Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 107

Θέμα: Αθήνα – Ορμένιο ... ένα παπί δρόμος ...

  1. #91
    Πάντα όρθιος, χαρούμενος και με γεμάτο ρεζερβουαρ

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN6865.jpg 
Προβολές:	403 
Μέγεθος:	68,8 KB 
ID:	376220

    GAMATOS !
    ανανήψαντας

  3. #93
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ωραίος και απολαυστικός όπως πάντα. Η έλλειψη των κουναβιών σε αυτό το γραπτό ήταν φανερή.

  4. #94
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Bon viveur μαζοχιστη φιλε μου Βρασιδα,


    βρισκεις μικρες απολαυσεις ακομη και στα πιο μικρα πραγματα...

    και γιαυτο σε παω πολυ...

    Στην επομενη με τα "μικρα" βολτα να την παμε παρεα...

    γουσταρω και εγω καλο-κακοπεραση και καλο φαη!!!


    F@ck the standards!!!

    P.S.
    για οσους το πιανουν...
    "Εδώ και χρόνια έχω πετύχει να μου είναι πλήρως αδιάφορη η γνώμη των άλλων για εμένα και πολύ περισσότερο ανθρώπων που ούτε γνωρίζω, ούτε έχω δει ποτέ στην ζωή μου. Το ίδιο σχεδόν ισχύει και για τους περισσότερους που έχω γύρω μου. Δεν το εννοώ σε καμία περίπτωση με κακία ή αλαζονεία, αλλά κατάλαβα επιτέλους, έστω και αρκετά αργά, ότι κάτι τέτοιο αποτελεί απίστευτη τροχοπέδη στην εξέλιξη της ανθρώπινης υπόστασης και εξέλιξης ..."
    me 2 brother...me 2....
    Τελευταία τροποποίηση από GFawkes; 14/12/2016 στις 14:16.

  5. #95
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Φιλε, τελικα ειμαστε καμποσοι που πιστευουμε οτι μπορουμε με απλα πραγματα να κανουμε τη ζωη μας καλυτερη.
    Μπραβο σου και παντα καλους δρομους να εχεις.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #96
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    στα ειπα και αλλου Βρασιδα.Γουσταρω που γουσταρεις να ταξιδευεις και να περιπλανιεσε σε ομορφους κοσμους.

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Τα ωραία πράγματα τα βρίσκεις στην απλότητα.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  8. #98
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Το διάβασα μονοκοπανιά.... Απλά εξαιρετικός!!! Και για τον τρόπο γραφής και για το ταξίδι αλλά και για την πάπια φυσικά. Και θεωρούσα άθλο το αθήνα-αγρίνιο που έκανα συχνά πυκνά με το δικό μου παπί.... Πάντα όρθιος και να συνεχίζεις να γράφεις χιλιόμετρα με όλα τα κυβικά.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    εξαιρετικός σε όλα τα επίπεδα ελπιζω καποια στιγμή να διασταυρωθουν οι δρόμοι μας!!!
    Παντα όρθιος !!!
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  10. #100
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Προσκυνω!!!

    Καλες βολτες!

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    (...)Ρυθμούς που σου επιτρέπει να δεις πράγματα που είχες προσπεράσει – γωνιές που δεν είχες δώσει σημασία – λεπτομέρειες σε πρόσωπα ανθρώπων… από το βλέμμα που σε κοίταζαν μέχρι της χαρακιές τις ζωής στο πρόσωπο. (...)
    Το απόλαυσα πολύ το ταξιδιωτικό σου. Να είσαι γερός και να μπορείς να ταξιδεύεις με ότι ρυθμό θέλεις.
    Think faster than you ride

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    [
    QUOTE=Vrasidas;2835487]Περίεργα αυτά τα πλάσματα ... τα ανθρώπινα … Πάντα ήμουν υπέρ της αμφισβήτησης, ένα από τα ισχυρότατα όπλα, ο φόβος και ο τρόμος των λιμοκοντόρων καρεκλάκηδων υπαλληλίσκων, αλλά υπάρχουν και όρια και διακριτικές νοητές γραμμές … Γραμμές που ακόμα κανείς δεν μπόρεσε να οριοθετήσει με ακρίβεια και διακριτικότητα …

    Ήδη μου έχει λείψει η ηρεμία μου … αυτήν που μόνο με μοναχικό διάβα μπορείς να απολαύσεις … Το ταπεινό μου δίτροχο, εκτός από μεγάλη αυτονομία χιλιομέτρων, μου εξασφάλισε μια σειρά από επιπλέον ευεργετήματα. Ρυθμούς που μπορείς να αφοσιωθείς στις σκέψεις σου – για το παρελθόν αλλά και για το μέλλον σου … Πόσες φορές στην μέση του ταξιδιού μου δεν σχεδίασα ήδη το επόμενο … Ρυθμούς που σου επιτρέπει να δεις πράγματα που είχες προσπεράσει – γωνιές που δεν είχες δώσει σημασία – λεπτομέρειες σε πρόσωπα ανθρώπων… από το βλέμμα που σε κοίταζαν μέχρι της χαρακιές τις ζωής στο πρόσωπο. Στάσεις χωρίς να βαρυγκωμώ … εύκολες και γρήγορες … Περάσματα χωρίς να με ενοχλούν ή να με δυσκολεύουν «άνθρωποι» …

    Δεν είχα άγχος για ζημιά η οποία θα μου δημιουργούσε οικονομικό πρόβλημα … και η απλότητά του, σου δημιουργεί ένα αίσθημα ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις επί τόπου ότι συμβεί από μηχανική βλάβη.

    Η θέση οδήγησης με συνδυασμό την ζώνης μέσης και δεμένα πίσω πράγματα να την στηρίζουν καλύτερα, δεν με κούρασε καθόλου … μα καθόλου όμως.

    Σε μακρινά ταξίδια ένας βασικός παράγοντας που μετρά, είναι η διάρκεια και η συνέχεια … Οι 300σάρες τελικές μέσα στο βουνό είναι παντελώς άχρηστες … γιατί θα πρέπει να το εξηγήσουμε αυτό ? Το ότι καμιά 20αριά άλογα θα ήταν ευπρόσδεκτα για ανηφόρες και ευθειούλες δεν χωρά καμία συζήτηση … και οι ανηφόρες όμως τελειώνουν κάποτε, όπως και οι ευθείες. Έχουν και αυτές τη χάρη τους ... τη μαγεία τους …
    Γιατί θα πρέπει όλα να είναι εύκολα – άνετα – ασφαλή ?? Πόσοι από όσους ασχολούνται με δραστηριότητες ή αθλήματα που παράγουν συναισθήματα πληρότητας, το κάνουν με συνθήκες ασφάλειας – άνεσης – ευκολίας ?
    Κρατώντας ρυθμό με ήρεμη αλλά σβέλτη συνεχόμενη οδήγηση, το παπί σου εξασφαλίζει ξεκούραστη διάρκεια …
    Δεν είναι τυχαίο που στο 36ωρο αρκετοί με μεγάλης ιπποδύναμης (και βάρους) μηχανές, πολύ σύντομα εγκαταλείπουν από κούραση … Είναι σαν να κρατάς ένα ποτήρι γεμάτο νερό με το χέρι τεντωμένο εμπρός … Παιχνιδάκι ! … για λίγο όμως … αν το κρατήσεις έτσι για κάποιες ώρες, τα χέρι σου αισθάνεται ότι κρατά την υπέρβαρη θειά της Σούζης , η οποία κουβαλά και δυό μεγάλα βάζα βυσσινάδα πάνω της. Απλοί νόμοι της Φυσικής ... όσο λιγότερο βάρος έχεις να διαχειριστείς , τόσο λιγότερη ενέργεια καταναλώνεις ή χρειάζεσαι …

    Λόγω περιορισμένου χώρου φόρτωσης, σου επιβάλει να πάρεις μαζί σου μόνο τα απαραίτητα … και πάλι από αυτά τα μισά θα χρησιμοποιήσεις … Πόσες φορές γυρίζοντας πίσω δεν χαμογελάσαμε πικραμένα για την προίκα που κουβαλήσαμε τόσα χλμ άδικα ?
    Βρασιδα σε χαιρετω. Βρηκα ιδιαιτερα απολαυστικό το ταξιδιωτικό σου όπως και την περιγραφη της συμμετοχής σου στο 36 ωρο. Με αφορμη αυτα θα ήθελα να σου μοιραστω λίγες σκέψεις μαζί σου.
    Σε μια εποχη που ο καπιταλισμος εχει κυριαρχησει κατα κρατος απέναντι σε όλα τα υπόλοιπα οικονομικά συστηματα η μεγαλύτερη πρόκληση και περιπετεια ειναι αυτης της προσωπικής αυτοσυγκρατησης. Οπως το βλέπω εγω ειναι να αρνηθείς να συμμετασχεις σε όλο το παιχνιδι σαν ΠΕΛΑΤΗΣ ( μοτοσυκλετιστης...αυτό ειναι το θέμα μας) αλλα να συμμετασχεις σαν σκεπτομενος ΠΟΛΙΤΗΣ (μοτοσυκλετιστης).
    Το ταξίδι σου , αλλα και η συμμετοχή σου στο 36ωρο ειναι ενα αψογο δειγμα μοτοσυκλετιστικού μινιμαλισμού. Εχε υποψη σου ότι ο μινιμαλισμός ειναι εκτός από φιλοσοφία και ρεύμα τέχνης και μία στάση ζωής. Είναι η εξάλειψη όλων των στοιχείων που θεωρούνται περιττά έτσι ώστε να επιτραπεί στα ουσιώδη στοιχεία να αναδυθούν στην επιφανεια και να βιωθούν απρόσκοπτα.
    Ο μινιμαλισμός δεν ειναι ενας δωρεαν τρόπος να ζεις όπως νομίζουν πολλοί. Είναι ενας τρόπος ζωής στο οποίο καποιος αναζητα το ελάχιστο , το ουσιωδες , το απεριττο. Less is more δηλαδή. Όσον αφορα εμας τους μοτοσυκλετιστες ετσι όπως το βλέπω εγω ειναι μία επιστροφή στις ρίζες....

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    [
    Βρασιδα σε χαιρετω. Βρηκα ιδιαιτερα απολαυστικό το ταξιδιωτικό σου όπως και την περιγραφη της συμμετοχής σου στο 36 ωρο. Με αφορμη αυτα θα ήθελα να σου μοιραστω λίγες σκέψεις μαζί σου.
    Σε μια εποχη που ο καπιταλισμος εχει κυριαρχησει κατα κρατος απέναντι σε όλα τα υπόλοιπα οικονομικά συστηματα η μεγαλύτερη πρόκληση και περιπετεια ειναι αυτης της προσωπικής αυτοσυγκρατησης. Οπως το βλέπω εγω ειναι να αρνηθείς να συμμετασχεις σε όλο το παιχνιδι σαν ΠΕΛΑΤΗΣ ( μοτοσυκλετιστης...αυτό ειναι το θέμα μας) αλλα να συμμετασχεις σαν σκεπτομενος ΠΟΛΙΤΗΣ (μοτοσυκλετιστης).
    Το ταξίδι σου , αλλα και η συμμετοχή σου στο 36ωρο ειναι ενα αψογο δειγμα μοτοσυκλετιστικού μινιμαλισμού. Εχε υποψη σου ότι ο μινιμαλισμός ειναι εκτός από φιλοσοφία και ρεύμα τέχνης και μία στάση ζωής. Είναι η εξάλειψη όλων των στοιχείων που θεωρούνται περιττά έτσι ώστε να επιτραπεί στα ουσιώδη στοιχεία να αναδυθούν στην επιφανεια και να βιωθούν απρόσκοπτα.
    Ο μινιμαλισμός δεν ειναι ενας δωρεαν τρόπος να ζεις όπως νομίζουν πολλοί. Είναι ενας τρόπος ζωής στο οποίο καποιος αναζητα το ελάχιστο , το ουσιωδες , το απεριττο. Less is more δηλαδή. Όσον αφορα εμας τους μοτοσυκλετιστες ετσι όπως το βλέπω εγω ειναι μία επιστροφή στις ρίζες....

    mia_zoi_kawa :σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Η επιστροφή στις ρίζες γίνεται πιό ουσιαστική όταν, έχει μηδενίσει ή σχεδόν μηδενίσει το κοντέρ της ψυχής, όταν κυριαρχεί η ταπεινότητα και όταν να τα βρει κάποιος με τον εαυτό του αποτελεί πλέον μονόδρομο. Για όλα τα παραπάνω υπάρχει πολύ δρόμος ακόμα ...
    Πάντως οι περισσότεροι που το τόλμησαν, μόνο κερδισμένοι βγήκαν.

    Κάτι ετοιμάζεται για το κοντινό μέλλον, ελπίζω να βγει ....

    Καλές διαδρομές, όπου και όπως κι αν είναι αυτές !

  14. #104
    Δεν ξέρω δεν απαντω Το avatar του/της giannisgt
    Εγγραφή
    04/07/2015
    Μηνύματα
    51
    Εξαιρετική εμπειρία και ο τρόπος που την μοιράστηκες μαζί μας . Τέρας αντοχής το παπί χάρη στο σωστό ΣΟΥ στρώσιμο .

  15. #105
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Γουάου!
    Θα δώσω το cbf και θα πάρω quack, με ησυχότερη συνείδηση.

    - Στην επιστροφή, γιατί δεν επέλεξες να περάσεις από Μαρμάρι προς Ραφήνα ακτοπλοϊκώς;
    - Πως και δεν επέλεξες κάποιον από τους γνωστούς ιαπωνικούς πάπιους;

    Το καλοκαίρι που πέρασε είχα ένα μάλλον επικοδομητικό ταξιδιωτικό 10ήμερο, το οποίο παρατρίχα να ματαιωθεί.
    Και το οποίο μάλλον είναι υπεύθυνο για αυτό που θα ακολουθήσει - να είμαστε πρώτα καλά - το επόμενο καλοκαίρι.
    Το καλοκαίρι ήρθε. Πήγες; Θα πας;

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ..ενα τσιγαρο δρομος..
    από airmav στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2013, 09:41
  2. Καφές, ένα ντεπόζιτο δρόμος, Κυριακή 23/09/12
    από antsoar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2012, 23:59
  3. ΕΝΑ ΤΡΑΓΙΚΟ ΒΡΑΔΥ...ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΠΙ !!
    από inox στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2008, 15:52
  4. ΠΟΥΛΑΩ ΕΝΑ ΠΑΠΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
    από DCHRISTO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 01:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF