Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 116

Θέμα: Ισοθερμικά γάντια

  1. #76
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Τελικά σα να λέμε και 300gr thinsulate να έχει το γάντι, αργά ή γρήγορα πάει το δάχτυλο χωρίς χούφτα ε;

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Τελικά σα να λέμε και 300gr thinsulate να έχει το γάντι, αργά ή γρήγορα πάει το δάχτυλο χωρίς χούφτα ε;

    Εφόσον χτυπάει ο αέρας το γάντι, αργά ή γρήγορα θα παγώσει. Σκοπός είναι να γίνει όσο πιο αργά γίνεται ή και καθόλου αν είναι δυνατόν.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πηρα τις neopren χουφτες της Tucano Urbano (R363X). Οντως πολυ καλη προστασια απο το κρυο αλλα προσωπικα μου φανηκαν επικινδυνες. Κανουν δυσκολη τη χρηση των περιφερειακων χειριστηριων. Φλας για να αναψω τα εψαχνα, οσες μερες τις φορεσα ειχα σταματησει σχεδον να αναβω φλας. Κορνα πηγα να πατησω μια φορα (στα πλαισια αμυντικης οδηγησης), δεν τη βρηκα. Τελος το κουμπι που παιζεις τα μεγαλα φωτα (παλι για να ειδοποιησεις καποιον οτι εισαι εκει) απλα δεν μπορει να πατηθει με αυτες. Την τεταρτη μερα τις εβγαλα. Καλυτερα το κρυο απο το να μειωνεται η ενεργητικη ασφαλεια. Παλι καλα τις ειχα βρει απο χερι και δε θα χασω τα λεφτα μου, γιατι καινουριες καναν και 50κατι ευρω.


    Διαβασα το νημα και ειδα καποιες λυσεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ρε μη μπεδευεσαι ΜΟΝΟ μ αυτό θα κάνεις δουλεια... (5 6 ευρώ κάνει)
    Ενω ξερω οτι το αδιαβροχο απο πανω εχει πολυ καλη αντιανεμικη δραση, τα συγκεκριμενα τα βλεπω στα 42€. ΟΚ ειναι λιγο παλιο το νημα, αλλα οχταπλασιαστηκε η τιμη σε αυτα τα χρονια;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrapogiannos7 Προβολή μηνύματος
    https://www.amazon.com/gp/product/B0...R5YWLLXQQANIXG
    κοιτάξτε εδώ ! Αυτή είναι οι λύση στο πολύ κρύο (συγνώμη αν έχει γραφτεί και παραπάνω δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα ακόμα )
    Αυτο φαινεται σουπερ και η ζωη της μπαταριας ειναι επαρκεστατη. Στο Ελλαντα βρισκουμε κατι τετοια;

    Επισης επειδη η διαδρομη που κανω ειναι 20' σκεφτομαι πως μπορει να με καλυπτει και ενα πολυ χοντρο γαντι, ισως τυπου σκι; Αν εχει κανεις να προτεινει κατι. Τωρα εχω χειμερινα SPIDI H2 Out αλλα δεν...

  4. #79
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Προσωπικά προς το παρόν τουλάχιστον έχω βολευτεί με τα revit mosca και από μέσα τα grizzly αν έχει 10-14 βαθμούς. Άποψη μου είναι όχι μη-μοτοσυκλετιστικο γάντι γιατί δεν υπάρχει προστασία αν χτυπά ξύλο συμβεί κάτι.

  5. #80
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    τον περασμένο μήνα που γυρνάγαμε, σαν χαπι τράβελερς κι εμείς, τις Ευρωπες, τις τελευταίες μέρες είχε και ψολιάγκο και βροχούλα (πότε πιτσίλιμα, πότε τουλούμι).
    Διαπίστωσα ότι φορώντας ένα ζευγάρι λεπτά ισοθερμικά (της νορντκαπ νομιζω εχω) μέσα απο τα μοτογάντια (ένα ζευγάρι Spidi του πενηντάρικου) τα χέρια μου δεν κρύωσαν ουσιαστικά ποτέ, ακόμα και αν τα εξωτερικά μπορεί να είχαν γίνει λούτσα. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, φτηνά είναι (δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ,μπορεί να τα έχουν ξαναγραψει).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Περα απ'τις αναμεικτες μαρτυριες που προηγηθηκαν στο νημα για τα ισοθερμικα γαντια, εγω εχω και μια αλλη επιφυλαξη. Τα γαντια που εχω τα εχω αγορασμενα να μου ειναι ακριβως στο μεγεθος (οπως νομιζω ειναι καλο για ολων των ειδων τον προστατευτικο εξοπλισμο). Το να μπει ακομα ενα γαντι -οσο λεπτο κι αν ειναι- απο μεσα, δεν ενοχλει; Το αδιαβροχο απο εξω το καταλαβαινω πχ, το παιρνεις ενα νουμερο παραπανω.

  7. #82
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Ναι σωστα, δε το διευκρίνισα.
    τα σπιντι για τα οποία μίλαγα πριν, είναι μεγαλύτερο νούμερο γιατι τα φοράω στο παπί στη δουλειά οπότε ήθελα το βάλε βγάλε να είναι παιχνίδι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #83
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Δεν ενοχλεί αλλά δεν είναι και ο,τι πιο εύκολο να μπει. Εμένα είναι ίδιο μέγεθος και τα δυο (έτσι μου είχαν προτείνει) και απλά νομίζω πρέπει να βρεις τον τρόπο να τα φοράς. Στην αρχή δοκίμαζα με το κουμπί του μανικιού του μπουφάν κουμπωμένο και όσο πιο χαμηλά στον καρπό γίνεται αλλά είναι καλύτερα να είναι ελεύθερο, ελαφρώς σηκωμένο, να μπουν τα γάντια και μετά να κουμπώσει. Με αυτόν τον τρόπο τα γάντια έχουν εφαρμόσει πιο σωστά.

  9. #84
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλησπέρα.Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα περίπου 1500χλμ βόλτα ,πέρασα από κρύα στα βουνά,υγρασίες ομίχλες,τα ξέρεις λίγο-πολύ.
    Φορούσα γάντια σκι (μιας και το ανάφερες) που τα πήρα επίτηδες για αυτό τον λόγο μεγάλο μέγεθος πάνω από λεπτά δερμάτινα χωρίς καμία προστασία για το κρύο όμως.
    Δεν κρύωσα καθόλου μετά από αρκετές ώρες ( δεν έχω καν χούφτες) αλλά δεν έχεις και τον καλύτερο έλεγχο ,είναι πολύ bulky κατασταση.
    Εγώ θα δοκίμαζα και πλαστικές γκέτες χεριών,το αδιάβροχο/αντιανεμικό μου είναι το καλύτερο ρούχο που αγόρασα ποτέ ενάντια στο κρύο.
    porca miseria.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.022
    Εμένα δεν κρυώνουν τα χέρια μου εύκολα. Μέχρι σήμερα σε αποστάσεις 20-30' φοράω τα καλοκαιρινά γάντια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    τον προπερασμένο μήνα που γυρνάγαμε, σαν χαπι τράβελερς κι εμείς, τις Ευρωπες, τις τελευταίες μέρες είχε και ψολιάγκο και βροχούλα (πότε πιτσίλιμα, πότε τουλούμι).
    Διαπίστωσα ότι φορώντας ένα ζευγάρι λεπτά ισοθερμικά (της νορντκαπ νομιζω εχω) μέσα απο τα μοτογάντια (ένα ζευγάρι Spidi του πενηντάρικου) τα χέρια μου δεν κρύωσαν ουσιαστικά ποτέ, ακόμα και αν τα εξωτερικά μπορεί να είχαν γίνει λούτσα. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, φτηνά είναι (δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ,μπορεί να τα έχουν ξαναγραψει).
    Στο ίδιο ταξίδι, τις 3 πρώτες μέρες που ήταν στεγνό το τοπίο, κινούμασταν στις Άλπεις και φόραγα καλοκαιρινό γάντι και ένα ισοθερμικό της OJ. Σπάνια έβαλα τα χειμερινά σε στεγνό, γιατί βολευόμουν με τα ισοθερμικά. Άρα, νομίζω ότι δεν είναι τελείως ψέμα τα ισοθερμικά γάντια.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #86
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε γυμνή μοτοσυκλέτα, σε διαδρομή περίπου 45' με θερμοκρασίες κάτω από 5°C, τα δάχτυλά μου παγώνουν. Σε τέτοιες συνθήκες φοράω εξωτερικά χειμερινά γάντια και εσωτερικά ισοθερμικά. Χάνεται η αίσθηση στα χειριστήρια, αλλά βελτιώνεται κάπως η προστασία από το κρύο. Τα πράγματα χειροτερεύουν όταν η ταχύτητα είναι 70 km/h και πάνω, οπότε θεωρώ ότι από το πιο σημαντικά είναι να έχεις αντιανεμική προστασία, έστω σαν τις μισές πλαστικές χούφτες που είχαν τα παλιά on/off. Έχω την εντύπωση ότι το fairing κάποιων scooter παρέχει αντιανεμική προστασία για τα χέρια.

    Πάντως τα 20 λεπτά που κινείσαι δεν είναι πολύς χρόνος για να παγώσουν τόσο πολύ τα δάχτυλα με ένα καλό ζευγάρι χειμερινά γάντια. Από την άλλη μεριά λες ότι κινείσαι με 120 km/h, ζεις και βόρεια, οπότε δεν ξέρω πώς αλλάζει η αίσθηση σε τέτοιες συνθήκες.

    Έχω ακούσει ότι βοηθάει η χρήση πλαστικών γαντιών μίας χρήσης μέσα από τα χειμερινά, διότι κόβει τον άνεμο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/12/2021 στις 23:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Προφανως δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου στα εικοσι λεπτα. Απλα η αληθεια ειναι επειδη πλεον εχω πολυ καλη προστασια στο σωμα (λογω σκουτερ, ζελατινας με σποιλερ, κουβερτας και καλου τζακετ) το χερι το νοιωθω ακομα περισσοτερο που κρυωνει. Με τα γυμνα παλιοτερα δεν το ενοιωθα τοσο πολυ γιατι παγωνα ολοκληρος ετσι κι αλλιως οποτε δεν εστιαζα στα χερια. Επισης το προβλημα μου ειναι κυριως στο σχολασμα (μια το βραδυ) οπου η θερμοκρασια πεφτει αρκετα.

    Παρεμπιπτοντως, εγραψα "γαντια ψυχους" στο ψαχτηρι και μου εβγαλε αυτα. Με πιστοποιηση CE για το κρυο. Κατι τετοιο εχει δοκιμασει κανεις;

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στις χούφτες, πιστεύω θα τις συνηθίσεις. Εμένα πλέον δεν με ενοχλούν καθόλου! Είναι η καλύτερη και πρακτικότερη λύση...

    Γενικότερα, και με ισοθερμικά γαντάκια εσωτερικά (για μένα ΔΕΝ χρειάστηκε να έχω μεγαλύτερο γάντι από το κανονικό μου νούμερο για να μπουν) τα χέρια μου πάγωναν μετά από ώρα, ειδικότερα οι άκρες των δακτύλων μου. Διαπίστωσα ότι ζεσταίνοντας τα ισοθερμικά λίγο πριν τα φορέσω, τα πράγματα ήταν καλύτερα για λίγη παραπάνω ώρα. Πλέον, παίζω με χούφτες και θερμαινόμενα γκριπ, τα δοκίμασα σε μεγάλη βόλτα με σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και ήταν ταμάμ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #89
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Προσωπικα πιστευω οτι δεν χρειαζονται αλχημειες για να κανεις δουλεια.
    Αν ειναι να οδηγας χωρις αισθηση τι να το κανεις? Εγω δεν θα εβαζα σε κινδυνο την σωματικη μου ακεραιοτητα για να μην δωσω κατι παραπανω κ να παρω ενα σωστο χειμερινο.
    Δυστυχως τα σκας κ αγοραζεις ενα σωστο γαντι για κρυο που το βαζεις κατω απο τους 9-10 βαθμους.
    Οπως εχεις καλοκαιρινα γαντια για τις ζεστες κ κατι ενδιαμεσο για πριν κ μετα το χειμωνα , ετσι θες κ ενα σωστο γαντι για το κρυο.
    Ακριβο σπορ λεμε η μοτοσυκλετα...

    Eγω ακομα εχω κατι Dainese Spog S apo to 2007 . Απλα τα τελευταια χρονια μετα απο ωρα στο κρυο αρχιζουν να κρυωνουν τα ακροδαχτυλα γιατι εχει πεσει το υλικο στο σημειο.
    Κατα τ αλλα οταν τα ειχα αγορασει τα εβαζα μεχρι κ με μειον βαθμους κ πηγαινα στη δουλεια απο αττικη οδο κ δεν καταλαβαινα τιποτα. Κ με το μεγαλο κ με το σκουτερ.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Για τις χούφτες δε θα δώσω χρόνο Γιώργο. Μου έφτανε προσωπικά το ένα περιστατικό που δεν μπόρεσα να πατήσω την κόρνα όταν τη χρειαζόμουν.

    Το πρόβλημά μου δεν είναι να τα σκάσω. Τρία ζευγάρια γάντια έχω, όλα επώνυμα. Καλοκαιρινά, δερμάτινα πίστας (φθινόπωρο-άνοιξη) και χειμερινά. Το θέμα του νήματος εξ αρχής ήταν ότι από κάποια θερμοκρασία και κάτω τα μοτοσικλετιστικά γάντια απλά δεν καλύπτουν. Ακόμα και τα χειμερινά. Είμαι και κρυουλιάρης βέβαια, να το πω κι αυτό. Ως μάγειρας είμαι τροπικό είδος, έχω μάθει σε ζέστη και υγρασία.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια!!
    από Akefalos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 01:13
  2. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 10:42
  3. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF