Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Sharp helmet crash test

  1. #1

    Sharp helmet crash test

    ψάχνοντας γνώμες για το nxr έπεσα σε αυτό το άρθρο

    http://www.rideforever.co.nz/news-an...ei-nxr-helmet/

    έχει ενδιαφέρον η παραγραφος που αναφέρεται στο sharp που "εμεις" βγάλαμε άχρηστο.....

    test nxr
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-nxr

    test xr1100
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1100
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #2
    Μπερδευεσαι μακρυμάλλη. Οι ίδιοι οι άγγλοι αλλά και άλλοι εν συνεχεία ειπαν ότι το τεστ στην αρχική του μορφή προσμετρουσε κρούση σε άκυρα σημεία, όπως πχ στο πλάι και χαμηλά, εκεί δηλαδή που είναι ο ώμος μας και άρα στην πράξη δεν θα χτυπήσει ποτέ. Δεν είπε κανείς οτι είναι άχρηστο, μα οτι το αστέρι από μόνο του χωρίς και την αναλυση ειναι παραπλανητικό.

  3. #3
    Σύμφωνα με το άρθρο.... The move was in response to accident data... όπερ και σημαίνει οτι μάλλον δεν υπάρχουν άκυρα σημεία....

    Πάλι σύμφωνα με το άρθρο, το nxr το κάνανε πάλι πιο μαζεμένο στο πλαι....
    Το αποτέλεσμα είναι το nxr να πέφτει πάλι ένα αστεράκι έναντι του xr1100 καθώς το πλάι του κράνους (προφανώς λόγω αλλαγής σχήματος) δεν πήρε άριστα στα τεστ....

    Λεω γω τώρα ο παμπονηρίδης (βάσει άρθρου πάντα)....
    Βγαίνει το σαρπ μετράει το 1000αρι, 3 αστέρια
    βγαίνει το 1100 (με μεγαλύτερο κέλυφος) μετράει ο σαρπης, 5 αστέρια
    Ομως, "The bigger size didn’t look so good but, more importantly, it wasn’t so streamlined: some riders, on some machines, experienced more buffeting and wind noise.", το οποίο μπορεί να σημαίνει και πτώση πωλήσεων, ναι?
    Μήπως λοιπόν ο σόεις σκεφτηκε να μετριάσει κατατί την πλαινή προστασία προκειμένου να βελτιώσει τις πωλήσεις εξαλείφοντας τα παραπονα?

    το χέζω λίγο αλλά δεν νομίζω οτι είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Δεν ξεΒρω.
    Εχω δεδομένα μόνο απο τις δικές μου πτώσεις. Και δεν πολυσυμφωνουν με το Σαρπ...

  5. #5
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Θεωρητικά ένα μεγαλύτρο κέλυφος, δηλαδή μεγαλύτερη επιφάνεια προς κατανομή των δυνάμεων της πρόσκρουσης θα λειτουργούσε καλύτερα (η γεωμετρία -σχήμα-βέβαια παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο). Συνυπολογίζοντας το παχύτερο αφρώδες υλικό στο εσωτερικό ενός μεγαλύτερου κελύφους (μιλάμε για τι ίδιο κεφάλι πάντα) πιθανόν να λειτουργούσε καλύτερα συνολικά.

    Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το κράνος είναι ένα προϊόν και σίγουρα το αποτέλεσμα είναι παράγοντας πολλών παραμέτρων. Οι σχεδιαστές θα πρέπει να λάβουν σοβαρά υπ' όψην τις επιταγές του μάρκετινγκ και των πωλήσεων. Φαντάσου να "θαφτεί" το κράνος στα reviews και να μείνουν οι πωλήσεις στον πάτο, πάνε χαμένες πολλές εργατοώρες εξέλιξης κτλ.

    Κάπου εκεί θα πρέπει να αναζητήσεις την αλήθεια και όχι στους Sex Pistols (για τη συγκεκριμένη περίπτωση )

    Άντε να πάω να ετοιμαστώ σιγά σιγά για μια σιδερόκωλη (αποτελείς πηγή έμπνευσης ) , μιας που "έσπασαν" οι παγωνιές
    WHO RUNS THE SHOW

  6. #6
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το χέζω λίγο....
    Το πλημμυρισες στην τσιρλα βασικα

    Κοιτα να σε πω πώς το βλεπω εγω.
    Κατ'αρχην το 1100 βαρεθηκα να το βλεπω στο δρομο. Δεν ξερω αν τα επισημα νουμερα λενε οτι πουλησε πολυ, λιγο, περισσοτερο ή λιγοτερο απο το ταδε.
    Ουτε ειναι και το Ελλαντα αντιπροσωπευτικο δειγμα τση παγκοσμιας αγορας.

    Απο εκει και περα, και πεστε να με φατε αν θελετε, μιλαμε για τη SHOEI.
    Καλες ειναι κι αλλες, αλλα οταν μιλαμε για Αραι και Σοει τα αλλα περισσευουν.

    Ενα κρανος πανω απ'ολα ειναι ασφαλεια (κι ενεργητικη και παθητικη, τα εχουμε πει αυτα).
    Μια απο τις 2 μεγαλυτερες εταιριες κατασκευης κρανων στον κοσμο, δε θα επαιρνε το ρισκο να φτιαξει ενα κρανος λιγοτερο ασφαλες για να αρεσει πιο πολυ στο ματι.

    Εκτος κι αν ο Ιαπωνας ετοιμαζει το ταντο για το χαρακιρι, την εταιρεια για κλεισιμο, και θελει να κανει το μεγαλο ξεπουλημα να αφησει στα παιδια του το μπαγιοκο.

    Δεν υπαρχει μονο η Σαρπ. Υπαρχει και η Σνελ. Δεν ξερω τι μπορει να εχει γραψει για το NXR.

    Αλλα ξαναλεω, κατ'εμε οταν μιλαμε για κρανη και ασφαλεια κι αναφερομαστε σε αυτες τις δυο εταιρειες μπορουμε να κουβεντιασουμε παρα μα παρα πολλα, εφαρμογη, αεραγωγους, πεδιο ορατοτητας, αντοχη στο χρονο, γραφικα, της Παναγιας τα ματια.
    Η ασφαλεια (ειδικα η παθητικη) ειναι δεδομενο οτι ειναι η καλυτερη δυνατη.

    Τα δυο σεντσια μου.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το πλημμυρισες στην τσιρλα βασικα

    Κοιτα να σε πω πώς το βλεπω εγω.
    Κατ'αρχην το 1100 βαρεθηκα να το βλεπω στο δρομο. Δεν ξερω αν τα επισημα νουμερα λενε οτι πουλησε πολυ, λιγο, περισσοτερο ή λιγοτερο απο το ταδε.
    Ουτε ειναι και το Ελλαντα αντιπροσωπευτικο δειγμα τση παγκοσμιας αγορας.

    Απο εκει και περα, και πεστε να με φατε αν θελετε, μιλαμε για τη SHOEI.
    Καλες ειναι κι αλλες, αλλα οταν μιλαμε για Αραι και Σοει τα αλλα περισσευουν.

    Ενα κρανος πανω απ'ολα ειναι ασφαλεια (κι ενεργητικη και παθητικη, τα εχουμε πει αυτα).
    Μια απο τις 2 μεγαλυτερες εταιριες κατασκευης κρανων στον κοσμο, δε θα επαιρνε το ρισκο να φτιαξει ενα κρανος λιγοτερο ασφαλες για να αρεσει πιο πολυ στο ματι.

    Εκτος κι αν ο Ιαπωνας ετοιμαζει το ταντο για το χαρακιρι, την εταιρεια για κλεισιμο, και θελει να κανει το μεγαλο ξεπουλημα να αφησει στα παιδια του το μπαγιοκο.

    Δεν υπαρχει μονο η Σαρπ. Υπαρχει και η Σνελ. Δεν ξερω τι μπορει να εχει γραψει για το NXR.

    Αλλα ξαναλεω, κατ'εμε οταν μιλαμε για κρανη και ασφαλεια κι αναφερομαστε σε αυτες τις δυο εταιρειες μπορουμε να κουβεντιασουμε παρα μα παρα πολλα, εφαρμογη, αεραγωγους, πεδιο ορατοτητας, αντοχη στο χρονο, γραφικα, της Παναγιας τα ματια.
    Η ασφαλεια (ειδικα η παθητικη) ειναι δεδομενο οτι ειναι η καλυτερη δυνατη.

    Τα δυο σεντσια μου.
    Πάιπ και για εμένα αυτό το "made in Japan" έκανε τη διαφορά στο τέλος και πήγα σε x-spiritII ... Δεν έχω "κραστεστάρει" κανένα κράνος αλλά σε όλα τα άλλα Arai & shoei δε μου έχουν δώσει λόγο να μην τις προτιμήσω κάθε 5-7 χρόνια που αγοράζω κράνος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Μιλατε για την σοει και την αραι λες και ειναι κατι περισσοτερο απο εταιριες με κυριο στοχο το κερδος....

    Προσωπικα δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο αν μαγειρευανε τα τεστ ή τα προιοντα για να ταιριαζουν στις επιταγες της μοδας.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ψάχνοντας γνώμες για το nxr έπεσα σε αυτό το άρθρο

    http://www.rideforever.co.nz/news-an...ei-nxr-helmet/

    έχει ενδιαφέρον η παραγραφος που αναφέρεται στο sharp που "εμεις" βγάλαμε άχρηστο.....

    test nxr
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-nxr

    test xr1100
    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1100
    Δεν το βγάλαμε εμείς άχρηστο spyrako. Διάβασε λίγο να δείς τι παραδοχές έκαναν για να βγαλουν αυτα τα αποτελέσματα.
    http://www.birmingham.ac.uk/Document...metratings.pdf
    Eκτός αυτών που αναφερονται στο link δεν λαμβάνει καν υπ οψιν οτι αναλογα με την ποιότητα και την τιμή και τον κατασκευαστή του κράνους, για να καλυφθεί η γκάμα μεγεθών ενα φτηνό κράνος με 2 κελύφη καλύπτει 6 νούμερα κράνους ενω ενα ακριβό βγαίνει με 6 διαφορετικα κελύφη. Απλά το φτηνό έχει ενα σωρό padding ενω το ακριβό ακριβώς όσο χρειάζεται. Επίσης το sharp θεωρεί οτι το κεφαλι δεν κουνιέται καθόλου μεσα στο κράνος. Για καντο αυτό με ενα κρανος που εχει 6cm padding!
    Εχει σιγουρα ενδιαφέρον πάντως που αν παρουμε πχ τα αποτελέσματα για τα Arai που ειναι top κράνη, θα δούμε οτι το τοπ κράνος της Arai που φοράνε στα Motogp και κοστίζει 700 Ευρω ειναι εφαμιλλο με ενα κρανος πχ AGV των 120 Ευρω.

    Και μονο αν τα φορεσεις και τα 2 για ενα λεπτό καταλαβαίνεις οτι απεχουν παρασαγγας σε ποιότητα. Αν μαλιστα τα φορέσεις με 200+ χλμ και πας να γυρίσεις το κεφαλι τότε καταλαβαίνεις ακόμα περισσότερα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν μαλιστα τα φορέσεις με 200+ χλμ και πας να γυρίσεις το κεφαλι τότε καταλαβαίνεις ακόμα περισσότερα.
    Και για ορισμένα κράνη για ειδικές συνθήκες, αυτό είναι ένα από τα βασικότερα κριτήρια.
    Think faster than you ride

  11. #11
    Ρε σεις.....

    Δε θυμαμαι να ειπα ποτε οτι ο σοεης ή ο αραγιας ειναι για τον μπεο...
    Αυτο που λεω ειναι οτι στο συγκεκριμενο σαιτ που παρεθεσα ο γραφων εξηγει καποια πραγματα (αθελα του ισως) περι μεγεθων σχηματων ασφαλειας αεροδυναμικης και θορυβου λαμβανοντας υποψιν και τον σαρπη....

    Σιγουρα δεν μπορω να συγκρινω ενα κρανος 120 ευραιων με ενα 700+...
    Και σιγουρα δεν μπορω να μη λαβω υποψιν τα περι αεροδυναμικης....
    Ωστοσο το γεγονος φαινεται να ειναι οτι χαριν της αεροδυναμικης η/και του θορυβου, η ασφαλεια ενδεχομενως να πηγε λιγο παρακατω σε καποιες (ελαχιστες ισως) των περιπτωσεων.....

    Σοει εχω και σοει θα συνεχισω να εχω γιατι στην γκλαβα μου καθεται αψογα....

    Αν ηταν ομως να παρω τωρα κρανος θα το σκεφτομουν αν θα ηταν το 1100 ή το νχρ...


    Υγ... Το οτι μια μελετη εξηγει τους λογους για τους οποιους θεωρει οτι ο σαρπης ειναι ακυρος δεν σημαινει οτι πρεπει ντε και καλα να την υιοθετησω.... Ενδεχομενως να υπαρχουν και αλλες μελετες που να λενε οτι η 22-05 ειναι ξεπερασμενη.... Σε λα βι.... Τι να κανομεν τωρα;
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Πάιπ και για εμένα αυτό το "made in Japan" έκανε τη διαφορά στο τέλος και πήγα σε x-spiritII ... Δεν έχω "κραστεστάρει" κανένα κράνος αλλά σε όλα τα άλλα Arai & shoei δε μου έχουν δώσει λόγο να μην τις προτιμήσω κάθε 5-7 χρόνια που αγοράζω κράνος.
    Και να μή σου τύχει να κραστεστάρεις ποτέ και κανένα σου εύχομαι.

    Κι εσύ και όλοι μας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Μιλατε για την σοει και την αραι λες και ειναι κατι περισσοτερο απο εταιριες με κυριο στοχο το κερδος....

    Προσωπικα δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο αν μαγειρευανε τα τεστ ή τα προιοντα για να ταιριαζουν στις επιταγες της μοδας.

    Κανείς δεν είπε το αντίθετο.
    Αυτό ακριβώς είναι. Εταιρείες με κύριο στόχο το κέρδος. Και μιλάμε για μεγάλες εταιρείες και μεγάλα κέρδη.

    Εκεί είναι και το θέμα όμως.
    Ότι ακριβώς επειδή είναι μεγάλες εταιρείες, δε θα ρίσκαραν να αμαυρώσουν το όνομά τους και να δυσφημιστούν με αποτέλεσμα να πέσουν οι πωλήσεις τους, βγάζοντας ένα κράνος που δεν παρέχει τη μέγιστη δυνατή προστασία.

    Τα λεφτά που θα χάσουν αν βγει βρώμα ότι βγάλανε κράνος πατάτα, θα είναι απείρως περισσότερο από αυτά που θα ξοδέψουν στο R%D τμήμα προκειμένου να το βγάλουν και όμορφο και ασφαλές.

    Τώρα για το κατά πόσο μαγειρεύουν τεστ, τί να σε πω.
    Μπορεί να μαγειρεύουν μπορεί και όχι.

    Εγώ μια φορά νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια όταν φοράω το σοέι μου απ'ότι αν φορούσα ένα μαρουσίν.
    Αν έχω πέσει απλά θύμα της διαφήμισης δεν το ξέρω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις.....

    Δε θυμαμαι να ειπα ποτε οτι ο σοεης ή ο αραγιας ειναι για τον μπεο...
    Δεν είπε κανείς ρε συ ότι πήγες να βγάλεις άχρηστα τα σοεαράγια.

    Απλά στο σκεπτικό σου ότι μπορεί να υστερεί στον τομέα "προστασία" και παθητική ασφάλεια το NXR έναντι του 1100, για μένα μιλάω τουλάχιστον, σου ανέλυσα το σκεπτικό μου.

    Εγώ στη θέση σου για NXR θα πήγαινα.

    Αν πάντως πας για 1100 ενημέρωσε με πού βρήκες και τί βρήκες και σε τί τιμές.
    Ψάχνω για ένα φίλο κι έχω φρικάρει με αυτά που βλέπω κι ακούω. Κράνος που έχει καταργηθεί και το πουλάνε ακόμα στην τιμή που είχε πριν 5 χρόνια

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος


    Κανείς δεν είπε το αντίθετο.
    Αυτό ακριβώς είναι. Εταιρείες με κύριο στόχο το κέρδος. Και μιλάμε για μεγάλες εταιρείες και μεγάλα κέρδη.

    Εκεί είναι και το θέμα όμως.
    Ότι ακριβώς επειδή είναι μεγάλες εταιρείες, δε θα ρίσκαραν να αμαυρώσουν το όνομά τους και να δυσφημιστούν με αποτέλεσμα να πέσουν οι πωλήσεις τους, βγάζοντας ένα κράνος που δεν παρέχει τη μέγιστη δυνατή προστασία.

    Τα λεφτά που θα χάσουν αν βγει βρώμα ότι βγάλανε κράνος πατάτα, θα είναι απείρως περισσότερο από αυτά που θα ξοδέψουν στο R%D τμήμα προκειμένου να το βγάλουν και όμορφο και ασφαλές.

    Τώρα για το κατά πόσο μαγειρεύουν τεστ, τί να σε πω.
    Μπορεί να μαγειρεύουν μπορεί και όχι.

    Εγώ μια φορά νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια όταν φοράω το σοέι μου απ'ότι αν φορούσα ένα μαρουσίν.
    Αν έχω πέσει απλά θύμα της διαφήμισης δεν το ξέρω.

    Με την ιδια λογικη και η BP δεν θα ρισκαρε το ονομα της με ελλιπέστατες συνθηκες ασφαλειας στις πλατφορμες της αλλα ειδαμε ολοι οτι τελικα το εκανε.

    Δεν λεω οτι ντε και καλα η σοει και η αραι κανουν το ιδιο. Λεω απλα οτι προκειται για βιομηχανικους κολοσσους στον τομεα τους και δεν θα μου φαινοταν καθολου περιεργο να χειραγωγουν μεσα ωστε θα θαψουν την sharp επειδη βγαζει "σκαρτα" τα κρανη τους.

    Το πιθανοτερο ειναι το επομενο κρανος μου να ειναι σοει γιατι μου καθεται κουτι στο καζανι μου αλλα αγγελους με την καμια δεν τους εχω τους γιαπωνεζοι....

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν πάντως πας για 1100 ενημέρωσε με πού βρήκες και τί βρήκες και σε τί τιμές.
    Ψάχνω για ένα φίλο κι έχω φρικάρει με αυτά που βλέπω κι ακούω. Κράνος που έχει καταργηθεί και το πουλάνε ακόμα στην τιμή που είχε πριν 5 χρόνια
    εχεις πμ...

    ΒΥ ΤΗΕ WAY.....
    Αν είσαι σμολ στο 1100 & στο 1100, είσαι σμολ και στο ΧσπιριτΙΙ????
    ξέρει κανείς?
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εχεις πμ...

    ΒΥ ΤΗΕ WAY.....
    Αν είσαι σμολ στο 1100 & στο 1100, είσαι σμολ και στο ΧσπιριτΙΙ????
    ξέρει κανείς?
    Μάλλον ήθελες να γράψεις nxr(???).
    Arai RX-7 corsair , Shoei x-spiritII , XR-1100 σε large όλα μου κάθονται πάρα-πάρα πολύ καλά. Το αμερικάνικο bell πχ σε ίδιο μέγεθος ενώ μπαίνει όπως πρέπει σφιχτά μου δημιουργεί pressure points εκατέρωθεν της κορυφής του κεφαλιού. Βέβαια εκείνο είναι 58-59 κι όχι 59-60 όπως Arai shoei. Δώσε βάση και σ'αυτό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crash test κρανων!!
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 13:12
  2. Crash Test Yamaha XT600 vs Peugeot 106 Rally
    από PacMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 18:57
  3. Crash test για κράνη...
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 20:55
  4. Δείτε αυτό το Crash Test Moto!
    από villy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:40
  5. smart crash-test
    από geopitt στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF