Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ερωτηση για GS 1200

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480

    Ερωτηση για GS 1200

    Καλησπερα στο φορουμ,

    Προτιθεμαι να αγορασω μηχανη μετα απο 3,5 χρονια. Η τελευταια μου ηταν μια GS 1200 adventure του 06. Απολυτα ευχαριστημενος, ωστοσο στο κρυο του εξωτερικου, αναγκαστηκα να την δωσω.

    Τωρα, και παλι στην Ελλαδα, χρειαζομαι ενα μεταφορικο μεσο για μεσα στην Αθηνα και φυσικα για ταξιδια. Κοιτουσα μεχρι προσφατα την ασφαλεια ενος καινουργιου versys (η πρωτη μου μηχανη) αλλά εχω δευτερες σκεψεις.

    Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να εμπιστευτω ενα μεταχειρισμενο GS με 80 ή ακομα και με 100+ χιλιομετρα. Τι προβληματα εχει να βγαλει, ποσο κοστιζουν, τι να κοιταξω στο βιβλιο service και να καθυσυχαστω οτι δεν θα τα ξαναβγαλει σε μενα κτλ. Παραδειγματος χαριν, το ABS ή το διαφορικο. Στα ποσα χιλιομετρα πρεπει να ανησυχω;

    Καθε βοηθεια είναι καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θες ενα 1200 Gs για να πηγαίνεις μέσα στην Αθήνα Αγια Ειρήνη και έτσι;
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θες ενα 1200 Gs για να πηγαίνεις μέσα στην Αθήνα Αγια Ειρήνη και έτσι;
    Δεν καταλαβες καλα, αλλα δεν πειραζει.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 700_Thespieis Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στο φορουμ,

    Προτιθεμαι να αγορασω μηχανη μετα απο 3,5 χρονια. Η τελευταια μου ηταν μια GS 1200 adventure του 06. Απολυτα ευχαριστημενος, ωστοσο στο κρυο του εξωτερικου, αναγκαστηκα να την δωσω.

    Τωρα, και παλι στην Ελλαδα, χρειαζομαι ενα μεταφορικο μεσο για μεσα στην Αθηνα και φυσικα για ταξιδια. Κοιτουσα μεχρι προσφατα την ασφαλεια ενος καινουργιου versys (η πρωτη μου μηχανη) αλλά εχω δευτερες σκεψεις.

    Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να εμπιστευτω ενα μεταχειρισμενο GS με 80 ή ακομα και με 100+ χιλιομετρα. Τι προβληματα εχει να βγαλει, ποσο κοστιζουν, τι να κοιταξω στο βιβλιο service και να καθυσυχαστω οτι δεν θα τα ξαναβγαλει σε μενα κτλ. Παραδειγματος χαριν, το ABS ή το διαφορικο. Στα ποσα χιλιομετρα πρεπει να ανησυχω;

    Καθε βοηθεια είναι καλοδεχούμενη.
    Νομιζω , ότι μετα το 08 που σταμάτησαν τα servo , ένα μεγάλο τους πρόβλημα εξαλείφθηκε.
    Γενικα , τα μηχανάκια αυτά έχουν πληρες σέρβις μπουκ και οι περισσότεροι ιδιώτες τα έχουν προσεγμένα.
    Φυσικά , ένα μηχανάκι με 80-100.000 χλμ έχει πάντα τα ρίσκα του.

    οποιοδηποτε , θα πρπει να ελεγχθει σε μηχανικο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, θες ενα 1200 Gs για να πηγαίνεις μέσα στην Αθήνα Αγια Ειρήνη και έτσι;
    Μπιλ, δεν είναι ολοι ντελιβεραδες που κυκλοφορουν στην Αθηνα….
    Μια χαρα πανε οι μεγαλες μοτο και ο ανθρωπος λέει ότι την θελει και για ταξιδια..

  5. #5
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Zητάω συγνώμη απο το παιδί είχα μπει απο κινητό και είχα δει μονο το Αθήνα και λεω μας τρολλάρει αυτος
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλησπέρα Βαγγέλη,

    Χαίρομαι που επιστρέφεις ξανά! Όσον αφορά το ερώτημα σου, αν η συντήρηση είναι η πρέπουσα μην ανυσηχείς. Σαφώς με τόσα χιλιόμετρα πρέπει να τσεκάρεις σχολαστικά πέρα από κινητήρα (για τον οποίο είναι λίγα τα 100κ), άξονα, σταυρό άξονα (πόσο συχνά γρασαρόταν), φυσούνες άξονα (μην έχει πάρει υγρασία ο άξονας), αναρτήσεις (θα προτιμούσα χωρίς ESA), δισκόπλακες, το ball joint του εμπρός συστήματος ανάρτησης.

    Τα παραπάνω μου έρχονται στο μυαλό εν τάχει. Νομίζω ότι έχεις την ικανότητα να κρίνεις κατά πόσο ένα μηχανάκι είναι ταλαιπωρημένο με σκληρή χρήση. Κάνε σίγουρα τη βόλτα σου από Παναγιωτόπουλο.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Έχω κάνει μερικά χιλιόμετρα σε βόλτες και ταξιδάκια με το GS1200 του θείου μου. Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει σχεδόν 95.000 χιλιόμετρα και από όσο ξέρω είναι απροβλημάτιστα.
    Δεν έχει βγάλει ζημιά σε ABS ούτε διαφορικό. Ο δίσκος είναι ο εργοστασιακός. Είναι 2007 ADV με συμβατικές αναρτήσεις.

    Οποιοδήποτε από τα προβλήματα που έχουν ακουστεί (ABS, ESA κλπ) θεωρώ πως σε αυτά τα χιλιόμετρα θα τα έχει βγάλει ήδη και θα εχουν επισκευαστεί απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
    Τα διαφορικά την ακούνε από απότομα "συμπλεξαρίσματα" για σούζες και λοιπά καγκουριλίκια, οπότε είναι καθαρά θέμα χρήσης και όχι χιλιομέτρων.
    Ουσιαστικά, εκτος από τα απλά αναλώσιμα (υγρά, τακάκια κλπ) το μόνο που μπορεί να κοστίσει είναι ο δίσκος, αν και απο ότι εχω διαβάσει (μάλλον κάπου εδω μέσα) υπάρχουν και φθηνές λύσεις. Ο δίσκος μπορεί να βγάλει άνετα 80.000+ χλμ.
    Ίσως και ρουλεμάν τροχών , άξονα κλπ αλλά υποτίθεται ότι έναν καλό έλεγχο σε τζόγους τον κάνεις πριν την αγορά.

    Γενικά μην σε τρομάζουν τα χιλιόμετρα σε αυτά τα μηχανάκια, δεν παθαίνουν τίποτα.


    Η μόνη ένσταση που έχω εγώ είναι στην τιμή που κρατάνε.
    Ένα 1200 αντβ φορτωμένο με εξτρα, με πάνω από 80Κ χλμ το οποίο κοντεύει τη δεκαετία, μου φαίνεται τραγικά ακριβό στα 9-10-11 χιλιαρικα.
    (τυχαίο το παράδειγμα, δεν έψαξα τώρα στο καρ, αλλά εχω δει πολλές τετοιες αγγελίες από εμπόρους και ιδιώτες)
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Βαγγέλη,

    Χαίρομαι που επιστρέφεις ξανά! Όσον αφορά το ερώτημα σου, αν η συντήρηση είναι η πρέπουσα μην ανυσηχείς. Σαφώς με τόσα χιλιόμετρα πρέπει να τσεκάρεις σχολαστικά πέρα από κινητήρα (για τον οποίο είναι λίγα τα 100κ), άξονα, σταυρό άξονα (πόσο συχνά γρασαρόταν), φυσούνες άξονα (μην έχει πάρει υγρασία ο άξονας), αναρτήσεις (θα προτιμούσα χωρίς ESA), δισκόπλακες, το ball joint του εμπρός συστήματος ανάρτησης.

    Τα παραπάνω μου έρχονται στο μυαλό εν τάχει. Νομίζω ότι έχεις την ικανότητα να κρίνεις κατά πόσο ένα μηχανάκι είναι ταλαιπωρημένο με σκληρή χρήση. Κάνε σίγουρα τη βόλτα σου από Παναγιωτόπουλο.


    Glad to be you back :-) Ελπιζω να τα πουμε συντομα σε μια βολτα, αν ανεβεις με το καλο.

    H αληθεια ειναι οτι ποτε μου δεν το χα με τα τεχνικα. Στο πρωτο GSA με βοηθησε ενας φιλος και ο Σοφιανος (caerark) οι οποιοι την εξετασαν και μου εδωσαν το οκ (μετά απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες). Τον Σοφιανο δεν τον βλεπω εδω πια και ο φιλος εφυγε μακρια.

    Αν καποιος συμφορουμιτης θελει να βοηθησει θα το εκτιμησω ιδιαιτερα και φυσικα θα προσπαθησω να ισορροπησω την καλη πραξη. Προς το παρον εχω βρει κατι στα 7.500 ευρω, του 07, χωρις σερβο ή ESA, που εχει αλλαξει κατι στον αξονα. θα παω απο κοντα και θα ανανεωσω τη συζητηση με λεπτομερειες.

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για Gs 1200
    από kordix στο forum BMW
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2011, 13:06
  2. ερωτηση για gs 650 kai gs 650 dakar
    από unclytwin στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 21:04
  3. Νεα ζελατινα BMW για GS 1200
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF