Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Runner 125

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31

    Runner 125

    Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες...θα μου δωθει αυτες τις ημερες ενα runner 125 sp,και εχω καποιες αποριες,ειναι διχρονο το σπ εε?,ειναι καλο μηχανακι?απο ζημιες?τι πρεπει να προσεξω?Λαδια σερβισ κλπ καθε ποτε και τι?ειναι υδροψυκτα αυτα? απο οδικη συμπεριφορα τι λενε?..να συμπληρωσω οτι ειναι σχεδον καθολου χρησιμοποιημενο με κατω απο 10.000 χλμ,ιμαντες καθε ποτε αλλαζονται?,Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    κανενας ρε παιδια??

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Κοίτα Scooter παίρνεις μην περιμένεις πολλά και μην μπεις στον κόπο να το πειράξεις , πρόκειται για ιταλικό άρα στα σέρβις αν πας αντιπροσωπεία θα πέσει χούφτωμα ( μπίλιες, ιμάντα και καθάρισμα για να είναι πένα η μετάδοση έσκασα 100 ευρώ ) . Νομίζω είναι δίχρονο με ότι αυτό συνεπάγεται , κατανάλωση τώρα δεν ξέρω δεν είχα ποτέ μου δίχρονο για να σ απαντήσω . Τα σκούτερ πάντως είναι βολικά αλλά επειδή το δικό σ έχει μικρές ρόδες σαν το δικό μου θέλει πολύ προσοχή γιατί μπορεί να σε ξαπλώσει χωρίς να μπορείς να το σώσεις όπως πχ σε παπί
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  4. #4
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mhtsaras Προβολή μηνύματος
    ειναι διχρονο το σπ εε?, ναι

    ειναι καλο μηχανακι? οτι πιο σπορ και ''αγωνιαρικο'' εχει βγαλει η κατηγορια των scooter (για την εποχη του παντα)
    απο ζημιες?τι πρεπει να προσεξω? αν ειναι καλοσυντηρημενο,το μονο που ειναι επιφοβο λογω των χρονων που κουβαλαει,ειναι τρομπα νερου

    Λαδια σερβισ κλπ καθε ποτε και τι? λαδι υπολογισε ενα λιτρο στα 1000χλμ,ιμαντας,μπιλιες,αν βαλεις μαμα θα σου βγαλουν πολλα χλμ και ειναι αρκετα φθηνα
    ειναι υδροψυκτα αυτα? ναι
    απο οδικη συμπεριφορα τι λενε? πολυ καλο ζυγισμα και στησιμο,με μονο σημειο προσοχης,τους μικρους τροχους (12 εμπρος-13 πισω),που αν δε ξερεις εμπειρικα το μηχανακι,μπορει να σε φερουν σε δυσκολη θεση
    ..να συμπληρωσω οτι ειναι σχεδον καθολου χρησιμοποιημενο με κατω απο 10.000 χλμ,ιμαντες καθε ποτε αλλαζονται? ενας καινουργιος,γνησιος ιμαντας μπορει να βγαλει 10000χλμ και παραπανω,αναλογα τη χρηση
    ,Ευχαριστω εκ των πρωτερων!
    Αν ειναι οντως τα χλμ αυτα,τοτε εχει φαει ακινησια,δε βγαινουν αλλιως τα νουμερα αναλογικα με τα χρονια του.
    Αυτο σημαινει πως τα ρουλεμαν στροφαλου και η τρομπα νερου μπορει να ειναι ετοιμα να την ακουσουν,αλλα ακομα κι ετσι να ειναι,αν το υπολοιπο μηχανακι ειναι καθαρο,αξιζει μια επισκευη και με καλη συντηρηση δε θα ξανασχοληθεις με το μοτερ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Γενικά είναι fun to drive τα scooter τα έχουν παρεξηγήσει και λένε οτι είναι για γκόμενες ...
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    Γεια σας παιδια,και ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειστε κατατοπιστικοτατοι,το προσεξα οτι εχει μικρους τροχους και γνωριζω πως πρεπει να το προσεχω ειδικα σε βρεγμενο,μη νομιζετε και εγω αρχαριος ειμαι με τα σκουτερ..αλλες δυο φορες εχω οδηγησει απ αυτα ,οχι δεν σκεφτομαι για βελτιωση,απλως τη δουλειτσα μου να κανω φιλε,δεν εχω τρελες απαιτησεις και σπανια θα παιρνει δικαβαλο,λαδια καθε 1000χμ τι λαδι προτεινετε,μπουζι τι προτεινετε,πιανουν τα χερια μου απο μηχανακια εχω φτιαξει καμποσες φορες αλλα μου φαινεται λιγο περιπλοκο με τους ιμαντες και τις μπιλιες,ποσο παει τρομπα νερου και ρουλεμαν στροφαλου περιπου?,οι μπιλιες που βρισκονται?ειναι ακριβες στην αλλαγη και καθε ποτε αλλαζονται?....μια χαρα ειναι τα σκουτερακια φιλε μου,τιμια φαινονται και πρακτικα,αλλα υπαρχει το στερεοτυπο οπου αυτοματο και γυναικειο ,συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις,αλλα δεν σκαμπαζω παρα πολλα απο σκουτερ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Φίλε και εμένα πιάνουν τα χέρια μου αλλά χερι σε ιμάντα και μπίλιες δεν μπορείς να βάλεις χρειάζεσαι αερόκλειδο (αν δεν κάνω λάθος ) ή ένα ειδικό εργαλείο για να σ κρατάει κόντρα και να βάλεις δύναμη να ξεβιδώσεις τη βίδα στο βαριατόρ ... τρέχα γύρευε δλδ απλά κάθε 25-30 χιλιάδες χιλιόμετρα ανάλογα τη χρήση θα τα σκάς σε συνεργείο για μπίλιες ιμάντα (νομίζω και πάλι κάθε 15 χιλιάδες μπίλιες και 35 ιμάντα δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί τα άλλαξα και τα δύο προληπτικά τον Αύγουστο ) και αν έχει λαδάκια στην ώρα του και καλά λάστιχα (στις κατάλληλες πιέσεις για να ζεσταίνονται σχετικά γρήγορα ) δεν θα σε προδώσει ποτέ
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    Δηλαδη ουτε τον ιμαντα δεν μπορω να αλλαξω μονος?,μπραβο,περιπλοκη κατασκευη μου φανηκε με την πρωτη ματια,δηλαδη περιπου στο 100αρικο εκτος αντιπροσωπιας?,εννοειται φιλε παντα λαδακια και λαστιχα,αυτα μας κρατανε στον δρομο,δεν το σκεφτεσαι οταν ειναι να δωσεις λεφτα για την ασφαλεια σου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Είχα runner 180 δίχρονο.
    Πέραν αυτών που σου ειπαν παραπανω,ελεγξε τα σινεμπλοκ του -ας πουμε- ψαλιδιου,πάσχουν εκεί.Εμένα μου παρουσίασε και κάτι ηλεκτρικά μικροπροβληματα.
    Οδική συμπεριφορά μην περιμένεις πολλά πραγματα,μικρές ρόδες,ψηλό κέντρο βάρους,σε συνδυασμό με τις ανύπαρκτες αναρτήσεις ειδικά πίσω...Από γκαζι πολύ δυνατό,διχρονα αλογακια,σουζα ατέλειωτη ευκολα.
    The only easy day was yesterday.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Είχα runner 180 δίχρονο.
    Πέραν αυτών που σου ειπαν παραπανω,ελεγξε τα σινεμπλοκ του -ας πουμε- ψαλιδιου,πάσχουν εκεί.Εμένα μου παρουσίασε και κάτι ηλεκτρικά μικροπροβληματα.
    Οδική συμπεριφορά μην περιμένεις πολλά πραγματα,μικρές ρόδες,ψηλό κέντρο βάρους,σε συνδυασμό με τις ανύπαρκτες αναρτήσεις ειδικά πίσω...Από γκαζι πολύ δυνατό,διχρονα αλογακια,σουζα ατέλειωτη ευκολα.
    Κατι ειχε παρει το αυτι μου για μικροηλεκτρικα προβληματα και για τριξιματακια,σιγουρα δεν περιμενω θαυματα απο 12αρες και 13αρες ροδες,απο οτι βλεπω πρεπει να ειναι δυνατο(για τα δεδομενα των 125)το μοτερακι του!

  11. #11
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Το κυριοτερο ηλεκτρολογικο που βγαζει ειναι ο ανορθωτης,τον οποιο αν τον παρεις χαμπαρι εγκαιρα (μετρωντας απλα το κυκλωμα φορτισης),δε προξενει καποια περαιτερω ζημια και με 35-40 ευρω βαζεις καινουργιο,εμποριου.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Το κυριοτερο ηλεκτρολογικο που βγαζει ειναι ο ανορθωτης,τον οποιο αν τον παρεις χαμπαρι εγκαιρα (μετρωντας απλα το κυκλωμα φορτισης),δε προξενει καποια περαιτερω ζημια και με 35-40 ευρω βαζεις καινουργιο,εμποριου.
    Θα του κανω συχνα τσεκ του ανορθωτη,ξερεις κανενα καλο λαδι για αυτο και κανα καλο μπουζακι? Ανταλλακτικα μοιραζεται και με piaggio typhoon kai zip? οπως ανταλλακτικα κινητηρα και περιφερειακα?

  13. #13
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Το typhoon,φοραει το ιδιο μοτερ αλλα σε αεροψυκτο και εχει ταμπουρο,οπως τα πρωτα runner '97-98.
    Εχουν πολλα κοινα ανταλλακτικα και μηχανικα μερη.
    Λαδια....απο Castrol Racing (τωρα που κοπηκε το tts) μεχρι Motul 710 και Belray Si7 θα εισαι απολυτα ενταξει.
    Μπουζι το δικο του και μονο.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2016
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Το typhoon,φοραει το ιδιο μοτερ αλλα σε αεροψυκτο και εχει ταμπουρο,οπως τα πρωτα runner '97-98.
    Εχουν πολλα κοινα ανταλλακτικα και μηχανικα μερη.
    Λαδια....απο Castrol Racing (τωρα που κοπηκε το tts) μεχρι Motul 710 και Belray Si7 θα εισαι απολυτα ενταξει.
    Μπουζι το δικο του και μονο.
    Εχει καποια διαφορα π.χ κυλινδροπιστονα κεφαλη κλπ το υδροψυκτο με το αεροψυκτο?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καμία σχέση τα αεροψυκτα με τα υδροψυκτα κυλινδοπιστονα μεταξύ τους..
    Η Gilera έδινε 15 άλογα στο 125,καθόλου άσχημα..
    The only easy day was yesterday.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Runner 125 2Τ Died!!!
    από Julius στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 13:07
  2. Βελτιώσεις για runner 125 vx?
    από Silence_gr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF