Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Sharp helmet crash test

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Εφαρμογή, μαξιλαράκια/εσωτερικό, κούμπωμα, αεροδυναμική, για να αναφέρω μερικά.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, οπότε αγνοώ εγώ κάποια πράγματα.
    Μπορείς να με διαφωτίσεις, ή να με παραπέμψεις να ενημερωθώ;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εφαρμογή, μαξιλαράκια/εσωτερικό, κούμπωμα, αεροδυναμική, για να αναφέρω μερικά.
    + βάρος, οπτικό πεδίο, ακουστική κλπ

    Αυτό που πραγματικά με κάνει να απορώ είναι η εμμονή κάποιων (χρόνια τώρα) να αποδείξουν ότι τα Sharp tests είναι ευαγγέλιο...

    ΟΚ, μπορείτε να τα εμπιστευτείτε τυφλά. Δικό σας το κεφάλι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αν αντέχει η τσέπη σου ένα RX-7 ή ένα X Spirit II και δεν το πάρεις γιατί του έδωσε το sharp 4 αστέρια αντί για 5, μάλλον κάποια μαλακία κάνεις.

    Αν ψάχνεις ένα οικονομικό κράνος, έχεις δοκιμάσει κάμποσα κι έχεις δει ότι κάθονται το ίδιο καλά στο κεφάλι σου, μπας ρίξε και μια ματιά στα αποτελέσματα του sharp μπας και σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

    Εγώ σε MT δε θα το εμπιστευόμουν το κεφάλι μου κι ας είχε και όλα τ'αστέρια τ'ουρανού.
    Σε arai και shoei θα το εμπιστευόμουν (και το εμπιστεύομαι).


    @gory
    Αυτό που θέλει μάλλον να σου πει ο sniper, είναι ότι σε ένα κράνος παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο εκτός από την αντοχή του στα crash test.

    Αν ένα κράνος είναι πολύ βαρύ, θα σε κουράσει.
    Αν έχει αεροδυναμική της πλάκας, θα σε κουράσει.
    Αν δεν έχει καλή εφαρμογή και κουνάει, θα σε κουράσει.
    Αν έχει αεραγωγούς της πλάκας, θα σε κάνει να βράσεις (και θα σε κουράσει).

    Όταν είσαι κουρασμένος αποσπάται η προσοχή σου, και είναι πολύ πιθανότερο να συμβεί μια στραβή.

    Όπως επίσης αν έχει σκατένια ζελατίνα πχ και δεν έχει καλό οπτικό πεδίο και δε δεις τη στραβή που έρχεται.

    Γι'αυτό και μιλάμε για ενεργητική ασφάλεια.
    Η ενεργητική ασφάλεια είναι που θα αποτρέψει τη στραβή.
    Η παθητική είναι που θα φροντίσει, αφού έχει γίνει η στραβή, να μη σπάσεις το κεφάλι σου.

    Τα crash test αφορούν μόνο την παθητική ασφάλεια.
    Παίρνουν σα δεδομένο τη στραβή, και ελέγχουν πώς θα ανταποκριθεί το κράνος.

    Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να αποφύγεις τη στραβή.
    Κι εκεί παίζει ρολο η ενεργητική ασφάλεια που είπαμε.

    Χοντρικά αυτά.

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αυτό που πραγματικά με κάνει να απορώ είναι η εμμονή κάποιων (χρόνια τώρα) να αποδείξουν ότι τα Sharp tests είναι ευαγγέλιο...
    Ε συνήθως είναι άνθρωποι που δε μπορούν/θέλουν να αγοράσουν Shoei/Arai, αλλά πρέπει να πείσουν τον εαυτό τους (και άλλους ενίοτε) ότι αγόρασαν ακριβώς το ίδιο προϊόν με 150€.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε συνήθως είναι άνθρωποι που δε μπορούν/θέλουν να αγοράσουν Shoei/Arai, αλλά πρέπει να πείσουν τον εαυτό τους (και άλλους ενίοτε) ότι αγόρασαν ακριβώς το ίδιο προϊόν με 150€.

    Μας λένε μ@λακες και θύματα του μάρκετινγκ εννοείς;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #51
    Τα είπε αναλυτικά ο pipe, τα είπα κάπου παραπάνω. Η ενεργητική ασφάλεια είναι εξίσου σημαντική, αν όχι περισσότερο καθώς δεν είμαστε crash dummies να μας ενδιαφέρει μόνο η στιγμή προσκρουσης.

    Για χρήση μέχρι 130-150 λίγο πολύ θα μας καλύψουν όλα. Και για ένα χρόνο χρήσης επίσης.
    Από εκεί και πέρα, όλα αλλάζουν δραματικά υπέρ των γνωστών ακριβών κρανών.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Οκ. Δεκτές οι απόψεις, στοιχεία δεν βλέπω και εγω λέω ότι πχ τα Arai είναι μαλακια και επικίνδυνα (παράδειγμα φερνω άλλωστε και εγω arai θα πάρω) αποδειχτε μου οτι δεν είναι. Κατά το sharp πολλά επωνυμα μοντέλα ειναι πολύ μέτρια τι να την κανω την αεροδυναμική από την στιγμη που θα πεσω θα γινει το κεφάλι μου λασπη, στοιχεία να μιλάμε με στοιχεία και οχι φιλοσοφικά μου ειπαν η θεωρώ η το φοράει η θεία μου και δεν έπαθε τίποτα οταν τρακαρε στο ντουλαπι της κουζίνας.

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Οκ. Δεκτές οι απόψεις, στοιχεία δεν βλέπω και εγω λέω ότι πχ τα Arai είναι μαλακια και επικίνδυνα (παράδειγμα φερνω άλλωστε και εγω arai θα πάρω) αποδειχτε μου οτι δεν είναι. Κατά το sharp πολλά επωνυμα μοντέλα ειναι πολύ μέτρια τι να την κανω την αεροδυναμική από την στιγμη που θα πεσω θα γινει το κεφάλι μου λασπη, στοιχεία να μιλάμε με στοιχεία και οχι φιλοσοφικά μου ειπαν η θεωρώ η το φοράει η θεία μου και δεν έπαθε τίποτα οταν τρακαρε στο ντουλαπι της κουζίνας.
    Φίλτατε γέροντα, "στοιχεία" για ποιό πράγμα θέλεις να σου δώσει και ποιός;

    Τα ξαναείπαμε, αλλά μιά που βαριέσαι να διαβάσεις τα προηγούμενα, άντε πάλι: Στο SHARP έχει ένα αντικειμενικό μέγεθος, την μετάδοση δύναμης κρούσης απ' έξω μέσα και μερικά "υποκειμενικά" μεγέθη, ήτοι την βαρύτητα βαθμολογίας των κρούσεων δοκιμών που διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα. Δεν λαμβάνονται υπ' όψη και άλλες παράμετροι, αλλά ας μείνουμε στην απλή κρούση κάθετα στην επιφάνεια δοκιμής.

    Αν ξέρεις πως να διαβάσεις τα αποτελέσματα, κρίνεις μόνος σου κατά τα δικά σου κριτήρια το κράνος που σ'ενδιαφέρει. Αν δεν ξέρεις (και δεν εννοώ εσύ, το δεύτερο ενικό εν προκειμένω είναι γενικό και απευθύνεται σε όλους) τότε μείνε στ' αστέρια που καταλαβαίνεις τι σημαίνουν και ψώνισε με βάση αυτά γιατί όλα τα άλλα που συζητάμε είναι απλά χαμένος χρόνος.

  9. #54
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Εντάξει, νόμιζα ήταν κάτι άλλο που αγνοούσα.
    Συμφωνώ με αυτά που λέτε, σαφώς και πρέπει να ελέγχονται και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (εφαρμογή που αναφέρατε κλπ.) πριν την αγορά. Αλλά, φυσικά, και η χρήση για την οποία προορίζεται το κράνος.
    Μην με παρεξηγείτε, δεν έχω σαν κριτήριο αγοράς τα "crash test", αλλά αν δεν έχει πιστοποίηση σίγουρα δεν θα το προτιμήσω...

  10. #55
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνοι, όμως ο κοινός παράγοντας δεν είναι πάντα η ασφάλεια του μοτοσυκλετιστή; Αν λοιπόν έχει περάσει πιστοποίηση το κράνος, γιατί να πρέπει να ανησυχώ ότι δεν θα κάνει τη δουλειά του;



    Θέλω να πιστεύω ότι οι εταιρείες δεν θέλουν να παίξουν το δικό τους κεφάλι δίνοντας σκάρτο πράγμα στους αγωνιζόμενους...
    Αν διαβάσεις προσεκτικότερα θα καταλάβεις τι εννοώ... Και φυσικά οι εταιρίες που εμπλέκονται στους αγώνες μάλλον παράγουν και κορυφαία προιόντα για να μπορέσουν να υποστηρίξουν τις υψηλές αγωνιστικές απαιτήσεις...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #56
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Οκ. Δεκτές οι απόψεις, στοιχεία δεν βλέπω και εγω λέω ότι πχ τα Arai είναι μαλακια και επικίνδυνα (παράδειγμα φερνω άλλωστε και εγω arai θα πάρω) αποδειχτε μου οτι δεν είναι.
    Με αυτή τη λογική τίποτα δεν μπορεί να αποδείξει ποτέ και κανένας.

    Για το κάθε επιχείρημα πάντα θα υπάρχουν ενστάσεις, για το συμπέρασμα κάθε μελέτης πάντα θα υπάρχει μια άλλη που θα βγάζει το αντίθετο, και πάει λέγοντας.

    Ο καθένας διαλέγει τις πηγές του, πράττει, κι αναλόγως "εισπράττει" βεβαίως βεβαίως.

  12. #57
    H κριτική και αμφισβήτηση της μεθοδολογίας Critical evaluation of the SHARP motorcycle helmet rating

    Και η απάντηση της SHARP Technical response to Nigel Mills paper
    Think faster than you ride

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Οκ. Δεκτές οι απόψεις, στοιχεία δεν βλέπω και εγω λέω ότι πχ τα Arai είναι μαλακια και επικίνδυνα (παράδειγμα φερνω άλλωστε και εγω arai θα πάρω) αποδειχτε μου οτι δεν είναι. Κατά το sharp πολλά επωνυμα μοντέλα ειναι πολύ μέτρια τι να την κανω την αεροδυναμική από την στιγμη που θα πεσω θα γινει το κεφάλι μου λασπη, στοιχεία να μιλάμε με στοιχεία και οχι φιλοσοφικά μου ειπαν η θεωρώ η το φοράει η θεία μου και δεν έπαθε τίποτα οταν τρακαρε στο ντουλαπι της κουζίνας.
    Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον να σου αποδείξει τίποτα. Ότι θέλει και ότι πιστεύει ο καθένας πως είναι καλύτερο για τον εαυτό του αγοράζει. Κάποιοι δεν ασχολούνται με την sharp, κάποιοι την έχουν ευαγγέλιο.

    ΜΤ? ΜΤ...
    ΚΒC? KBC...
    Arai? Arai.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #59
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Από εδώ:

    Περί sharp test:

    Πρόκειται για δοκιμές κρούσης, δεν είναι κάποια άκυρη αξιολόγηση. Παρόμοιες δοκιμές κρούσης γίνονται και για τις διάφορες πιστοποιήσεις. Όμως δεν είναι το μόνο μέτρο κρίσης ή σύγκρισης για τα κράνη που θέλουμε να επιλέξουμε. Δηλαδή βλέπουμε στα αποτελέσματα διάφορα ομολογουμένως πολύ καλά και μελετημένα κράνη να έχουν 5 αστέρια, αυτά δεν είναι «μούφα». Ούτε πρέπει να μας είναι αδιάφορο αν κάποια κράνη έχουν από 2 αστέρια και κάτω. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπόψη.

    Οπότε τι να κάνουμε; Στις αναλύσεις των δοκιμών κρούσης για κάθε κράνος βλέπουμε το πως αυτό ανταποκρίθηκε σε 5 σημεία κρούσης: Μπροστά (στο κούτελο), πάνω, στα 2 πλαϊνά και πίσω. Μας ενδιαφέρει οπωσδήποτε να έχει αντέξει στο μπροστινό, πάνω και πίσω και να έχει τουλάχιστον "Good". Αν δούμε κόκκινο ή μαύρο σε ένα από αυτά τα σημεία, τότε καλύτερα να μην το προτιμήσουμε. Το να χτυπήσεις με το πλάϊ εντελώς κάθετα με το κράνος είναι πολύ πιο απίθανο, χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να διαλύεται με το που βρίσκει. Αλλά αν έχει κατώτερες βαθμολογίες εξ αιτίας αυτού και παίρνει 3 αστέρια, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό κράνος. Αν όμως έχει 3 αστέρια επειδή είναι πράσινο στα πλαϊνά, αλλά κόκκινο εμπρός ή πάνω, τότε είναι πιθανό να μην είναι καλό κράνος. Αυτά, κατά τη γνώμη μου, μόνο για τις δοκιμές κρούσης, καθώς στο αν ένα κράνος είναι ασφαλές ή όχι, όπως έγραψα πιο πριν, παίζει μεγάλο ρόλο και η σχεδίασή του και η εφαρμογή εκτός από την αντοχή. Δηλαδή αν σε ένα 5άστερο, φεύγει εύκολα το εσωτερικό, ή κόβεται το λουρί, ή σπάει η ζελατίνα, η δεν είναι καθόλου αεροδυναμικό, ή πιέζει το κεφάλι σε λάθος σημεία, τότε είναι πιθανότατα λιγότερο καλό από ένα 4άστερο ή 3άστερο που δεν έχει τα παραπάνω θέματα.

    Οπότε ναι το κοιτάμε, αλλά οπωσδήποτε το δοκιμάζουμε και διαβάζουμε γνώμες και δοκιμές.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον να σου αποδείξει τίποτα. Ότι θέλει και ότι πιστεύει ο καθένας πως είναι καλύτερο για τον εαυτό του αγοράζει. Κάποιοι δεν ασχολούνται με την sharp, κάποιοι την έχουν ευαγγέλιο.

    ΜΤ? ΜΤ...
    ΚΒC? KBC...
    Arai? Arai.
    Ωπα ωπα δεν θελω κανείς να μου αποδείξει τίποτα και ούτε μιλαω επι προσωπικού, μελετουσα την sharp και το ανεβασα εδώ για να γίνει μια επικοδομητικη κουβέντα.
    Αν το βλέπεις διαφορετικά μπορεί να φταιω και εγώ που έκανα τον δικηγορο του διαβόλου για να μπουμε λίγο βαθύτερα, οσο αφορά τις μεθοδολογιες και τις προδιαγραφές τα αντιμετωπιζω καθημερινά στην δουλειά μου και ξέρω τι να κρατησω η να απορριψω. Αυτα απο εμενα και sorry.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crash test κρανων!!
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 14:12
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 19:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 21:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 14:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF