Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 86

Θέμα: Sharp helmet crash test

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Μάλλον ήθελες να γράψεις nxr(???).
    Arai RX-7 corsair , Shoei x-spiritII , XR-1100 σε large όλα μου κάθονται πάρα-πάρα πολύ καλά. Το αμερικάνικο bell πχ σε ίδιο μέγεθος ενώ μπαίνει όπως πρέπει σφιχτά μου δημιουργεί pressure points εκατέρωθεν της κορυφής του κεφαλιού. Βέβαια εκείνο είναι 58-59 κι όχι 59-60 όπως Arai shoei. Δώσε βάση και σ'αυτό.
    X spirit II

    Καλα το εγραψα.....

    Απλα το εχω βρει σε μια τιμη που με κανει να εχω φαγουρα......
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #17
    Σπαϊρους ειμσι medium στο 1100 και το spirit ii στο ιδιο νουμερο καθεται το ιδιο καλα αλλα στο πηγουνι το νιωθω πιο "ρηχο", ισως πιο εκτεθειμενο αν θες. Κανε μια βολτα και φορεσε το.

  3. #18
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σπαϊρους ειμσι medium στο 1100 και το spirit ii στο ιδιο νουμερο καθεται το ιδιο καλα αλλα στο πηγουνι το νιωθω πιο "ρηχο", ισως πιο εκτεθειμενο αν θες. Κανε μια βολτα και φορεσε το.
    χμ... ναι, δεν έχεις άδικο....
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450

    Sharp helmet crash test

    Πόσο αξιόπιστο είναι; Πάντως για να το εμπιστεύεται το υπουργείο συγκοινωνιών της Αγγλίας θα πρέπει να είναι αξιόπιστος οργανισμός ώς προς την μεθοδολογία και την αμεροληψία των Crash Test που κάνουν. Γνωρίζετε κάτι άλλο;
    Καλό θα ήταν να μιλάμε με στοιχεία και όχι "τύπου" αυτοί λαδώνονται από τον δείνα ή τον τάδε και λοιπές αερολογίες...

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Το ότι π.χ. το Shoei NXR έχει 4 αστέρια και το MT Matrix ( ) έχει 5, είναι αρκετό στοιχείο για μένα. Τυχαίο παράδειγμα.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το ότι π.χ. το Shoei NXR έχει 4 αστέρια και το MT Matrix ( ) έχει 5, είναι αρκετό στοιχείο για μένα. Τυχαίο παράδειγμα.
    Και αν όντως είναι έτσι; Το δικό μου το Gaberg έχει 5 αστέρια πολλά περισσότερα από κάποια ARAI .

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Ε έτσι θα είναι.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    "Aρα μας πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Προσωπικα δεν μπαινω στη διαδικασια να σκεφτω πως παιζονται συμφεροντα και βρωμικα παιχνιδια. Τα τεστ που γινονται ειναι πολυ straight-forward και οι μετρησεις ειναι ξεκαθαρες και αντικειμενικες. Το προβλημα με αυτου του ειδους τα τεστ ειναι κατα ποσο αυτες οι μετρησεις εχουν πραγματικη αξια, κατα ποσο δλδ μεταφερονται και στον πραγματικο κοσμο. Αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα.

    Προσωπικα οταν ηταν να παρω το κρανος μου εριξα μια ματια στα sharp για να βεβαιωθω πως δεν ειχε κακη αποδοση. Δλδ δε θα μπω στη διαδικασια να πω θα προτιμησω το Χ απο το Υ επειδη το πρωτο πηρε 5 ενω το δευτερο 4. Αλλα θα με προβληματισει και πιθανοτατα θα αποφυγω ενα κρανος που βαθμολογηθηκε με 1 ή 2 αστερια.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα δεν μπαινω στη διαδικασια να σκεφτω πως παιζονται συμφεροντα και βρωμικα παιχνιδια. Τα τεστ που γινονται ειναι πολυ straight-forward και οι μετρησεις ειναι ξεκαθαρες και αντικειμενικες. Το προβλημα με αυτου του ειδους τα τεστ ειναι κατα ποσο αυτες οι μετρησεις εχουν πραγματικη αξια, κατα ποσο δλδ μεταφερονται και στον πραγματικο κοσμο. Αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα.

    Προσωπικα οταν ηταν να παρω το κρανος μου εριξα μια ματια στα sharp για να βεβαιωθω πως δεν ειχε κακη αποδοση. Δλδ δε θα μπω στη διαδικασια να πω θα προτιμησω το Χ απο το Υ επειδη το πρωτο πηρε 5 ενω το δευτερο 4. Αλλα θα με προβληματισει και πιθανοτατα θα αποφυγω ενα κρανος που βαθμολογηθηκε με 1 ή 2 αστερια.
    Nα σου πώ πώς το βλέπω από την δική μου μεριά.
    Ναι πχ. το ARAI έχει καλύτερη αεροδυναμική από τα περισσότερα κράνη, έχει καλύτερη ποιότητα στις λεπτομέρειες (Γλώσσες ,βερνίκια,τελειώματα, τσιμούχες κλπ. άλλωστε αυτά πληρώνεις πιστεύω), στο δομικό του κομμάτι κάποια φτηνότερα κράνη βγαίνουν καλύτερα..

  12. #27
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    "Aρα μας πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες...
    Φυκια, για την ακριβεια..

    Συμφωνω με τον σεφ απο πανω. Δεν θα ειναι το #1 κριτηριο μου το sharp αλλα σιγουρα θα παιξει ρολο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/12/2016
    Μηνύματα
    13
    εγώ πάντως είμαι έτοιμος να αγοράσω κράνος με μοναδικό γνώμονα τα 5 αστέρια στο sharp (Mt revenge) μιας και είμαι πρωτάρης και δεν ξέρω τι άλλο να εμπιστευτώ και όσο να ναι το βρίσκω πιο αξιόπιστο από τον μέσο ελληνάρα που θα στηρίξει το κράνος που έχει αυτός με πάθος και ζήλο χωρίς να έχει καμιά σχέση με το αντικέιμενο .

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgenik Προβολή μηνύματος
    εγώ πάντως είμαι έτοιμος να αγοράσω κράνος με μοναδικό γνώμονα τα 5 αστέρια στο sharp (Mt revenge) μιας και είμαι πρωτάρης και δεν ξέρω τι άλλο να εμπιστευτώ και όσο να ναι το βρίσκω πιο αξιόπιστο από τον μέσο ελληνάρα που θα στηρίξει το κράνος που έχει αυτός με πάθος και ζήλο χωρίς να έχει καμιά σχέση με το αντικέιμενο .
    Βγαινουμε λιγο off subject αλλα επειδη το ιδιο ακριβως εκανα κι εγω (πηρα δλδ το συγκεκριμενο κρανος για πρωτο με βαση τη βαθμολογια του στα sharp σε συνδιασμο με τη χαμηλη του τιμη), θα σου πω πως το κρανακι ειναι πολυ value for money και για τα λεφτα του ειναι πολυ τιμιο. Αν θες να κινηθεις σε διψηφια ευρω ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Βασικο αρνητικο ειναι ο πολυ υψηλος αεροδυναμικος θορυβος, κατι ομως που ειναι αναμενομενο για κρανος αυτης της τιμης.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    αυτο το θέμα κοντευει να ξεπερασει τις λαδοσυζητησεις.

    once again.... κρανος δεν ειναι μονο ασφαλεια και η ασφαλεια δεν ειναι μετρήσιμη σε βάθος χρονου σε αυτα τα τεστ. Οταν κατσουν τα μαξιλαρακια και γινει σωβρακο το 5αστερο αντιο ασφαλεια.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crash test κρανων!!
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 13:12
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 18:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 20:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF