Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2016
    Μηνύματα
    4

    ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ

    καλημέρα. πριν ενα μηνα ειχα ατυχημα με το μηχανακι ΚΤΜ 990 adv 9:15 το πρωι.

    Το περιεργο στη υποθεση ειναι πως του οτι εκτως που δε με ειδε ΚΑΝ και ενω νόμιζα πως αποφευγω το τρακαρισμα, επεσα πανω στο κοτσαδωρο του αφτοκινητου, με απο τελεσμα να πεταχτω εγω απο τη μηχανη και ο συνεπιβατησ να μεινει επανω στο μηχανακι.
    Το τραγικο τησ υποθεσης ειναι πως ενω δε τρεχαμε, ο μπρωστινός τροχος" κοτσαριστηκε" στο αυτοκινητο και οταν αυτο περιστραφηκε αποτομα μια και το βρηκα καθετα στο δρομο πεταξε τη μηχανη στα 20 μ και τον συνεπιβατη μου 330 μ μακρυα.
    περιτο να σασ πω σε τι κατασταση τον μαζεψαμε.
    δοξατο θεω ειναι ο.κ και ειναι θεμα χρονου ν περπατησει φυσιοθεραπιες κανει ολα καλα.

    Ειχε ποτε κανεις σας ατυχημα με κοτσαδωρο.και αν ναι τι εγινε.?

    ευχαριστω.

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis990adv Προβολή μηνύματος
    καλημέρα. πριν ενα μηνα ειχα ατυχημα με το μηχανακι ΚΤΜ 990 adv 9:15 το πρωι.

    Το περιεργο στη υποθεση ειναι πως του οτι εκτως που δε με ειδε ΚΑΝ και ενω νόμιζα πως αποφευγω το τρακαρισμα, επεσα πανω στο κοτσαδωρο του αφτοκινητου, με απο τελεσμα να πεταχτω εγω απο τη μηχανη και ο συνεπιβατησ να μεινει επανω στο μηχανακι.
    Το τραγικο τησ υποθεσης ειναι πως ενω δε τρεχαμε, ο μπρωστινός τροχος" κοτσαριστηκε" στο αυτοκινητο και οταν αυτο περιστραφηκε αποτομα μια και το βρηκα καθετα στο δρομο πεταξε τη μηχανη στα 20 μ και τον συνεπιβατη μου 330 μ μακρυα.
    περιτο να σασ πω σε τι κατασταση τον μαζεψαμε.
    δοξατο θεω ειναι ο.κ και ειναι θεμα χρονου ν περπατησει φυσιοθεραπιες κανει ολα καλα.

    Ειχε ποτε κανεις σας ατυχημα με κοτσαδωρο.και αν ναι τι εγινε.?

    ευχαριστω.
    Περαστικά στον τραυματία.
    Σχετικά με τον κοτσαδόρο αφού δεν ρυμουλκούσε και δεν τον είχε βγάλει, κανονικά παίρνει μια κλήση.
    Ομως αυτό νομίζω οτι δεν αλλάζει κατι σχετικά με το ατύχημα και τις υπαιτιότητες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Είναι λίγο θολό το τοπίο με τους κοτσαδόρους. Ήταν αποσπώμενος ή όχι; Τα παλιά αμάξια (80ς - 90ς) με σταθερό κοτσαδόρο δεν υποχρεούνταν να τον βγάζουν και δεν γινόταν πρακτικά.

    Με τους αποσπόμενους υποχρεούσαι να τον αφαιρείς όταν δεν κάνεις χρήση του.

    Αυτά γνώριζα στο προφορικό πριν καμιά 10ριά+ χρόνια όπου είχα σταθερό και είχαν χτυπήσει πίσω μου 2-3 φορές αμάξια (σε φανάρι) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τις ασφαλιστικές.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2016
    Μηνύματα
    4
    Δε νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραματα. σιγουρα οι υπαιτηοτητες δεν αλαζουν.
    αλα δε μπορεις να φορας στο αυτοκινητο σου οτι θες.και ειδικα πραμματα που μυδενιζουν την παθητικη του ασφαλεια μεγιστοποιουν τη ζημεια ανθρωπων και πραγματων και να τη γλιτωνειε με μια κληση.

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έχει ειδική αναφορά στην ασφάλεια του το όχημα που φέρει κοτσαδορο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Έπεσες εσύ από πίσω στον κοτσαδόρο ;;;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    Σχετικά με τον κοτσαδόρο:

    (...)Η ύπαρξη κοτσαδόρου επιτρέπεται ακόμα και εάν το όχημα δεν ρυμουλκεί, εφόσον διακρίνεται η πινακίδα κυκλοφορίας, δεν προεξέχει με τρόπο που μπορεί να καταστεί επικίνδυνος και εφόσον το όχημα είναι εφοδιασμένο με το ειδικό σημείωμα ρυμούλκησης που εκδίδεται από την Περιφέρεια.(...)

    Πηγή: Kteohellas

    Και η επίσημη απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ-ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	375666


    Δεν νομίζω όμως ότι τα παραπάνω έχουν σχέση με το ατύχημα.

    [FONT=Verdana][/FONT]
    Think faster than you ride

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με τον κοτσαδόρο:

    (...)Η ύπαρξη κοτσαδόρου επιτρέπεται ακόμα και εάν το όχημα δεν ρυμουλκεί, εφόσον διακρίνεται η πινακίδα κυκλοφορίας, δεν προεξέχει με τρόπο που μπορεί να καταστεί επικίνδυνος και εφόσον το όχημα είναι εφοδιασμένο με το ειδικό σημείωμα ρυμούλκησης που εκδίδεται από την Περιφέρεια.(...)

    Πηγή: Kteohellas

    Και η επίσημη απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ-ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ.jpg 
Προβολές:	386 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	375666


    Δεν νομίζω όμως ότι τα παραπάνω έχουν σχέση με το ατύχημα.

    [FONT=Verdana][/FONT]
    Οτι είπε ο blade.
    Το οτι επεσες επανω στην κοτσαδουρα και η ζημιά απο 5(χωρίς αυτήν) έγινε 500 (με αυτήν)
    Είναι κάτι που θα το δούνε οι ασφάλειες/πραγματογνωμονας.
    Αν αυτός την έχει νόμιμα η οχι (στο όχι θα του κοπεί ενα πρόστιμο απο την τροχαία)
    Βεβαίως και έχει κάποια συνυπαιτιοτητα,αλλά αυτό το καθορίζει ο πραγματογνωμονας

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    νομίζω ότι ο κοτσαδορος απαγορεύεται να είναι στο αμάξι επάνω αν δεν ρυμουλκεί οπότε έχει την υπαιτιότητα του ατυχήματος αυτός γιατί αλλάζει το μήκος του οχήματος και έχει επικίνδυνες προεξοχές τουλάχιστον για τον λόγο αυτό σε έκοβαν στα κτεο , καλύτερα να βάλεις δικηγόρο που ασχολείται με τροχαία να το ψάξει

  10. #10
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Τα πράγματα είναι απλούστατα. Αν έφταιγε το αυτοκίνητο σε αποζημειώνει κανονικά η ασφάλεια.
    Από εκεί κι ύστερα το αν επιτρεπόταν ή όχι να έχει κοτσαδόρο είναι πρόβλημα του ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου, αν ήταν παράνομος τότε η ασφάλεια θα του ζητήσει τα λεφτά πίσω, εσένα όμως δεν σε επηρεάζει. Περαστικα στον πίσω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Εγώ βλέπω ότι θα μπλέξετε και εσύ τρίβεσαι στη γλίτσα του βοσκού. Αν το θέμα σου είναι η τιμωρία κάποιου που είχε κοτσαδόρο τότε κυνήγησε το αν και δε νομίζω πως θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό. Στο θέμα του τροχαίου σκέφτομαι ότι η ασφαλιστική του και ειδικά αν δεν έχει ρήτρα στο συμβόλαιο του θα αρχίσει τις "περικοπές", σε συνδυασμό ότι τον βρήκες κάθετα πίσω και μάλιστα τόσο πίσω(υποθέτω παραβίασε προτεραιότητα ?) και εκεί θα λένε διάφορα. Δικηγόρους θέλετε και μάλιστα καλούς γιατί και η ζημιά στη μηχανή λογικά είναι μεγάλη και ο τραυματισμό σοβαρός.




    ps: 330 μέτρα παρακάτω ο συνοδηγός ; να υποθέσω σου ξέφυγε μηδενικό στο τέλος;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis990adv Προβολή μηνύματος
    καλημέρα. πριν ενα μηνα ειχα ατυχημα με το μηχανακι ΚΤΜ 990 adv 9:15 το πρωι.

    Το περιεργο στη υποθεση ειναι πως του οτι εκτως που δε με ειδε ΚΑΝ και ενω νόμιζα πως αποφευγω το τρακαρισμα, επεσα πανω στο κοτσαδωρο του αφτοκινητου, με απο τελεσμα να πεταχτω εγω απο τη μηχανη και ο συνεπιβατησ να μεινει επανω στο μηχανακι.
    Το τραγικο τησ υποθεσης ειναι πως ενω δε τρεχαμε, ο μπρωστινός τροχος" κοτσαριστηκε" στο αυτοκινητο και οταν αυτο περιστραφηκε αποτομα μια και το βρηκα καθετα στο δρομο πεταξε τη μηχανη στα 20 μ και τον συνεπιβατη μου 330 μ μακρυα.
    περιτο να σασ πω σε τι κατασταση τον μαζεψαμε.
    δοξατο θεω ειναι ο.κ και ειναι θεμα χρονου ν περπατησει φυσιοθεραπιες κανει ολα καλα.

    Ειχε ποτε κανεις σας ατυχημα με κοτσαδωρο.και αν ναι τι εγινε.?

    ευχαριστω.
    Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι αν δεν υπήρχε κουραδόρος δεν θα υπήρχε ατύχημα?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι αν δεν υπήρχε κουραδόρος δεν θα υπήρχε ατύχημα?
    Έτσι είναι Στέλιο.
    Τώρα που υπήρχε, σκατα η υπόθεση. .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά, μας λες ότι αν δεν υπήρχε κουραδόρος δεν θα υπήρχε ατύχημα?
    Στέλιο έμπλεξες τα καράβια με τους κοτσαδόρους, KTM είχε το παιδί όχι βαραντέρο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    σορι ρε παιδια ακομα και στο γουορτ λαθη γινοντε. κκτημενη ταχυτητα.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 14:07
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 22:04
  3. τρακαρισμα σε 2 φασεις.....
    από kalesin στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 21:17
  4. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF