Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 86

Θέμα: Sharp helmet crash test

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Ωπα ωπα δεν θελω κανείς να μου αποδείξει τίποτα και ούτε μιλαω επι προσωπικού, μελετουσα την sharp και το ανεβασα εδώ για να γίνει μια επικοδομητικη κουβέντα.
    Αν το βλέπεις διαφορετικά μπορεί να φταιω και εγώ που έκανα τον δικηγορο του διαβόλου για να μπουμε λίγο βαθύτερα, οσο αφορά τις μεθοδολογιες και τις προδιαγραφές τα αντιμετωπιζω καθημερινά στην δουλειά μου και ξέρω τι να κρατησω η να απορριψω. Αυτα απο εμενα και sorry.
    Δεν υπάρχει θέμα sorry, συζήτηση κάνουμε. Ο blade παραπάνω, kai o sapila racing έχουν ποστάρει links που βοηθάνε στο να σχηματίσεις μια γνώμη, και ίσως μπορούν να θεωρηθούν και αποδείξεις. Προσωπικά, μετά το RX-7 ζορίζομαι πάρα πολύ να συμβιβαστώ με άλλο κράνος. Και ο λόγος δεν είναι το οτι έχω σκάσει με το κεφάλι φορώντας ένα τέτοιο, αλλά το οτι με γυμνό μηχανάκι και με πολλά χλμ ήμουν άνετος, ενώ με άλλα (Shoei XR1000, KBC) δεν μπορούσα να οδηγήσω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #62
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μας λένε μ@λακες και θύματα του μάρκετινγκ εννοείς;
    Ακριβώς. Αλλά εδώ δε μιλάμε για κινητό ή μπλουζάκι που επιδεικνύουμε, αλλά για το ίδιο μας το κεφάλι.
    Life begins at 45°.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Εδώ κάπου χωράει ένα βιντεάκι, που ανέβασε ο sniper σε άλλο θρεντ αλλά δεν το βρίσκω, με ένα ιάπωνα αναβάτη που σκάει με τα κεφάλι κάτω σε αγώνα gp ή wsb.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #64
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    H κριτική και αμφισβήτηση της μεθοδολογίας Critical evaluation of the SHARP motorcycle helmet rating

    Και η απάντηση της SHARP Technical response to Nigel Mills paper
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν το βγάλαμε εμείς άχρηστο spyrako. Διάβασε λίγο να δείς τι παραδοχές έκαναν για να βγαλουν αυτα τα αποτελέσματα.
    http://www.birmingham.ac.uk/Document...metratings.pdf
    Eκτός αυτών που αναφερονται στο link δεν λαμβάνει καν υπ οψιν οτι αναλογα με την ποιότητα και την τιμή και τον κατασκευαστή του κράνους, για να καλυφθεί η γκάμα μεγεθών ενα φτηνό κράνος με 2 κελύφη καλύπτει 6 νούμερα κράνους ενω ενα ακριβό βγαίνει με 6 διαφορετικα κελύφη. Απλά το φτηνό έχει ενα σωρό padding ενω το ακριβό ακριβώς όσο χρειάζεται. Επίσης το sharp θεωρεί οτι το κεφαλι δεν κουνιέται καθόλου μεσα στο κράνος. Για καντο αυτό με ενα κρανος που εχει 6cm padding!
    Εχει σιγουρα ενδιαφέρον πάντως που αν παρουμε πχ τα αποτελέσματα για τα Arai που ειναι top κράνη, θα δούμε οτι το τοπ κράνος της Arai που φοράνε στα Motogp και κοστίζει 700 Ευρω ειναι εφαμιλλο με ενα κρανος πχ AGV των 120 Ευρω.

    Και μονο αν τα φορεσεις και τα 2 για ενα λεπτό καταλαβαίνεις οτι απεχουν παρασαγγας σε ποιότητα. Αν μαλιστα τα φορέσεις με 200+ χλμ και πας να γυρίσεις το κεφαλι τότε καταλαβαίνεις ακόμα περισσότερα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Ωπα ωπα δεν θελω κανείς να μου αποδείξει τίποτα και ούτε μιλαω επι προσωπικού, μελετουσα την sharp και το ανεβασα εδώ για να γίνει μια επικοδομητικη κουβέντα.
    Αν το βλέπεις διαφορετικά μπορεί να φταιω και εγώ που έκανα τον δικηγορο του διαβόλου για να μπουμε λίγο βαθύτερα, οσο αφορά τις μεθοδολογιες και τις προδιαγραφές τα αντιμετωπιζω καθημερινά στην δουλειά μου και ξέρω τι να κρατησω η να απορριψω. Αυτα απο εμενα και sorry.
    Αφού λοιπον ασχολείσαι στην δουλειά σου με μεθοδολογίες, πως σου φαίνονται τα παραπανω?
    Είναι όλα σε αυτό το thread. Τα διαβασες?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Εδώ κάπου χωράει ένα βιντεάκι, που ανέβασε ο sniper σε άλλο θρεντ αλλά δεν το βρίσκω, με ένα ιάπωνα αναβάτη που σκάει με τα κεφάλι κάτω σε αγώνα gp ή wsb.
    https://youtu.be/bW-umIKLzWQ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    O Nakano είχε πέσει από μπροστινό λάστιχο με 300+ στην ευθεία του Mugello το 2004, (έχω ακόμα το απόκομα από το grandstand καθώς ήμουν εκεί). Αυτήν την πτώση δείχνει το βίντεο. Δεν ξέρω αν υπήρχαν τα κράνη της MT τότε ή οποιοδήποτε άλλο με διψήφια τιμή σε ευρώ και 5 αστέρια. Κριμα πάντως, γιατι σύμφωνα με Sharp και άλλες αηδίες, μπορεί να μην είχε καν τακακουνηθει και να σηκωνοταν αμέσως ενώ με το RX-7 σηκώθηκε και πήγε στο motohome λίγα λεπτά μετά.

    Να κρατήσω το RX-7GP για το παπί και να πάρω ΜΤ για βόλτες με το GSXR άραγε ή να βρώ καναν απληροφόρητο να πουλήσω το Αrai και να πάρω οποιοδήποτε 5αστερο κατα SHARP μεχρι 99 ευρώ και να μου μείνουν και ρέστα;

  7. #67
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Νομίζω πως λίγο αντιφασκουμε.
    Ανεξάρτητα από sharp και marp ο σκοπός ενός κράνους δεν είναι να μας προστατεύσει αν, χτύπα ξύλο, συμβεί το κακό;
    Και προς θεού.. δεν προσπαθώ να βγάλω σκαρτο κανένα shoei και κανένα arai, αν έμπαινα σε πίστα, τέτοιο θα ήθελα να φοραω.
    Αλλά, όσον αφορά την προστασία, και δη για καθημερινή χρήση, εκτός κι αν κάπου μου ξέφυγε και μιλάμε μόνο για αγωνιστική χρήση, τα υπόλοιπα κράνη, έστω και του διψιφιου κόστους, δεν;

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    O Nakano είχε πέσει από μπροστινό λάστιχο με 300+ στην ευθεία του Mugello το 2004, (έχω ακόμα το απόκομα από το grandstand καθώς ήμουν εκεί). Αυτήν την πτώση δείχνει το βίντεο. Δεν ξέρω αν υπήρχαν τα κράνη της MT τότε ή οποιοδήποτε άλλο με διψήφια τιμή σε ευρώ και 5 αστέρια. Κριμα πάντως, γιατι σύμφωνα με Sharp και άλλες αηδίες, μπορεί να μην είχε καν τακακουνηθει και να σηκωνοταν αμέσως ενώ με το RX-7 σηκώθηκε και πήγε στο motohome λίγα λεπτά μετά.

    Να κρατήσω το RX-7GP για το παπί και να πάρω ΜΤ για βόλτες με το GSXR άραγε ή να βρώ καναν απληροφόρητο να πουλήσω το Αrai και να πάρω οποιοδήποτε 5αστερο κατα SHARP μεχρι 99 ευρώ και να μου μείνουν και ρέστα;
    Αν θυμάμαι καλά, είχε κολλήσει το μοτέρ στην ευθεία. Σε κάποιο video φαίνεται να βγαίνει καπνός από το πίσω λάστιχο (που φράκαρε) και μετά ήρθε η πτώση.

    Edit: Το πίσω Bridgestone διαλύθηκε http://www.motorcycledaily.com/2004/...4_bridgestone/
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, είχε κολλήσει το μοτέρ στην ευθεία. Σε κάποιο video φαίνεται να βγαίνει καπνός από το πίσω λάστιχο (που φράκαρε) και μετά ήρθε η πτώση.

    Edit: Το πίσω Bridgestone διαλύθηκε http://www.motorcycledaily.com/2004/...4_bridgestone/
    Θυμόμουν το μπροστά αλλά ΟΚ, από λάστιχο σίγουρα.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως λίγο αντιφασκουμε.
    Ανεξάρτητα από sharp και marp ο σκοπός ενός κράνους δεν είναι να μας προστατεύσει αν, χτύπα ξύλο, συμβεί το κακό;
    Και προς θεού.. δεν προσπαθώ να βγάλω σκαρτο κανένα shoei και κανένα arai, αν έμπαινα σε πίστα, τέτοιο θα ήθελα να φοραω.
    Αλλά, όσον αφορά την προστασία, και δη για καθημερινή χρήση, εκτός κι αν κάπου μου ξέφυγε και μιλάμε μόνο για αγωνιστική χρήση, τα υπόλοιπα κράνη, έστω και του διψιφιου κόστους, δεν;
    Με 5αστερο κατα Sharp κάτω από 99 ευρώ δεν πήγαινα ούτε μέχρι το περίπτερο.

  11. #71
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Θα τα γράψω άλλη μια, αλλά στα «Ελληνικά» για να με καταλάβουν ακόμη και οι Έλληνες.

    Δεν έχει κανένα νόημα να μετράς και να αξιολογείς κράνη, οι προδιαγραφές, οι δοκιμές κρούσης κλπ. Αυτά είναι όλα θέματα μάρκετινγκ. Λέμε αυτό και ξεμπερδεύουμε, γιατί το μάρκετινγκ είναι κάτι γενικό που υποτίθεται ότι οι πάντες γνωρίζουν τι είναι και πως λειτουργεί. Τουτέστιν, όποιος δίνει τα γκαφρά, περνάει και τα τέστια και εκιού και τα εουδώ. Δεν είμαστε χαζοί να τα πληρώσουμε χρυσάφι για να μας σπάσει μετά το κεφάλη από ένα πετραδάκι.

    Ας λένε λοιπόν ό,τι θέλουν, εγώ είδα με το μάτι μου τον Δανιήλ τον Πεντρόσαν να πέφτει σε ένα ράλι και μετά να σηκώνεται, οπότε πήγα πήρα ένα ίδιο για να είμαι σίγουρος. Επίσης είδα μια φορά τον κυρ Μήτσο τον μανάβη να πέφτει με την Φλορέτα με μια πετσέτα στο κεφάλι και μετά να σηκώνεται. Οπότε πήγα και πήρα μια ίδια πετσέτα γιατί δεν είμαι κανα κορόιδο. Και επειδή το κεφάλι μου το υπερεκτιμώ, φοράω το κράνο και την πετσέτα από πάνω για να προστατεύει αυτή αυτό και αυτό το κεφούλι μου. Αστέρια δέκα με τόνο!!!1

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    O Nakano είχε πέσει από μπροστινό λάστιχο με 300+ στην ευθεία του Mugello το 2004, (έχω ακόμα το απόκομα από το grandstand καθώς ήμουν εκεί). Αυτήν την πτώση δείχνει το βίντεο. Δεν ξέρω αν υπήρχαν τα κράνη της MT τότε ή οποιοδήποτε άλλο με διψήφια τιμή σε ευρώ και 5 αστέρια. Κριμα πάντως, γιατι σύμφωνα με Sharp και άλλες αηδίες, μπορεί να μην είχε καν τακακουνηθει και να σηκωνοταν αμέσως ενώ με το RX-7 σηκώθηκε και πήγε στο motohome λίγα λεπτά μετά.

    Να κρατήσω το RX-7GP για το παπί και να πάρω ΜΤ για βόλτες με το GSXR άραγε ή να βρώ καναν απληροφόρητο να πουλήσω το Αrai και να πάρω οποιοδήποτε 5αστερο κατα SHARP μεχρι 99 ευρώ και να μου μείνουν και ρέστα;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170208_215838.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	41,5 KB 
ID:	378501

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Βρήκα αυτό την πολύ ενδιαφέρων ιστοσελίδα που μπορεί να βοηθήσει λίγο......

    https://sharp.dft.gov.uk/
    Mil. Spec.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Οχι πάλι αυτη η Sharp ρε παιδιά λίγο έλεος!10 χρόνια πέρασαν,ακόμα με αυτον τον τραγέλαφο ασχολούνται ορισμένοι?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Οχι πάλι αυτη η Sharp ρε παιδιά λίγο έλεος!10 χρόνια πέρασαν,ακόμα με αυτον τον τραγέλαφο ασχολούνται ορισμένοι?
    Τι δεν σου αρέσει από αυτό τον τραγέλαφο που εμείς οι αδαείς πέσαμε πάνω του..... Διαφώτισε μας.
    Mil. Spec.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crash test κρανων!!
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 14:12
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 19:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 21:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 14:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF