Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Triumph bonneville t 120

  1. #1

    Triumph bonneville t 120

    Καλησπερα σε ολους ,θα ηθελα να πω κι εγω τον πονο μου εδω μεσα.Το τελευταιο καιρο με τρωει η χουφτα μου να αγορασω ενα καινουριο μηχανακι το οποιο θα κρατησω για αρκετο καιρο και αυτα που μου αρεσουν περισσοτερο ειναι τα γυμνα.Αυτη την στιγμη κατεχω ενα vfr 750 του 96 με 170000χλμ απροβληματιστο και σε ολα τα τεραιν.Θελω να παρω ενα μηχανακι που θα το κοιταζω μετα απο 20 χρονια και δεν θα πω οτι εχει ξεπεραστει εμφανησιακα και απο την αλλη επειδη εχω τρια παιδια θα ηθελα να σταματησω να τρεχω με την μοτοσυκλετα οχι επειδη το θελω αλλα επειδη εχω καλη καλυψη απο τον αερα.Τα ταξιδια που κανω ειναι συνεχεια απο επαρχιακους και απεχθανομαι την εθνικη αρα δεν γουσταρω φαιιρινγκ.Για να μην τα πολυλογο εχω καταληξει στο t120 που το εχω οδηγησει κιολας και μου αρεσε η συμπεριφορα του και η απιστευτη ροπη του.Αλλα δεν ξερω απο αξιοπιστια τι γινεται και η υποστηριξη απο την αντιπροσωπεια αν ειναι επαρκης(εδω η honda ειναι μπουρδελο).Μηπως θα μπορουσε καποιος Χριστιανος εδω μεσα να με συμβουλεψει αν αξιζει η αγορα του η οχι;Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η αγορά ενός modern classic ειναι πολυ ιδιετερη και σίγουρα οχι εμπορική, τα μηχανάκια χρησιμοποιούν κλασική τεχνιλογια(εκτος απο τα τελευταίας γενεάς που πρόσθεσαν αυτα τα ηλεκτρονικά καλούδια)
    Το μοτερ καθεαυτού ειναι αξιόπιστο νομιζω ειναι ενα υπέρκυβισμενο 865 με υδροψυξη, εχουν προσθέσει αρκετα πράγματα πανω οι Άγγλοι
    Περισσοτερες πληροφορίες και απόψεις αναβατών θα βρεις απο τα βρετανικά φόρουμ για το εν λογο μοντέλο ισως και απο τραιουμφ.γρ. Ομως θεωρώ εαν το γουστάρεις πραγματικά δε ρισκάρεις και πολυ, το παιρνεις και το χαιρεσαι ειναι μηχανη για να γεράσεις μαζι.
    Επισης μιας που είπες δε θελεις να τρέχεις πολυ λογο οικογένειας θα μπορούσες να πας και ατο Τ100 που ειναι το παλιό καλο αερο μοτερ με λιγότερη ιπποδυναμη και λιγότερα φράγκα
    Ενω επισης αξιόλογες περιπτωςεις ειναι το W800 και V7 έως τα 9χιλ μπατζετ
    Στο πανω ράφι είναι και το CB1100EX της χονδα το οποίο μεταφέρει ενα σύγχρονο πανομοιότυπο μοντέλο με το άλλοτε τετρακύλινδρο boldor

    Το vfr σου με τέτοια παρακαταθήκη τι θα το κανεις; στην θεση σου δε θα το πουλούσα

  3. #3
    Στο πανω ράφι είναι και το CB1100EX της χονδα το οποίο μεταφέρει ενα σύγχρονο πανομοιότυπο μοντέλο με το άλλοτε τετρακύλινδρο boldor
    close but not!

    το CB1300SF ειναι πιο κοντα στο κλασσικο CB750f/900f

    το CB1100 με το CB750k

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	376115

    οδηγικα επισης ειναι πιο κοντα στο παλιο Κ παρα σε ενα Φ...
    Τελευταία τροποποίηση από astroman76; 12/12/2016 στις 13:22.
    ORGIA!!!!!

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η αγορά ενός modern classic ειναι πολυ ιδιετερη και σίγουρα οχι εμπορική...
    Εμπορικότατη είναι, καθώς αυτά τα μηχανάκια είναι πολύ της μόδας εδώ και μερικά χρόνια και τα μοσχοπουλάνε σε τρελές τιμές.
    Δεν ξέρω πότε μπορεί να σταματήσει η χιπστερίαση που κυριαρχεί, όμως αν ο φίλος το πάρει και το μετανιώσει σε σύντομο χρονικό διάστημα, δε θα χάσει και πολλά από τη μεταπώληση.

    Το Τ120 δεν το έχω οδηγήσει και δεν το ξέρω.

    Το Τ100 (όχι το τελευταίο, του 2008 νομίζω έχω οδηγήσει) είναι απελπιστικά, εξωφρενικά, ανεπανάληπτα και απαρέμφατα αργό!

    Και το λέω εγώ που είμαι και κουλομαρία και χέζομαι κι εύκολα.

    Ναι έχει μια σχετική ροπούλα, αλλά απο κεί και πέρα κλάφ'τα.
    Όσες φορές το έχω πάρει βόλτα από ένα φίλο μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή και προσπαθώ να θυμηθώ τί σκατά σκεφτόμουν και μου ήρθε να το καβαλήσω

    Περί ορέξεως πάντως....
    Αν σου αρέσουν τα ρετρο/κλασικ/γουατέβερ σίγουρα αποτελεί επιλογή.

    Από αυτής της συνομοταξίας τα μηχανάκια, το thruxton R μου αρέσει αρκετά κι απ'ότι έχω ακούσει είναι και ψιλογρήγορο.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Οπως περιγράφεις τι θες, είναι ότι πρέπει το Τ120 για σένα, σου άρεσε κιόλας, πάρτο και μην ρωτάς κανέναν να ησυχάσουμε!!!

  6. #6
    To vfr θα το κρατησω οπωσδηποτε δεν επροκειτο να το δωσω ειναι ενα μηχανακι που εχω περασει πολλα μαζι του και το βλεπω να πεθαινει στα χερια μου.Παντως για την αγορα του t120 πιστευω οτι θα εχω ενα μηχανακι το οποιο μετα απο 20 χρονια θα ειναι ακομα κλασικο και δεν θα ειναι σαν τα υπερσυγχρωνα σουπερ ντουπες φαιιρινγκατα τα οποια καθε 2 χρονια αλλαζουν μοντελο και η αξια τους πεφτει κατα 5000ε καθε χρονο.
    Τωρα κοιταζω και το cb 1100 αλλα δεν υπαρχει σε τεστ ντραιβ και ετσι δεν μπορω να εχω αποψη ασε που οταν πηγαινεις στην αντιπροσωπεια εδω στην θεσσαλονικη σε κοιτανε σαν εξωγηινο και σε αντιμετωπιζουν λες και τους κοροιδευεις.Ενω στην triumph η αντιμετωπιση του πωλητη ηταν φανταστικη και η εξυπηρετηση αψογη ασε που υπηρχε και το μηχανακι για τεστ.

  7. #7
    Είναι λίγο περίεργη η λογική σου (σε είκοσι χρόνια ποιός ξέρει...)

    Ποιοτικά τα νέα τριουμφ γράφεται πως είναι εξαιρετικά, έτσι και αλλιώς δεν έχουν πολλά "περιττά" να χαλάσουν επάνω τους. Για αυτό που θέλεις, μάλλον η καλύτερη επιλογή σε καινούριο και όντως είναι πιο προσεκτικοί στην προσέγγιση στον πελάτη. Αν δεν το κάνουν και αυτό...

    Υποτίθεται πως αναρτήσεις, φρένα και κινητήρας είναι πολύ καλά ταιριασμένα και οδηγικά είναι "τόσο όσο" και σαφώς πιο σπορ από τα παλιότερα. Σε αντίθεση με το χόντα που για την συμπεριφορά του στον δρόμο δεν διαβάσαμε τα καλύτερα, μάλλον υποτονικές οι κριτικές.



    Πιο κοντά στην ιδέα του "κλασσικού για πάντα" μου κάνει το απλό ταπεινό 900άρι αν και με ενοχλεί (ως τσιγκουνιά) η έλλειψη στροφόμετρου. Εμφανισιακά στα δικά μου μάτια είναι το πιο ισορροπημένο με "όσο πρέπει" χρώμια και λοιπές ρετρό πινελιές και είναι το απόλυτα ερωτεύσιμο και "για πάντα". Τα μεγάλα ενώ μοιάζουν ίδια, έχουν κάτι που με ενοχλεί σε βαθμό "δεν το αγοράζω" χωρίς να μπορώ να πω τι είναι.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αν έχεις καταλήξει στο triumph παρτο, μια χαρά είναι γι αυτό που περιγράφεις.
    Αφού όμως κοιτάζεις το CB1100 τότε σημαίνει πως είσαι ανοιχτός και σε άλλες μοτο και μάλιστα αλλης κατηγορίας.

    Το CB είναι άλλο πράγμα και κανονικά δεν θα έπρεπε να τα συγκρίνεις άμεσα.

    Επίσης δες και το Kawasaki W800 που είναι άμεσα συγκρίσιμο με το triumph.
    http://www.kawasaki.gr/el/products/c...ApQWgtfXAwLWlk
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JGALANAKIS Προβολή μηνύματος
    μετα απο 20 χρονια θα ειναι ακομα κλασικο και δεν θα ειναι σαν τα υπερσυγχρωνα σουπερ ντουπες φαιιρινγκατα τα οποια καθε 2 χρονια αλλαζουν μοντελο και η αξια τους πεφτει κατα 5000ε καθε χρονο.
    στην αρχη πεφτει για ολλα μετα ανεβενει (πηγενε να βρεις καθαρο και μαμα και φτηνο VTRSp1 η CBR900RR η ΖΧR ).. και μην περιμενεις ενα μοντερο τριουμφ μαζικης παραγωγης να γηνει συλεκτικο, ισως ενα του 60 η του 70 αλλα οχι το νεοκλασσικο..

    βασικα μετα απο 20 χρονια το VFR θα εχει πολυ μεγαλητερη αξια απο το T120
    ORGIA!!!!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επίσης δες και το Kawasaki W800 που είναι άμεσα συγκρίσιμο με το triumph.
    http://www.kawasaki.gr/el/products/c...ApQWgtfXAwLWlk
    Το W800 δεν είναι συγκρίσιμο, ούτε καν. Όλοι όσοι το οδήγησαν έγραψαν ότι έχει απαράδεκτα φρένα, μαλακό πλαίσιο, αστείες αναρτήσεις και κουνάει μόλις πλησιάσει τριψήφια χιλιόμετρα. Είναι πανέμορφο, αλλά τίποτα παραπάνω.

  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    To θέμα "νεορετρό" το έκλεισε η Triumph και πήρε και τα κλειδιά... απλά δεν έχουν αντίπαλο.

    Η T120 είναι γ@μιστερή μοτοσικλέτα αλλά κομμάτι ακριβή... τσέκαρε το Street Twin που παίζει κάτω από τα 10Κ και έχει τέτοια ροπάκλα που ανατριχιάζουν τα @@δια... και ναι, είναι πολύ γρήγορη για τα δεδομένα της κατηγορίας και στρίβει / φρενάρει μια χαρά.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το W800 δεν είναι συγκρίσιμο, ούτε καν. Όλοι όσοι το οδήγησαν έγραψαν ότι έχει απαράδεκτα φρένα, μαλακό πλαίσιο, αστείες αναρτήσεις και κουνάει μόλις πλησιάσει τριψήφια χιλιόμετρα. Είναι πανέμορφο, αλλά τίποτα παραπάνω.
    Δεν έχω ακούσει κατι τέτοιο και δεν το πιστεύω κιόλας.
    Τα φρένα του W800 ειναι σιγουρα πιο μαλακά όπως και όλη η κατασκευή έχει αλλο προορισμό, αλλά απαράδεκτα όχι.
    Αν ο άλλος κατεβηκε απο το R1M και ανεβηκε στο W800 τότε θα αισθανόταν οτι του κούναγε, αλλα δεν ειναι κριτήριο αυτό. Κι εμένα μου φαίνεται απαράδεκτες καποιες μοτο αλλά ούτε αυτό είναι κριτήριο για τον αγοραστή neo retro μοτοσυκλέτας.

    Εγώ ξέρω οτι οι ακόμα και οι Αγγλοι οταν βγηκε το W800 το έβγαλαν καλύτερο απο το Τ100 που κυκλοφορούσε τότε.
    Επίσης είναι πολύ πιο ρετρο απο τα υπόλοιπα και είναι προσεγμένο στις λεπτομέρειες που μετράνε σε αυτην την κατηγορία.

    Απο κοντά είναι και πιο όμορφο απο το triumph μπορώ να πω.

    H triumph ειναι πιο γρήγορη, πιο στιβαρή, έχει πιο πολλα κυβικά, θέλει πιο πολλές στροφές για να βγαλει την δύναμή της όμως και αυτό ίσως δεν ταιριάζει πάντα σε αυτό το στυλ.
    Το Kawasaki επιδεικνύει το συστημα κινησης εκκεντροφόρων με κωνικά γραναζια και την λεπτομέρεια στο φινίρισμα.
    Ο καθένας διαλέγει και παίρνει!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    θέλει πιο πολλές στροφές για να βγαλει την δύναμή της όμως
    μιλάς για το αερόψυκτο μοτέρ, όχι το καινούριο.

    σε ελληνικά τεστ και σε αμερικάνικα τεστ από το ίντερνετ, αυτό διάβασα πάντως. ακόμα και ο ΔΠ που είναι συνήθως ο άνθρωπος που δεν βρίσκει ελάττωμα, παρατήρησε ότι το W800 δεν είναι για πολλά πολλά. δεν το έχω οδηγήσει οπότε δεν ξέρω κιόλας. Η καρδιά για την κατηγορία αυτή λέει street twin από τότε που το είδα

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    μιλάς για το αερόψυκτο μοτέρ, όχι το καινούριο.

    σε ελληνικά τεστ και σε αμερικάνικα τεστ από το ίντερνετ, αυτό διάβασα πάντως. ακόμα και ο ΔΠ που είναι συνήθως ο άνθρωπος που δεν βρίσκει ελάττωμα, παρατήρησε ότι το W800 δεν είναι για πολλά πολλά. δεν το έχω οδηγήσει οπότε δεν ξέρω κιόλας. Η καρδιά για την κατηγορία αυτή λέει street twin από τότε που το είδα
    Μπορεί και να ισχύουν όλα αυτα, αλλά η κατηγορία είναι η ίδια και οι περισσότεροι τα πάνε χαλαρά, οπότε και το Kawasaki παίζει ακόμα, όπως και το V7 που ειναι ομως ακόμα πιο αργό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04-XSR900_Abarth.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	376315


    μανου ανθου....
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Bonneville 50th anniversary
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2012, 20:31
  2. Αξεσουάρ Triumph-Bonneville
    από Konti στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 16:50
  3. Triumph Bonneville (jet black 2004)
    από axaireutos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 16:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF