Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 99

Θέμα: Καρμπυρατερ μηχανης σε αυτοκινητο!

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Θα κατεβεις με αυτό Ελλάδα?

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έστω ότι είναι έτσι. Που δεν είναι γιατί δεν μπορεί σε μια άδεια να δηλώνεται κάθε part number που αποτελεί ένα όχημα, ούτε υπάρχει δυνατότητα να τα ελέγχει κάποιος αυτά, για ότι αυτοκίνητο κυκλοφορεί. Έστω όμως, λέμε υποθετικά.

    Πρώτα δηλώνεις και μετά δοκιμάζεις; Τι δηλώνεις δλδ αυτό που δεν ξέρεις τι θα βάλεις και τι βγει; Κι αν αποτύχει η μετατροπή, πράγμα με μεγάλη πιθανότητα; Ξαναβάζεις το μαμά, και ξαναδηλώνεις μετατροπή;

    Δεν βγάζει πρακτικό νόημα.

    Ενώ αν έλεγε, κάτι του στυλ, θα κάνω την δοκιμή, και αν τελικά δουλέψει σωστά, θα το δηλώσω σαν αλλαγή, άιντε και το δεχόμασταν. Εδώ λέει ''πρωτα θα δηλώσω''.

    ναι, στο δρομο δεν γινεται να γινει τσεκ στα παντα, αλλα εαν σε σταματησουν, πραγμα ευκολο με αναλογο αυτοκινητο πλεον στην γερμανια, και βρουνε οτι εχει κατι αλλαγμενο χωρις να ειναι δηλωμενο, θα σε στειλουνε αμεσα στο κτεο για τσεκ, και πιστεψε με...... εκει θα τσεκαρουν μεχρι και την τελευταια ροδελα και με ποσα Nm ειναι σφιγμενες οι βιδες!!!

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Θα κατεβεις με αυτό Ελλάδα?
    εχω κατεβει ηδη 2 φορες με αυτο! αυτο που βλεπεις εχει γυρισει μεσα σε 1.5 χρονο ολη!!!! σχεδον την ευρωπη!!

  4. #34
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από εδεσσαιος Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 377207

    Συνημμένο 377208

    ναι θελω να το κανω 4πεταλουδο! αυτα ειναι τα καρπυρατερ..
    Τετραπεταλουδο δεν σημαίνει απαραίτητα καρμπυρατέρ (διορθωστε με αν κάνω λάθος)
    Σε πολλά αυτοκίνητα και μότο υπάρχει μια κεντρικη πεταλούδα σε πολλαπλή εισαγωγής, εκεί αναμιγνύεται ο αέρας με το καύσιμο και μέσω πολλαπλής παει στον χώρο καύσης.
    Σε φτιαγμένα ατμοσφαιρικά οπου μετα απο εκκεντροφόρους τέρατα δεν έφτανε το καύσιμο γίνονται αυτές οι μετατροπές.
    Εσύ για το γαμωτο το θέλεις η έχεις κάνει και αλλες επεμβάσεις?
    Γιατί αν δεν εχεις κανει άλλες επεμβάσεις θα κανείς μια τρύπα στο νερό.
    Όσο για αυτά που λες για τους γερμανούς μπάτσους και τα ΚΤΕΟ (TUV) τα δικά σας.
    Μακαρι να ηταν και εδώ έτσι και να μην έβαζε ο καθένας απο το κινεζοξενον που φωτίζει το διάστημα ως την Κιγκ Ντράγκον που ακούγεται απο Λαμία ως την Αθήνα

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Τετραπεταλουδο δεν σημαίνει απαραίτητα καρμπυρατέρ (διορθωστε με αν κάνω λάθος)
    Σε πολλά αυτοκίνητα και μότο υπάρχει μια κεντρικη πεταλούδα σε πολλαπλή εισαγωγής, εκεί αναμιγνύεται ο αέρας με το καύσιμο και μέσω πολλαπλής παει στον χώρο καύσης.
    Σε φτιαγμένα ατμοσφαιρικά οπου μετα απο εκκεντροφόρους τέρατα δεν έφτανε το καύσιμο γίνονται αυτές οι μετατροπές.
    Εσύ για το γαμωτο το θέλεις η έχεις κάνει και αλλες επεμβάσεις?
    Γιατί αν δεν εχεις κανει άλλες επεμβάσεις θα κανείς μια τρύπα στο νερό.
    Όσο για αυτά που λες για τους γερμανούς μπάτσους και τα ΚΤΕΟ (TUV) τα δικά σας.
    Μακαρι να ηταν και εδώ έτσι και να μην έβαζε ο καθένας απο το κινεζοξενον που φωτίζει το διάστημα ως την Κιγκ Ντράγκον που ακούγεται απο Λαμία ως την Αθήνα


    εχω ηδη γραψει παραπανω, το αυτοκινητο εχει αλλη κεφαλη, και εμβολα απο υλικα για μεγαλυτερες καταπονησεις (σφρυριλατα) , οπως και αυξημενη συμπιεση. σκαλιζω για την πλακα μου, καθαρα για γουστο, και τρυπα στο νερο να ειναι, παλι γουστο ειναι!!!
    ναι, το βρισκω δεκτο αυτο με τους μπατσους, αλλα καπως υπερβολικο, διοτι δεν υπαρχουν ανοχες για βελτιωση. στο κτεο οι ιδιοι μου ειπανε οτι το καθισμα που ειχα προσφερει πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απο το εργοστασιακο, φυσικα με τις καταλληλες βασεις/ζωνες. παραυτα ενω γαλλια αυστρια αγγλια ολλανδια η χρηση ανταλλακτικων με εγκριση FIA ειναι πλεον αποδεκτη, εδω, οχι, ο λογος δεν εχει νοημα να αναγραφει!
    Τελευταία τροποποίηση από εδεσσαιος; 06/01/2017 στις 19:01.

  6. #36
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από εδεσσαιος Προβολή μηνύματος
    εχω ηδη γραψει παραπανω, το αυτοκινητο εχει αλλη κεφαλη, και εμβολα απο υλικα για μεγαλυτερες καταπονησεις (σφρυριλατα) , οπως και αυξημενη συμπιεση.παραθτα αλλαζω για την πλακα μου, καθαρα για γουστο, και τρυπα στο νερο να ειναι, παλι γουστο ειναι!!!
    ναι, το βρισκω δεκτο αυτο με τους μπατσους, αλλα καπως υπερβολικο, διοτι δεν υπαρχουν ανοχες για βελτιωση. στο κτεο οι ιδιοι μου ειπανε οτι το καθισμα που ειχα προσφερει πολυ μεγαλυτερη ασφαλεια απο το εργοστασιακο, φυσικα με τις καταλληλες βασεις/ζωνες. παραυτα ενω γαλλια αυστρια αγγλια ολλανδια η χρηση ανταλλακτικων με εγκριση FIA ειναι πλεον αποδεκτη, εδω, οχι, ο λογος δεν εχει νοημα να αναγραφει!
    Δεν βρήκα να γραφεις τίποτα για σφυρήλατα εμβολα και.κεφαλές.
    Αλλά μικρή σημασία έχει.
    Ας υποθέσουμε οτι έκανες αυτά.
    Μεγαλωσες χωρητικότητα, εβαλες έμβολα σφυρήλατα,κατεβασες.κεφαλή, ανεβασες συμπίεση κλπ.
    Ο λογος του τετραπεταλουδου σαν σκέψη είναι σωστός.
    Αλλά μάλλον το πας στο κουτουρου.
    Τι ανάγκες έχεις σε καύσιμο τώρα?
    Θα σε καλυψουν αυτά τα καρμπ?
    Χρεοαζεσαι βαση/μπεκιερα να ταιριάζει στον κορμό του μοτέρ όπου θα κατσουν τα σώματα των καρμπ.
    Μετα πρεπει να σεταριστουν,να δοκιμαστούν κλπ κλπ κλπ

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν βρήκα να γραφεις τίποτα για σφυρήλατα εμβολα και.κεφαλές.
    Αλλά μικρή σημασία έχει.
    Ας υποθέσουμε οτι έκανες αυτά.
    Μεγαλωσες χωρητικότητα, εβαλες έμβολα σφυρήλατα,κατεβασες.κεφαλή, ανεβασες συμπίεση κλπ.
    Ο λογος του τετραπεταλουδου σαν σκέψη είναι σωστός.
    Αλλά μάλλον το πας στο κουτουρου.
    Τι ανάγκες έχεις σε καύσιμο τώρα?
    Θα σε καλυψουν αυτά τα καρμπ?
    Χρεοαζεσαι βαση/μπεκιερα να ταιριάζει στον κορμό του μοτέρ όπου θα κατσουν τα σώματα των καρμπ.
    Μετα πρεπει να σεταριστουν,να δοκιμαστούν κλπ κλπ κλπ
    δεν εχω γραψει ε; σορρυ τοτε φυσικα το παω στο κουτουρου, αμα πετυχει πετυχε, γι αυτο ζητησα βοηθεια σε αυτο το φορουμ! οτι ξερω κανω, αμα γινει χειροτερο, ξαναβαζω τα εργοστασιακα!
    τετραπεταλουδο δεν ειναι, αλλα 4 καρμπυρατερ. αλλο το εαν αλλο το αλλο. μπεκιερα δεν εχει, διοτι δεν ειναι injection,απο το εργοστασιο ηταν καρμπυρατερ! απλα αντικαθιστω το 2πλο που ειχε, με 4 ! τωρα, εαν επαρκουν αυτα, δεν ξερω, γιατι στον δρομο δεν μπορω να το βγαλω! βαση φτιαχτηκε ηδη, τα καρμπυρατερ ταιριαζουν, ειπαμε ομως, οσο δεν μου τα δηλωνουν, βουλιαζουν τα καραβια μου......
    Τελευταία τροποποίηση από εδεσσαιος; 06/01/2017 στις 19:46.

  8. #38
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από εδεσσαιος Προβολή μηνύματος
    δεν εχω γραψει ε; σορρυ τοτε φυσικα το παω στο κουτουρου, αμα πετυχει πετυχε, γι αυτο ζητησα βοηθεια σε αυτο το φορουμ! οτι ξερω κανω, αμα γινει χειροτερο, ξαναβαζω τα εργοστασιακα!
    τετραπεταλουδο δεν ειναι, αλλα 4 καρμπυρατερ. αλλο το εαν αλλο το αλλο. μπεκιερα δεν εχει, διοτι δεν ειναι injection,απο το εργοστασιο ηταν καρμπυρατερ! απλα αντικαθιστω το 2πλο που ειχε, με 4 ! τωρα, εαν επαρκουν αυτα, δεν ξερω, γιατι στον δρομο δεν μπορω να το βγαλω! βαση φτιαχτηκε ηδη, τα καρμπυρατερ ταιριαζουν, ειπαμε ομως, οσο δεν μου τα δηλωνουν, βουλιαζουν τα καραβια μου......
    βαλε ρε πασα μου δυο διπλα βεμπερ να ξενοιασεις.. χαχαχχαχαχα

  9. #39
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    βαλε ρε πασα μου δυο διπλα βεμπερ να ξενοιασεις.. χαχαχχαχαχα
    Η ένα μοτέρ απο vti με κεφαλή απο διλιτρο

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από εδεσσαιος Προβολή μηνύματος
    δεν εχω γραψει ε; σορρυ τοτε φυσικα το παω στο κουτουρου, αμα πετυχει πετυχε, γι αυτο ζητησα βοηθεια σε αυτο το φορουμ! οτι ξερω κανω, αμα γινει χειροτερο, ξαναβαζω τα εργοστασιακα!
    τετραπεταλουδο δεν ειναι, αλλα 4 καρμπυρατερ. αλλο το εαν αλλο το αλλο. μπεκιερα δεν εχει, διοτι δεν ειναι injection,απο το εργοστασιο ηταν καρμπυρατερ! απλα αντικαθιστω το 2πλο που ειχε, με 4 ! τωρα, εαν επαρκουν αυτα, δεν ξερω, γιατι στον δρομο δεν μπορω να το βγαλω! βαση φτιαχτηκε ηδη, τα καρμπυρατερ ταιριαζουν, ειπαμε ομως, οσο δεν μου τα δηλωνουν, βουλιαζουν τα καραβια μου......
    Το έχουν πεί και παραπάνω.
    Βγάζεις ένα καρμπυρατέρ που είναι κάτι σαν 30-22( ?) ή κάπου εκεί με ένα 28άρι.
    Φαίνεται μικρό.
    Το μικρότερο βεντούρι σε weber dcoe που μπορείς να πείς είναι το ανάλογο για αυτοκίνητα
    αν θυμάμαι καλά είναι 34 για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

  11. #41
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Η ένα μοτέρ απο vti με κεφαλή απο διλιτρο
    αναποδα τα λες. σε διλιτρο απο hrv βαζουν την κεφαλη απο το vti ια ψηλο στροφαρισμα. το αναποδο δεν εχει νοημα.. ασε ο δικος μου πλεον κατι για prelude μοτερ λεει... αρρωστακι.. αλλα 1.29.9 Σερρες.

  12. #42
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    βαλε ρε πασα μου δυο διπλα βεμπερ να ξενοιασεις.. χαχαχχαχαχα
    ρε που τους θυμήθηκες τους μπεκρήδες??Άκου βέμπερ σήμερα με την βενζίνη κοντά στο 1,50

    σε λίγο θα του πείτε να βάλει και ντελόρτο από δίχρονο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #43
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ρε που τους θυμήθηκες τους μπεκρήδες??Άκου βέμπερ σήμερα με την βενζίνη κοντά στο 1,50

    σε λίγο θα του πείτε να βάλει και ντελόρτο από δίχρονο
    γι'αυτο και το χαχαχχαχα μετα... παντως απο ηχο σκιζανε. θυμαμαι ενα αλφα 33 1750 με τετοια.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    δυστυχως, απαγορευεται! η κεφαλη που εβαλα ειναι απο τον d15b7 κινητηρα, χωρις vtec. σε 1300 κορμο, σφυριλατα εμβολα, και κεφαλη με εκκεντρο και βαλβιδες του 1500, με αλλαγμενες βαλβιδες καλυτερων υλικων! οποτε εξωτερικα, δεν φαινεται τιποτα, ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ!!!! το εγραψα, θα μπορουσα να βαλω τον K20 απο το civic ep3, αλλα μετα το δηλωμα θα ξεπερνουσε χ3 την ολικη τιμη του αυτοκινητου!!! ντελορτο τα εψαξα, ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!!! γι αυτο κατεληξα σε αυτα. την δευτερα το αυτοκινητο θα παει στο κτεο, με τα καρμπυρατερ πανω, φυσικα δεν περπαταει, οποτε θα φορτωθει σε τρειλορ, για να γινει ελεγχος αυτων, του καθισματος και του τιμονιου. αναλογα τι θα πουν, και φυσικα τις τιμες που θα ακουσω, θα συνεχισω! εκει θα χρειαστω ξανα βοηθειες σας περι υποπιεσεων κλπ. ετσι και μπουν νομιμα, μετα να δουμε τι ηχο θα εχει και αυτο!!!!!!
    ειμαι οικονομικος μεταναστης, και εφυγα για καλυτερη ποιοτητα ζωης, και την πετυχα, οποτε δεν με ενδιαφερει καθολου εαν το αυτοκινητο καιει η οχι!! εχω να τα δωσω!! γινεται να το κανω να καιει 4634634643λιτρα το χιλιομετρο αλλα να βγαζω γουστο; θα το κανω!!
    το αυτοκινητο αγοραστηκε απο μαντρα για σιδερα, πηγαινε για λιωσιμο, ηταν σαπιο και ξεβρακωτο, ειχαν πουληθει ολα σχεδον. τα σαπια φτιαχτηκαν, βαφηκε, αγοραστηκε ενα ακομα ιδιο, και περαστηκαν ολα απο το ενα στο αλλο. τα εκανα αποκλειστικα ολα μονος, και μου πηρε σχεδον 9 μηνες, φυσικα οχι δουλευοντας καθε μερα!! φυσικα δεν ειναι το 1ο αυτοκινητο που σωζω απο την πρεσσα!!! οποτε φανταστειτε, οτι το χαιρομαι οσο τιποτα αλλο!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14957964_10210832561401063_1198166728_o.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	377317
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14975736_10210832556800948_1620527426_o.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	377318
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15007896_10210832562401088_1297545875_o.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	377319

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2016
    Μηνύματα
    37
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14975753_10210832555920926_355172540_o.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	377320

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστασία μηχανής σε γκαράζ
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2020, 10:52
  2. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 13:14
  3. φορτωτικη μηχανης σε τρενο
    από planetsolega στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 08:00
  4. Δέσιμο μηχανης σε φερρυ
    από dragonteo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 13:01
  5. Πως λέγεται ο Εmo που έχει κλειδωθεί σε αυτοκίνητο;
    από galexico στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 08:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF