Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: ποιό σακίδιο πλάτης;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    ποιό σακίδιο πλάτης;

    Ψάχνω να αγοράσω ένα σακίδιο πλάτης γύρω στα 60 λίτρα (55-65). Έχω βρει κάποια (θα δώσω λινγκ) αλλά θέλω και τις δικές γνώμες. Με προβληματίζει ποιό θα με βολέψει καλύτερα για σκυφτή ss θέση οδήγησης. Διαβάζω για παράδειγμα σε κάποια χαρακτηριστικά σακιδίων ότι έχουν μεταλλικές μπανέλες. Αυτό είναι καλό για τη χρήση που το θέλω ή να προτιμήσω κάποιο που να μήν έχει αυτό το χαρακτηριστικό;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    http://www.bagz.gr/vantage-65l-12448.html
    http://www.bagz.gr/sakidio-platis-ca...summit-65.html
    http://www.bagz.gr/sakidio-platis-ca...-nepal-65.html

    Τα δύο πρώτα είναι με ενισχύσεις αλουμινίου (δεν ξέρω τι εννοεί) ενώ το τρίτο είναι πιο απλό

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ένα σχετικό θέμα που ίσως σε βοηθήσει.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...B4%CE%B9%CE%BF

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για επάνω στην μότο, (άντε και 50-100 μέτρα η και για μεγάλη πεζοπορία?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Όχι πεζοπορία, όχι laptop, όχι κράνος, όχι σλίπιμπακ και κουβέρτες. Αποκλειστικά ρούχα παπούτσια και πάνω στο μηχανάκι.
    Έχω ένα που τα έχει ψιλοπαίξει 45 λίτρα, γιαυτό ψάχνω για κάποιο άλλο. Με είχε βολέψει σε ταξίδι μέχρι Θεσσαλονίκη και δεν θα έψαχνα για άλλο αλλά έκοψαν οι ιμάντες στήριξης. Θα τους ράψω φυσικά αλλά δεν μπορώ πλέον να το εμπιστευτώ όπως πρώτα.
    Θα με ενδιέφερε να μου προτείνατε κάποιο που να έχει καλή εφαρμογή πάνω μου. Αυτό με τις μεταλλικές μπανέλες τι είναι; βολεύει για μηχανάκι ή είναι περισσότερο για πεζοπορία.
    Έχω διαβάσει κάποια σχετικά θέματα στο φόρουμ που αναφέρονται αρνητικά για τα σακίδια πλάτης. Σεβαστά, αλλά έχω αντίθετη άποψη. Δεν είναι αυτός ο προβληματισμός μου. Ψάχνω για ποιοτικό σακίδιο με καλή εφαρμογή στήριξης για μηχανάκι σκυφτό. Αυτό!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Καλημερα και χρονια πολλά!!!
    Απο τα τρια που εβαλες θα προτιμούσα το 2ο,που φαινεται πιο στιβαρό,εχει και την μεγαλύτερη εκπτωση.
    Καλό θαταν αν μπορούσες πριν την παραγγελία να πας καπου που τοχουν να το δοκιμασεις αν σε βολεύει.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aetomenios Προβολή μηνύματος
    Καλημερα και χρονια πολλά!!!
    Απο τα τρια που εβαλες θα προτιμούσα το 2ο,που φαινεται πιο στιβαρό,εχει και την μεγαλύτερη εκπτωση.
    Καλό θαταν αν μπορούσες πριν την παραγγελία να πας καπου που τοχουν να το δοκιμασεις αν σε βολεύει.
    ΕΝΟΗΤΑΙ ΜΕ ντισιμο μηχανης και με τα πραματα που θα βαζης μεσα.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το να βρω ακριβώς το ίδιο εδώ Κρήτη λίγο δύσκολο. Όπως είπα έχω εμπειρία από ένα 45 λίτρων που έχω κι είναι περίπου σαν το τρίτο λινγκ. Πήγα κι σε ένα επώνυμο μαγαζί και δοκίμασα ένα σαν το πρώτο λινγκ στα 60 λίτρα. Μου άρεσε φυσικά πανάκριβο 180€.
    Με προβληματίζει όπως έγραψα αυτό που γράφουν στα δύο πρώτα λινγκ, για μπανέλες αλουμινίου. Τι σκατά είναι αυτό μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Έχουν καθέτως μπανέλες εσωτερικά που μπορείς να της αφαίρεσης. Είναι για να (δένει) το σακίδιο με το σώμα και να μην καταπονείτε σε μεγάλες πεζοπορίες.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Πιστευω οτι οι μπανελες οπως λεει και ο Στελιος βγαινουν (ρωτατο) το μεγεθος δες αν βολευει 65L φορτωμένο πανω στην μηχανη.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  11. #11
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Θα με ενδιέφερε να μου προτείνατε κάποιο που να έχει καλή εφαρμογή πάνω μου.
    Στα μεγέθη που κοιτάς, δε νομίζω ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

    Για πεζοπορία κλπ μπορεί να κάνουν, αλλά για μοτοσυκλέτα όχι και τόσο.
    Αφενός το σχήμα τους και ο σχεδιασμός τους είναι χάλια από πλευράς αεροδυναμικής (δεν ξέρω με τί ταχύτητες σκοπεύεις να κινείσαι αλλά βαβούρες και τρέμουλα δε θα τα γλιτώσεις), κι αφετέρου είναι πολύ βαριά από μόνα τους, πόσο μάλλον όταν θα τα γεμίσεις κιόλας (έστω και με ρούχα).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Pipe_smoker@ έχω ένα 45 λίτρα και δεν είχα πρόβλημα ούτε με τη ταχύτητα, ούτε με το βάρος κλπ. Τώρα λέω αφού θα πάρω κάποιο να ανέβαινα σε λίτρα 55-65μαξ. Πιστεύω ότι δε θα έχω πρόβλημα. Θα δείξει, αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο συγκεκριμένο ας το προτείνει. Αυτό με τις μπανέλες οκ, λέτε ότι βγαίνουν, αλλά αν είναι να μη βολεύουν γιατί να πάρω κάτι τέτοιο που και παραπάνω λεφτά κάνει και δεν θα το χρησιμοποιήσω. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Φυσικά και τα παραπάνω λίτρα από αυτό που ήδη έχω είναι κάτι που δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα με βολέψει το ίδιο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εχω κανει βολτα μισης ωρας με σακιδιο 70λτ γεματο.
    Υπέφερα και ο χειρισμος της μοτοσυκλετας ηταν δυσκολος.

    Επισης σκεψου οτι τα μεγαλα ορειβατικα εχουν φαρδεις ενισχυμενους ιμαντες μεσης με χοντρά κλιπ που θα σου γεμισουν το τεποζιτο γρατζουνιες

  14. #14
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το σακιδιο θα το φορας η θα το δενεις στην μηχανη;Αν το φορας για αρκετες ωρες στη μηχανη θα πρεπει να εισαι σε θεση να κανεις 150 κιλα σκουωτ και τουλαχιστον 10 σετ των 5 επαναληψεων ελξεις στο μονοζυγο.Καλο ειναι να μην το επιχειρησεις.
    Οι μπανελες θα σε βολεψουν ΜΟΝΟ στην χρηση πεζοποριας στην μηχανη ειναι επικινδυνο να εισαι με κατι τετοιο.Αν υπηρετησες ως Κ/Δ και εισαι παλιος θα θυμασαι τα μπερκιν αυτα με τον αλουμινενιο σκελετο πριν αντικατασταθουν με τα νεοτερα της polo και του ΕΣ.
    Το σακιδιο που θα παρεις καλο ειναι να εχει ρυθμιζομενους ιμαντες στηθους,ειναι σημαντικο.
    Τελευταία τροποποίηση από DAYMAN; 30/12/2016 στις 13:34.

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αν θες σακίδιο να το φοράς όταν οδηγάς, είναι λάθος. Αν θες σακίδιο να το δένεις πίσω στη μοτοσυκλέτα και όταν σταματάς να το φοράς τότε ότι πληρώσεις παίρνεις. Προσανατολίσου σε σοβαρές εταιρίες που βγάζουν εξοπλισμό βουνού.
    Μερικά links που μπορείς να δεις μοντέλα και τιμές :

    www.rockpoint.cz
    www.bigtree.de
    www.fifthelement.gr
    www.globetrotter.de
    www.trekkinglager.de

    Κρήτη βρίσκομαι και εγώ και συγκεκριμένα Ηράκλειο όπου εκτός από το κατάστημα στην Αβέρωφ http://mountainclub.gr/ δε θα βρεις πουθενά αλλού κάτι σοβαρό.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σακιδιο πλατης.Καλο η οχι για μηχανη?
    από vicr108 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 02:28
  2. Σακίδιο πλάτης
    από Nik0s στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2007, 16:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF