Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ζώνη μέσης

  1. #1

    Ζώνη μέσης

    Συγγενικό μου πρόσωπο, έχει κάποιο θέμα με κήλες στους σπονδύλους αλλά στο στάδιο της ενόχλησης και υποφερτού πόνου. Οδηγάει ένα CBF250 και με ρώτησε για ζώνη μέσης, αν ξέρω κάποια κλπ. Προσωπικά δεν φοράω, οπότε δεν έχω κάτι να του προτείνω.

    Καμμιά ιδέα, εντυπωσεις από κάποιο μοντέλο έχετε;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Συγγενικό μου πρόσωπο, έχει κάποιο θέμα με κήλες στους σπονδύλους αλλά στο στάδιο της ενόχλησης και υποφερτού πόνου. Οδηγάει ένα CBF250 και με ρώτησε για ζώνη μέσης, αν ξέρω κάποια κλπ. Προσωπικά δεν φοράω, οπότε δεν έχω κάτι να του προτείνω.

    Καμμιά ιδέα, εντυπωσεις από κάποιο μοντέλο έχετε;
    Μια εντουραδικη είναι αρκετά φαρδιά και αν είναι δυνατόν να ψάξει απ αυτές με αφρώδες συμπιεσμένο υλικό.
    Γιατί ενω είναι στιβαρές δεν <κόβουν>σαν τις πλαστικές.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Συγγενικό μου πρόσωπο, έχει κάποιο θέμα με κήλες στους σπονδύλους αλλά στο στάδιο της ενόχλησης και υποφερτού πόνου. Οδηγάει ένα CBF250 και με ρώτησε για ζώνη μέσης, αν ξέρω κάποια κλπ. Προσωπικά δεν φοράω, οπότε δεν έχω κάτι να του προτείνω.

    Καμμιά ιδέα, εντυπωσεις από κάποιο μοντέλο έχετε;
    αν έχει θέμα , να συμβουλευτεί ορθοπεδικό και θα του προτείνει ζώνη(ζωνες) από κατάστημα με ορθοπεδικά είδη που , ανάλογα με την πάθηση και την χρήση, ρυθμίζεται και φτιάχνεται ανάλογα.
    μια απλη μοτοσυκλέτας μπορει να μην του κανει

  4. #4
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Θελει ζωνη, θα του εχει προτεινει ο ορθοπεδικος. Κατω στην σωκρατους ειναι τα καταστηματα, που πουλανε εξειδικευμενα ορθοπεδικα βοηθηματα. Ο γιατρος θα του πει τι και πως να παρει. Υπαρχει παντα το ενδεχομενο να του απαγορεψει να οδηγει μοτοσυκλετα για καποιο διαστημα.

  5. #5
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    αν έχει θέμα , να συμβουλευτεί ορθοπεδικό και θα του προτείνει ζώνη(ζωνες) από κατάστημα με ορθοπεδικά είδη που , ανάλογα με την πάθηση και την χρήση, ρυθμίζεται και φτιάχνεται ανάλογα.
    μια απλη μοτοσυκλέτας μπορει να μην του κανει
    + 650 και ισως η οδηγηση μοτο να επιδεινωσει το προβλημα.

  6. #6
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Καλησπέρα.

    Ως παθών, έχω να τονίσω μερικά πραγματάκια.
    1. Όσο πιο όρθιος κάθεται στη μηχανή, τόσο χειρότερα είναι καθώς η κάθε ανωμαλία του δρόμου, μεταφέρεται απευθείας στους σπονδύλους. Να κάθεται όσο το δυνατόν πιο σκυφτός και με προτεταμένη την κοιλιά.
    2. Η ζώνη μέσης κάνει ζημιά. Όταν την φοράς, ατροφούν οι μύες που συγκρατούν τη σπονδυλική στήλη στη θέση της. Να ΜΗΝ την χρησιμοποιεί παρά μόνο όταν το φαινόμενο (πόνος κ.λ.π) είναι σε έξαρση.
    3. Το έντονο περπάτημα και οι κοιλιακοί είναι η καλύτερη γυμναστική σε συνδυασμό με το χάσιμο βάρους.
    4. Σε αυτοκίνητο, το κάθισμα όσο το δυνατόν πιο κάθετο. Αυτό, σε φέρνει στη αντίστοιχη θέση με αυτήν που ανέφερα για τη μηχανή.
    5. Η πλάγια εμβρυακή στάση, είναι η καλύτερη για τον ύπνο.
    6. Να ΜΗΝ στέκεται πολύ ώρα όρθιος. Αν πρέπει, να προσπαθήσει να έχει ελαφρά λυγισμένο το ένα πόδι.

    Υπάρχουν και άλλα πολλά. Αυτά είναι τα πιο σημαντικά.

    Νίκος
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  7. #7
    Οκ, ευχαριστώ παίδες. Θα του τα μεταφέρω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Kαι προφανώς Βύρωνα (πάλι σε συνενόηση με τον ορθοπεδικό του ) να αλλάξει την σέλα που έχει εφόσον κάθεται για ώρα πανω στο μηχανάκι.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Πάνω στο παπί έχω ενοχλήσεις πάνω στο σκούτερ το ίδιο στο dorsoduro επίσης......τα μόνα μηχανάκια που δεν πονάω πότε είναι τα ss λόγο θέσης οδήγησης...δε το λέω για πλάκα..Έχω θέμα με τη μέση από 20 χρονών οσφιαλγιες και τα ρέστα.ζώνες θες χάπια θες απ όλα .Έχω μείνει στο κρεββάτι σχεδόν μήνα από μέση .....Μόνο πάνω σε ss δε με πιάνει πότε...θεωρώ ότι η θέση οδήγησης παίζει μεγάλο ρόλο στα μοτοσακα και πως τρώει η μέση τις λακκούβες..στο ss στηρίζεσαι πολύ στα πόδια και στο τεποζιτο οπότε μεγάλο φορτίο φεύγει από τη μέση...τι να πω είμαι περίεργος..το πιο πιθανό είναι να του πει ο γιατρός αποχή για κάποιο διάστημα ανάλογα τη ζημιά και ειδικά χειμώνα...εναλλακτικά μήπως ήρθε η ώρα να πάρει κάνα gsxr
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ...εναλλακτικά μήπως ήρθε η ώρα να πάρει κάνα gsxr
    Λες να πιάνει?
    "Αμάν γυναίκα, με πιασε η μέση , ιατρικό είναι το θέμα και κοινωνικό βεβαίως βεβαίως".



    Περαστικά στον άνθρωπο, λόγω επαγγέλματος - τυπογραφος- έχω ταλαιπωρημένη μέση. Συμφωνω με τις συμβουλές των από πάνω.

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Ως πάσχων έχω κι εγώ τις απόψεις μου, με μερικά από τα γραφέντα συμφωνώ, με άλλα όχι.

    Αν και το ότι οι μύες ενδέχεται να ατροφούν με τη ζώνη το δέχομαι, δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβω στη μηχανή χωρίς, εκτός κι αν πηγαίνω στο περίπτερο. Δεν είναι μόνο θέμα στήριξης (μεγάλη διαφορά, ειδικά στις άπειρες γαμωλακούβες) αλλά και θερμομόνωσης. Αν περάσει κρύο στη μέση έχω θέμα.

    Σχετικό αλλά ασύνδετο, το θερμαινόμενο υπόστρωμα στο κρεβάτι με έχει σώσει, αλλά από την πολλή χρήση κοντεύω να μυρίζω σαν καλοψημένη μπριζόλα.

  12. #12
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Σε αυτό που λέει ο Acacius έχω κι εγώ απορία. Περσυ, ως νέος δικυκλιστης, την πάτησα στη μέση από το κρύο. Από τότε φοραω τους κρύους μήνες πάντα τη ζώνη πάνω στη μηχανή, κυρίως για να την κρατάει όσο γίνεται πιο ζεστή. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να προστατεύεται κανείς;

    Όσο για τη ζώνη είναι της Nordcap, δεν με ενοχλεί καθόλου στην οδήγηση, μόνο τα χρατς της "αδυνάτησαν" και θα πάω να ραψω καινούργια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό που λέει ο Acacius έχω κι εγώ απορία. Περσυ, ως νέος δικυκλιστης, την πάτησα στη μέση από το κρύο. Από τότε φοραω τους κρύους μήνες πάντα τη ζώνη πάνω στη μηχανή, κυρίως για να την κρατάει όσο γίνεται πιο ζεστή. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να προστατεύεται κανείς;

    Όσο για τη ζώνη είναι της Nordcap, δεν με ενοχλεί καθόλου στην οδήγηση, μόνο τα χρατς της "αδυνάτησαν" και θα πάω να ραψω καινούργια.
    Όπως έχει χιλιοειπωθεί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μόνο ένας γιατρός μπορεί να σε κατατοπίσει.
    Το κρύο επιδεινώνει το πρόβλημα. Δεν είναι όμως αυτό που το έχει δημιουργήσει.
    Δύο φορές έχω κρεβατωθεί (από 10 μέρες περίπου) και εγώ από τους πόνους. Η ζώνη ήταν απαραίτητη για το πρώτο διάστημα της ανάρρωσης.
    Μετά με τα χρόνια καταλαβαίνω πότε πάει να επιδεινωθεί η κατάσταση και την ξαναφοράω για λίγο διάστημα. Σιγά-σιγά προσαρμόζεσαι και μαθαίνεις να προλαβαίνεις το κακό.

    Παραδόξως στο μηχανάκι δεν είχα ποτέ πρόβλημα (μέτρια σκυφτή θέση οδήγησης). Ποιό ενοχλητικό είναι το σκύψε-λύγισε αριστερά για να μπω στο αυτοκίνητο.

    Άμα χρειαστεί να πας σε γιατρούς καλό είναι να πάρεις περισσότερες από μία γνώμες. Ο πρώτος πιθανόν να σε πείσει ότι είσαι πλέον εντελώς ανάπηρος. Το καλύτερο θα είναι να είναι μηχανόβιος ο γιατρός (για ευνόητους λόγους πιστεύω)

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό που λέει ο Acacius έχω κι εγώ απορία. Περσυ, ως νέος δικυκλιστης, την πάτησα στη μέση από το κρύο. Από τότε φοραω τους κρύους μήνες πάντα τη ζώνη πάνω στη μηχανή, κυρίως για να την κρατάει όσο γίνεται πιο ζεστή. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να προστατεύεται κανείς;
    Το βασικό νομίζω είναι να μην περνάει ή στροβιλίζεται αέρας κοντά στη μέση, οπότε η σφιχτή εφαρμογή βοηθάει. Καλό αποτέλεσμα έχω φορώντας συνθετικό (ντεμέκ θερμικό) κοντομάνικο ως εσώρουχο και ένα fleece ακριβώς μέσα από τη ζώνη μέσης οπότε το σφίγγει πάνω μου - μεταξύ των δύο φοράω κανονικά τα υπόλοιπα ρούχα μου και από πάνω φυσικά αντιανεμικό, αδιάβροχο τζάκετ.

    Υπ'όψιν ότι σπάνια κάνω διαδρομές των 30χλμ και άνω το χειμώνα και ότι ζω στην Κρήτη.

  15. #15
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Όπως έχει χιλιοειπωθεί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μόνο ένας γιατρός μπορεί να σε κατατοπίσει.
    Το κρύο επιδεινώνει το πρόβλημα. Δεν είναι όμως αυτό που το έχει δημιουργήσει.
    Δύο φορές έχω κρεβατωθεί (από 10 μέρες περίπου) και εγώ από τους πόνους. Η ζώνη ήταν απαραίτητη για το πρώτο διάστημα της ανάρρωσης.
    Μετά με τα χρόνια καταλαβαίνω πότε πάει να επιδεινωθεί η κατάσταση και την ξαναφοράω για λίγο διάστημα. Σιγά-σιγά προσαρμόζεσαι και μαθαίνεις να προλαβαίνεις το κακό.

    Παραδόξως στο μηχανάκι δεν είχα ποτέ πρόβλημα (μέτρια σκυφτή θέση οδήγησης). Ποιό ενοχλητικό είναι το σκύψε-λύγισε αριστερά για να μπω στο αυτοκίνητο.

    Άμα χρειαστεί να πας σε γιατρούς καλό είναι να πάρεις περισσότερες από μία γνώμες. Ο πρώτος πιθανόν να σε πείσει ότι είσαι πλέον εντελώς ανάπηρος. Το καλύτερο θα είναι να είναι μηχανόβιος ο γιατρός (για ευνόητους λόγους πιστεύω)
    Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει... 7 μέρες τάβλα...
    Πήγα σε γιατρό για μια δισκοπάθεια που με ενοχλεί τελευταία. Σύστησε να μην οδηγώ... Προτιμώ να φοράω 5 στρώσεις παρά να μην οδηγώ, εκτός αυτού μου είναι και απαραίτητη η μηχανή για τη δουλειά μου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζώνη μέσης
    από Konstantinos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2016, 18:36
  2. Ζωνη μεσης
    από suzukimaniac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 21:29
  3. Διπλη ζωνη μεσης σε full armour
    από zefos1100xx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 20:19
  4. Ζώνη μέσης: Αξίζει;
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2007, 19:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF