Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ευβοια..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146

    Ευβοια..

    Καλησπερα σας,
    Περναει σαν σκεψη να κανω μια μοτοεκδρομη Ευβοια και θα ηθελα να ρωτησω, ποσες μερες/χλμ χρειαζοντε για να την γυρισει κανεις?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας,
    Περναει σαν σκεψη να κανω μια μοτοεκδρομη Ευβοια και θα ηθελα να ρωτησω, ποσες μερες/χλμ χρειαζοντε για να την γυρισει κανεις?
    Σε μια μέρα την διασχίζεις ολόκληρη άνετα. (Κάνεις και ένα μπάνιο)
    Αλλά μπορεί να γυρνάς μήνες και να μην έχεις δει ούτε την μισή.


    Απάντηση ασαφής, ανάλογη της ερωτήσεις.

  3. #3
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Γίνε άν θές, λίγο πιό συγκεκριμένος

    Π.χ. Πόσες μέρες θα μπορούσες να διαθέσεις. Από πού θα ξεκινήσεις. Όταν γράφεις "να την γυρίσεις", τί εννοείς? Απλά να οδηγήσεις στους κεντρικούς επαρχιακούς και να την διασχίσεις? Να χωθείς και σε δευτερεύοντες, σε χωριά? Να δείς αξιοθέατα? Να συνδιάσεις την εκδρομή σου και με πεζοπορία, ή άλλες δραστηριότητες?

    Κάποιοι από εμάς, πάμε στην Εύβοια αρκετά συχνά, τουλάχιστον 6-7 φορές το χρόνο, εδώ και αρκετά έτη και δεν μπορούμε να πούμε ότι την έχουμε "γυρίσει". Βλέπεις, είναι τόπος μαγικός και κοντινός στην Αττική, που έχει να σου προσφέρει αρκετά. Τόσα, που μπορείς να την γυρνάς και να εξερευνείς, για μιά ζωή.

    Σου παραθέτω πρός "μελέτη" τα παρακάτω, ξεκινώντας με τον δικό μου αγαπημένο προορισμό στο νησί, την Κάρυστο

    http://www.in-karystos.gr/

    http://www.eviaportal.gr/

    http://www.evia-guide.gr/
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Ειμαι απο Κρητη οποτε αντιλαμβανομαι αυτο που λετε για τα μερη/χρονο/χλμ.

    Ας πουμε πως θα θελα να γραφω 200-300χλμ/μερα για 5 μερες.Πιθανοτατα να εχω αφετηρια Αρτακη.

    Ολο το εγχειρημα στηριζετε σε 2 διαθεσεις->
    Α)Εχω οδηγησει ελαχιστα ευβοια και μου ειναι αγνωστη.

    Β)Θελω να το δω ως δοκιμαστικο για μελλοντικο μεγαλυτερο ταξιδι.

    Η εκτιμηση των χλμ/μερα εγινε με βαση το οδικο δικτιο στην Κρητη, οπου με εξαιρεση τον βοριο οδικο αξονα (Σητεια-Χανια) τα 250χλμ γραφοντε σχετικα δυσκολα.
    Υποθετω πως και στην ευβοια το οδικο δικτιο θα ειναι εφαμιλο αν οχι χειροτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 08/09/2017 στις 19:21.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Εδώ είχαμε γράψει μερικά πράγματα για Β. Εύβοια https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153233

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Η εκτιμηση των χλμ/μερα εγινε με βαση το οδικο δικτιο στην Κρητη, οπου με εξαιρεση τον βοριο οδικο αξονα (Σητεια-Χανια) τα 250χλμ γραφοντε αρκετα δυσκολα.
    Υποθετω πως και στην ευβοια το οδικο δικτιο θα ειναι εφαμιλο αν οχι χειροτερο.
    Δεν έχω γυρίσει όλα τα μέρη αλλά φέτος που πήγα βόρεια το οδικό δίκτυο είναι μια χαρά, ακόμα και σε μη κεντρικούς δρόμους. Ελάχιστα σημεία θέλουν ιδιαίτερη προσοχή.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Ειμαι απο Κρητη οποτε αντιλαμβανομαι αυτο που λετε για τα μερη/χρονο/χλμ.

    Ας πουμε πως θα θελα να γραφω 200-300χλμ/μερα για 5 μερες.Πιθανοτατα να εχω αφετηρια Αρτακη.

    Ολο το εγχειρημα στηριζετε σε 2 διαθεσεις->
    Α)Εχω οδηγησει ελαχιστα ευβοια και μου ειναι αγνωστη.

    Β)Θελω να το δω ως δοκιμαστικο για μελλοντικο μεγαλυτερο ταξιδι.

    Η εκτιμηση των χλμ/μερα εγινε με βαση το οδικο δικτιο στην Κρητη, οπου με εξαιρεση τον βοριο οδικο αξονα (Σητεια-Χανια) τα 250χλμ γραφοντε σχετικα δυσκολα.
    Υποθετω πως και στην ευβοια το οδικο δικτιο θα ειναι εφαμιλο αν οχι χειροτερο.
    Γύρω στα 250 Km είναι ο οδικός άξονας από Κάρυστο μέχρι τέρμα επάνω στο Πευκί .
    Σε μια μέρα γράφεις άνετα τα χιλιόμετρα που γράφεις αλλά πολλά εξαρτώνται από τις αντοχές σου και την μέρα . Παρασκευή και Κυριακή γίνεται η απόβαση των μυρίων
    καθώς είναι κοντινός προορισμός από την πρωτεύουσα και οι εκνευρισμένοι ακίνητοι οδηγοί των αυτοκινήτων δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις.
    Το οδικό δίκτυο είναι ιδιαίτερα γλυστερό εκτός από κάποια ελάχιστα κομμάτια .
    Σε 5 μέρες θα δεις αρκετά πράγματα αλλά γενικά είναι λίγες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Θα μπορουσα ισως να δω και για παραπανω μερες.
    Απλα οπως ειπα ειναι και δοκιμαστικο, να με δω ως αναβατη σε συνεχομενες μερες με διαφορετικο καιρο.
    Ας πουμε εαν βρεχει δεν ξεκινω βολτα μεχρι τωρα, θα παρω αυτοκινητο.Αλλα οταν συζητας για μεγαλυτερο ταξιδι δεν εχεις αυτη την πολυτελεια..
    Οποτε καπως πρεπει να δεις τις αντοχες σου.

    Εχω κανει αρκετες και μεγαλες βολτες με αυτοκινητο, οποτε εχω επιγνωση χρονου/χλμ/χαρτη/διαδρομων/κινδυνων.
    Ε, οποτε ισως να εχει ερθει ο καιρος για να ξεκινησω με μηχανη.

    Υ.γ Aprillia Pegaso Trail (με φρεσκα michelin anakee 3)εχω και η βολτα πιθανοτατα να γινει αρχες/μεσα Οκτωβρη.
    Υ.γ2 Απο δραστηριοτητες ασχολουμε με φωτογραφια, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θελω να κουβαλησω και φωτογραφικο εξοπλισμο μαζι μου.Οποτε ισως εαν υπαρχει μουσειο/αρχαιλογικος χωρος να το επισκεπτομουν.Αλλα το concept ενεχει κυριως χρονο πανω στην μηχανη.
    Υ.γ3 Και βατους χωματοδρομους θα εβαζα στο προγραμμα.
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 08/09/2017 στις 20:29.

  8. #8
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Δεν υπάρχει καλύτερο μέρος για να τεσταρεις τις αντοχές σου. Ολα είναι χαλαρά στην Εύβοια. Κουράστηκες? Σταματάς στο κοντινότερο χωριό για καφέ η στην κοντινότερη κωμόπολη για διανυκτέρευση. Και πίστεψε με, έχεις πολλές επιλογές.
    Το οδικό δίκτυο -και εφόσον οδηγείς συνετά, χώρις εξάρσεις- δεν θα σε προβληματίσει κατα τη γνώμη μου.

    Στο βόρειο κομμάτι, η άσφαλτος είναι πολυ καλή, η διαδρομή στριφτερη και το μονό που κάτ' εμέ πρέπει να προσέξεις, έιναι οι Απάτσι μοτοσυκλετιστές, οι οποίοι φορώντας ολόσωμες, νομίζουν οτι είναι σε πίστα και σε περνάνε φιλερ. Υπάρχουν πολλα καλά τιμονια που κάθεσαι και τους χαζεύεις, αλλα και πολλοί άσχετοι που σε κανουν να κινδυνεύεις. Κατά τ' αλλά, απο τίς πιο όμορφες και "πράσινες" διαδρομές.
    Το κεντρικό κομμάτι (Στενή-Κυμη), έχει λιγο κατώτερη ποιότητα ασφάλτου, ο δρόμος είναι στενός και δεν σηκώνει πολλά χλμ, αλλά η θέα απίστευτη-Αιγαιο γάρ.
    Στο νότιο κομμάτι (Αλιβέρι- Νέα Στυρα), ο δρόμος είναι φαρδύς, καλός και σχεδόν μια ευθεία. Προσοχή στα αγροτικά και στα τρακτέρ που πετάγονται απο το πουθενά αυτή την περίοδο-ιδιως γυρω απο την περιοχή της λίμνη Δυστος.
    Απο διασταυρωση των Νεων Στυρων μέχρι και την Ζωοδόχο Πηγή, αρχίζουν στροφές με καινούργια άσφαλτο, αλλά πάρα πολύ στενός δρόμος. Από Ζωοδόχο Πηγή μέχρι Στυρα, ο δρόμος είναι απο τους πιο χάλια που εχω συναντήσει. Σπαστηρι και στενός. Ενα on off βέβαια θα πάει λίγο πιο άνετα.
    Απο Στυρα μέχρι Κάρυστο, θα ευχαριστηθείς στροφές, το τοπίο είναι πιο ξερο, ο δρόμος φαρδαινει και το μονό που θα πρέπει να προσέξεις είναι στην περιοχή Φυγια, τους ΠΟΛΥ δυνατούς ανέμους, μιάς και ο δρόμος περνάει απο μπουκες(φαινόμενο Bernoulli) και θέλει προσοχή. Μιλαω πάντα για τους κεντρικούς δρόμους και πάντα κατά τη γνώμη μου.

    Προτεινόμενη διαδρομή:
    Αρτάκη, Μαντουδι, Αιδηψος, Άγιος Γεωργιος, Λιχαδονησια, Ωρεοι, Πευκι(διανυκτέρευση)

    Πευκι, Κοκκινομηλια, καταρράκτες Δρυμώνα, Μόνη Οσίου Δαυίδ, Λίμνη, Αγια Άννα, Σπαθαρι, Τρουπη, Προκοπι(Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος-διανυκτερευση).

    Προκοπι, Πηλι, Λιμνιωνας, Ψαχνά, Παλιουρας, Στενή, Στροπωνες, Χιλιαδου, Κύμη(διανυκτέρευση)

    Κύμη, Μανίκια, Σετα, Θαρουνια, Τραχηλι, Αλιβέρι, Νέα Στυρα (διανυκτέρευση).

    Νέα Στυρα, Μεσοχωρια, Στυρα, Καρυστος, Πλατανιστος, Μύλοι, Καρυστος(διανυκτέρευση).

    Φεύγεις είτε απο Μαρμάρι, είτε οδικώς πίσω, απο Χαλκίδα μέσω του κεντρικού οδικού άξονα, με στάση στην Ερέτρια.

    Edit
    Αν δεν πάρεις φωτογραφική, θα χάσεις Μουσεία και αξιοθέατα πολλά και επετρεψε μου να σου ξαναπροτεινω σε επόμενο post, κάποια απο αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από Eversman; 08/09/2017 στις 21:55.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Θα μπορουσα ισως να δω και για παραπανω μερες.
    Απλα οπως ειπα ειναι και δοκιμαστικο, να με δω ως αναβατη σε συνεχομενες μερες με διαφορετικο καιρο.
    Ας πουμε εαν βρεχει δεν ξεκινω βολτα μεχρι τωρα, θα παρω αυτοκινητο.Αλλα οταν συζητας για μεγαλυτερο ταξιδι δεν εχεις αυτη την πολυτελεια..
    Οποτε καπως πρεπει να δεις τις αντοχες σου.

    Εχω κανει αρκετες και μεγαλες βολτες με αυτοκινητο, οποτε εχω επιγνωση χρονου/χλμ/χαρτη/διαδρομων/κινδυνων.
    Ε, οποτε ισως να εχει ερθει ο καιρος για να ξεκινησω με μηχανη.

    Υ.γ Aprillia Pegaso Trail (με φρεσκα michelin anakee 3)εχω και η βολτα πιθανοτατα να γινει αρχες/μεσα Οκτωβρη.
    Υ.γ2 Απο δραστηριοτητες ασχολουμε με φωτογραφια, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θελω να κουβαλησω και φωτογραφικο εξοπλισμο μαζι μου.Οποτε ισως εαν υπαρχει μουσειο/αρχαιλογικος χωρος να το επισκεπτομουν.Αλλα το concept ενεχει κυριως χρονο πανω στην μηχανη.
    Υ.γ3 Και βατους χωματοδρομους θα εβαζα στο προγραμμα.
    Aν ασχολείσαι με τη φωτογραφία να πας απαραίτητα στο φαράγγι του Δημοσάρη.Απο Κάρυστο περίπου μισή ωρα με χωμάτινη διαδρομή εξαιρετικη!Ισως το καλύτερο φυσικό αξιοθέατο της Ευβοιας.

    Εδω τα καλύτερα σημεία του φαραγγιού https://www.youtube.com/watch?v=Ulw26JKzGmI

    Εδω η διαδρομη μεχρι εκει απο Καρυστο

    https://www.youtube.com/watch?v=VAszaCrYXa8

    https://www.youtube.com/watch?v=0eJsDDmIcPk&t=144s

    Αν έχεις υπομονή και φυσική κατάσταση ανεβαινεις στην κορυφη της Οχης να δεις το μυστηριώδες Δρακόσπιτο https://www.youtube.com/watch?v=GiZ7xVyNMvQ,μοναδικό στην Ελλάδα.Αν έχει και καθαρή μέρα η θέα είναι εκπληκτική.

    Οι συγκεκριμένοι προορισμοι είναι πιο εναλλακτικοί,δεν ξέρω αν γουστάρεις πεζοπορία κλπ απλα μιας και τα περισσότερα ειπώθηκαν ισως να σε ενδιαφέρουν.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Προτεινόμενη διαδρομή:
    A)Αρτάκη, Μαντουδι, Αιδηψος, Άγιος Γεωργιος, Λιχαδονησια, Ωρεοι, Πευκι(διανυκτέρευση)
    Β)Πευκι, Κοκκινομηλια, καταρράκτες Δρυμώνα, Μόνη Οσίου Δαυίδ, Λίμνη, Αγια Άννα, Σπαθαρι, Τρουπη, Προκοπι(Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος-διανυκτερευση).

    Γ)Προκοπι, Πηλι, Λιμνιωνας, Ψαχνά, Παλιουρας, Στενή, Στροπωνες, Χιλιαδου, Κύμη(διανυκτέρευση)

    Δ)Κύμη, Μανίκια, Σετα, Θαρουνια, Τραχηλι, Αλιβέρι, Νέα Στυρα (διανυκτέρευση).

    Ε)Νέα Στυρα, Μεσοχωρια, Στυρα, Καρυστος, Πλατανιστος, Μύλοι, Καρυστος(διανυκτέρευση).

    ΣΤ)Φεύγεις είτε απο Μαρμάρι, είτε οδικώς πίσω, απο Χαλκίδα μέσω του κεντρικού οδικού άξονα, με στάση στην Ερέτρια.

    Βρηκα λιγο χρονο και περασα τις διαδρομες σου στο gmaps(ελπιζω να μην σε πειραζει)->


    Α) ->4ωρες/196χλμ

    Β)->3ωρες/120χλμ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Γ->4 ωρες/157χλμ

    Δ->2.30 ωρες 100χλμ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Ε->3ωρες->121 χλμ

    ΣΤ->2.30 ωρες/125χλμ

    Ολοκληρη η διαδρομη ~20ωρες/800χλμ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Μαλλων θα υπαρχει σπιτι στην Αρτακη οποτε θα προσπαθησω να ειναι αφετηρια και τελικος προορισμος της μερας.

    Εδω 3 υποθετικες διαδρομες (πιθανοτατα η τριτη να μην βγει σε μια μερα οποτε ισως σπασει σε 2 διαδρομες με διανυκτερευση)

    1) 9 ωρες/390χλμ (οριακα το βρισκω)

    3) 7 ωρες/260χλμ

    3) 11 ωρες/390χλμ ( μαλλων θα σπασει σε 2)

    Οι χρονοι αυτοι ειναι προφανως χωρις στασεις, χωρις να χαθει κανεις, οποτε ρεαλιστικα μαλλων θα εβαζα ενα 20% παραπανω για να ολοκληρωθουν.

    Συνολο ~27 1050χλμ.

    Χωρις να αποκλειω περισσοτερες μερες + αλλες διαδρομες.
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 12/09/2017 στις 04:30.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2010, 12:33
  2. Διήμερη Εκδρομή σ/κ - 1 κ 2 Οκτώβρη - Β.Εύβοια
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 16:39
  3. SuperSport σ/κ - Β. Εύβοια - Αρχές Οκτώβρη
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 14:31
  4. Εκδρομη -μαθημα........Στην Β.Ευβοια (Φωτο προστεθηκαν)
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 08:26
  5. Κυριακή 28/3/2004 βόλτα Χαλκίδα/Εύβοια
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF