Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 116

Θέμα: Ισοθερμικά γάντια

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για τις χούφτες δε θα δώσω χρόνο Γιώργο. Μου έφτανε προσωπικά το ένα περιστατικό που δεν μπόρεσα να πατήσω την κόρνα όταν τη χρειαζόμουν.

    Το πρόβλημά μου δεν είναι να τα σκάσω. Τρία ζευγάρια γάντια έχω, όλα επώνυμα. Καλοκαιρινά, δερμάτινα πίστας (φθινόπωρο-άνοιξη) και χειμερινά. Το θέμα του νήματος εξ αρχής ήταν ότι από κάποια θερμοκρασία και κάτω τα μοτοσικλετιστικά γάντια απλά δεν καλύπτουν. Ακόμα και τα χειμερινά. Είμαι και κρυουλιάρης βέβαια, να το πω κι αυτό. Ως μάγειρας είμαι τροπικό είδος, έχω μάθει σε ζέστη και υγρασία.
    Tσέκαρε τότε κάτι σαν αυτά
    https://motokinisi.gr/gr/prostasies-...EaApJIEALw_wcB
    https://kmsadstore.gr/shop/%CE%B1%CE...verly-300-350/
    https://www.skroutz.gr/mp/69521525/S...aggio-Mp3.html

    Λογικά, μιας και πιάνουν στα αντίβαρα, θα μπορέσεις να τα βάλεις κι εσύ. Σε συνδιασμό με το χειμερινό σου γάντι, σίγουρα θα είναι καλύτερα...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #92
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.179
    Παρομοίως υπερευαίσθητος κι εγώ στα χέρια (άκρες δαχτύλων).
    Πέτρο κανένα μα κανένα γάντι δεν θα αντέξει το συνεχόμενο κρύο που σε χτυπάει στα χέρια,μέχρι και χιονοδρομικά έχω στη βαλίτσα,κάτι γκουμούτσες.
    Μία λύση του 50% είναι οι χούφτες που έχουν στάνταρ οι μεγάλες μηχανές,αυτές οι αλεξήνεμες.Δεν διάβασα όλο το θρεντ δεν ξέρω σε ποια μηχανή κρυώνεις αλλά δοκίμασε να προσαρμόσεις ένα ζευγάρι τέτοιες,κόβουν πολύ κρύο αέρα.Στα gs είχε από τη μάνα τους αλλά παλιά στο ΧΤΧ είχα βάλει αυτές τις απλές πρόσθετες,τις πλαστικές από ΧΤ,(80ς κι έτσι) και είδα διαφορά!
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 08/12/2021 στις 12:44.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Είναι κοστοβόρο αλλά

    με χούφτες πλαστικές, θερμαινόμενα γκριπ και ένα απλό χειμερινό μοτογάντι (όχι κουμούτσα) έχεις καθαρίσει απ το κρυο· τίποτ άλλο δε θα σε καλύψει τόσο σωστά όσο αυτά.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Νομίζω πως οι χούφτες θα είναι μια καλή αρχή, είδα τι διαφορά έκανε η ζελατίνα στο σώμα οπότε λογικό μου ακούγεται αυτό που λέτε. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι για το μοντέλο μου συγκεκριμένα οπότε θα πρέπει να το πάω με ψακτική να βρεθεί τι θα βολέψει. Το τρίτο του Γιώργου πιο πάνω μου αρέσει πολύ πχ και φαίνεται να προσφέρει καλή κάλυψη. Επίσης βρήκα κι αυτό που είναι για downtown. Από αυτόν πήρα και ζελατίνα - σπόιλερ οπότε λέω να ξεκινήσω από εκεί (αν υπάρχει διαθέσιμο στο κατάστημα φυσικά).


  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    622
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Παρομοίως υπερευαίσθητος κι εγώ στα χέρια (άκρες δαχτύλων).
    Πέτρο κανένα μα κανένα γάντι δεν θα αντέξει το συνεχόμενο κρύο που σε χτυπάει στα χέρια,μέχρι και χιονοδρομικά έχω στη βαλίτσα,κάτι γκουμούτσες.
    Παρομοιως με ευαισθησια στα ακροδαχτυλα, ρε συ λες να ειναι της ηλικιας; , καποια στιγμη πηρα τα χειμερινα της μηχανης σε χιονοδρομικο γιατι δεν εβρισκα τα αναλογα και ΕΒΡΑΣΑΝ τα χερια μου! Για καποια ωρα κατεβαινα με τα γαντια στις τσεπες για να σβησει η φλογα απο τα χερια . Εκει καταλαβα οτι δεν φταιει κανενα γαντι, η ακινησια στην μηχανη και ο συνεχης κρυος αερας στα χερια.

    Οι χουφτες κανουν δουλεια και μετα τα θερμαινομενα, ειτε γκριπς ειτε γαντια.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    χούφτες κυρίως χρειάζεσαι , κάτι γενικότερα με τέτοιο υλικό που θα κόβει τον αέρα.

    Σκεφτόμαστε το απλό, είναι η χειρότερη δυνατή θέση να είσαι αφού δέχεσαι κρύο αέρα , συνεχώς αυξανόμενο λόγω ταχύτητας και χωρίς
    να κινείσαι για να ζεσταθείς.

    Έχω χρησιμοποιήσει και γάντια που φοράω στο σκι, αδιάβροχα και ζεστά, στο μισάωρο σε μηχανάκι γυμνό χωρίς χούφτες, άρχιζαν πάλι να κρυώνουν.

    Άρα, εγώ θα έβαζα χούφτες + λεπτό ισοθερμικό γαντάκι + καλό χειμερινό.

    ΥΓ ένας Πολωνός (White Wolf ? Κάτι τέτοιο) διέσχισε τη Σιβηρία , χειμώνα, με μηχανή. Ίσως να έχει ένα δυο τιπς προστασίας

  7. #97
    Νέο μέλος Το avatar του/της soulismafia
    Εγγραφή
    27/09/2016
    Μηνύματα
    7
    Εγώ πάλι θα πρότεινα θερμαινόμενα γάντια. Είναι ακριβά αλλά έχεις και προστασία και σε ζεσταίνουν όσο πρέπει.

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ελα ενταξει, το βρηκαμε. Χουφτες ειδικα για το k-xct. https://moto-discovery.com/eshop/pro...rds-11979.html

    139€ μονο. Δεν παμε καλα...

    Αν εχει κανενας υποψιν καποιο universal μοντελο ειμαι ολος αυτια. Λογικα που να βιδωνει σε αντιβαρο;
    Το προβλημα ειναι οτι μιας και θα χρειαστει δοκιμη πρεπει να ειναι κατι απο τη Θεσσαλονικη.

  9. #99
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Παρομοιως με ευαισθησια στα ακροδαχτυλα, ρε συ λες να ειναι της ηλικιας; , καποια στιγμη πηρα τα χειμερινα της μηχανης σε χιονοδρομικο γιατι δεν εβρισκα τα αναλογα και ΕΒΡΑΣΑΝ τα χερια μου! Για καποια ωρα κατεβαινα με τα γαντια στις τσεπες για να σβησει η φλογα απο τα χερια . Εκει καταλαβα οτι δεν φταιει κανενα γαντι, η ακινησια στην μηχανη και ο συνεχης κρυος αερας στα χερια.

    Οι χουφτες κανουν δουλεια και μετα τα θερμαινομενα, ειτε γκριπς ειτε γαντια.
    Κάτι η ηλικία κάτι τα παλιά τραύματα Νίκο κατήντησα να αγκαλιάζω τα κύλιντρα της μηχανής για να ζεσταθώ
    Με τα θερμαινόμενα πάλι ζεσταίνεται η παλάμη αλλά τα δάχτυλα όχι τόσο,χώρια που αυτά δέχονται όλον τον αέρα.

  10. #100
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Κάτι η ηλικία κάτι τα παλιά τραύματα Νίκο κατήντησα να αγκαλιάζω τα κύλιντρα της μηχανής για να ζεσταθώ
    Με τα θερμαινόμενα πάλι ζεσταίνεται η παλάμη αλλά τα δάχτυλα όχι τόσο,χώρια που αυτά δέχονται όλον τον αέρα.
    έχω πάρει πάμπολλες φορές αγκαλιά τα καπάκια του Hornet λόγω παγωνιάς

    πάντως στην F650 που είχα το πάλαι ποτέ, τα θερμαινόμενα σε συνδυασμό με τις χούφτες κάναν όντως δουλειά, δεν θυμάμαι να είχα νιώσει να παγώνουν ποτέ τα χέρια τότε (βέβαια ήμουν και 25 χρονών...)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Καλημερα!Με χουφτες neopren βγαζω οκταωρο δουλεια χωρις να φοραω καν γαντι,πραγμα βολικο καθως συνεχως εχω να κανω με χρηματα.Τωρα σε συνεχομενη οδηγηση ωρων πχ σε ταξιδι θα θελει και ενα γαντακι

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ελα ενταξει, το βρηκαμε. Χουφτες ειδικα για το k-xct. https://moto-discovery.com/eshop/pro...rds-11979.html

    139€ μονο. Δεν παμε καλα...

    Αν εχει κανενας υποψιν καποιο universal μοντελο ειμαι ολος αυτια. Λογικα που να βιδωνει σε αντιβαρο;
    Το προβλημα ειναι οτι μιας και θα χρειαστει δοκιμη πρεπει να ειναι κατι απο τη Θεσσαλονικη.
    Δεν κοιτάς σε κανά AliExrpess για αντίστοιχες χούφτες?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Pct διαβασα αυτο που λες οτι με τις χουφτες δεν μπορουσες να αναψεις φλας κτλ.Τουκανο δεν εχω για να ξερω πως ειναι, αλλα εχω νορντκοουντ και στο σημειο οπου ειναι τα φλας,η κορνα κτλ το υλικο ειναι πολυ ποιο λεπτο απο την υπολοιπη χουφτα και μπορω μια χαρα να χρησιμοποιησω τα φλας.Σκεψου εγω εβγαζα 8ωρο ετσι πανω στο μηχανακι.Προσωπικα μου ελυσαν τα χερια στην κυριολεξια αυτες οι χουφτες γιατι με το γαντι βαλε/βγαλε για να δινω ρεστα κτλ ητανε σπαστικο

  14. #104
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ελα ενταξει, το βρηκαμε. Χουφτες ειδικα για το k-xct. https://moto-discovery.com/eshop/pro...rds-11979.html

    139€ μονο. Δεν παμε καλα...

    Αν εχει κανενας υποψιν καποιο universal μοντελο ειμαι ολος αυτια. Λογικα που να βιδωνει σε αντιβαρο;
    Το προβλημα ειναι οτι μιας και θα χρειαστει δοκιμη πρεπει να ειναι κατι απο τη Θεσσαλονικη.
    Με αντίστοιχες και θερμαινόμενα εδώ και πολλά χρόνια φοράω μόνο λεπτά mx γάντια.
    Μόνο σε πολύ σκληρές συνθήκες χρησιμοποιώ ποιο ζεστά.

    κάτι σαν αυτό θες

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν κοιτάς σε κανά AliExrpess για αντίστοιχες χούφτες?
    Θα το κοιτάξω. Η βίδα του αντίβαρου είναι γενικά στάνταρ διάσταση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Pct διαβασα αυτο που λες οτι με τις χουφτες δεν μπορουσες να αναψεις φλας κτλ.Τουκανο δεν εχω για να ξερω πως ειναι, αλλα εχω νορντκοουντ και στο σημειο οπου ειναι τα φλας,η κορνα κτλ το υλικο ειναι πολυ ποιο λεπτο απο την υπολοιπη χουφτα και μπορω μια χαρα να χρησιμοποιησω τα φλας.Σκεψου εγω εβγαζα 8ωρο ετσι πανω στο μηχανακι.Προσωπικα μου ελυσαν τα χερια στην κυριολεξια αυτες οι χουφτες γιατι με το γαντι βαλε/βγαλε για να δινω ρεστα κτλ ητανε σπαστικο
    Ναι, χωρίς γάντι φαντάζομαι πως θα μπορούσα να το χειριστώ. Αλλά δε θέλω να κάνω υποχώρηση στην ασφάλειά μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με αντίστοιχες και θερμαινόμενα εδώ και πολλά χρόνια φοράω μόνο λεπτά mx γάντια.
    Μόνο σε πολύ σκληρές συνθήκες χρησιμοποιώ ποιο ζεστά.

    κάτι σαν αυτό θες

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια!!
    από Akefalos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 00:13
  2. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:42
  3. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF