Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Aprilia rx 50 δεν προχωράει....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2016
    Μηνύματα
    4

    Aprilia rx 50 δεν προχωράει....

    Για σας φίλες και φίλοι ονομάζομαι Θεοδόσης , καλά Χριστούγεννα και καλή πρωτοχρονιά !!!
    Στο θέμα μου είναι το εξής , έχω ένα Aprilia rx 50 2002 όλα μαμά , το αγόρασα μεταχειρισμένο για να κάνω την δουλειά μου στο χωριό που μένω και δεν με έχει απογοητεύσει τρελά . Εντάξει 50 είναι το καημένο αλλά όντας δίχρονο δεν μου φαίνεται λογικό ένα 70 στρόγγυλο να με ξεσκίζει στην εκκίνηση και στην επιτάχυνση , στην τελική λογικό είναι λόγο τον διαφορετικών γραναζιών . Ένας φίλος μου έχει ένα enduro δίχρονο 125 μου διαφεύγει το μοντέλο και έχει μια giannelli που την αγόρασε με 110 αλλά τώρα έχει άλλη οπότε την πουλάει και μου την δίνει στα 80 (με μία βδομάδα χρήση είναι) . Αξίζει να αγοράσω αυτή την εξάτμιση ?, και τι άλλο μπορώ να κάνω για να του δώσω ένα bonus σε επιδώσεις γιατί με δεύτερο άτομο δεν ξέρω πως θα ανεβαίνει την ανηφόρα όταν εμένα με βγάζει σε δύσκολη ανηφόρα με πρώτη στις 4-7 στροφές και με φόρα από πριν . Να κάνω κάτι στα γρανάζια ? αλλά δεν θέλω τελική μόνο bam και να κρατάει όταν ζορίζεται , όσο μπορεί βέβαια για 50αρι . Ακόμα από αυτόν που το πείρα μου είπε πως έχει 80cc πιστόνι αλλά δεν νομίζω...τέλος πάντων δεν είμαι κάποιος ειδικός στα μηχανάκια ούτε κάποιος έμπειρος οδηγός να ξέρω απο αυτά και αυτός είναι ο λόγος που γράφω αυτό το κείμενο ώστε να με φωτίσετε

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    ποσο χρωνων εισαι? κανεις υπομονη, τους ψιλοχαμογελας, μαζευης χρηματα, χτηπας ενα 125 και τοτε εισαι Αρχηγος.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2016
    Μηνύματα
    4
    Σίγουρα αλλά είμαι 16 και δεν έχω πολύ καιρό που έβγαλα δίπλωμα και αυτά τα 2 χρόνια δύσκολα θα περάσουν ιδικά όταν σε ρωτάν πόσα κ.κ. είναι τους λες 50 μετά γελάνε (όχι ειρωνικά το άλλο το καλό το γέλιο) και φεύγεις με 6κ στροφές για να μην σου σβήσει και το παπί είναι κανα χιλιόμετρο μπροστά . Δεν θέλω να χαλάσω μια περιουσία έτσι και αλλιώς ο αδελφός μου έχει 125 και στα 18 πάμε για ένα αμάξι navara κατά προτίμησή

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ειχα αγορασει το 2008 το aprilia sx 50.
    μαμα δεν πανε γιατι ειναι φιμωμένα. αν θυμαμαι καλα εντελος μαμα εβγαζε 68km/h τερμα.

    αυτο που βοηθησε πολυ σε επιδώσεις ηταν μια gianelli που του εβαλα. (την ειχα παρει 220 ευρω)
    σε συνδυασμό με ενα 13αρι γραναζι εβγαζε 98km/h,στροφαρε μεχρι το τερμα του στροφομετρου και σηκωνε ακομα και 6η ταχυτητα σε ανηφόρες.
    ενω πλεων περνουσε ολα τα τετράχρονα παπια μεχρι 110cc και 125. (πχ innova μαμα ανετα)
    σε εκκινηση πολυ ευκολα σε τελικες λιγο ποιο δυσκολα.

    το κιτ 80cc εδωσε ροπη αλλα οχι τιποτα τρελο σε τελικες.
    την εξατμιση μην την παρεις γιατι ειναι για 125cc και δεν θα δουλευει σωστα. βρες για 50cc ή για 80cc αν εχεις σκοπο να το ανεβάσεις κυβισμο
    ολα αυτα εφοσων το μοτερ σου ειναι σε καλη κατασταση και οχι πεσμενο,με χαρακιες στον κυλινδρο,μειωμενη συμπιεση και λαθος ρυθμισμα στο καρμπ,λαθος μπουζι κτλ

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2016
    Μηνύματα
    4
    ναι και μενα καπου στα 65 βγαζει τωρα.... ναι καλα τα λες , θα ψαξω για μια εξατμηση για 50 καλυτερα , αν βάλω κάποιο κιτ για malossi τι λες ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Θέλει κάψιμο η εξατμιση να ξεμπουκωσει

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2016
    Μηνύματα
    4
    Την έχω καθαρίσει από λάδια αλλά δεν την έχω κάψει αν και έχω ακούσει ότι βοηθάει. Για αυτό το λόγο όταν ας πούμε το πρωί μετά το ζέσταμα κολάι στις 4-5 στροφές δεν λέει να ανεβεί σαν να βαράει κόφτες κάνει και αν είμαι σταματημένος φτύνει λάδια από πίσω και κάνει την ζάντα μαυρια

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εξατμιση βαλε. οταν την βγαλεις δες απο την θυριδα σου και το πιστονι αν εχει γρατζουνιες γιατι για ταλαιπωρημενο το ακουω...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theodosis63 Προβολή μηνύματος
    Την έχω καθαρίσει από λάδια αλλά δεν την έχω κάψει αν και έχω ακούσει ότι βοηθάει. Για αυτό το λόγο όταν ας πούμε το πρωί μετά το ζέσταμα κολάι στις 4-5 στροφές δεν λέει να ανεβεί σαν να βαράει κόφτες κάνει και αν είμαι σταματημένος φτύνει λάδια από πίσω και κάνει την ζάντα μαυρια
    Ν'αλλάξεις εξάτμιση,έχει διαφράγματα και το πνίγει το μοτέρ,μετά θα πιάνει τα 90 για πλάκα
    Μην βάλεις μεγαλύτερα κυλινδροπίστονα,γιατί βαράνε μπιέλα για πλάκα,ενώ μπορεί και να σου πετάει ταχύτητες.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Rx 50
    από ddl449 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 19:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF