Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 86 από 86

Θέμα: Sharp helmet crash test

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Τι δεν σου αρέσει από αυτό τον τραγέλαφο που εμείς οι αδαείς πέσαμε πάνω του..... Διαφώτισε μας.
    Δε μπορώ ρε φίλε ειλικρινά,όχι πάλι τα ίδια,κάνε μια απλή αναζήτηση στο google και εδώ.Εχει συζητηθεί το θέμα εκτενώς και έχει υπερκαλυφθεί!

    Αδαής δεν είσαι,μη ενημερωμένος μόνο.Σημαντική διαφορά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δε μπορώ ρε φίλε ειλικρινά,όχι πάλι τα ίδια,κάνε μια απλή αναζήτηση στο google και εδώ.Εχει συζητηθεί το θέμα εκτενώς και έχει υπερκαλυφθεί!

    Αδαής δεν είσαι,μη ενημερωμένος μόνο.Σημαντική διαφορά.
    Βλέπω ένα διάλογο με επιχειρήματα και αντιπαραθέσεις όπου ο καθένας με τον τρόπο του προσπαθεί να πείσει τον άλλο για το ένα ή το άλλο κράνος. Όπως συμβαίνει όμως καμιά φορά όπως και στις ομάδες του ποδοσφαίρου κάποιος πετιέται για να "ανάψει" φωτιές χωρίς λόγο και ουσία, απλά έβγαλες ότι σου ήρθε στο κεφάλι σου εκείνη τη στιγμή.
    Θα ήταν πιο δόκιμο αν ενημέρωνες το τι συμβαίνει με αυτή τη shark από το να εκφράζεσαι έτσι άκομψα.
    Εγώ μπορεί να μην είμαι ενημερωμένος, ούτε με ενδιαφέρει να κάθομαι να ψάχνω όλη μέρα στο ιντερνετ, σε μια συζήτηση όμως όλοι οφείλουμε να συμμετέχουμε καλοπροαίρετα. Σε αντίθετη περίπτωση το κράνος είναι περιττό αφού το κεφάλι δεν περιέχει τίποτα το σημαντικό μέσα και είναι κενό φορτίου.
    Mil. Spec.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Βλέπω ένα διάλογο με επιχειρήματα και αντιπαραθέσεις όπου ο καθένας με τον τρόπο του προσπαθεί να πείσει τον άλλο για το ένα ή το άλλο κράνος. Όπως συμβαίνει όμως καμιά φορά όπως και στις ομάδες του ποδοσφαίρου κάποιος πετιέται για να "ανάψει" φωτιές χωρίς λόγο και ουσία, απλά έβγαλες ότι σου ήρθε στο κεφάλι σου εκείνη τη στιγμή.
    Θα ήταν πιο δόκιμο αν ενημέρωνες το τι συμβαίνει με αυτή τη shark από το να εκφράζεσαι έτσι άκομψα.
    Εγώ μπορεί να μην είμαι ενημερωμένος, ούτε με ενδιαφέρει να κάθομαι να ψάχνω όλη μέρα στο ιντερνετ, σε μια συζήτηση όμως όλοι οφείλουμε να συμμετέχουμε καλοπροαίρετα. Σε αντίθετη περίπτωση το κράνος είναι περιττό αφού το κεφάλι δεν περιέχει τίποτα το σημαντικό μέσα και είναι κενό φορτίου.
    Δε νομίζω οτι εκφράστηκα άκομψα και κακώς θίχτηκες.Η συζήτηση περι Sharp δε μπορεί να γίνει εδω καθώς είναι off topic.Αν περιέχει κάτι σημαντικό ένα κεφάλι (όπως λες και εσυ) το αντιλαμβάνεται.

    Υπάρχει υλικό να διαβάσεις αν θες,που ήδη θα έπρεπε να έχεις διαβάσει ΠΡΙΝ ποστάρεις το ''ενδιαφέρον'' λινκ.Τελος η συζητηση εδω γιατι χαλάμε το θέμα του φίλου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #79
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Εγω την Sharp δεν την πιστεύω αλλά πάλι κανένας από εμάς δεν μπορεί να κρίνει καποιον οργανισμό χωρίς να έχει επιστημονικά επιχειρήματα.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να την πέφτουμε ο ένας στον άλλον για τέτοια θέματα....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εγω την Sharp δεν την πιστεύω αλλά πάλι κανένας από εμάς δεν μπορεί να κρίνει καποιον οργανισμό χωρίς να έχει επιστημονικά επιχειρήματα.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει να την πέφτουμε ο ένας στον άλλον για τέτοια θέματα....
    Συμφωνώ 1000% μαζί σου.
    Έτυχε και βρήκα και άλλους τέτοιους "οργανισμούς" που μπορώ να πω είχαν αντικρουόμενα αποτελέσματα ή παραπλήσια.
    Ποστάρισα μία τέτοια ιστοσελίδα δίχως γνωρίζοντας ότι το θέμα έχει συζητηθεί και ο φίλος μου τη έπεσε ελαφρώς.... Πάνω σε αυτό το σημείο θα μπορούσε να μπει η παραπομπή όπως και μπήκε πολύ σωστά στο συγκεκριμένο θέμα χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι θα ενημερωθούν όλοι, οι ενδιαφερόμενοι για τα συγκεκριμένα κράνη αλλά και οι υπόλοιποι που δεν έκαναν ψαχτήρι στο moto για το αν έχει συζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω ότι όλοι έχουν παρακολουθήσει το moto από γεννήσεως του για να γνωρίζουν τα πάντα, ούτε και όλοι για κάθε λέξη και φράση κάνουν ψαχτήρι για το αν έχει συζητηθεί κάτι σχετικό.
    Μια απλή παραπομπή αρκεί, όλα τα άλλα είναι άμα κάποιος έχει φαγούρα και θέλει να ξυστεί.....
    Mil. Spec.

  6. #81
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ 1000% μαζί σου.
    Έτυχε και βρήκα και άλλους τέτοιους "οργανισμούς" που μπορώ να πω είχαν αντικρουόμενα αποτελέσματα ή παραπλήσια.
    Ποστάρισα μία τέτοια ιστοσελίδα δίχως γνωρίζοντας ότι το θέμα έχει συζητηθεί και ο φίλος μου τη έπεσε ελαφρώς.... Πάνω σε αυτό το σημείο θα μπορούσε να μπει η παραπομπή όπως και μπήκε πολύ σωστά στο συγκεκριμένο θέμα χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι θα ενημερωθούν όλοι, οι ενδιαφερόμενοι για τα συγκεκριμένα κράνη αλλά και οι υπόλοιποι που δεν έκαναν ψαχτήρι στο moto για το αν έχει συζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω ότι όλοι έχουν παρακολουθήσει το moto από γεννήσεως του για να γνωρίζουν τα πάντα, ούτε και όλοι για κάθε λέξη και φράση κάνουν ψαχτήρι για το αν έχει συζητηθεί κάτι σχετικό.
    Μια απλή παραπομπή αρκεί, όλα τα άλλα είναι άμα κάποιος έχει φαγούρα και θέλει να ξυστεί.....
    E, ΟΚ, απλά έχουμε βαρεθεί κάποια θέματα να τα αναλύουμε συνέχεια, that's all.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ 1000% μαζί σου.
    Έτυχε και βρήκα και άλλους τέτοιους "οργανισμούς" που μπορώ να πω είχαν αντικρουόμενα αποτελέσματα ή παραπλήσια.
    Ποστάρισα μία τέτοια ιστοσελίδα δίχως γνωρίζοντας ότι το θέμα έχει συζητηθεί και ο φίλος μου τη έπεσε ελαφρώς.... Πάνω σε αυτό το σημείο θα μπορούσε να μπει η παραπομπή όπως και μπήκε πολύ σωστά στο συγκεκριμένο θέμα χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι θα ενημερωθούν όλοι, οι ενδιαφερόμενοι για τα συγκεκριμένα κράνη αλλά και οι υπόλοιποι που δεν έκαναν ψαχτήρι στο moto για το αν έχει συζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω ότι όλοι έχουν παρακολουθήσει το moto από γεννήσεως του για να γνωρίζουν τα πάντα, ούτε και όλοι για κάθε λέξη και φράση κάνουν ψαχτήρι για το αν έχει συζητηθεί κάτι σχετικό.
    Μια απλή παραπομπή αρκεί, όλα τα άλλα είναι άμα κάποιος έχει φαγούρα και θέλει να ξυστεί.....
    Φίλε ειλικρινά δεν αντέδρασα έτσι επειδή έκανες κάτι κακό ούτε ''στην είπα''.Περισσότερο ξαφνιάστηκα που μετα απο τόσα χρόνια είδα λίνκ της Sharp ενώ πίστευα οτι η ιστορία έχει βρει τον δρόμο της.

    Ο συγκεκριμένος οργανισμός μόνον με ενα τρόπο μπορούσε να γίνει γνωστός παγκοσμίως και με αυτον τελικά έγινε.Οι Άγγλοι είναι πανέξυπνοι μην τους υποτιμάτε καθόλου.Το έχουν αποδείξει ιστορικά.

    Ο Sniper έγραψε κάτι σωστό πιο πάνω,οτι πως μπορεί κάποιος να κράζει χωρίς επιστημονικά επιχειρήματα?Χρειάζονται όμως όταν έχεις προσωπική εμπειρία,απο προσωπικά τεστ?Οταν βλεπω συγκεκριμένο Marushin να έχει 4 αστέρια και σε εκδρομή στην Ευβοια να πεφτει απλα απο τη σέλα και να βγαίνει η ζελατίνα και να καταστρέφεται ο μηχανισμός της!!!!!Τελικά για να μπορέσω να γυρίσω να την πιάνουμε με ταινία!Που είναι τα 4 αστέρια?Στον Αγιο με το Viper GT είχα φέρει 5 κωλοτούμπες και δεν άνοιξε καν η ζελατίνα.

    Ειμαι βέβαιος οτι πολλά παιδιά απο εδώ θα έχουν παρόμοια παραδείγματα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Φίλε ειλικρινά δεν αντέδρασα έτσι επειδή έκανες κάτι κακό ούτε ''στην είπα''.Περισσότερο ξαφνιάστηκα που μετα απο τόσα χρόνια είδα λίνκ της Sharp ενώ πίστευα οτι η ιστορία έχει βρει τον δρόμο της.

    Ο συγκεκριμένος οργανισμός μόνον με ενα τρόπο μπορούσε να γίνει γνωστός παγκοσμίως και με αυτον τελικά έγινε.Οι Άγγλοι είναι πανέξυπνοι μην τους υποτιμάτε καθόλου.Το έχουν αποδείξει ιστορικά.

    Ο Sniper έγραψε κάτι σωστό πιο πάνω,οτι πως μπορεί κάποιος να κράζει χωρίς επιστημονικά επιχειρήματα?Χρειάζονται όμως όταν έχεις προσωπική εμπειρία,απο προσωπικά τεστ?Οταν βλεπω συγκεκριμένο Marushin να έχει 4 αστέρια και σε εκδρομή στην Ευβοια να πεφτει απλα απο τη σέλα και να βγαίνει η ζελατίνα και να καταστρέφεται ο μηχανισμός της!!!!!Τελικά για να μπορέσω να γυρίσω να την πιάνουμε με ταινία!Που είναι τα 4 αστέρια?Στον Αγιο με το Viper GT είχα φέρει 5 κωλοτούμπες και δεν άνοιξε καν η ζελατίνα.

    Ειμαι βέβαιος οτι πολλά παιδιά απο εδώ θα έχουν παρόμοια παραδείγματα.

    Πάω πάσο, έγινες κατανοητός εδώ και μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου.

    Η Sharp και η κάθε ανάλογη εταιρία - οργανισμός κάνουν καλά τη δουλειά τους σύμφωνα με αυτά που θέλουν να εξυπηρετήσουν και ανάλογα τα συμφέροντα τους. Ισχύει για όλους αυτό από κατάστημα μέχρι περιοδικό.
    Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι όλοι αυτοί οι οργανισμοί θέτουν κριτήρια και διαδικασίες που είναι μετρήσιμες, πράγμα που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παρά να χρησιμοποιήσουμε την προσωπική μας εμπειρία μόνο, με τα όποια δικά μας κριτήρια, που δεν σημαίνει πάντα ότι είναι και τα πιο σωστά. Εντόπισα και άλλες ανάλογες ιστοσελίδες που όπως ανάφερα παραπάνω έχουν παρεμφερή ή αντικρουόμενα αποτελέσματα. Δεν χάνουμε όμως με το να κρατήσουμε ένα αποτέλεσμα ή συμπέρασμα και να το φιλτράρουμε από όλους αυτούς.

    Έχοντας προσωπική εμπειρία από ένα MDS του 1988, ήταν από εκείνα που ήταν σαν να φοράς γιογιό, κατσαρόλα κλπ, καμία σχέση με αυτά που φοράμε σήμερα και να ήμαστε καλά με υγεία από αυτά που θα φοράμε και στο μέλλον. Όμως αυτό το απαράδεκτο κράνος του κάποτε με έσωσε και ας βάρεσε διάλυση, το αποτέλεσμα μετράει. Το ίδιο συνέβη, όχι σε τόσο βαριά περίπτωση, και με ένα NOLAN που χρησιμοποιούσα καθημερινά, αυτό ήταν αισθητικά και στο εσωτερικό πολύ καλύτερο. Το εσωτερικό τους με καθημερινή χρήση δεν διαρκεί περισσότερο από 2 χρόνια περίπου. Σίγουρα υπήρχαν και άλλοι παράγοντες που συνετέλεσαν στο αποτέλεσμα αλλά στο "δια ταύτα" έκανε δουλειά.

    Δεν ξέρω αν ένας κατασκευαστής υπολογίζει στο αν θα πρέπει να μείνει η ζελατίνα πάνω στο κράνος μετά έστω και από μια επιπόλαιη πτώση. Το θέμα είναι να κάνει δουλειά όταν πρέπει. Σίγουρα στα + είναι εάν ένα κράνος μετά από μια ατυχία βγει αλώβητο σε σχέση με το άλλο που θα πάθει "πατατρακ". Για αυτό και εγώ από τότε και μετά προσπαθούσα να επενδύσω σε ότι καλύτερο μπορούσα να αποκτήσω με όσο καλύτερο συντελεστή κόστους / απόδοσης που φυσικά αυτό το μετρήσιμο μέγεθος το βλέπεις μόνο όταν έρθει ένα άτυχο γεγονός. Στη διάρκεια του χρόνου όμως εντόπισα ότι μόνο ένα κράνος διατηρεί τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά και αυτό ήταν στα ARAI και συγκεκριμένα από σειρά Quantum και πάνω που έχω χρησιμοποιήσει. Από το πως κάθεται πάνω στο κεφάλι μέχρι τον αερισμό του είναι εξαιρετικά. Τα Shoei είναι εξαιρετικά και αυτά αλλά από την εμπειρία μου τα σωθικά τους έχουν μικρό όριο ζωής ειδικά αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα. Τώρα αν έβγαλε κάποιο άλλο μοντέλο ή αναβάθμισε την ποιότητα της ως προς το εσωτερικό αυτό θα μας το πουν οι φίλοι που τα χρησιμοποιούν.
    Παραμένω υποστηρικτής των ARAI μέχρι να πεισθώ ότι υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ή και καλύτερο.

    Από την εμπειρία μου οι Εγγλέζοι είναι "μετρ" στο μάρκετινγκ και πως να πουλήσουν κάτι, καθώς και να το υπερτιμήσουν σε σχέση με αντίστοιχο προϊόν κάνοντας τον πελάτη να νιώθει ότι έχει πάρει κάτι κορυφαίο αν όχι το καλύτερο από όλα, ενώ δεν είναι.
    Όποιος νομίζει ότι όλοι οι άλλοι είναι βλάκες και τους υποτιμά θα την πατήσει ο ίδιος αφού θα έχει πληρώσει το ανάλογο τίμημα.
    Mil. Spec.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Κυβιστηση

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    ειναι χρησιμο το sharp αρκει να ξερεις τι κάνουν εκει οι ανθρωποι. Δεν ειναι ευαγγέλιο παντως. Στο νετ υπάρχουν ολα οσα θέλει να μάθει καποιος για κρανη, τεστ, αντοχες, ημ ληξης, υλικα κτλ. Ορεξη να χεις να διαβάζεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Οταν βλεπω συγκεκριμένο Marushin να έχει 4 αστέρια και σε εκδρομή στην Ευβοια να πεφτει απλα απο τη σέλα και να βγαίνει η ζελατίνα και να καταστρέφεται ο μηχανισμός της!!!!!Τελικά για να μπορέσω να γυρίσω να την πιάνουμε με ταινία!Που είναι τα 4 αστέρια?Στον Αγιο με το Viper GT είχα φέρει 5 κωλοτούμπες και δεν άνοιξε καν η ζελατίνα.
    αυτό ειναι ποιοτητα, οχι ασφάλεια. δεν πηρε 4 αστερια με γνομωνα το μηχανισμο ζελατινας
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 10/05/2018 στις 19:27.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι χρησιμο το sharp αρκει να ξερεις τι κάνουν εκει οι ανθρωποι. Δεν ειναι ευαγγέλιο παντως. Στο νετ υπάρχουν ολα οσα θέλει να μάθει καποιος για κρανη, τεστ, αντοχες, ημ ληξης, υλικα κτλ. Ορεξη να χεις να διαβάζεις.



    αυτό ειναι ποιοτητα, οχι ασφάλεια. δεν πηρε 4 αστερια με γνομωνα το μηχανισμο ζελατινας
    Aπευθύνομαι σε εσενα και στον φίλο Kons πάνω στο θέμα της ζελατίνας.Παιδια αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει να φύγει η ζελατίνα απο το κράνος σε πτωση απο τη σέλα της μηχανης?????

    Δηλαδή στο πρώτο μπαμ που πέφτεις η ζελατίνα φεύγει και όπου σταματήσεις (σε έναν θαμνο πχ με τη μουρη) κάνεις προσευχη να μην υπάρχει τίποτα να σε τρυπήσει???

    Σκεφτείτε λίγο καλύτερα τι σημαίνει ασφάλεια ενός κράνους.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Crash test κρανων!!
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 14:12
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 19:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 21:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 14:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF