Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: "abs feeling" χωρις να εχω ABS σε εντονο φρεναρισμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980

    "abs feeling" χωρις να εχω ABS σε εντονο φρεναρισμα

    Σφουχτερ Aprilia.

    Δισκος απλος τρυπητος και πλευστη δαγκανα 2 εμβολων απο τη μια μερια και οχι αντικριστα.
    Εμπρος δισκοπλακα εντος οριων παχους (5mm με οριο παχους στα 4,5mm βρισκεται στα 4,86) ... χωρις στραβωμα μετρημενη.
    Τακακια στα μισα της ζωης τους.

    Ο λογος που κατεβηκα στο γκαραζ και εβγαλα δαγκανα να δω τα τακακια ειναι ο εξης.

    Σε δυνατο φρεναρισμα απο τα 130 δικαβαλος, μεχρι να ακινητοποιηθω, ενοιωθα εναν κραδασμο ή γρατζουνισμα να φτανει μεχρι τα γκριπ.
    Οχι παλμο στη μανετα, ουτε κοπανημα, αλλα αυτον τον κραδασμο που κανει το ABS οταν λειτουργει. Το αρπαζω-γλιστραω-αρπαζω του τακακιου επανω στη δισκοπλακα.

    Λιγο πριν φτασω σπιτι επανελαβα με καμια 70-80 φρεναρισμα, προοδευτικα πιεζοντας οσο παιρνει πριν ακινητοποιηθω.
    Φτανοντας οριακα να μπλοκαρω εσκεμμενα τον μπροστα τροχο, ξανα αυτος ο "κραδασμος".


    Φοραω ακομα τα εργοστασιακα τακακια της Piaggio που ποτε δε με απασχολησαν (μεταλλικα, σκληρα) με σχεδον 40000χλμ!!!
    Η δαγκανα βγηκε, τα τακακια βγηκαν, οπτικα τιποτα το περιεργο, τα εμβολα κινουνται ομαλα, οι οδηγοι της δαγκανας κινουνται χωρις καποιο σκαλωμα απαλα και ωραια ενω οι τσιμουχες δεν εχουν καποια φθορα η διαρροη γρασσου.
    Καμια διαφορα στις επιδοσεις κατα το φρεναρισμα, αρχικο δαγκωμα ωραιο, ουτε brake fade ουτε τριξιμο, ολα μπομπα.

    Τα φωτα σας πλιζ!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Τύπο δαγκάνας ίδιο με εσένα έχω.
    Εμφανίστηκε ελαφρός κραδασμός κάπου μετά τα 35000 Km και εξαφανίστηκε όταν άλλαξα τακάκια(στα 43000). Στην δική μου περίπτωση τον απέδωσα στην λίγο ανομοιόμορφη φθορά στα τακάκια (στο εμπρός τμήμα τους είχαν λίγο ποιό έντονη φθορά που μου φαίνεται σχετικά φυσιολογικό).

    Σε φθηνές υλοποιήσεις με πλευστές δαγκάνες συνήθως οι δίσκοι είναι σταθεροί αλλά αυτό δεν είναι και απόλυτο. Μήπως είναι πλευστός ο δικός σου? Εάν ναι ίσως θέλουν καθάρισμα και τα πριτσίνια του τα οποία πρέπει να γυρνάνε σχετικά ελεύθερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Οχι, ο δισκος δεν ειναι πλευστος!

    Τα τακακια, εχουν ομοιομορφη φθορα κατα μηκος τους χωρις να πατανε στραβα.
    Το τακακι που δεν παταει στα εμβολα, αλλα στην δαγκανα εχει 0,5mm μικροτερο παχος.
    Κανενα ραγισμα.

    Εριξα σπρει καθαριστικο φρενων αφου απομακρυνα με ενα καθαρο πινελο τη σκονη, καθαρισα τα παντα και τα τοποθετησα ξανα.

    Εδω, ενα βιντεο που τραβηξα σε ελεγχο με το κινητο, γιατι δεν ηθελα να πεσω χωρις ρουχα εργασιας στο πατωμα οποτε βοηθαγε ο φακος του κινητου + βιντεο...
    https://youtu.be/Tm7Jjc8SGdI

    Μετα, φορεσα γαντακια και δε μπηκα καν στον κοπο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Αν βρήσκεις δίσκο τέλειο, δαγκάνα τέλεια, γλύστρες τέλειες, δεν ρίχνεις μια ματιά και στα ρουλεμάν τροχού, μπας και τζογάρουν; Και αν και αυτά καλά, μετά έχει σειρά το μπροστινό σύστημα (τιμόνι-ανάρτηση).

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Βγαλε τον δισκο και τοποθετησε τον σε μια επιπεδη επιφανεια. Το πιθανοτερο να εχει στραβωσει.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Το ιδιο σκεπτομαι και γω....

    λιγο στραβος δισκος..

    στα λιγα δεν τον καταλαβαινεις, αλλα στα πολλα και δικαβαλος εγινε το φαινομενο πιο εντονο...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Αγορασα ενα ωρολογιακο μικρομετρο το οποιο τοποθετησα με βραχιονα στη μποτα.

    Ο δισκος εχει συνολικη παραμορφωση 0,04mm κατα την περιστροφη του. (+0,01 / -0,03)
    Παιδευτηκα αρκετη ωρα για να βρω τις μεσες τιμες και να βεβαιωθω.
    Μετρηθηκε σηκωνοντας το μηχανακι στον αερα απο μια βαση στο σασι και γρυλλο και ΟΧΙ σηκωμενο απο τις μποτες.
    Μου φαινεται, πως ειναι σε αψογη κατασταση!!

    Γυρισα τον τροχο ελευθερο χωρις δαγκανα (μονο ο μαγνητικος αισθητηρας του κοντερ ηταν επανω) και δεν διαπιστωσα σκαλωματα η δυσκολιες περιστροφης.
    Ως προς τον θορυβο των ρουλεμαν δεν εχω αποψη και εμπειρια αλλα δεν ακουγοταν κατι.
    Θα δωσω μερικα καλα φρεναρισματα ακομα να δω ακριβως κατω απο ποιες συνθηκες συμβαινει αυτο.


    My guess τελικα οπως ειπε και ο telegonos, μαλλον ειναι ρουλεμαν λαιμου, τα επανω... η απλα θελουν σφιξιμο γιατι ΠΟΤΕ δε μπηκε χερι και οι συνθηκες που γραφτηκαν αυτα τα χιλιομετρα ηταν βαρβαρες.
    Σιγουρα θελουν αλλαγη τα λαδια της αναρτησης...
    Οποτε μαλλον θα παω για ενα γενικο μπροστινου - ρουλεμαν/σφιξιμο - ρουλεμαν τροχου - λαδια + παρελκομενα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Αν όλα τα άλλα είναι ΟΚ, εγω θα ποντάριζα σε απειροελάχιστα στραβη δικσόπλακα.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    Αν όλα τα άλλα είναι ΟΚ, εγω θα ποντάριζα σε απειροελάχιστα στραβη δικσόπλακα.
    Το απειροελαχιστο της στραβης δισκοπλακας το εγραψα πιο πανω.
    Το manual δινει μεγιστο επιτρεπτο 0,1mm παιξιμο και εγω εχω 0,04 !!!
    Το θεωρω απλα αστειο ... δεν εχω σπογγωδη αισθηση, ουτε υπερθερμανση ουτε ανομοιομορφη φθορα τακακιων ουτε παλμο στη μανετα.

    Δεν βεβαιωσα ακομα ρουλεμαν λαιμου (πανω και κατω) καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο τη συγκεκριμενη περιπτωση.
    Θα παω στο εξουσιοδοτημενο να ρωτησω και βλεπουμε.

    Η μαλακια ειναι οτι τσιγκουνευομαι να αλλαξω τα τακακια της Piaggio, αφου τα μπουρδελα ειναι ΑΨΟΓΑ μεχρι στιγμης σε συμπεριφορα κρυα & ζεστα και εχουν 40.000 χλμ ... επιπλεον εχουν αλλα τοσα απ'οτι φαινεται!! :eek :
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Το απειροελαχιστο της στραβης δισκοπλακας το εγραψα πιο πανω.
    Το manual δινει μεγιστο επιτρεπτο 0,1mm παιξιμο και εγω εχω 0,04 !!!
    Το θεωρω απλα αστειο ... δεν εχω σπογγωδη αισθηση, ουτε υπερθερμανση ουτε ανομοιομορφη φθορα τακακιων ουτε παλμο στη μανετα.

    Δεν βεβαιωσα ακομα ρουλεμαν λαιμου (πανω και κατω) καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο τη συγκεκριμενη περιπτωση.
    Θα παω στο εξουσιοδοτημενο να ρωτησω και βλεπουμε.

    Η μαλακια ειναι οτι τσιγκουνευομαι να αλλαξω τα τακακια της Piaggio, αφου τα μπουρδελα ειναι ΑΨΟΓΑ μεχρι στιγμης σε συμπεριφορα κρυα & ζεστα και εχουν 40.000 χλμ ... επιπλεον εχουν αλλα τοσα απ'οτι φαινεται!! :eek :
    Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας/δαγκανας. Αφου οπως λες εμφανιζεται σε δυνατα φρεναρισματα απο υψηλη ταχυτητα....

  11. #11
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας η και κακης ποιοτητας αυτης.
    Συμφωνώ...
    Μου συνέβει πρόσφατα και δυσκολευτηκα και εγώ να το πιστέψω... τσέκαρε και τα ρουλεμάν, αλλά θα πόνταρα στην δισκόλακα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας η και κακης ποιοτητας αυτης.
    Η δισκοπλακα δεν φαινεται να εχει υπερθερμανθει. Τουλαχιστον οχι προσφατα ωστε να αλλαξει ετσι η συμπεριφορα.

    Για να το εξηγησω καλυτερα, με ΟΣΑ και να πηγανω, ΟΤΙ και αν εχει προηγηθει ... ενω φρεναρω, φρεναρω, φρεναρω .... λιγα μετρα πριν σταματησω και με καποια km/h και κατω... ξεκιναει ενας κραδασμος που μεταφερεται στο τιμονι. Ο κραδασμος δεν ειναι ο κλασσικος της στραβωμενης δισκοπλακας, αλλα σαν να σκαλωνει και να γλιστραει με 30hz ας πουμε το τακακι στην δισκοπλακα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161214_170253.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	82,5 KB 
ID:	376232


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161214_170234.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	376231
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ...
    Μου συνέβει πρόσφατα και δυσκολευτηκα και εγώ να το πιστέψω... τσέκαρε και τα ρουλεμάν, αλλά θα πόνταρα στην δισκόλακα...
    Σε αναλογη φαση που αισθανθηκα τριξημο σε παρατεταμενο κατηφορικο φρεναρισμα διπλος με μονο δισκοφρενο στο 950, κατεβηκα αμεσως, επιασα την δαγκανα και ζεματουσε. Το ιδιο και η δισκοπλακα φυσικα.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Η δισκοπλακα δεν φαινεται να εχει υπερθερμανθει. Τουλαχιστον οχι προσφατα ωστε να αλλαξει ετσι η συμπεριφορα.

    Για να το εξηγησω καλυτερα, με ΟΣΑ και να πηγανω, ΟΤΙ και αν εχει προηγηθει ... ενω φρεναρω, φρεναρω, φρεναρω .... λιγα μετρα πριν σταματησω και με καποια km/h και κατω... ξεκιναει ενας κραδασμος που μεταφερεται στο τιμονι. Ο κραδασμος δεν ειναι ο κλασσικος της στραβωμενης δισκοπλακας, αλλα σαν να σκαλωνει και να γλιστραει με 30hz ας πουμε το τακακι στην δισκοπλακα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161214_170253.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	82,5 KB 
ID:	376232


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161214_170234.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	376231
    Την επομενη φορα που θα το κανει πιασε την δαγκανα. Η δισκοπλακα δεν θα εχει εμφανη σημαδια οτι υπερθερμενεται (οταν ειναι κρυα).
    Παρεπιπτοντως, ποια η διαμετρος αυτης;
    Τα υγρα φρενου σε τι κατασταση ειναι;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Την επομενη φορα που θα το κανει πιασε την δαγκανα. Η δισκοπλακα δεν θα εχει εμφανη σημαδια οτι υπερθερμενεται.
    Παρεπιπτοντως, ποια η διαμετρος αυτης;
    260mm διαμετρος 5mm παχος (με ελαχιστο τα 4,5mm) στα 4,8 αυτη τη στιγμη.
    Fixed επανω στη ζαντα.

    Ρουλεμαν τροχου δεν διαπιστωθηκε να εχουν θεμα.
    Σε μποσικα, σε περιστροφη, με κατσαβιδι στο αφτι ... και στηθοσκοπιο θα μπορουσα να βαλω αν ειχα ευκαιρο.

    Εχει φαει abusάρισμα απιστευτο δικαβαλος καλοκαιρι με 35 βαθμους στα 800μ υψομετρο καταβαση 10 χιλιομετρων με την ταυτοτητα στο στομα, δεν εκανε ΚΙΧ.
    Μου φαινεται περιεργο με 3 και 9 βαθμους εξω να παρουσιαζεται θεμα υπερθερμανσης.

    Επειδη δεν ειμαι fan του να αλλαζω και οτι κατσει (τακακια, ρουλεμαν, δαγκανες...) ... προσπαθω να βγαλω ακρη μετρωντας και κανοντας.

    Να χυθηκε τιποτα εκει πανω; Καθαριστικο η κατι;
    Στο πλυσιμο βαζω μπονο "σαμπουαν" ArmorALL Wash&Wax... ουτε σπρει ουτε βαζελινες ουτε τιποτα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2012, 07:47
  2. πως μπορω να βαλω ABS ???
    από alkis1990 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2012, 20:31
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2008, 22:56
  4. ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΈΧΩ....
    από maragelis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2006, 20:41
  5. Καλές διακοπές να έχω...
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF