μου είναι γυμνό και δεν έχω χούφτες ή θερμαινόμενα grip. Συνεπώς θα ήθελα να σας κάνω τις εξής ερωτήσεις:
    • Πιστεύετε είναι θέμα γαντιού; Θα έκανε αισθητή διαφορά κάποιο πιο ακριβό/ποιοτικό (goretex) γάντι ή χρειάζεται συνδυασμό γαντιού-χουφτών/grip;
    • Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο γαντιού από την προσωπική σας εμπειρία είτε από γνώμες φίλων/γνωστών σας;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  5. #110
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Σε τέτοιες θερμοκρασίες αλλά και όχι μόνο σε τόσο χαμηλές, το στατικό χέρι σε συνδυασμό με τον αέρα με ταχύτητα, όλα κάποια στιγμή εκεί καταλήγουν.
    Δοκίμασε να φορέσεις λεπτά ισοθερμικά γάντια απο μέσα απο τα μοτογάντια, κανουν δουλειά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #111
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Άρη τις ίδιες μέρες που λες κι εσύ δοκιμάστηκαν πλέον και οι χούφτες μου επί τω έργω. Κάνουν όντως δουλειά, κόβοντας μεγάλο μέρος του κρύου. Επίσης στις γιορτές μου έκαναν δώρο και ένα ζευγάρι κομμένα γάντια (αυτά που δεν έχουν δάχτυλα) και τα φοράω κι αυτά από μέσα. Το πρόβλημά μου έχει πλέον λυθεί με συνολικό κόστος ~40€.

  7. #112
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σε τέτοιες θερμοκρασίες αλλά και όχι μόνο σε τόσο χαμηλές, το στατικό χέρι σε συνδυασμό με τον αέρα με ταχύτητα, όλα κάποια στιγμή εκεί καταλήγουν.
    Δοκίμασε να φορέσεις λεπτά ισοθερμικά γάντια απο μέσα απο τα μοτογάντια, κανουν δουλειά.
    Σε αυτή την περίπτωση σίγουρα θα δοκιμάσω κάθε λύση γιατί είναι μεγάλο θέμα! Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Άρη τις ίδιες μέρες που λες κι εσύ δοκιμάστηκαν πλέον και οι χούφτες μου επί τω έργω. Κάνουν όντως δουλειά, κόβοντας μεγάλο μέρος του κρύου. Επίσης στις γιορτές μου έκαναν δώρο και ένα ζευγάρι κομμένα γάντια (αυτά που δεν έχουν δάχτυλα) και τα φοράω κι αυτά από μέσα. Το πρόβλημά μου έχει πλέον λυθεί με συνολικό κόστος ~40€.
    Η μαλακία είναι ρε γαμώτο ότι δεν μου αρέσουν οι χούφτες στα γυμνά, θα δοκιμάσω σε πρώτη φάση τα ισοθερμικά γάντια ή να φοράω κάτι ακόμα από κάτω όπως λες και εσύ και βλέπουμε στη συνέχεια! Θενκς!

  8. #113
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Αυτά που έχω νομίζω είναι νορντκαπ.
    Με βγάλανε παλικάρι προ διμήνου, όταν φάγαμε και κρύο πολύ και όλη μέρα βροχή στην επιστροφή μας από Σερβία(1000κατι χλμ με πάνω από 12-13ωρες τιμόνι).
    Τα χέρια δεν κρυωσαν ακόμα κι όταν τα ταπεινά εξωτερικά γάντια (κάτι spidi του πενηνταρικου) είχαν μουσκεψει.
    Τιπ: Στις στάσεις για βενζίνη, τα έβγαζα και τα ακουμπαγα στο μοτέρ να ζεσταθούν και όσο στεγνώσουν.

    Δε χάνεις να δοκιμάσεις.φτηνα είναι γενικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #114
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Δε ανοίγω άλλο θέμα.

    Απο 5χλμ την ημέρα μπρος-πίσω, πήγαμε στα 50χλμ, λόγω αλλαγή εργασίας...
    Αυτά είναι 25 χλμ απο Πειραιά για Κηφισσιά και θα γίνονται ως επί το πλείστον με το μηχανάκι (scooter 350cc), ειδικά τις βροχερές μέρες που στον Κηφισσό δεν θα κινείται πράμα..Αδιάβροχα υπάρχουν, παντελόνι-μπουφαν.

    Με τα γάντια τί κάνουμε? Μέχρι τώρα, τα τελευταία 8 χρόνια την έβγαζα με τα καλοκαιρινά αφου η απόσταση ήταν αμελητέα, ούτε το μηχανάκι δεν ζεσταινόταν. Τώρα όμως, η απόσταση είναι μεγάλη (30-40λεπτά διαδρομή) και εξαιρώντας την βροχή γα αρχή, το κρύο κατα τους χειμερινούς μήνες θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Για την βροχή, μπορεί να βάλω τα γάντια καλύμματα που είχε προτείνει παλαιότερα ο Ktinos

    Προτάσεις?? Το budget δεν παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά να μην ξεφύγουμε...

    YΓ¨Να το παίξω ντελίβερι να βάλω χούφτες ....??
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  10. #115
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Χουφτες τουκανο ουρμπανο και αντίο άγχη
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Δουλεύω πάνω σε μηχανακι.Απο τότε που πήρα τις χούφτες την βγάζω σχεδόν όλο τον χρόνο ώρες πανω στο μηχανάκι.Πάρε χούφτες.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια!!
    από Akefalos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 01:13
  2. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 10:42
  3. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF