Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Βόλος και αλυσίδες

  1. #16
    το πρωϊ έχει πάγο.
    το χιονοδρομικό είναι ανοιχτό, χωρίς να λειτουργούν τα λιφτ.
    στη Δράκεια δεν θα έχεις προβλήματα πλην του πάγου τις πρωϊνές ώρες.
    Για τις 24 με 28 του μήνα ενημερώσου μια με δύο μέρες πρίν αλλά καλύτερα να πάς προετοιμασμένος.

  2. #17
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Ρε φίλε, κάνε μας την χάρη και πάρε αλυσίδες....το τι τραβάμε στο Πήλιο κάθε χειμώνα με τους τουρίστες που επειδή έχουν SUV με καλοκαιρινό λαστιχάκι νομίζουν οτι μπορούν να πάνε παντού δεν λέγεται! Κάθε χρόνο τα ίδια.... Πάρε αλυσίδες και μόλις δεις οτι πιάνει χιόνι ο δρόμος ΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ και βάλτες. Δίνει δεν δίνει η πρόβλεψη χιόνι ΠΑΡΤΕΣ μαζί σου. Αυτή η μάστιγα πρέπει να σταματήσει πλέον. Το Σάββατο ανέβηκα χιονοδρομικό για βόλτα με τα παιδιά, είχε χιόνι αρκετό, ο δρόμος απο Χάνια στα parking σχετικά καθαρός, αφήνω το αυτοκίνητο στο πρώτο parking σε μια άκρη για να περπατήσουμε και να παίξουμε στο απάτητο....σταματάει μετά απο λίγο Αθηναίος και με ρωτάει "ρε φίλε, γιατί δεν πας προς τα πάνω, αφού έχεις 4Χ4?" και απαντάω ρε φίλε, ο δρόμος έχει χιόνι, είναι ανηφορικός και θέλω να περπατήσουμε" με κοιτάει περίεργα....πάω με τα παιδιά προς τα πάνω, τα parking κλειστα, 15 αυτοκίνητα να γλυστράνε και να προσπαθούν να στρίψουν...ο άλλος περνάει απο δίπλα μου με ένα XC90 με 60.....ΠΟΥ ΠΑΣ βρε ΜΑΛΑΚΑ που άμα φρενάρεις θα σταματήσεις σε 150 μέτρα?!?!
    Έχω κι εγώ αυτοκινητάρα αλλά έχω ΠΑΝΤΑ μαζί μου αλυσίδες, κανένα 4Χ4 δεν θα σε σώσει άμα έχει 10 πόντους χιόνι και το παγώσει...πρέπει να καταλάβουμε οτι το 4Χ4 δεν φρενάρει καλύτερα και το πρόβλημα στο χιόνι δεν είναι η κίνηση αλλά το φρενάρισμα!!

    ΠΑΡΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ γιατί θα πρέπει να σε βγάλει κανένα αγροτικό απο χαντάκι και δεν το θέλεις....

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...w1tdKHova-T5pw


    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...03fD5dOe3amv8g


    http://www.autotriti.gr/magazine/dat...p?idsubcat=393

    Και κάτι που δεν είδα- διάβασα.
    Σε περίπτωση που το όχημα μας είναι αυτόματο,και είμαστε σε κατηφορα,δεν το αφήνουμε στο ayto,αλλά περιοριζουμε την κινηση μέσω του λεβιέ στο 1 η 2 (αναλόγως το όχημα)
    Επίσης το μια επανω δηλαδή μια ταχύτητα στο σαζμαν επάνω απο το κανονικό,σχεδόν επιβάλεται παντού σε τέτοιες συνθήκες.
    Τα ξεφουσκωτα λάστιχα κάνουν δουλειά σε απάτητο χιόνι καθώς εγκλωβίζουν χιόνι μέσα και δινουν μια καλύτερη πρόσφυση.
    Στον πάγο μάλλον έχουν αντίθετο αποτέλεσμα καθώς η μεγαλύτερη επιφάνεια προσφέρει μεγαλύτερη τσουλήθρα.
    Τα λάστιχα 4 εποχών προσφέρουν λιιγο καλύτερη πρόσφυση απο τα καλοκαιρινά.
    Τα χιονολαστιχα προσφέρουν ικανοποιητική πρόσφυση αλλά μέχρι ενα σημείο.
    Ο συνδυασμός των παραπάνω με αλυσίδες είναι αρκετά καλός.
    Σε πάγο και μάλιστα σε πολύ, ΜΟΝΟ τα λάστιχα με καρφιά κανουν αποδεδειγμένη δουλειά.
    Προτιμηστε αλυσίδες<μπακλαβωτες>αποφύγετε φτηνές λύσεις.
    Εσείς θα βλαστημησετε και θα φατε και μπινελικι απο όλους αυτούς που θα κολλήσουν πίσω σας.
    Διπλοτσεκαρετε οτι πηρατε τις σωστές για τις διαστάσεις των τροχών σας αλυσίδες.
    Αν δεν ξέρετε να περνάτε η δεν έχετε ξαναβάλει δεν είναι κακό να κάνετε <ξηρά>προπόνηση σε καθαρές συνθήκες.
    Θα σας γλιτώσει απο παραπανισιο κρύο και ταλαιπωρία.
    Συνήθως τα περισότερα αυτοκίνητα είναι μπροστινοκινητα,εκεί βάζουμε αλυσίδες.
    Στα πισωκίνητα βάζουμε μπρος πίσω, για να έχουμε και τιμόνι και πρόσφυση στην κίνηση.
    Σε τετρακίνητα βάζουμε εμπρός.
    Σε αυτοκίνητα με ηλεκτρονική τετρακίνηση βάζουμε στον άξονα που έχει την μονιμη κίνηση.
    Φαινόμενα σε μπροστινοκινητα να βάζουν τις αλυσίδες πίσω και το αντίστροφο, έχουν παρατηρηθεί αρκετές φορές (μη γελατε)
    Σε χαμηλωμενα,σπορ αυτοκίνητα που δεν μπαίνουν αλυσίδες βάζουμε η χιονολαστιχα,η χιονοκουβέρτες.
    Προριμηστε επώνυμες, κανουν δουλειά το έχω δεί/δοκιμάσει.
    Τοποθετούνται πανευκολα,και καταστρέφονται το ίδιο εύκολα αν τις περ πατήσουμε σε λιωμένο χιόνι η στεγνό δρόμο.
    Η αμέλεια ο ωχαδερφισμός, και η πολυξεροτητα του ενός,είναι η ταλαιπωρία του άλλου.
    Εξοπλιστείτε πριν ξεκινησετε ,και μην περιμένετε οτι πηγαίνοντας στον τόπο προορισμού θα βρείτε αν χρειαστεί.
    Και να τις έχετε πανω πανω στα μπαγκαζια σάς.
    Δεν είναι το ποιο εύκολο να αδειαζεις πορτ μπαγκαζ σε τέτοιες συνθήκες.
    Καλες βόλτες στα χιόνια
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 19/12/2016 στις 10:31.

  4. #19
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...w1tdKHova-T5pw


    https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...03fD5dOe3amv8g


    http://www.autotriti.gr/magazine/dat...p?idsubcat=393

    Και κάτι που δεν είδα- διάβασα.
    Σε περίπτωση που το όχημα μας είναι αυτόματο,και είμαστε σε κατηφορα,δεν το αφήνουμε στο ayto,αλλά περιοριζουμε την κινηση μέσω του λεβιέ στο 1 η 2 (αναλόγως το όχημα)
    Επίσης το μια επανω δηλαδή μια ταχύτητα στο σαζμαν επάνω απο το κανονικό,σχεδόν επιβάλεται παντού σε τέτοιες συνθήκες.
    Τα ξεφουσκωτα λάστιχα κάνουν δουλειά σε απάτητο χιόνι καθώς εγκλωβίζουν χιόνι μέσα και δινουν μια καλύτερη πρόσφυση.
    Στον πάγο μάλλον έχουν αντίθετο αποτέλεσμα καθώς η μεγαλύτερη επιφάνεια προσφέρει μεγαλύτερη τσουλήθρα.
    Τα λάστιχα 4 εποχών προσφέρουν λιιγο καλύτερη πρόσφυση απο τα καλοκαιρινά.
    Τα χιονολαστιχα προσφέρουν ικανοποιητική πρόσφυση αλλά μέχρι ενα σημείο.
    Ο συνδυασμός των παραπάνω με αλυσίδες είναι αρκετά καλός.
    Σε πάγο και μάλιστα σε πολύ, ΜΟΝΟ τα λάστιχα με καρφιά κανουν αποδεδειγμένη δουλειά.
    Προτιμηστε αλυσίδες<μπακλαβωτες>αποφύγετε φτηνές λύσεις.
    Εσείς θα βλαστημησετε και θα φατε και μπινελικι απο όλους αυτούς που θα κολλήσουν πίσω σας.
    Διπλοτσεκαρετε οτι πηρατε τις σωστές για τις διαστάσεις των τροχών σας αλυσίδες.
    Αν δεν ξέρετε να περνάτε η δεν έχετε ξαναβάλει δεν είναι κακό να κάνετε <ξηρά>προπόνηση σε καθαρές συνθήκες.
    Θα σας γλιτώσει απο παραπανισιο κρύο και ταλαιπωρία.
    Σε χαμηλωμενα,σπορ αυτοκίνητα που δεν μπαίνουν αλυσίδες βάζουμε η χιονολαστιχα,η χιονοκουβέρτες.
    Προριμηστε επώνυμες, κανουν δουλειά το έχω δεί/δοκιμάσει.
    Τοποθετούνται πανευκολα,και καταστρέφονται το ίδιο εύκολα αν τις περ πατήσουμε σε λιωμένο χιόνι η στεγνό δρόμο.
    Η αμέλεια ο ωχαδερφισμός, και η πολυξεροτητα του ενός,είναι η ταλαιπωρία του άλλου.
    Καλες βόλτες στα χιόνια
    Ρε Μήτσο, δεν το έχεις δει το έργο? "Εγώ έχω τζιπάρα και δεν χρειάζονται αλυσίδες" ΓΤΠ!

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    Ρε Μήτσο, δεν το έχεις δει το έργο? "Εγώ έχω τζιπάρα και δεν χρειάζονται αλυσίδες" ΓΤΠ!
    Ναι
    Porsche cayene
    Με κάτι ρόδες ταψιά 21.
    Τοποθεσία Καϊμακτσαλάν.
    Και τον έβγαλα απο το χαντάκι με το atos

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2016
    Μηνύματα
    73
    Μάγκες εμένα yaris είναι το κουτί και δη επειδή είναι της κοπέλας είναι και αυτόματο. Θα πάρω αλυσιδάρες λοιπόν καλού κακού για να έχω την κεφαλάρα μου ήσυχη!!

    http://www.accuweather.com/el/gr/dra.../1274593?day=6

    Πάντως ο καιρός όλο λιακάδα δείχνει!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Χιόνια και αλυσιδες
    από SHOOTER045 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2023, 21:07
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2012, 23:07
  3. Αλυσιδες στα τουτου (και δη στα 4Χ4)
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2008, 19:30
  4. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF