Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 99

Θέμα: Καρμπυρατερ μηχανης σε αυτοκινητο!

  1. #61
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    επισης, τα καρμπυρατερ ειναι mikuni corp και προερχονται απο yamaha XJ600

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειμαστε σιγουροι οτι τα φλοτερ ειναι ρυθμισμενα στο σωστο υψος;
    το μοτερ αυτο προφανως δουλευε με καρμπυρατερ ηλεκτρονικα ελεγχομενο αφου εχει μηχανικη αντλια, μηπως το δικο του καρμπ ειχε επιστροφη βενζινης;
    για το δουλεμα μην περιμενεις να σου δουλεψουν οι μεμβρανες σωστα αν δεν υπαρχει φιλτροκουτι η εστω χοανες γι αυτο σβηνει μολις ανοιγεις το γκαζι
    ετσι οπως ειναι τωρα σου δουλευει μονο το κυκλωμα του ρελαντι

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από εδεσσαιος Προβολή μηνύματος
    Επισης τα καρμπυρατερ ειναι υποπιεσης, δηλαδη με την ντιζα τραβας 4 πεταλουδες, αλλα μετα απο αυτες υπαρχουν 4 βελονες οπου λογικα ανεβοκατεβαινουν με υποπιεση, πραγμα που δεν γινεται.
    Τσεκάρισμα τα διαφράγματα μπάς και είναι τρύπια, σχισμένα (κάτω απο τα καπάκια με τις 4 βίδες),Θα άλλαζα και τα "πυραυλάκια" με τις έδρες τους γιατί με τον καιρό πατουριάζουνε και κολλάνε.https://www.google.gr/search?q=carb+...w=1440&bih=788
    Η βενζίνη μπαίνει με ελεύθερη ροή.
    Και ένα καλό και μάλλον σχετικό ανάγνωσμα.http://www.xjrider.com/viewtopic.php?t=668
    Καλή επιτυχία.

  4. #64

  5. #65
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στα χρόνια που βαζαμε τετραπεταλουδα σώματα στα saxoralla,η κατασκευή ηταν σταθερή .
    Δηλαδή η μπεκιερα ηταν φτιαχτή μεταλλικη - αλουμινένια.
    Με έξτρα εγκέφαλο κτλπ.
    Τώρα η τοποθέτηση νομιζω ηταν το απλό βήμα.
    Το να δουλέψει σωστα σε όλο το φάσμα των στροφών δίνοντας το κατάλληλο καύσιμο όταν χρειάζεται είναι το δύσκολο

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    λοιποννν.... τα καρμπς τα καθαρισα πριν τα τοποθετησω, οι μεμβρανες φαινονται καλες, οπως και η αποκριση τους οταν τραβας τις βελονες με το χερι. το καρμπυρατερ δεν ειχε επιστροφες, αλλα η αντλια, περιεργο, αλλα οι επιστροφες ειναι στην αντλια. αυτο δεν μας πειραζει τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δοκιμαζω με μπετονακι και τις επιστροφες και της αντλιας αλλα και των καρμπς τις γυρναω στο μπετονακι. εγω πιστευω, οτι 1ον η αντλια δεν ειναι η σωστη, γιατι εαν την συνδεσω κατευθειαν επανω και βαλω μπρος τα πνιγει. Στο ιντ ειδα οτι ολοι που κανουνε αυτη την πατεντα σε αναλογους κινητηρες, (και ειναι πολλοι), χρησιμοποιουνε αντλια χαμηλης ροης, και ρυθμιστη πιεσης βενζινης, πραγμα που παρηγγειλα και τα 2 μολις τωρα.(και αντε ηρθανε, σε τι πιεση να τα ρυθμισω; ) Τα φλοτερ δεν τα πειραξα, καθολου, μονο τα καθαρισα. Επισης, εχω υποψιες οτι τα καρμπ τραβανε αερα εξτρα απο τα λαστιχα που εχω βαλει, γιατι οταν δουλευει ρελαντι τα 2 αριστερα λαστιχα ρουφιουνται λιγο λογω υποπιεσης απο τους κυλινδρους, λογικο, ενω τα 2 δεξια δεν κανουν κιχ!!! εαν παιξω με το γκαζι ''πατα-ασε''γρηγορα, ανεβαζει λιγες στροφες, αλλα σκαει απο τα καρμπς, σημαινει λαθος χρονισμος, φανταζομαι, επαιξα λιγο με το ντισιπιτερ, αλλα καμια διαφορα, οκ τωρα στα κουτουρου οχι πως θα το εβρισκα, αλλα μια μικρηηηηη διαφορα θα ηταν αμεσως εμφανεστατη! θα το τσεκαρω με πιστολι αυριο, δεν γινεται να κανουνε ολοι οι αγγλοι αυτα τα μοτερια και τα πιο παλια ακομα μετατροπη με τα ιδια καρμπς και να μη μπορει ο Έλλην!!!!
    Και τα ρωταω τα κολοπαιδα, κανεις δεν λεει ακριβως τι. υπαρχει και βιντεο με ακριβως τον ιδιο κινητηρα και καρμπς να δουλευει!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=aqf0ZjmWdyA&t=13s
    Ο χρηστης George gramm που γραφει απεγνωσμενα απο κατω στα σχολια ειμαι εγω, μπας και παρω καμια πληροφορια!!!
    Οσον αφορα την μετατροπη στα 106, ναι εκει η συνταγη ειναι εντελως διαφορετικη. Ως παλαιος κατοχος 106 μετατροπης απο εμενα σε 4πεταλουδο με KENT εκκεντρα σφυριλατα εμβολα κλπ κλπ, ηταν πολυ πιο ευκολο γιατι οι πληροφοριες ηταν και ειναι παντου στο ιντ, εδω ομως εχω να κανω με παλια τεχνολογια που και δεν βρισκεις πληροφοριες, και αυτοι που τα καταφεραν... δεν τις μοιραζονται!!
    επισης εχετε δικιο, θα βρω τα εργοστασιακα φιλτρα, η θα φτιαξω εγω -καποιου ειδους φιλτρο- ετσι ωστε να τα καταφερω να εργαστουν καλυτερα
    Τελευταία τροποποίηση από εδεσσαιος; 07/05/2017 στις 23:39.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Στη φυσικά θέση τους (κάτω από το ντεπόζιτο μιάς μηχανής) πόση πίεση βλέπουν?
    Να πούμε οτι είναι μισό μέτρο κάτω από την ελεύθερη επιφάνεια της βενζίνης στο ντεπόζιτο?
    Ένα psi είναι περίπου 70 πόντοι σε στήλη νερού λίγο παραπάνω σε βενζίνη...
    και πολύ φαίνεται.

    http://www.triumphexp.com/phorum/read.php?8,1408464

    Τα φίλτρα ας τα για μετά το σετάρισμα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    λοιπον, θα σου πω και εγω τη γνωμη μου μιας και εχω μηχανακι με καρμπ υποπιεσης και εχω αντιμετωπισει διαφορα τετοια προβληματακια στα τοσα χρονια που εχω το fzr.
    για να μην ανεβαζει στορφες και να σβηνει και να ξεφυσαει, τσεκαρε για αρχη τις εισαγωγες των καρμπ, γιατι ειμαι σιγουρος οτι απο καπου τραβαει αερα. επισης απο τις φωτο μου φαινονται και πολυ μακριες, θα προτεινα να τις κοντυνεις.
    θα πρεπει να συνδεσεις το φιλτροκουτι και να προσεξεις να ειναι στεγανο, να ρουφαει αερα μονο απο την εισοδο που εχει και καθαρισεις καλα το φιλτρο αερα. χωρις το φιλτροκουτι αυτα τα καρμπ δεν δουλευουν, αυτα που βλεπεις στα βιντεακια εχουν αλλαγμενα εντοσθια, βελονες, ζιγκλερια κ.τ.λ.

    πιστευω οτι τα εχεις καθαρισει και συγχρονισει σωστα, τσεκαρε παλι τις μεμβρανες πολυ σχολαστικα για τυχον τρυπες, μπορει να ειναι καμμια χαλασμενη και να παιρνει αερα απο τρυπα που με δυσκολια φαινεται με το ματι.

    οσον αφορα την τρομπα βενζινης, εγω προσωπικα εδω και αρκετα χρονια εχω τοποθετησει στο μηχανακι μου καινουρια τρομπα βενζινης απο αυτοκινητο μαζντα παλαιου τυπου (με καρμπ) και δεν εχω προβληματα τροφοδοσιας. αν ψαξεις θα τη βρεις κανα 40αρι καινουρια.

    αν κανεις ολα αυτα και το μοτερ συνεχιζει τα δικα του, τοτε πας αλλου, μπουζι, μπουζοκαλωδια κτλ. δεν νομιζω να εχεις μπερδεψει τα μπουζοκαλωδια στους κυλινδρους, ετσι?


    τσεκαρε επισης τα ορινγκ απο τις μεταλλικες εισαγωγες, βαλε - βγαλε μετα δεν στεγανοποιουν και θελουν πεταμα
    Τελευταία τροποποίηση από Χρηστος FZR; 08/05/2017 στις 13:46.

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Χρηστο, ωραιος! Λοιπον, τα καρμπς τα καθαρισα, αλλα δεν τα χρονισα, δεν εκανα τιποτα, απλα τα καθαρισα. Αυτο που γραφεις ειναι και αυτο που πιστευω και εγω, τραβανε απο καπου αερα, θα το κοιταξω. τα καλωδια οχι, δεν τα εχω μπερδεψει, δεν θα επερνε καν εαν ηταν μπερδεμενα! η αντλια που εχεις βαλει, ειναι μηχανικη η ηλεκτρικη? γιατι το αυτοκινητο εχει απο το εργοστασιο μηχανικη αντλια βενζινης, αλλα τα πνιγει!!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0900c15280088f10.gif 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	382210 Αυτη ειναι η εργοστασιακη. Επισης, ρυθμιστη πιεσης βενζινης δεν εχεις βαλει;
    Τουτη δω παραγγειλα,
    http://www.ebay.de/itm/Neu-12V-Kraft...X:DERP:DE:1123
    επισης, για δειτε εδω μια αγγελια που βρηκα,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	382208
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untithuhuled.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	382209
    αυτα τα σωληνακια ειναι υποπιεσεις... ΓΙΑΤΙ;; εγω δεν τα εχω αυτα! και που πανε αυτα αραγε;

  10. #70
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Τα σωληνακια στην φωτογραφια το 2-3 ειναι γεφυρωμενα τα 1-4 δινουν προφανως σε ρουμπινετο βενζινης υποπιεσεως.
    Καλύτερα να βρεις ποιο αξιοπιστη λυση για τα κολλαρα στις εισαγωγες, ουτως η αλλως θα χρειαστεις αναμονες υποπιεσεως για συγχρονισμο εκει, αντλια βενζινης θα σου προτεινα μια ηλεκτρικη απο μοτοσυκλετα που κοβει την παροχη μολις η πιεση ανεβει στο κυκλωμα. ο ρυθμιστης πιεσης που ειδα στην φωτο ειναι για ιντζεξιον, ιδιο εχω δεν νομιζω οτι μπορει να δουλεψει αξιοπιστα στις χαμηλες πιεσεις που θελουν τα καρμπυρατερ, τι πιεση τον εβαλες?
    Φιλτροκουτι θελεις για να μπορεσουν οι μεμβρανες υποπιεσεως και να δουλεψουν σωστα, εστω φιλτροχοανες αλλα μεχρι τις 2-3000 στροφες δεν θα εχεις σωστο δουλεμα ενας πρακτικος τροπος για να δεις αν δουλεύουν σωστα οι μεμβράνες ειναι να φυσήξεις με το στομα ενα ενα απο μπροστα στην μερια που ειναι το φιλτροκουτι εκει εχουν τα καναλια που επικοινωνούν με τις μεμβρανες και να δεις αν σηκωνονται τα σλαιντ.
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 12/05/2017 στις 10:01.

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Καλησπερααααα σαςςς!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WhatsApp Image 2017-05-20 at 6.34.19 PM.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	382560
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WhatsApp Image 2017-05-20 at 6.34.27 PM.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	382561

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ωραιος ο παικτης ...
    Αν μπει φιλτροκουτι, αυτος ο ηχος της εισαγωγης θα ειναι σκετη καβλα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #73
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Ειναι το μονο που εμεινε! το παρηγγειλα ηδη, το εργοστασιακο φιλτρο των καρμπυρατερ, θα πεσει και εκει λιγο πατεντα,επειτα περασμα στο γκρι χοντα, και μετα τελος! Εδω και ετσι, χωρις φιλτρα, καθε φορα που το παταω μου σηκωνεται η τριχα!!! Εχω χεστει απο την χαρα μου σημερα !!

  14. #74
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εντωμεταξυ διαβαζω ολο το θεμα απο την αρχη και δεν ηξερα οτι θες φιλτροκουτι. κι ειχα..

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Πολύ ωραίος. Τελικά τι έκανες για να δουλέψει σωστά;

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία μηχανής σε γκαράζ
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 10:52
  2. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 13:14
  3. φορτωτικη μηχανης σε τρενο
    από planetsolega στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 08:00
  4. Δέσιμο μηχανης σε φερρυ
    από dragonteo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 13:01
  5. Πως λέγεται ο Εmo που έχει κλειδωθεί σε αυτοκίνητο;
    από galexico στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 08:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF