Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: ποιό σακίδιο πλάτης;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    DAYMAN@ θα το φοράω φυσικά
    Ζεύκας@ Έχεις χρησιμοποιήσει μικρότερο από 70 λίτρα πχ 55 και ήταν καλύτερα τα πράγματα; Αυτό με τα γδαρσίματα που λες στο ντεπόζιτο από τα κλιπ νομίζω το σύνηθες προστατευτικό στη βάση του ντεπόζιτου που έχουν σχεδόν όλα τα μηχανάκια σε καλύπτει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Mikeg@ Σε ευχαριστώ για το λινγκ του καταστήματος. Εγώ είμαι Χανιά κι εδώ έχουμε τον Καρυστιάνο που έχει κάποια τέτοια είδη αλλά είναι φωτιά και λαύρα στις τιμές. Θα το αγοράσω σίγουρα από e-shop.
    Έχω καταλήξει σε σακίδιο πλάτης. Στα λίτρα δεν είμαι ακόμα βέβαιος (55-65) και με το θέμα με τις μπανέλες επίσης.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Νίκμα, όταν μιλάμε για ένα 70λτ σακίδιο φουλ φορτωμένο στην πλάτη σου φαντάσου για όγκο ενός μικρού
    παιδιού και καμιά εικοσαριά κιλά βάρος.

    Δεν ξέρω εάν κουβάλαγες μπέρκιν στο στρατό, αλλά εάν δεν ήσουν γυμνασμένος, όρθιος να ήσουν και να
    περιστρεφόσουν απότομα γύρω από τον αξονά σου έχανες την ισορροπία σου. ωραία τώρα φαντάσου αυτό το
    πράγμα στην πλάτη σου, πάνω σε μηχανή, πάνω σε σκυφτή μηχανή.

    θα γαμηθεί η μέση σου, θα διαταραχθεί η ισορροπία στις στροφές, στις επιταχύνσεις θα σε παίρνει πίσω, στα φρεναρίσματα
    θα βαράνε τα καλαμπαλίκια στο τεπόζιτο. θα πονέσουν οι καρποί σου από τη κόντρα που θα βάζεις στα χέρια σου.

    και πες ΟΚ διαφωνείς με τις απόψεις των άλλων μελών του φόρουμ, σεβαστό.

    έχεις δει τις kriega, dainese, alpinestars & σια να βγάζουν motorcycle backpacks άνω των 40λτ; όχι; γιατί όχι; βλέπε πιο πάνω.




    πρέπει να χειρίζεσαι τη μοτοσυκλέτα όσο το δυνατόν πιο άνετα γίνεται. κι ένα σακίδιο 50-70 λτ μόνο ζόρια προσθέτει.

    γνώμη μου: να έχεις σαν βάση ένα tail bag με μεταβαλλόμενο όγκο κι αν δεις ότι χρειάζεσαι κι άλλο χώρο τότε να
    παίρνεις κι ένα σακίδιο το πολύ 30λτ όπου θα βάζεις τα πιο ελαφρά και μαλακά πράγματα σου.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ζεύκας@ Οι εμπειρίες σου σεβαστές! Όμως σε διαβεβαιώ ότι τα 45λιτρα δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου σε ss μηχανάκι. Τώρα από εκεί και πάνω δεν μπορώ να ισχυριστώ τίποτα γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει περισσότερα λίτρα. Πιστεύω πάντως ότι 10 λίτρα ακόμα δηλαδή 55 λίτρα δεν είναι κάτι φοβερό. Τα 65 λίτρα που έχω ταβάνι μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα όπως λες. Πάντως το βάρος του σαρκιδίου πλάτης ελαφρώνει στο μηχανάκι και δεν γίνεται το αντίθετο. Τουλάχιστον σε σκυφτό μηχανάκι.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    αδερφέ εσύ ξέρεις καλύτερα απ'όλους τι σου ταιριάζει. οι υπόλοιποι λέμε απλά την αποψή μας

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ζεύκας
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο για να μη χαθούμε στη μετάφραση: Καλές Μάρκες ταξιδιωτικών σακιδίων, ή κάποια συγκεκριμένα σακίδια που να είναι ποιοτικά ξέρετε να μου προτείνετε; από 55 έως 65 λίτρα. Αυτό, ευχαριστώ.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Τεράστιο και επικίνδυνο πάνω σε μηχανή,σκέψου το γιατί....
    Αρκεί ένα σαμαράκι και θα σε στείλει αδιάβαστο,αφού κινδυνεύεις να χάσεις την ευστάθεια
    Δεν συζητώ καν αυτά με τις αλουμινένιες ενισχύσεις τι μπορεί να σου προκαλέσουν σε μια πτώση
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  9. #24
    Μηχανη και ορειβατικο σακκιδιο, 65 + λιτρων, δεν συμβιβαζονται εύκολα.

    Για άλλη χρηση φτιάχτηκε το ορειβατικο σακκίδιο.

    Απο την άλλη, αν μιλαμε για διαδρομές λιγων χιλιομέτρων δεν υπάρχει θεμα. Αν μιλαμε για σοβαρη χρηση, θα δυσκολευτεις.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    σοστος ο καπτεν χουκ.
    ΥΓ σε βροχερα μερει με βγαζουν τα στιγματα σου.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  11. #26
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Ζεύκας
    Καλές Μάρκες ταξιδιωτικών σακιδίων, ή κάποια συγκεκριμένα σακίδια που να είναι ποιοτικά ξέρετε να μου προτείνετε; από 55 έως 65 λίτρα.
    The North Face
    Deuter
    Salomon
    Salewa
    Milo
    Jack Wolfskin
    Osprey
    Camelback


    και η λίστα δεν έχει τελειωμό. Καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις αν και καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα. Δες αναλυτικά τα specs και τις διαστάσεις ώστε να μπορέσεις να αποκτήσεις μια εικόνα. Και ίσως και κανά video παρουσίασης κάθε σακιδίου.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Thanks!

  13. #28
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Πρέπει να μαι πολύ φλώρος τελικά ρε..φτου μου..Εγώ με SS και ένα backpack με 5 πράματα μέσα και το νιώθω πως επειρεαζει στάση σώματος κινήσεις στην οδηγήση αναγκαστικά περισσότερο βάρος στα κλιπον και ο αυχένας μου την ακούει και πάει λεγοντας..μιλάω για βάρος μάξιμουμ 6-7κιλα και το σακίδιο είναι αρκετά καλό δένει και μέση με αφρώδες στην πλάτη και σκληρό από μεσα...αδερφέ....Πρέπει να σαι γεροδεμενο παλικάρι..κονκρατσουλεσιονς..από κει και πέρα εγώ συμφωνώ και επαυξάνω με τους από πάνω..ο ζευκας τα είπε πολύ καλά..ρίξε μι
    α μάτια και στα ogio έχει και μότο και ορειβατικά..και προσοχή..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #29
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 02/01/2017 στις 16:35.
    The mountain is you

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Έχω καταλήξει σε αυτό: http://www.bagz.gr/sakidio-platis-ca...-climb-55.html

    Και σε αυτό: http://www.bagz.gr/leon-60l-12420.html

    Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?
    από vicr108 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 01:28
  2. Σακίδιο πλάτης
    από Nik0s στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2007, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF