Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 123

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    14 χρονων μηχανες με τοσο λιγα χιλιομετρα;

    Δεν εχω καποια εμπειρια με τις μηχανες που αναφερεις, απλα θα σου ελεγα αφου εχεις δωσει τη δικη σου μηχανη και εχεις το κασερι στο χερι καλυτερα μην κοιτας σε εμπορους. Παντα θα εχεις καλυτερο value for money σε ιδιωτες. Καλες αγορες.
    Το έχω στο μυαλό μου αυτό φίλε.Και αυτό με τα λίγα χλμ επίσης.Απλά οι wolf που έχω δει μέχρι στιγμής είναι λίγο πάνω από τα λεφτά μου και γι'αυτό έχω αρχίσει να κοιτάω αλλού.Αν υπάρχει κάποια πρόταση ευπρόσδεκτη.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    νομιζω αν και δεν ειναι ρετρο το hornet600 ειναι στα λεφτα που θες και καλο μηχανακι για πολη και βολτες.
    +1

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αν καταλαβα καλα κοιτας για γυμνο γυρω στο εναμισι χιλιαρικο, με προτιμηση σε στρογγυλοφαναρο. Εκτος απο το er-5 δες κι αυτο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8884789/

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν καταλαβα καλα κοιτας για γυμνο γυρω στο εναμισι χιλιαρικο, με προτιμηση σε στρογγυλοφαναρο. Εκτος απο το er-5 δες κι αυτο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8884789/
    +1 για το GS500, απλά αν είσαι λίγο βαρύς, θέλει αναρτήσεις.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά τελικά την πούλησα την μηχανή επιτέλους!Τώρα είμαι και επίσημα σε αναζήτηση.Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε Sym WOlf 250 και Kawasaki er-5.Τι γνώμη έχετε για αυτό το δίλημμα;
    Επίσης έχει κάποιος γνώμη γι'αυτές τις 2 αγγελίες;
    https://www.car.gr/9768622-kawasaki-er-5
    https://www.car.gr/9501221-kawasaki-er-5-er500a


    Eπειδη το εχω εδω και 4 χρονια απο 2000χλμ πραγματικα και εχω κανει 40.500 χλμ εχω να σου πω τα εξης
    1)made in japan με οτι αυτο συνεπαγεται.
    2)Αισθηση ποδηλατου μεσα στην πολη λογω βαρους
    3)τελικη απο 165-180 χλμ σε ευθεια αναλογα με τον ογκο του-των αναβατων και το βαρος.
    4)καταναλωση απο 3,8 λιτρα εως 6,5 αναλογα την ταχυτητα -απο 50-90 σε επαρχιακο εως τελικη.Μεσα στην πολη απο 4,5 εως 5 με σφιχτη κυκλοφορια.
    5)μετρια φρενα λογω ταμπουρου πισω που ομως γινεται πλεονεκτημα γιατι δεν φοβιζουν τον απειρο αναβατη και δεν μπλοκαρουν στα οδοστρωματα γυιαλι
    6)Δεν σπαει-δεν χαλαει αρκει να εχει λαδια.
    7)δεν ζηταει σχεδον τιποτα πλην αναλωσιμων-λαστιχα,τακακια,
    8)μπουζι καρμπυρατερ,βαλβιδες δεν εχω αλλαξει-καθαρισει-ρυθμισει ακομα και αναβει παντα με την πρωτη το καλοκαιρι,και με την πρωτη τον χειμωνα με τσοκ.Το μονο που του εχω αλλαξει ειναι μια μπαταρια στα 4 χρονια, και το φιλτρο αερα με Κ Ν after market για να πλενεται.
    Και λαστιχα βεβαιως βεβαιως καθε 25000 χλμ
    Ειμαι πολυ ικανοποιημενος ,καμω χρηση 80% πολη 20% ταξιδια και εκδρομες και ταξιδευει με 140 ανετα με βαρος αναβατων 160 κιλα-σε ευθεια στην εθνικη εννοειται-οχι σε αναβαση βουνου.
    Το συνιστω ανεπιφυλακτα.
    Δεν συνιστω το ΣΟΥΖΟΥΚΙ GS γιατι δεν ειναι κατασκευης japan οπως το παλιοτερο μοντελο αλλα κατασκευαζεται Ισπανια με αλλα πιο φτηνα υλικα με τα γνωστα επακολουθα -σκουριες βλαβες κλπ.
    Οτι αλλο θες στην διαθεση σου.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Για Suzuki GSR έχετε κάποια γνώμη;

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Για Suzuki GSR έχετε κάποια γνώμη;
    Αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι η χρηση ειναι κυριως εντος πολης; Αν ναι, καλυτερα να το αφηνες. Ολοκληρωμενη μηχανη, καλο γκαζι, αλλα και μεγαλη ρουφηχτρα. Μεσα στην πολη εβλεπα κατι 8αρια. Επισης και σχετικα μεγαλο βαρος που την κανει κουραστικη στις χαμηλες ταχυτητες και τους επιτοπιους ελιγμους.

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι η χρηση ειναι κυριως εντος πολης; Αν ναι, καλυτερα να το αφηνες. Ολοκληρωμενη μηχανη, καλο γκαζι, αλλα και μεγαλη ρουφηχτρα. Μεσα στην πολη εβλεπα κατι 8αρια. Επισης και σχετικα μεγαλο βαρος που την κανει κουραστικη στις χαμηλες ταχυτητες και τους επιτοπιους ελιγμους.
    Thanks

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Απλώς έχω πάθει λίγο ζημιά γιατί στο car δεν υπάρχει CBF 500 ούτε Hornet 600 που έχω καταλήξει πιο πολύ (Αθήνα είμαι) και γι'αυτό ψάχνω κανένα νέο υποψήφιο μοντέλο.Είχα τρελαθεί με ένα Hornet αλλά δεν το πρόλαβα.Και η αλήθεια είναι ότι τώρα που ψήθηκα με αυτά έχουν αρχίσει να με χαλάνε το Wolf 250 και το Kawasaki er-5 (είδα ένα από κοντά και μου φάνηκε λίγο παλιό).
    Τώρα θα μου πείτε τι θες με τα λεφτά που έχεις.Δίκιο θα έχετε.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Θες λιγο να πεις παλι χρηση και μπατζετ γιατι προσωπικα εχω μπερδευτει; Ειχες ξεκινησει με αλλο ποσο, μετα εψαχνες για μηχανακια στο εναμιση χιλιαρικο, τωρα λες για GSR. Επισης για μεσα στην πολη το τετρακυλινδρο 600αρι τι να το κανεις;

    Οποτε για παμε μια απο την αρχη.

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θες λιγο να πεις παλι χρηση και μπατζετ γιατι προσωπικα εχω μπερδευτει; Ειχες ξεκινησει με αλλο ποσο, μετα εψαχνες για μηχανακια στο εναμιση χιλιαρικο, τωρα λες για GSR. Επισης για μεσα στην πολη το τετρακυλινδρο 600αρι τι να το κανεις;

    Οποτε για παμε μια απο την αρχη.
    Καλά λες.Λοιπόν:
    Καταρχήν το μπάτζετ είναι 2 χιλιάρικα.
    Η χρήση θα είναι σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην πόλη.Δεν έχω κάνει ποτέ ταξίδι με μηχανή,το φοβάμαι λίγο,αλλά αν εξοικειωθώ κι άλλο δεν αποκλείεται να θέλω να κάνω.
    Τώρα για τον τύπο της μηχανής.Οδηγάω 3 χρόνια CBF 250.Γι'αυτό και στην αρχή σκεφτόμουν κάτι παραπλήσιο όπως Wolf 250 ή Inazuma 250 (μετά ανακάλυψα ότι είναι προβληματικό).Η ιδέα για Hornet 600 και CBF 500 έπεσε από διάφορα παιδιά εδώ.Στην αρχή μου φάνηκε υπερβολική,όμως αφού το συζήτησα με φίλους κλπ μου άρεσε.Επίσης σκέφτηκα ότι θα με καλύπτει σίγουρα για κάποια χρόνια και δεν θα χρειαστώ ξανά αλλαγή (πού να βρεις λεφτά για Moto Guzzi....)
    Τέλος αυτό για το GSR γράψε άκυρο.Απλά το είδα στον δρόμο και μου άρεσε,είδα 1-2 στο car κοντά στα λεφτά μου,αλλά η απάντησή σου με κάλυψε.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Η αληθεια ειναι πως η περιπτωση σου φωναζει μεσαιο on-off κατηγοριας "εργαλειο" (XT, Freewind, KLE, Transalp, F650, κτλ) αλλα ειπαμε θες street.

    Για μενα τα 600 κυβικα σε τετρακυλινδρο (Hornet 600, GSR600) ειναι υπερβολη για τη δουλεια που το θες, τα μοτερ αυτα παιζουν κοντα στα 100 αλογα, τα οποια αλογα θελουν και το σανο τους.
    Ιδανικα θα επαιζες σε CB400SF, CB1, CB500, αλλα ειναι μηχανακια με μεγαλη ζητηση και θελει υπομονη για να βρεθει κατι καλο στην αγορα. Ειδικα τετοια εποχη που ολοι αγοραζουν ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα. Αλλες περιπτωσεις οπως ηδη αναφερθηκαν τα er-5, gs500. Πολυ ωραιο και το SV650 σε γυμνο, αλλα επισης πολυ δυσκολο να βρεθει. Επισης σε δικυλινδρο στα 650 ειναι και το ER-6n αλλα στα λεφτα σου θα βρεις τα χειροτερα της αγορας. Σου λεω ολα τα μοντελα που μπορω να σκεφτω που καλυπτουν τα κριτηρια σου ωστε να ψαχτεις στο car.

    Εγω απο οσα εχουμε πει θα εριχνα μια ματια στο gs500 που σου ειπα πιο πανω. Το συγκεκριμενο μοντελο βγαινει και με φερινγκ (gs500f) που το κανει να δειχνει αρκετα μοντερνο.

    https://www.car.gr/9727628-suzuki-gs-500f
    https://www.car.gr/9804985-suzuki-gs-500f

    Δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Ελπιζω να βοηθησα.

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι πως η περιπτωση σου φωναζει μεσαιο on-off κατηγοριας "εργαλειο" (XT, Freewind, KLE, Transalp, F650, κτλ) αλλα ειπαμε θες street.

    Για μενα τα 600 κυβικα σε τετρακυλινδρο (Hornet 600, GSR600) ειναι υπερβολη για τη δουλεια που το θες, τα μοτερ αυτα παιζουν κοντα στα 100 αλογα, τα οποια αλογα θελουν και το σανο τους.
    Ιδανικα θα επαιζες σε CB400SF, CB1, CB500, αλλα ειναι μηχανακια με μεγαλη ζητηση και θελει υπομονη για να βρεθει κατι καλο στην αγορα. Ειδικα τετοια εποχη που ολοι αγοραζουν ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα. Αλλες περιπτωσεις οπως ηδη αναφερθηκαν τα er-5, gs500. Πολυ ωραιο και το SV650 σε γυμνο, αλλα επισης πολυ δυσκολο να βρεθει. Επισης σε δικυλινδρο στα 650 ειναι και το ER-6n αλλα στα λεφτα σου θα βρεις τα χειροτερα της αγορας. Σου λεω ολα τα μοντελα που μπορω να σκεφτω που καλυπτουν τα κριτηρια σου ωστε να ψαχτεις στο car.

    Εγω απο οσα εχουμε πει θα εριχνα μια ματια στο gs500 που σου ειπα πιο πανω. Το συγκεκριμενο μοντελο βγαινει και με φερινγκ (gs500f) που το κανει να δειχνει αρκετα μοντερνο.

    https://www.car.gr/9727628-suzuki-gs-500f
    https://www.car.gr/9804985-suzuki-gs-500f

    Δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Ελπιζω να βοηθησα.
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!Η αλήθεια είναι ότι για το γούστο μου το gs500f είναι πολύ άσχημο μηχανάκι.Τελικά με βέπω να πηγαίνω αναγκαστικά σε κανένα Wolf γιατί μου φαίνεται βλακεία να πάω σε μηχανή 15τίας με 60000 χλμ με τα ίδια λεφτά.Τελευταία ερώτηση:το Hornet λες να το απορρίψω λόγω βενζίνης έτσι;

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηλίας92 Προβολή μηνύματος
    Τελευταία ερώτηση:το Hornet λες να το απορρίψω λόγω βενζίνης έτσι;
    Εχει φυσικα μια πιο αυξημενη καταναλωση σε σχεση με τα μικροτερα ή τα δικυλινδρα. Στα λεφτα σου μιλαμε κιολας για μοντελα 15ετιας αρα για καρμπιρατερ. Σαν το GSR δεν ειναι βεβαια, αλλα παλι 6,5-7 μεσα στην πολη θα τα καις. Περα απ'αυτο για μενα ο "αδειος" κινητηρας χαμηλα (απο ροπη) και ο μεγαλυτερος ογκος της μηχανης πιστευω πως δεν το καθιστα καλη επιλογη. Αν ησουν κανενας που κανει εκδρομες και γραφει χιλιομετρα θα σου ελεγα πως ισως αξιζει την υποχωρηση. Αλλα ειναι αμαρτια να παρεις τετοιο μηχανακι για να το δουλευεις σαν παπι. Τζαμπα θα παιδευεσαι κι εσυ κι αυτο.

    Προφανως υπαρχει κοσμος που θα διαφωνει μαζι μου, αλλα εγω σου λεω τη προσωπικη μου αποψη. Ειχα δυο τετρακυλινδρα μεχρι τωρα (GSR600, ZX-6R) και μεσα στην πολη δε βολευαν καθολου για τους λογους που σου ειπα πιο πανω.

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2016
    Μηνύματα
    83
    Κατάλαβα..Με έχεις βοηθήσει με τις απαντήσεις σου..Εσύ είσαι υπέρ του 250 δλδ;πχ Wolf;

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 08:23
  2. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  3. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 14:25
  4. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 22:43
  5. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF